ارزیابی مهاجرت

ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا مجوزی برای ورود به کشور کانادا است که برای مدت ۶ ماه اجازه اقامت موقت در این کشور را صادر می‌کند. ویزایی که صرفا با هدف گردشگری، شرکت در همایش‌ها یا کنفرانس‌های بین‌المللی صادر می‌شود و شخص با استفاده از آن اجازه تحصیل یا کار در کانادا را ندارد. برای دریافت این ویزا، متقاضی نیاز به داشتن شرایط و مدارک مشخصی دارد که در این نوشته به بررسی تمامی این موارد می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

انواع ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی یا ویزیتوری کانادا (Temporary Resident Visa (TRV)) براساس تعداد دفعات مجاز به ورود و خروج و مدت اعتبار انواع مختلفی دارد که عبارت‌اند از:

 • ویزای یک‌بار ورود (Single Entry Visa): با دریافت ویزای توریستی سینگل یا یک‌بار ورود، متقاضی برای مدت ۶ ماه می‌تواند در کانادا اقامت داشته باشد و پس از اتمام این مدت زمان باید از کشور خارج شود. در طول این مدت هم در صورت خروج از خاک کانادا، اجازه ورود دوباره ندارد و ویزا فاقد اعتبار خواهد بود.
 • ویزای چندبار ورود (Multiple Entry Visa): ویزای مولتیپل یا چندبار ورود اجازه اقامت ۵ساله بدون محدودیت ورود و خروج را برای متقاضی صادر می‌کند. نکته‌ای که درباره این ویزا وجود دارد این است که با هر بار ورود تنها برای ۶ ماه اجازه اقامت در کانادا را دارید. برای اقامت طولانی‌تر باید از کشور خارج شوید و دوباره بازگردید و در بازگشت مجدد می‌توانید برای ۶ ماه دیگر در خاک کانادا بمانید.
 • سوپر ویزای کانادا (Super Visa): سوپر ویزا برای والدین، پدربزرگ و مادربزرگ‌هایی که فرزندان یا نوه‌های آن‌ها در کانادا اقامت دارند صادر می‌شود. این ویزا چندبار ورود و مدت آن ۲ساله بدون هیچ وقفه‌ای است و در این مدت نیازی به ورود و خروج برای تمدید ویزا نیست؛ اما شرط این ویزا داشتن دعوت‌نامه رسمی از سوی فرزند یا نوه متقاضی است.
 • ویزای توریستی تجاری (Business Visitor Visa): ویزای توریستی تجاری کانادا برای متقاضیانی صادر می‌شود که هدف‌شان از حضور در کانادا فعالیت‌های تجاری است. ویزایی موقت که برای ۶ ماه اجازه اقامت در خاک این کشور را دارید. لازمه دریافت این ویزا، اثبات هدف‌تان از اخذ این مجوز است.

به‌یاد داشته باشید دریافت هرکدام از انواع ویزای توریستی کانادا به‌منزله داشتن اجازه ورود به خاک کانادا به‌صورت قطعی نیست. این ویزا نشان می‌دهد که شما شرایط ورود به کشور را دارید؛ اما درنهایت نیاز به تأیید افسر مهاجرت برای اقامت در خاک کانادا است.

شرایط و مدارک لازم برای اخذ ویزای توریستی کانادا

شرایط دریافت انواع ویزای توریستی کانادا ممکن است باتوجه‌به درخواست اداره مهاجرت این کشور سالانه با تغییراتی همراه باشد؛ اما به‌طورکلی مواردی که در ادامه اشاره شده است نکاتی اساسی برای دریافت این ویزا محسوب می‌شود.

 • داشتن سلامت جسمانی کامل: برای بررسی این مورد ممکن است نیاز به انجام معاینات پزشکی هم باشد.
 • تمکن مالی: زمانی که به‌عنوان یک گردشگر وارد خاک کانادا می‌شوید، اجازه هیچ‌گونه فعالیتی به‌منظور درآمدزایی در این کشور را ندارید؛ بنابراین، باید به دولت کانادا اطمینان دهید که هزینه لازم برای طول مدت اقامت خود در این کشور را دارید. مبلغ دقیقی برای اثبات تمکن مالی اعلام نشده است؛ اما حدود ۲۰۰۰ دلار کانادایی به‌ازای هر ماه اقامت در این کشور و همچنین گردش حساب ۶ ماه اخیر لازم است.
 • سابقه سفر و نامه هدف از سفر: سابقه سفر به کشورهای حوزه شنگن، انگلستان، استرالیا، نیوزلند و غیره جزو سوابق سفر قوی محسوب می‌شوند و می‌توانند شانس دریافت ویزا را افزایش دهند. در نامه هدف از سفر هم باید جزئیات سفر خود را شرح دهید.
 • دعوت‌نامه معتبر: داشتن دعوت‌نامه برای ویزای سینگل و مولتی اجباری نیست؛ اما می‌تواند شانس دریافت ویزا را افزایش دهد. در صورت دریافت دعوت‌نامه باید اطلاعات کامل شخص دعوت‌کننده و مدارک مالی او نیز ارائه شود.
 • اطلاعات شغلی: این اطلاعات شامل آدرس محل کار، نام، مدت‌زمان شاغل بودن، گواهی اشتغال به کار، فیش حقوقی و مدارک تأسیس شرکت برای کارفرمایان است.
 • پاسپورت معتبر: تا پیش از پایان مدت‌زمان، ویزای توریستی شما باید اعتبار داشته باشد؛
 • کارت ملی و شناسنامه: کارت ملی و شناسنامه معتبر فرد متقاضی و سایر متقاضیان همراه او باید در پرونده قرار گیرد.
 • بیمه پزشکی مسافرتی معتبر: این بیمه برای سوپر ویزا اجباری است.
 • نامه اثبات بازگشت به کشور مبدا: مدارکی مانند اثبات وابستگی به خانواده در ایران یا مدارک شغلی و هر مدرکی که نشان‌دهنده بازگشت شما به کشورتان باشد، برای دریافت ویزای توریستی کانادا لازم است.
 • گواهی عدم سوءپیشینه: این گواهی به‌منزله نداشتن هیچ‌گونه سابقه کیفری است.
 • سند ازدواج: داشتن این مدرک برای افراد متاهل ضروری است.
 • ترجمه مدارک: تمامی مدارکی که برای ثبت درخواست ویزا لازم است را باید به انگلیسی ترجمه کنید.
 • گواهی اشتغال به تحصیل: این گواهی برای دانش‌آموزان و دانشجویان ضروری است و به‌نوعی اثباتی برای بازگشت به ایران هم محسوب می‌شود.
 • مدارک رزرو هتل: اگر دعوت‌نامه‌ای ندارید، باید اطلاعات رزرو هتل در کانادا را درون پرونده خود بگذارید.
 • بلیط رفت و برگشت: علاوه‌بر بلیط رفت، برای ویزای توریستی وجود بلیط برگشت در پرونده هم ضروری است.
 • مدارک پرداخت هزینه‌های دریافت ویزا و بایومتریک: ثبت درخواست ویزا، انگشت‌نگاری و بایومتریک در وب‌سایت رسمی کانادا با پرداخت هزینه انجام می‌شود و مدارک پرداخت این هزینه‌ها باید نشان داده شود.
 • اجازه خروج از کشور برای فرزندان زیر ۱۸ سال: درصورتی‌که پدر یا مادر فرزند همراه او نباشد، باید این مدرک توسط والدی که آن‌ها را همراهی نمی‌کند امضا شود.
 • دو قطعه عکس: دو قطعه عکس در اندازه ۳.۵*۴.۵ با پس‌زمینه سفید و رزولوشن ۶۰۰ پیکسل با فرمت JPG هم باید در میان مدارک گذاشته شود.

مراحل اخذ ویزای توریستی کانادا

مراحل دریافت ویزای ویزیتوری کانادا به‌صورت آنلاین و از طریق وب‌سایت اداره مهاجرتی کانادا انجام می‌شود. در صورت تسلط بر زبان انگلیسی، با داشتن اسکن مدارک و تهیه تمامی مدارک لازم برای درخواست ویزا می‌توانید خودتان فرایند اخذ ویزا را انجام دهید. مراحل ثبت درخواست ویزا به‌صورت زیر است.

 1. ساخت حساب کاربری در سایت رسمی کانادا
 2. پر کردن فرم‌های دریافت ویزای توریستی، درج کامل تمامی اطلاعات خواسته‌شده و بارگزاری مدارک درخواستی. به‌یاد داشته باشید که نقصی مدارک شانس دریافت ویزا را کاهش می‌دهد؛ پس این قسمت را با دقت انجام دهید.
 3. پرداخت هزینه ویزا، بررسی پرونده و انگشت‌نگاری ویزای توریستی با استفاده کارت‌های اعتباری بین‌المللی.
 4. مراجعه به دفاتر کارگزاری ویزای توریستی کانادا در کشورهای همسایه ایران. پس از ثبت درخواست ویزا، نامه‌ای برای‌تان ارسال می‌شود که تا ۳۰ روز فرصت مراجعه به دفاتر مذکور برای ثبت اطلاعات بایومتریک را دارید.
 5. ارسال ویزا و پاسپورت به یکی از دفاتر وک پس از موافقت با درخواست دریافت ویزا توریستی کانادا. این مرحله مربوط به زمانی است که با درخواست ویزای شما موافقت شد که در این صورت باید پاسپورت و ویزا را به دفتر وک ارسال کنید تا ویزا بر روی پاسپورت الصاق شود.

پیشنهاد می‌شود در زمان ورود به کانادا، تمامی مدارک اخذ ویزای خود را به‌همراه داشته باشید. ممکن است افسر مهاجرتی در فرودگاه درخواست بررسی دوباره مدارک را داشته باشد. اگر خودتان امکان ثبت درخواست ویزا به‌صورت آنلاین را ندارید، می‌توانید به شرکت‌های مهاجرتی برای انجام این کار مراجعه کنید.

هزینه ویزای توریستی کانادا

باتوجه‌به تعداد همراهان متقاضی برای درخواست ویزای ویزیتوری کانادا، هزینه متغیر خواهد بود؛ اما این هزینه برای هر نفر به این شکل است که ۱۰۰ دلار برای بررسی پرونده و ۸۵ دلار برای ثبت اطلاعات بایومتریک باید به اداره مهاجرتی کانادا پرداخت شود. متقاضیان ایرانی به‌علت سفر به کشورهای همسایه برای انگشت‌نگاری و انجام مراحل حضوری کار، طبیعتا هزینه‌های جانبی برای این بخش از دریافت ویزا را هم باید پرداخت کنند.

مدت زمان صدور ویزای توریستی کانادا

مدت زمان صدور ویزای ویزیتوری کانادا باتوجه‌به وضعیت پرونده، عدم نقصی مدارک و حجم درخواست‌های ارسالی به اداره مهاجرت کانادا متغیر است. بااین‌حال، براساس گفته اداره مهاجرتی این کشور، تا حداکثر ۹۲ روز کاری پاسخ درخواست ویزا ارسال می‌شود.

چگونگی تمدید ویزای توریستی کانادا

برای تمدید ویزای ویزیتوری کانادا باید  به اداره مهاجرتی کانادا درخواست مجدد ارسال کنید. در وهله اول، پاسپورت‌تان باید اعتبار لازم برای تمدید ویزا را داشته باشد. در این صورت، توصیه می‌شود حداقل ۳۰ روز پیش از پایان اعتبار اقامت مجاز شما در خاک کانادا، درخواست خود را از طریق وب‌سایت این کشور ثبت کنید.

دلایل ریجکتی ویزای توریستی کانادا

هرگز به تبلیغاتی مانند دریافت قطعی ویزای توریستی که توسط برخی شرکت‌های مهاجرتی گفته می‌شود توجه نکنید. هیچ تضمینی برای دریافت این ویزا یا سایر ویزاهای کانادا و کشورهای دیگر وجود ندارد. درخواست ویزای ویزیتوری کانادا هم به‌علت‌های مختلفی می‌تواند رد شود. برخی از مهم‌ترین علت‌های ریجکتی این ویزا عبارت‌اند از:

 • وجود سابقه کیفری
 • مشکلاتی در سلامت جسمانی متقاضی و مسائل مربوط به وضعیت پزشکی فرد
 • نقص مدارک
 • نبود سابقه سفر مناسب
 • عدم توانایی در اثبات بازگشت به کشور خود پس از پایان مدت اقامت
 • تمکن مالی کمتر از مقدار تعیین‌شده
 • نداشتن مدارک وابستگی مناسب

دریافت وقت سفارت کشور کانادا

همان‌طورکه اشاره شد، به‌دلیل نبود سفارت کانادا در ایران، ایرانیان متقاضی انواع ویزای کانادا برای انجام مراحل حضوری دریافت ویزا باید به سفارت کانادا در یکی از کشورهای همسایه ایران مراجعه کنند. پس از دریافت نامه بایومتریک (Biometric Instruction Letter) می‌توانید با مراجعه به سایت کارگزاری VFS و با درج شماره IRCC که بر روی نامه بایومتریک نوشته شده است، وقت خود را رزرو کنید. دقت داشته باشید تا حداکثر ۳۰ روز پس از دریافت نامه، فرصت مراجعه به سفارت را دارید.

سخن پایانی

به‌طورکلی، ویزای توریستی کانادا یک ویزای موقت است که می‌توانید در صورت تایید افسر مهاجرتی کانادا وارد خاک این کشور شوید؛ اما اجازه تحصیل یا کار در کانادا را ندارید. برای تحصیل یا کار باید ویزای خود را به ویزای تحصیلی یا کاری تبدیل کنید که آن هم منوط به داشتن شرایط لازم برای دریافت ویزاهای مذکور است.
درصورت بروز هرگونه سوال و یا نیاز به مشاوره برای مهاجرت، می‌توانید با کارشناسان کارت سبز در ارتباط باشید. کارت سبز با بیش از ۱۳ سال سابقه در زمینه انجام خدمات مربوط به مهاجرت و اخذ ویزا، می‌تواند از ابتدای راه مهاجرت تا اخذ اقامت دائم همراه شما باشد.

4.5/5 - (2 امتیاز)

اگر تمایل دارید در زمینه ویزای توریستی کانادا مشاوره دریافت نمایید، فرم زیر را تکمیل و پرداخت کنید تا در اسرع وقت کارشناسان کارت سبز با شما ارتباط بگیرند


ارزیابی مهاجرت
2 پاسخ
 1. کلثوم رجایی گفته:

  سلام وقتتون بخیر راهی نیست که در صورت داشتن ویزای یک بار ورود اگر از کانادا خارج شدیم دوباره وارد کانادا شویم ؟

  پاسخ
  • ساناز قنبری گفته:

   سلام ویزای یکبار ورود برای ایرانیان صادر نمیشه ویزای توریستی کانادا مولتی و 5 ساله است و میتونید تا 5 سال وارد بشید

   پاسخ

نظر خود را درباره ویزای توریستی کانادا ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *