ارزیابی مهاجرت
canada-country

معرفی کشور کانادا

کانادا یکی از مهاجر‌پذیرترین کشور‌های جهان است که طبق آخرین آمار سال ۲۰۲۲ حدود ۲۳ درصد از کل جمعیت این کشور را مهاجران تشکیل می‌دهند. این کشور از نظر رونق و شاخص‌های رفاه معیشتی و اقتصادی از ۱۰ کشور برتر جهان است؛ به‌علاوه، تنوع فرهنگ و گستردگی جامعه آن، کانادا را به یکی از بهترین مقاصد مهاجرت جهان بدل کرده است. ما در این مقاله کشور کانادا را از جوانب مختلف ازجمله رفاه، امنیت، رونق اقتصادی، آب‌و‌هوا، تقسیم‌بندی‌های منطقه‌ای، نظام درمانی، نظام آموزشی و… زیر ذره‌بین بردیم؛ بنابراین برای کسب اطلاعات جامع تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

معرفی کانادا

کانادا از نظر مساحت دومین کشور بزرگ جهان بعد از کشور روسیه به‌شمار می‌آید؛ اما جمعیت آن‌ تنها ۴۰ میلیون نفر بوده و به‌همین دلیل است که تراکم جمعیتی آن در شهرهای مختلف پایین است. این کشور شمالی‌ترین کشور قاره آمریکا و تنها همسایه آن ایالات متحد آمریکا به‌شمار می‌آید. مساحت کشور کانادا بیش از ۹ میلیون کیلومتر مکعب بوده و شهرهای آن با هم فاصله زیادی دارند. این کشور از نظر صادرات محصولات کشاورزی و حفاظت از منابع طبیعی یکی از برترین کشورهای جهان است و ذخایر و معادن بسیاری دارد.

حکومت در کانادا از نوع دولت فدرال با دو مجلس قانون‌گذاری و چندحزبی است که بالاترین مقام قدرت بعد از پادشاه به منصب فرماندار کل می‌رسد. با‌وجود اینکه بیش از یک قرن از استقلال این کشور می‌گذرد، اما همچنان پادشاه یا ملکه کانادا فرماندار کل را انتخاب می‌کند. جمعیت کم، وسعت بالا، منابع طبیعی مناسب، فرهنگ گسترده، مهاجرپذیری ساکنین، درآمد سرانه بالا، سیستم آموزشی معتبر و کارآمد و… از مهم‌ترین دلایل علاقه‌مندی افراد برای مهاجرت به کانادا هستند.

مناطق و قلمرو‌های کانادا را بشناسید

جالب است بدانید که کشور کانادا در نزدیکی قطب شمال قرار گرفته و به‌دلیل همین موقعیت جغرافیایی بیش از ۸۰درصد مساحت آن خالی از سکنه محسوب می‌شود. به‌طورکلی، کانادا 5 منطقه دارد و ۳ قلمرو آن دارای ۱۰ ایالت (استان) است. بزرگ‌ترین واحد تقسیم‌بندی کشور کانادا ازنظر مساحت منطقه بوده و تمامی قلمرو‌ها، استان‌ها و شهرها زیرمجموعه منطقه هستند.

در جدول زیر نام مناطق کانادا درج شده و در بخش روبه روی هر کدام نام شهرها و ایالت‌های مجموعه نوشته شده است:

منطقه ایالت‌ها مرکز ایالت
آتلانتیک (Atlantic) نوا اسکوشیبا هلی فکس
نیوفاندلند و لابرادور سنت جائز
نیوبرانزویک فردریکتون
جزیره پرنس ادوارد شارلوت تاون
منطقه علفزار یا فلات(Prairies) مانیتوبا وینیپگ
ساسکاچوان رجینا
آلبرتا ادمونتون
کانادای مرکزی (Central Canada) کبک کبک سیتی
آنتاریو یا اونتاریو تورنتو
منطقه شمالی (North) نوناووت ایکالویت
نورت‌وست تریتوریز یلونایف
یوکان وایت هورس
منطقه ساحل غربی (West Coast) بریتیش کلمبیا ویکتوریا

زبان اکثر مراکز ایالت‌های کشور کانادا انگلیسی است و تنها یک تا دو مورد آن‌ها از این قاعده مستثنی هستند.

شهرهای کشور کانادا را بشناسید

کانادا دومین کشور گسترده و بزرگ جهان است و شهرهای زیادی دارد. از بین تمامی آن‌ها شهرهای زیر بیشترین محبوبیت و شهرت را دارند:

 • ونکوور؛
 • ساسکاتون؛
 • ادمونتون؛
 • تورنتو؛
 • وینیپگ؛
 • اتاوا؛
 • فردریکتون؛
 • مونترال؛
 • شارلوت تاون؛
 • هلیفکس.

در ادامه مقاله به معرفی کوتاه هرکدام از این شهرها می‌پردازیم.

ونکوور

این شهر ازنظر جغرافیایی ساحلی محسوب می‌شود و مردم آن به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی صحبت می‌کنند. ونکوور ازنظر قومیتی متنوع‌ترین شهر کانادا بوده و سومین شهر پرجمعیت و متراکم این کشور است. جالب است بدانید که این شهر یکی از ۵ شهر برتر دنیا ازنظر رفاه، معیشت و کیفیت زندگی نیز به‌شمار می‌آید.

ساسکاتون

ساسکاتون به نام شهر علمی کشور کانادا شناخته شده و از پرجمعیت‌ترین شهرهای استان ساسکاچوان نیز به‌شمار می‌آید؛ همچنین طبق نظرسنجی‌ها و آمارهای داخلی ساسکاتون خوش‌آب‌وهواترین شهر کانادا محسوب می‌شود. زبان مرسوم این شهر انگلیسی است.

ادمونتون

اگر از علاقه‌مندان به جشن‌، فضای سبز و خرید هستید، ادمونتون بهترین گزینه پیشروی شما برای مهاجرت است. این شهر به نام «شهر جشنواره‌های کانادا» نیز شناخته می‌شود. مردمان این شهر به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند.

تورنتو

تورنتو پرجمعیت‌ترین شهر کانادا بوده و به‌عنوان پایتخت اقتصادی کشور نیز شناخته می‌شود. جاذبه‌های گردشگری این شهر بی‌شمار هستند و ایرانیان زیادی در آن زندگی می‌کنند. زبان مرسوم شهر تورنتو انگلیسی (۶۵درصد) و فرانسوی (۳۲درصد) است.

وینیپگ

 • وینیپگ یکی از اقتصادی‌ترین و استراتژیک‌ترین شهرهای کانادا به‌شمار می‌آید و لقب «دروازه غرب» را دارا است. این شهر در منطقه علفزار کشور کانادا قرار داشته و علاوه بر آب‌و‌هوای مناسب، جاذبه‌های گردشگری زیادی نیز دارد. مردم این شهر به زبان انگلیسی و فرانسوی صحبت می‌کنند که جمعیت انگلیسی‌زبان بیشتر است.

اتاوا

اتاوا را می‌توان بهترین شهر کانادا از نظر در آمد، نرخ بیکاری، آب‌و‌هوا، مالکیت خودرو و سبک زندگی معرفی کرد. این شهر دارای آب‌و‌هوای چهارفصل بوده و تمامی فصل‌های آن زیبایی‌های خودشان را دارند. ۴۵.۵درصد شهروندان اتاوا به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند و ۸.۶درصد فرانسوی را به‌عنوان زبان اصلی خود برگزیده‌اند. حدود ۱.۱درصد جمعیت ساکن این شهر به زبان‌های غیر از انگلیسی و فرانسوی صحبت می‌کنند.

فردریکتون

این شهر را می‌توان یکی از پویاترین و زنده‌ترین شهرهای کشور کانادا معرفی کرد؛ زیرا فردریکتون یکی از مراکز اصلی تحصیلی این کشور است و تعداد زیادی از دانشجویان دانشگاه‌های این شهر را به‌عنوان مرکز تحصیل خود در مقطع کارشناسی‌ارشد و دکتری برمی‌گزینند. ۳۵درصد جمعیت این شهر به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند و مابقی (۶۵درصد) انگلیسی را زبان اصلی خود می‌دانند.

مونترال

مونترال بزرگ‌ترین شهر کانادا پس از تورنتو بوده و جمعیتی آن بیش از ۴ میلیون‌ نفر است. زبان اصلی این شهر فرانسوی بوده (۶۷درصد) و مابقی به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. مونترال دسترسی قابل‌توجهی به آب‌های آزاد دارد.

شارلوت تاون

شارلوت تاون به‌جهت موقعیت جغرافیایی خود یکی از اصلی‌ترین قطب‌های بازرگانی کشور کانادا به‌شمار می‌آید و بیشتر فعالیت‌های اقتصادی آن در زمینه کشاورزی و ماهیگیری انجام می‌شود. این شهر آب‌و‌هوای مرطوبی دارد. برای زندگی در این منطقه باید به دو زبان انگلیسی و فرانسوی مسلط باشید.

هلیفکس

این شهر دومین لنگرگاه طبیعی جهان است و ساکنین آن اصالتا اسکاتلندی هستند. هلیفکس به‌دلیل موقعیت جغرافیایی خود که در جوار اقیانوس آرام قرار گرفته؛ از طبیعت بسیار زیبایی برخوردار است. انگلیسی‌زبان اصلی مردم این منطقه است؛ اما از زبان فرانسوی‌ نیز به شکلی گسترده در آن استفاده می‌شود.

ایرانیان بیشتر در کدام شهرهای کشور کانادا زندگی می‌کنند؟

ایرانیان بخش قابل‌توجهی از جمعیت مهاجر کانادا را شامل می‌شوند؛ به‌طوری‌که، حدود ۴۰۰ هزار ایرانی در این کشور زندگی می‌کنند. حدود ۴۸.۵درصد جمعیت مهاجر ایران در شهر تورنتو کانادا ساکن هستند. طبق این آمار، این شهر میزبان بیشترین تعداد ایرانیان است. بعد از تورنتو، ونکوور ۲۴.۵درصد از جمعیت مهاجرین ایران را در خود جای‌داده است. تحقیقات نشان داده که ایرانی‌ها تورنتو را به‌دلیل داشتن امنیت شغلی، اقتصاد باثبات، جاذبه‌های توریستی متفاوت، نرخ بیکاری پایین، دانشگاه‌های معتبر و… به دیگر شهرهای کشور کانادا ترجیح می‌دهند؛ اما ایرانیان در کدام محله‌های شهرهای تورنتو و ونکوور زندگی می‌کنند؟

جمعیت مهاجر ایرانی‌های مقیم تورنتو بیشتر در محله‌های مارکهام، ریچموند هیل، تورن هیل و وان ساکن هستند و در شهر ونکوور عموما ایرانی‌ها محله‌های کوکتیلام، وست ونکوور و نورث ونکوور را انتخاب می‌کنند.

پایتخت کشور کانادا

شهر اتاوا، پایتخت کانادا، در شمال قاره آمریکا و در کنار رودخانه اتاوا (شعبه رودخانه سن‌لوران) قرار دارد. این شهر با فضای سبز و هوای پاکیزه‌ خود، به‌عنوان چهارمین پایتخت تمیز دنیا شناخته می‌شود. اتاوا یک شهر پرجنب‌وجوش و چندفرهنگی است. با زندگی در اتاوا، شما تجربه یک زندگی پویا را با موقعیت‌های جدید خواهید داشت.  این شهر دارای مساحتی بالغ بر ۲۲۰۶٫۹۶ مایل مربع است و جاذبه‌های گردشگری خیره‌کننده‌ای ازجمله موارد زیر را دارد:

 • پارلمان کانادا: مجموعه‌ای از ساختمان‌های تاریخی که در طراحی منحصربه‌فرد و زیبای شهر بسیار تاثیرگذار هستند؛
 • گالری ملی کانادا: این گالری یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های هنری در کشور کانادا بوده که آثار هنری ارزشمندی از سراسر دنیا را به نمایش گذاشته است؛
 • کانال ریدو: یک کانال زیبا که از مرکز شهر می‌گذرد و مناظر طبیعی دیدنی بسیاری در اطراف آن وجود دارند.

اتاوا به‌عنوان بهترین مکان برای زندگی در کانادا نیز شناخته شده می‌شود.  این شهر دارای اقتصادی پایدار، کیفیت زندگی قابل‌توجه و شاخص‌های رفاهی بالا بوده و به‌همین دلیل است که افراد زیادی خواهان زندگی در آن هستند.

طبیعت کشور کانادا چگونه است؟

جاذبه‌های گردشگری طبیعی این کشور در فصل پاییز به رنگ‌های زیبای پاییزی ازجمله، نارنجی و قرمز مزین می‌شوند و قله‌های پر از برف آن در فصل زمستان خودنمایی می‌کنند. دریاچه‌های زیبا و فیروزه‌فام دره‌ها و جنگل‌های انبوه باعث شده است که کانادا در صدر لیست زیباترین کشورها از نظر جاذبه‌های گردشگری طبیعی قرار بگیرد.

برخی از دیدنی‌های طبیعی کانادا عبارت‌اند از:

 1. دریاچه مورین (Moraine Lake): این دریاچه در پارک ملی بنف قرار دارد و با مناظر کوه‌های برفی و جنگل‌های سوزنی اطراف خود، یکی از زیباترین دریاچه‌های کانادا است؛
 2. آبشار نیاگارا (Niagara Falls): این جاذبه گردشگری در مرز آمریکا و کانادا قرار دارد و با جذابیت بی‌نظیر خود حتی در زمان‌ ازدحام توریست‌ها نیز همچنان شگفت‌انگیز است؛
 3. واترتون (Waterton): این شهرستان در پارک ملی گلاسیر قرار دارد و می‌توانید منحصربه‌فردترین عکس‌ها را در این منطقه به ثبت برسانید؛
 4. جزیره بافین (Baffin Island): بزرگ‌ترین جزیره کشور کانادا بوده که در نوناووت قرار دارد و مکانی مناسب برای تماشای حیات‌وحش قطبی است؛
 5. پارک ملی بروس پنینسولا (Bruce Peninsula National Park): این پارک در اونتاریو قرار دارد و آب‌های جاری شفاف و فیروزه‌ای آن جذابیت خاصی دارند؛
 6. پارک ملی گوآی هاناس (Gwaii Haanas National Park): این پارک در بریتیش کلمبیا واقع شده و مناظر زیبای غرب کانادا را به نمایش می‌گذارد؛
 7. پارک ملی کوه‌های تارنگت (Torngat Mountains National Park): این پارک در بخش‌های شمالی نیوفاندلند و لابرادور قرار دارد و دارای قله‌های برفی و طبیعتی سرسبز است؛
 8. یلونایف (Yellowknife) : این شهر پایتخت نواحی شمالی کانادا به‌شمار می‌آید که بهترین منطقه برای دیدن شفق قطبی است؛
 9. مسیر طبیعت‌گردی آیسلاین (Iceline Trail): یک مسیر طبیعت‌گردی زیبا در کوه‌های راکی است.

تفاوتی ندارد که به کدام نوع از جاذبه‌های گردشگری طبیعی علاقه دارید؛ قطعا کشور کانادا می‌تواند شما را شگفت‌زده کند.

آب‌و‌هوای کانادا چگونه است؟

کانادا یکی از کشورهای نسبتا سردسیر جهان محسوب می‌شود؛ اما آب‌و‌هوای آن در مناطق مختلف می‌تواند کاملا متفاوت باشد. از سواحل گرمسیری تا مناطق قطبی، هر ناحیه دارای شرایط آب‌و‌هوایی خاص خود است. در ادامه، ویژگی‌های آب‌و‌هوایی برخی از استان‌های کشور کانادا را بررسی می‌کنیم:

بریتیش کلمبیا (British Columbia)

مناطقی که در سواحل غربی استان بریتیش کلمبیا قرار دارند (خصوصا ونکوور)، در تمامی فصول سال دارای آب و هوایی معتدل هستند. در سواحل، تابستان‌ها گرم و زمستان‌ها نیز نسبت‌به جاهای دیگر کانادا معتدل‌تر است.

ساسکاچوان (Saskatchewan)

این استان در غرب کانادا قرار دارد و دارای زمستان‌های بسیار سرد و تابستان‌های بسیار گرم است. در این منطقه بهار و پاییز هوا کمی معتدل‌تر است.

کبک (Quebec)

کبک دارای آب‌و‌هوای نیمه قطبی است و زمستان‌های آن طولانی و بسیار سرد و برفی است. بیشتر جمعیت کبک در نوار جنوبی زندگی می‌کنند.

نیوفاندلند و لابرادور (Newfoundland and Labrador)

این منطقه دارای زمستان‌های سرد معتدل و تابستان‌های گرم تا خنک است. مناطق ساحلی این استان دارای آب‌و‌هوای معتدل در طول سال هستند.

به‌طورکلی، آب‌و‌هوای کشور کانادا هرچه به سمت شمال و شرق حرکت کنیم، سردتر می‌شود.

فرهنگ مردم کشور کانادا چگونه است؟

جامعه کانادا یک جامعه چندفرهنگی، با ترکیبی پویا از المان‌های بومی و مهاجرتی است.  مردم در این کشور، احترام زیادی به افراد قائل هستند. از ویژگی‌های بارز آن‌ها می‌توان به صداقت، صبر، انصاف، رعایت حقوق برابر، وحدت و یکپارچگی اشاره کرد؛ همچنین، فروتنی و تواضع نیز از ویژگی‌های قابل‌توجه فرهنگ کانادا محسوب می‌شود.

همان‌طورکه گفته شد، کانادا از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان است و تنوع قومیتی و نژادی با بطن فرهنگی آن عجین شده است. این کشور یکی از ۱۰ کشور برتر جهان از نظر آزادی‌ گردش اطلاعات، آزادی‌های اعتقادی و اجتماعی است و پاسپورت آن نیز در صدر لیست معتبرترین پاسپورت‌های دنیا قرار دارد.

اقتصاد کانادا چگونه است؟

ثبات اقتصادی یکی از اصلی‌ترین دلایل مهاجرت افراد به کشور کانادا است. لازم به ذکر است که این کشور نیز همانند سایر همتایان خود تورم اقتصادی دارد؛ اما نرخ آن عموما تک‌رقمی بوده و درآمد مردم نیز متناسب با تورم بالا می‌رود.

کانادا یکی از ۱۰ قدرت اقتصادی دنیا ازنظر تولید ناخالص داخلی (GPD) است. واحد پولی کانادا دلار است؛ دلار کانادا را می‌توان یکی از برترین ارز‌های رایج امروز از نظر حجم مبادلات در در دنیا معرفی کرد. کشاورزی، صنعت، خودروسازی، معادن طبیعی، نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع غذایی از بزرگ‌ترین حوزه‌های اقتصادی این کشور به‌شمار می‌آیند. استان‌های کبک و انتاریو بیشترین نرخ تولید را به خود اختصاص داده‌اند. از مهم‌ترین تولیدات کانادا می‌توان به کاغذ، صنایع چوب، نفت و مواد غذایی اشاره کرد.

نظام آموزشی و تحصیل کانادا چگونه است؟

نظام آموزشی در کشور کانادا یکی از معتبرترین نظام‌های تحصیلی جهان بوده و مدارک اخذ شده از دانشگاه‌های مختلف این کشور از ارزش بسیار بالایی برخوردار هستند. تحصیل در مقاطع ابتدایی و متوسطه این کشور برای شهروندان و کسانی که اقامت دائم دریافت کرده‌اند رایگان است و اگر در دانشگاه‌های دولتی و با بورسیه درس بخوانید، تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری نیز رایگان خواهد بود.

مقطع ابتدایی در این کشور حدود ۶ تا ۸ سال، متوسطه ۴ تا ۵ سال و تحصیلات دانشگاهی حدود ۳ تا ۴ سال به طول می‌انجامد. از بهترین دانشگاه‌های کانادا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه تورنتو؛
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا؛
 • دانشگاه مک گیل.

تمامی دانشگاه‌های نام‌برده‌شده در زمینه‌های مختلف از علوم پایه تا هنر، مهندسی و پزشکی فعالیت دارند.

نظام درمانی کشور کانادا چگونه است؟

کانادا یکی از جامع‌ترین و کارآمدترین سیستم‌های درمانی جهان را دارد. شما از لحظه ورود به مراکز درمانی تا زمان خروج از آن هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنید. دولت کانادا اطمینان حاصل می‌کند که خدمات درمانی بدون هیچ شرط و محدودیتی در اختیار تمامی شهروندان و افرادی که اقامت این کشور را دریافت کرده‌اند، قرار بگیرد.

سیستم درمانی کانادا، به نام مدیکر (Medicare) شناخته شده و هزینه‌های آن از بودجه عمومی تامین مالی می‌شود. این سیستم، تقریبا ۷۰درصد از نیازهای مراقبت‌های بهداشتی مردم کانادا را پوشش می‌دهد و ۳۰درصد باقی‌مانده ازطریق بخش خصوصی پوشش داده خواهد شد.  به‌عبارت‌دیگر، همه کانادایی‌ها بدون پرداخت هزینه از خدمات عمومی بیمارستانی و پزشکی ضروری استفاده می‌کنند.

امنیت کشور کانادا چگونه است؟

کانادا به‌عنوان یکی از کشورهای پیشرفته و آرام دنیا شناخته می‌شود. در زیر به برخی جنبه‌های امنیتی کانادا اشاره می‌کنیم:

سازمان اطلاعات امنیت کانادا (CSIS)

سازمان اطلاعات امنیت کانادا اصلی‌ترین سازمان اطلاعاتی و امنیتی این کشور به‌شمار می‌آید. این سازمان مسئول گردآوری و آنالیز اطلاعات و ارائه راهبرد‌های عملیاتی مرتبط با امنیت ملی کانادا و حومه آن است.

امنیت شهرها

بیشتر شهرهای کانادا به‌عنوان مقاصد گردشگری امن شناخته می‌شوند. مونترال، تورنتو، ونکوور، براندون و اسپرینگ فیلد ازجمله شهرهایی هستند که در آن‌ها امنیت بسیار بالا است.

تامین صلح و امنیت جهانی

کانادا نه‌تنها در داخل کشور بلکه در سطح جهانی نیز نقش مهمی در تامین صلح و امنیت دارد. نیروهای مسلح کشور کانادا در ماموریت‌های مختلف حضور دارند و با سازمان‌های بین‌المللی مانند ناتو همکاری می‌کنند.

هزینه زندگی در کانادا

هزینه زندگی افراد در کانادا به عوامل مختلفی ازجمله موقعیت مکانی مدنظر، سبک زندگی و… بستگی دارد. در سال ۲۰۲۴، میانگین هزینه‌های اجاره آپارتمان برای یک فرد مجرد به‌شرح زیر است:

 • اجاره آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر: ۱٬۹۸۱.۸۶ دلار؛
 • اجاره آپارتمان ۱ خوابه بیرون از مرکز شهر: ۱٬۸۰۲.۴۲ دلار؛
 • اجاره آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر: ۳٬۱۶۰.۲۷ دلار؛
 • اجاره آپارتمان ۳ خوابه بیرون از مرکز شهر: ۲٬۶۴۹.۲۹ دلار.

هزینه‌های زندگی در کانادا برای یک خانواده ۴ نفره ماهیانه حدود  ۵٬۸۸۷ دلار است.

این میانگین‌ها ممکن است در مناطق مختلف کانادا کمی کمتر یا بیشتر باشد.  همچنین، هزینه‌های مازاد مانند پوشاک، اینترنت، تفریحات و سرگرمی نیز باید در نظر گرفته شود؛ همچنین هزینه‌های حمل نقل برای اقشار خاصی از جامعه مانند دانشجویان و دانش‌آموزان کمتر از سایر افراد بوده و هزینه‌های اینترنت خانگی نیز از ماهی ۵۰ تا ۹۰ دلار متغیر است.

زبان کشور کانادا

کانادا دارای دو زبان اصلی رسمی است:

 1. زبان انگلیسی: حدود ۵۱٪ از جمعیت کانادا به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند؛
 2. زبان فرانسه: حدود ۴۹٪ از جمعیت کانادا به زبان فرانسه صحبت می‌کنند.

به‌عنوان یک کشور دوزبانه، کانادا از هر دو زبان بهره می‌برد و زبان‌های انگلیسی و فرانسوی در پارلمان، دادگاه‌های فدرال و نهاد‌های دولتی جایگاه برابری دارند؛ همچنین، افرادی که به هر دو زبان صحبت می‌کنند، می‌توانند خدمات دولت فدرال را به زبان انگلیسی یا فرانسوی دریافت کنند.

با استناد به نتایج سرشماری سال ۲۰۱۶ که توسط مرکز آمار کانادا منتشر شد، بیش از ۲۲۵٬۰۰۰ کانادایی در خانه‌های خود به زبان فارسی صحبت می‌کنند. اغلب فارسی‌زبانان کشور کانادا را ایرانی‌تبارها تشکیل می‌دهند و از جمله شهرهایی که بیشترین تعداد فارسی‌زبانان را در کانادا دارند، می‌توان به ریچموند هیل، تورنتو، شمال ونکوور، مونترال و اتاوا اشاره کرد.

دین و مذهب کشور کانادا

در کانادا، طیف وسیعی از گروه‌ها و اعتقادات مذهبی وجود دارد. گسترده‌ترین دین در این کشور، مسیحیت است. پیروان کلیسای کاتولیک، بزرگ‌ترین گروه مذهبی در کانادا هستند. در آمار سرشماری سال ۲۰۲۱، مسیحیان حدود ۶۷. ٪ از جمعیت را تشکیل می‌دهند. همچنین، ۲۳.۹٪ از کل جمعیت کانادا بی‌دین هستند.

علاوه بر مسیحیت، ادیان دیگری نیز در کانادا وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به  اسلام، هندوئیسم، آیین سیک، بودیسم، یهودیت و آیین جین اشاره کرد. کانادا به‌عنوان یک کشور، آزادی دینی دارد و هیچ‌گونه دین و مذهب رسمی در آن اعلام نشده است.

تعطیلات رسمی کانادا

تعطیلات رسمی در کشور کانادا در سال ۲۰۲۴ به‌شرح زیر است:

 1. سال نو (New Year’s Day) – ۱ ژانویه؛
 2. روز خانواده (Family Day) – دوشنبه ۸ فوریه؛
 3. روز ولنتاین (Valentine’s Day) – یکشنبه ۱۴ فوریه؛
 4. جمعه خوب (Good Friday) – جمعه ۲ آوریل؛
 5. دوشنبه ۲۹ مارس (Easter Monday)؛
 6. روز ویکتوریا (Victoria Day) – دوشنبه ۲۰ می؛
 7. روز ملی کانادا (Canada Day) – ۱ جولای؛
 8. روز کارگر (Labour Day) – ۴ سپتامبر؛
 9. روز ملی حقیقت و آشتی (National Day for Truth and Reconciliation) – ۳۰ سپتامبر؛
 10. روز شکرگزاری (Thanksgiving) – ۱۴ اکتبر؛
 11. روز آرمیستیس (Armistice Day) – ۱۱ نوامبر؛
 12. روز کریسمس (Christmas Day) – ۲۵ دسامبر؛
 13. روز باکسینگ (Boxing Day) – ۲۶ دسامبر.

این تعطیلات تنها منوط‌به سال ۲۰۲۴ نبوده و بلکه در تمامی سال‌ها شاهد این تعطیلات هستیم.

۸ جاذبه گردشگری برتر کانادا را بشناسید

بهترین جاذبه‌های گردشگری تاریخی کشور کانادا عبارت‌اند از:

 1. آبشار نیاگارا (Niagara Falls)؛
 2. برج سی‌ان (CN Tower) در تورنتو؛
 3. پارلمان هیل (Parliament Hill) در اتاوا؛
 4. پارک استانی دایناسورها (Dinosaur Provincial Park) در آلبرتا؛
 5. مونترال قدیم (Old Montreal) در کبک (محلی با معماری تاریخی و خیابان‌های سنگ‌فرش)؛
 6. بندر هالیفاکس (Halifax) در نوا اسکوشیا (شهری با تاریخ غنی و سواحل زیبا)؛
 7. شهر کبک (Quebec City) (شهری با معماری اروپایی و خیابان‌های سنگ‌فرش)؛
 8. هتل‌های راه‌آهن تاریخی Fairmont؛

تفاوتی ندارد که به کدام نوع از جاذبه‌های گردشگری علاقه دارید؛ کانادا شما را دست‌خالی به خانه باز نمی‌گرداند.

مهاجرت به کانادا با موسسه مهاجرتی کارت سبز

همان‌طورکه در بخش‌های قبل نیز اشاره کردیم کانادا از بهترین مقاصد مهاجرت در سراسر دنیا به‌شمار می‌آید. مهم‌ترین راه‌های مهاجرت به کشور کانادا عبارت‌اند از:

 • مهاجرت تحصیلی؛
 • مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری؛
 • مهاجرت از طریق خانواده یا اسپانسرشیپ؛
 • مهاجرت از طریق پناهندگی.

برای انتخاب روش مهاجرت خود سوالی دارید؟ با پشتیبانی سایت گرین سبز به شماره ۰۹۳۹۱۳۲۴۴۶۷ در تلگرام ارتباط بگیرید تا از تخصصی‌ترین مشاوره‌ها متناسب با شرایط خود بهره‌مند شوید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

اگر تمایل دارید در زمینه معرفی کشور کانادا مشاوره دریافت نمایید، فرم زیر را تکمیل و پرداخت کنید تا در اسرع وقت کارشناسان کارت سبز با شما ارتباط بگیرند


ارزیابی مهاجرت
0 پاسخ

نظر خود را درباره معرفی کشور کانادا ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *