ارزیابی مهاجرت
niw-visa

ویزای NIW

متقاضیان کار و کسب درآمد در کشور آمریکا ابتدا باید ویزای کاری این کشور را دریافت کنند. روش‌های مختلفی برای دریافت ویزای کاری این کشور وجود داشته و انواع مختلفی نیز وجود دارد که متقاضیان مهاجرت به آمریکا قادر به دریافت آن‌ها هستند. یکی از ویزاهای کاری قابل دریافت ویزای NIW است. این ویزا به افرادی با مهارت‌های خاص یا توانمندی‌های خارق‌العاده و طی شرایطی سخت‌تر نسبت‌به دیگر انواع ویزا داده می‌شود؛ اما امتیازات هم بیشتری نسبت‌به ویزاهای دیگر آمریکا دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به امکان دریافت سریع‌تر گرین کارت و شهروندی کشور آمریکا اشاره کرد. در ادامه به معرفی این ویزا و چگونگی دریافت آن می‌پردازیم.

ویزای NIW چیست و چه کاربردی دارد؟

ویزای NIW، ویزای EB2 یکی از زیرمجموعه‌های ویزای نخبگان در کشور آمریکا است. این ویزا که در اصطلاح به آن ویزای معافی منافع ملی درصورت نبود نیاز کارفرما نیز گفته می‌شود، یکی از انواع ویزاهای کاری کشور آمریکا است و به دارنده، امکان کار و کسب درآمد در این کشور را می‌دهد. در حالت عادی متقاضیان اخذ ویزای کاری و مهاجرت از این طریق به آمریکا باید از طریق بنگاه‌های کاریابی اقدام کرده و درخواستی از یک کارفرمای آمریکایی دریافت کنند و بعد از پذیرش در مصاحبه کاری و… قادر به اخذ ویزا خواهند بود.

با این ویزا هیچ نیازی به در اختیار داشتن پیشنهاد کارفرما نیست. درواقع، دارندگان این ویزا از گرفتن گواهی کاری و پیشنهاد کاری برای دریافت ویزا معاف می‌شوند. این ویزا برای افرادی صادر می‌شود که توانایی یا مهارت خارق العاده‌ای دارند. درخقیقت، فرد متقاضی باید مهارتی داشته باشد که برای کشور آمریکا یک منفعت محسوب شده و کمک زیادی از نظر اقتصادی یا اجتماعی به این کشور کند.

با دریافت این ویزا فرد از تمام امکانات رفاهی و اجتماعی شهروندان آمریکایی برخوردار شده و حقوق دریافتی او نیز متناسب با دیگر شهروندان و براساس جایگاه شغلی خواهد بود. این ویزا با فراهم کردن دریافت گرین کارت در کوتاه‌ترین زمان یکی از محبوب‌ترین ویزاهای کاری کشور آمریکا است و همه‌ساله افراد زیادی برای دریافت آن تلاش می‌کنند.

چه افرادی قادر به دریافت ویزای NIW هستند؟

همان‌طورکه گفته شد ویزای NIW یک ویزای ویژه با امکانات و امتیازات ویژه است، درنتیجه، پروسه اخذ آن کمی سخت‌تر از دیگر ویزاها است و امکان دریافت آن برای همه متقاضیان مهاجرت کاری به آمریکا فراهم نیست. بااین‌حال اگر در یکی از گروه‌های زیر باشید و توانمندی به‌خصوصی در زمینه فعالیت خود داشته باشید، احتمال موافقت با درخواست شما مبنی بر اخذ این ویزا وجود دارد. گروه‌های واجد شرایط برای اخذ این ویزا به‌شرح زیر هستند:

 • فرد متقاضی اخذ ویزای NIW باید در زمینه‌ای فعالیت کند که برای دولت و کشور آمریکا ارزش حیاتی داشته و از مشاغل و فعالیت‌های مهم باشد؛
 • توانمندی و مهارت فرد باید در یکی از حوزه‌های مشاغل ملی هم کاربردی باشد؛
 • فرد باید در یکی از زمینه‌های خاص و کاربردی مانند پزشکی، هنر و… دارای تخصص و مدرک عالی دانشگاهی باشد.
 • و… .

درصورتی‌که متقاضی اخذ ویزای آمریکا باشید و یکی از شرایط گفته شده در بالا را داشته باشید، به‌راحتی می‌توانید برای اخذ این ویزا بدون پیشنهاد کارفرما اقدام کنید. به این نکته دقت داشته باشید که هرچه مهارت شما خاص‌تر و کاری که در آن توانایی دارید، تخصصی‌تر باشد، شانس اخذ این ویزا نیز برای شما بیشتر خواهد بود.

شرایط اخذ ویزای NIW به چه صورت است؟

متقاضیان دریافت ویزای NIW، مانند دیگر ویزاها ابتدا باید با شرایط اخذ آن آشنایی داشته باشند. باتوجه‌به محدودیت این ویزا و ارائه آن تنها به گروهی خاص از متقاضیان، اطلاع از شرایط دریافت آن ضرورت داشته و باید به آن توجه شود. از مهم‌ترین شرایطی که برای اخذ این ویزا وجود دارد و باید به آن توجه کرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تحصیلات

فردی که قصد دریافت ویزای NIW را دارد باید نخبه باشد. تحصیلات در مقاطع عالی یعنی ارشد و دکتری لازمه اخذ این ویزا نیست و حتی متقاضیان با مدرک لیسانس هم قادر به ارائه درخواست برای دریافت این ویزا هستند؛ اما باید در تمام طول تحصیل خود از دانشجوهای برتر و استعدادهای درخشان بوده و سابقه کاری 5 ساله در رشته تحصیلی خود داشته باشند. داشتن توصیه نامه در این‌جا اهمیت زیادی دارد.

برخورداری از شرایط چشم پوشی از منافع ملی

متقاضی اخذ ویزای NIW علاوه‌بر تحصیلات عالیه و نخبه بودن باید از شرایط چشم پوشی منافع ملی هم برخوردار باشد. یکی از این شرایط برخوردرای از طرحی جامع و راهبردی و پیشنهادی سازنده برای دولت آمریکا است. طرحی که فرد برای اخذ ویزای NIW ارائه می‌کند باید برای دولت آمریکا منفعت زیادی داشته باشد؛ همچنین این منفعت باید شامل کشور آمریکا شود و دیگر کشورها در شرایط خاص قادر به استفاده از آن باشند.

توانایی استثنائی

فرد متقاضی جهت دریافت ویزای NIW باید ثابت کند که دارای یک توانایی استثنائی است و سرمایه‌گذاری روی او و پذیرش او بدون پیشنهاد شغلی از کارفرما برای کشور آمریکا به‌صرفه خواهد بود. دولت آمریکا برای تشخیص توانایی‌های استثنائی متقاضیان اخذ ویزای این کشور، 7 معیار کلی را مشخص کرده است که درصورت برخورداری از 3 مورد آن‌ها فرد شانس اخذ ویزا را خواهد داشت و هرچه این معیارها بیشتر باشند، شانس اخذ ویزا نیز بیشتر خواهد شد. این 7 مورد عبارت‌اند از:

 • سوابق تحصیلی مرتبط با توانایی؛
 • گواهی اشتغال در زمینه‌ای که توانایی در آن عنوان شده است به میزان 5 الی 10 سال؛
 • دستاوردی خاص مانند کشف یا اختراع در زمینه ادعا شد؛
 • مجوز فعالیت حرفه‌ای در زمینه توانایی گفته شد؛
 • عضویت در انجمن‌های موفق و تخصصی که با توانایی اعلام شده ارتباط دارند؛
 • گواهینامه مبنی‌بر دریافت تسهیلات در ازای توانایی؛
 • مدارک اثبات توانایی مانند توصیه نامه، مقالات در ژورنال‌های معتبر و… .

مزیت دریافت ویزای NIW

ویزای NIW یکی از پرطرفدارترین ویزاهای کشور آمریکا است و علت آن مزایای زیادی است که با دریافت این ویزا شامل حال دارنده آن می‌شود. از مهم‌ترین مزایای دریافت این ویزا می‌توان به امکان دریافت سریع‌ترین گرین کارت آمریکا اشاره کرد. به‌خصوص اگر قصد سفر و مهاجرت به آمریکا همراه با خانواده خود را داشته باشید، این موضوع یک مزیت مهم محسوب می‌شود. افرادی که قادر به دریافت ویزای NIW شوند، امکان راه‌اندازی کسب‌و‌کار شخصی خود در کشور آمریکا را نیز خواهند داشت و بعد از آن می‌توانند از امکانات و تسهیلاتی که دولت آمریکا برای شهروندان خود قائل می‌شود، استفاده کنند.

در کشور آمریکا تنوع شغلی بالایی وجود دارد و افرادی که این ویزا را دریافت می‌کنند، پس از مدتی می‌توانند شغل خود را تغییر داده و در دیگر زیمنه‌های علاقه‌مندی خود به کار و کسب درآمد بپردازند. علاوه‎‌بر همه این‌ها، همسر دارنده این ویزا نیز می‌تواند از مزایای آن استفاده کند و به کار در آمریکا با حقوق معادل دیگر شهروندان این کشور بپردازد. دارندگان ویزای NIW از تمام امکانات پزشکی، تحصیلی، مالی و… کشور آمریکا برخوردار خواهند شد.

همراهی خانواده با ویزای NIW

مهم‌ترین مزیت این ویزا اما امکان همراهی اعضای خانواده با فردی است که ویزای NIW را دریافت کرده باشد. افرادی که این ویزا به‌نام آن‌ها صادر شده، قادر به همراهی همسر و فرزندان زیر 21 سال در کنار خود هستند؛ البته ویزای همراهی موقت است و پس از دریافت گرین کارت برای اعضای خانواده نیز دائمی خواهد شد.

نحوه اخذ ویزای NIW

متقاضیان دریافت ویزای NIW جهت دریافت این ویزا ابتدا باید مدارک خود را آماده کنند. مدارک مختلفی برای دریافت این ویزا نیاز است که ازجمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدارک اثبات توانایی معادل شرایط چشم پوشی از منافع ملی؛
 • ریزنمرات برای متقاضیان تحصیلی؛
 • مدارک شناسنایی مثل پاسپورت و شناسنامه؛
 • مدارک مربوط به همسر و فرزندان برای افرادی که از ابتدا قصد درخواست ویزای همراهی دارند؛
 • کارت پایان خدمت؛
 • بیمه سلامت؛
 • گواهی عدم سوپیشینه کیفری؛
 • توصیه نامه کارفرمای سابق در کشور خود؛
 • گواهی تمکن مالی؛
 • عکس پرسنلی؛
 • برگه درخواست ویزا به‌همراه پرداخت هزینه سفارت.

بعد از ارائه این مدارک به سفارت آمریکا، نوبت مصاحبه برای فرد صادر می‌شود. در زمان مصاحبه مواردی مانند انگیزه فرد از انتخاب آمریکا برای مهاجرت پرسیده می‌شود؛ همچنین در مورد سوابق شغلی و عملکردی که در طول اقامت در کشور خود داشته سوال شده و تمام مواردی که در مدارک وی مبهم بوده، مشخص می‌شود. درصورتی‌که فرد قصد سفر همراه با همسر و فرزندان خود را داشته باشد، سوالاتی مانند هویت و ملیت همسر و فرزندان و ارتباط با آن‌ها نیز پرسیده می‌شود تا انگیزه وی به‌طورکامل مشخص شود.

 

سخن پایانی

ویزای NIW مراحل سخت‌تر و البته امتیازات بیشتری نسبت‌به دیگر ویزاهای کاری آمریکا دارد و افرادی که آن را دریافت می‌کنند، شانس بیشتری برای دریافت اقامت دائم کشور آمریکا و کارت شهروندی این کشور خواهند داشت. در این مطلب به چگونگی اخذ این ویزا اشاره کردیم، نکته‌ای که باید به آن توجه کنید دقت در ارائه اطلاعات و آماده‌سازی مدارک جهت اخذ این ویزا است. به‌منظور اطمینان از عملکرد صحیح در فرایند درخواست برای اخذ ویزا و آمادگی صددرصدی برای دریافت این ویزا و دیگر ویزاهای کشور آمریکا توصیه می‌شود که از یک وکیل یا شرکت امور مهاجرتی در این زمینه راهنمایی دریافت کنید.

4.7/5 - (3 امتیاز)

اگر تمایل دارید در زمینه ویزای NIW مشاوره دریافت نمایید، فرم زیر را تکمیل و پرداخت کنید تا در اسرع وقت کارشناسان کارت سبز با شما ارتباط بگیرند


ارزیابی مهاجرت
2 پاسخ
 1. مصطفی گفته:

  مصطفی هستم حال زندگی در ایران اینجا شرایط زندگی ام خیلی بد است من یک فوتبالیست هم هستم 2 سال در تیم ملی نوجوانان افغانستان بازی کردم لطفا کمکم کنید میخوام برم به کانادا آن جا به فوتبال خود ادمه دهم

  پاسخ

نظر خود را درباره ویزای NIW ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *