ارزیابی مهاجرت
ثبت شرکت در عمان

ثبت شرکت در عمان

عمان به‌عنوان یکی از کشورهای مناسب جهت سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت، در چند سال اخیر توجه بسیاری از فعالان‌اقتصادی را به‌خود جلب کرده است. موقعیت جغرافیایی و فرصت‌های اقتصادی این کشور در‌کنار سایر کشورهای خلیج‌فارس یکی از گزینه‌های مطلوب برای شروع کسب‌وکار محسوب می‌شود. در این مطلب قرار است اطلاعاتی دقیق و به‌روز از آخرین شرایط و قوانین ثبت شرکت در عمان و مهم‌ترین نکاتی که برای شروع فعالیت اقتصادی در عمان باید رعایت کنید را بیان کنیم. اگر شما هم جزو افرادی هستید که اطلاعات چندانی از سرمایه‌گذاری یا ثبت شرکت در عمان ندارید با ما همراه باشید تا جواب تمامی سوالات خود را پیدا کنید.

چرا در عمان ثبت شرکت کنیم؟

قبل از هر چیزی باید جواب این سوال را بدهیم که چرا باید عمان را برای ثبت شرکت انتخاب کرد؟ در بین موقعیت‌های مختلف سرمایه‌گذاری در کشورهای مختلف عمان چه مزیت‌هایی دارد؟ در این قسمت می‌خواهیم مزایای ثبت شرکت در عمان را با هم بررسی کنیم.

موقعیت تجاری عمان

عمان به‌عنوان یکی از کشورهای حاشیه خلیج‌فارس تجارت گسترده‌ای با سایر کشورهای ثروتمند همسایه‌اش در منطقه غرب آسیا، شمال آفریقا و حتی اروپا دارد. امروزه، بازار عمان توجه بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی را به‌خود جلب کرده است.

محیط دست‌نخورده برای کسب‌‌وکارها

عمان کشوری بکر و دست‌نخورده از نظر ظرفیت‌های اقتصادی به‌حساب می‌آید. زیرساخت‌های نوین حمل‌ونقل در کنار قوانین تجاری منعطف، راه‌اندازی کسب‌وکار در عمان را به یک تصمیم هوشمندانه تبدیل کرده است. درحال‌حاضر، تمام شرایط برای ظهور شرکت‌های نوپا در عمان فراهم است.

پایین‌تر بودن هزینه‌ها

یکی دیگر از مزایای ثبت شرکت در عمان هزینه‌های پایین فرایند ثبت شرکت است؛ علاوه‌بر این، هزینه‌های جانبی راه‌اندازی کسب‌و‌کار و زندگی نیز مناسب است. از طرفی، در عمان برای برخی حرفه‌های تجاری معافیت‌های مالیاتی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند.

شرایط آسان ثبت شرکت

ثبت شرکت و گرفتن اقامت در عمان نسبت‌به بسیاری از کشورهای دیگر ساده‌تر است. شما با حداقل مدارک مورد نیازها در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توان کارهای خود را انجام دهید.

معافیت ویزایی

به تازگی شرایطی ایجاد شده است تا افراد مقیم کشورهای عضو گروه GCC (شامل عمان، عربستان، کویت، قطر و…) بدون دریافت ویزا بتوانند بین این کشورها سفر کنند. این مزیت شرایط را برای انجام انواع مراودات تجاری تسهیل می‌کند.

انواع ثبت شرکت در عمان

برای ثبت شرکت اولین چیزی که شما باید تعیین کنید، ساختار و نوع شرکت‌تان است. این مسئله در هنگام ثبت شرکت بسیار اهمیت دارد؛ چراکه تمامی شرایط اداره شرکت و مسائل مربوط به مسئولیت سرمایه‌گذاران وابسته به همین انتخاب شماست. در ادامه می‌خواهیم با انواع مدل‌های ثبت شرکت در عمان و مزایا و معایب هرکدام آشنا شویم.

شرکت با مسئولیت محدود (LLC)

یکی از بهترین مدل‌های راه‌اندازی کسب‌وکار، شرکت با مسئولیت محدود است. در این نوع شرکت نیاز به حضور حداقل ۲ سهام‌دار است و میزان مسئولیت هر سهام‌دار محدود به میزان سرمایه‌‌ای خواهد بود که با خود به شرکت آورده است. این نوع شرکت برای کسب‌وکارهای کوچک تا متوسط مناسب است و در‌حال‌حاضر، طرفداران زیادی دارد.

شرکت سهامی عام (PLC)

همان‌طورکه احتمالا بدانید شرکت‌های سهامی عام به شرکت‌هایی گفته می‌شود که حداقل دارای ۵۰۰ سهام‌دار باشند. خریدوفروش سهام آن‌ها برای عموم افراد آزاد است. درواقع، سهام این نوع شرکت‌ها در بورس اوراق بهادار کشور عمان معامله می‌شوند. مدل شرکت سهامی عام برای سازمان‌ها و کسب‌وکارهای بزرگ‌تر مناسب است. برای راه‌اندازی این نوع شرکت به حداقل ۱۵۰ هزار ریال عمانی سرمایه اولیه نیاز دارید.

شرکت سهامی خاص (LLC)

شرکت‌های مدیریت سهامی خاص باید حداقل ۳ سهام‌دار داشته باشند. سهام این شرکت‌ها برای عموم قابل خریداری نیست و در بورس عمان نیز عرضه نمی‌شود. این نوع شرکت معمولا برای کسب‌وکارهای خصوصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. راه‌اندازی این مدل شرکت در عمان حدود ۵۰ هزار ریال عمانی هزینه دارد.

شرکت با مشارکت محدود (LLP)

در این شرکت حداقل به یک شریک عمومی و یک شریک محدود نیاز است. منظور از شریک عمومی، فردی است که در تعهدات شرکت و بدهی‌ها مسئولیت نامحدود دارد؛ اما شریک محدود، مسئولیتی با میزان مشخص و وابسته‌ به درصد سرمایه خودش دارد. این مدل شرکت نیز طرفداران خاص خود را دارد.

نماینده بازرگانی (آژانس)

یکی دیگر از مدل‌های تاسیس شرکت در عمان راه‌اندازی آژانس نمایندگی است. مسئولیت اصلی این نوع شرکت تبلیغ، توزیع محصولات یا خدماتی است که توسط یک شرکت خارجی در کشور عمان ارائه می‌شود. راه‌اندازی نمایندگی‌های بازرگانی توسط تجار عمده خارجی در عمان، یک امر مرسوم است.

افتتاح شعبه شرکت خارجی

همان‌طورکه از نام این شرکت‌ها مشخص است، هدف از تشکیل آن‌ها گسترش فعالیت شرکت‌های بزرگ‌تر در سایر کشورها است. این شرکت‌ها تابع شرکت مادر خود در خارج از کشور هستند.

شرایط و مدارک موردنیاز برای ثبت شرکت در عمان

برای ثبت شرکت در عمان شما به داشتن برخی شرایط و ارائه مدارک نیاز دارید. در ادامه مهم‌ترین شرایط لازم را با هم بررسی می‌کنیم:

  • سن متقاضی برای ثبت شرکت‌های انفرادی باید حداقل ۱۸ سال باشد.
  • نام شرکت باید عربی بوده و با آداب عمومی کشور عمان هم‌خوانی داشته باشد.
  • نباید از نام شخصیت‌های برجسته (مانند ابن‌هیثم و ابن‌النافیس) استفاده شود.
  •  قبلا در وزارت تجارت عمان ثبت نشده باشد.
  • برای ثبت غیرحضوری شرکت نیاز به طرف عمانی به‌عنوان رابط است (تا ۳۰ درصد سود شرکت به آن تعلق می‌گیرد)؛ البته، ثبت شرکت در مناطق آزاد نیازی به طرف عمانی ندارد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در عمان نیز شامل پاسپورت یا کپی آن برای ثبت غیرحضوری و معرفی‌نامه شرکا (درصورت داشتن شریک) است.

هزینه‌های ثبت شرکت در عمان

برای ثبت شرکت در عمان شما باید در چندین مرحله مبالغی را پرداخت کنید. هزینه‌ها شامل مواردی ازجمله سهم دولت عمان، کارهای سندی و محضری، ثبت غیرحضوری وزارتخانه و هزینه کارگزاری رابط است.‌ مجموع مبالغ در طول زمان متغیر است؛ اما درحال‌حاضر، چیزی در بین ۹۰۰ الی ۶۰۰۰ ریال عمانی خواهد بود. این مبالغ باتوجه‌به نوع شرکت و نوع مجوز کسب‌وکار شما متفاوت است.

مراحل ثبت شرکت در عمان

اطلاع دقیق از مراحل ثبت شرکت در عمان برای کاهش دردسرها در این فرایند نیاز ضروری است. در این قسمت می‌خواهیم به‌صورت گام‌به‌گام مراحل ثبت شرکت در عمان را بررسی کنیم.

ثبت‌نام تجاری مناسب

اولین قدم برای تاسیس شرکت در عمان انتخاب یک نام، متناسب با قواعد و مقررات عمان است. نام شرکت به‌عنوان برند شما یکی از عوامل اساسی در جذب مخاطب است. در ثبت‌نام شرکت به نکاتی که در قسمت «شرایط ثبت شرکت» گفته شد، توجه داشته باشید؛ همچنین شما می‌توانید از کلمه (عمان یا عمانی) نیز در نام‌گذاری خود استفاده کنید؛ به شرط آنکه سرمایه‌ای بالاتر از ۵۰۰ هزار ریال عمانی داشته باشید. از نام شهرها، رودخانه‌ها و اماکن معروف نیز می‌توانید استفاده کنید. شما مجاز به استفاده از نام شهرهای خارجی، نام قبیله یا اسم شخصی سرمایه‌گذار یا شریک‌خارجی در نام تجاری خود نیستید.

انتخاب نوع شرکت

در بالا با انواع مدل‌های شرکت در عمان آشنا شدیم. یکی دیگر از اقدامات شما تعیین نوع سازماندهی و اداره شرکت است. در انتخاب نوع شرکت حتما اهداف و شرایط خود را مد‌نظر داشته باشید تا نتایج بهتری بگیرید. ارائه بیزینس‌پلن به اداره‌کل ثبت شرکت‌های تجاری در عمان یک امر ضروری است.

تعیین شرکا و ارائه صورت‌جلسه

باتوجه‌به نوع شرکت، درصورت نیاز به شریک، باید شرکا تعیین شوند و صورت‌جلسه آن  نیز ارائه شود. در ادامه، برای ثبت شرکت پاسپورت مالک یا اعضای شرکت همراه با صورت‌جلسه باید به وزارت تجارت عمان تحویل داده شود.

افتتاح حساب بانکی

شما برای انجام معاملات تجاری خود حتما به یک حساب بانکی نیاز دارید. این حساب متعلق به شرکت است و دقت داشته باشید که بانکی را انتخاب کنید که با نیازهای تجاری و اهداف شما هم‌خوانی بیشتری داشته باشد.

دریافت مهر شرکت

مهر شرکت به‌عنوان بخشی از هویت آن به‌حساب می‌آید. در انجام معامله با سایر شرکت‌ها داشتن یک مهر رسمی علاوه‌بر ارتقا سطح شرکت، از بروز جعل اسناد جلوگیری می‌کند.

علاوه‌بر مراحل بالا، شما باید برخی موارد دیگر را نیز پیش از ثبت نام شرکت پیگیری کنید. برای مثال شما نیاز دارید که درمورد ترخیص بلدیه و عقد ایجار به پلیس سلطنتی و شهرداری مراجعه کنید؛ همچنین باید برای ورود به عمان اقدام به گرفتن ویزا کنید.

فرصت‌های اقتصادی و مشاغل پیشنهادی برای ثبت شرکت در عمان

برای شروع فعالیت اقتصادی در عمان، طبیعتا تمام زمینه‌ها مناسب نیست. برای اینکه شانس موفقیت و سود خود را افزایش دهید باید اطلاعات خوبی از ظرفیت‌ها و فرصت‌های این کشور داشته باشید. در ادامه، این موارد را به‌طور خلاصه بررسی می‌کنیم.

صنعت گردشگری

باتوجه‌به موقعیت جغرافیایی عمان، این کشور پتانسیل خوبی برای جذب گردشگر دارد. از طرفی، رقبای این بازار در کشور عمان خیلی سرسخت نیستند و با کمی مهارت و خلاقیت به موفقیت می‌رسید.

نگه‌داری و تعمیر تاسیسات

حوزه نگه‌داری و تعمیر تاسیسات ساختمانی به‌علت مهارتی بودن، در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس متقاضی دارد و به‌شدت پرسود است. با ثبت یک شرکت حرفه‌ای در این زمینه، به‌راحتی می‌توانید سهم خوبی از این بازار داشته باشید.

شرکت‌های استارتاپی

عمان نیز همانند بسیاری از کشورهای درحال‌توسعه به‌دنبال رشد در زمینه فناوری است؛ به همین منظور، تشکیل یک استارتاپ موفق در این زمینه یک ایده ناب محسوب می‌شود.

خدمات مبتنی‌بر مدیریت و هماهنگی همایش‌ها و…

اگر در زمینه مدیریت برنامه‌ها و همایش‌ها استعداد و توانایی دارید، این فرصت را در عملیات از دست ندهید. شما با تاسیس یک آژانس خلاق و شبکه‌سازی به برگزاری انواع همایش‌های آموزشی، هنری و جلسات مختلف ایفای نقش کنید. حاشیه سود این فعالیت در عمان زیاد است.

فروشگاه‌های کالا

عمان دارای فرصت‌های طلایی در زمینه واردات و صادرات انواع کالاها است. اگر کسی بتواند با قیمتی مناسب‌تر اقدام به واردات محصولات کند، می‌تواند از طریق فروشگاه‌های کالا سود خوبی به‌دست بیاورد. انتخاب هوشمندانه نوع کالاها و برندها می‌تواند بر موفقیت شما اثرگذار باشد.

نکته پایانی

در این مطلب با شرایط و فرایند ثبت شرکت در عمان و فرصت‌های اقتصادی موجود در این کشور آشنا شدیم. نکته آخر اینکه شما می‌توانید از طریق ثبت شرکت اقامت عمان را دریافت کنید تا برای انجام فعالیت‌های اقتصادی خود دیگر مشکلی نداشته باشید.

رای شما به این پست

اگر تمایل دارید در زمینه ثبت شرکت در عمان مشاوره دریافت نمایید، فرم زیر را تکمیل و پرداخت کنید تا در اسرع وقت کارشناسان کارت سبز با شما ارتباط بگیرند


ارزیابی مهاجرت
0 پاسخ

نظر خود را درباره ثبت شرکت در عمان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *