ویزای آمریکا

برای ورود و مهاجرت به هر کشوری، شما معمولا به ویزای آن کشور احتیاج دارید که آمریکا نیز از این قاعده مستثنی نیست. در واقع شما با گرفتن ویزای آمریکا می توانید به این کشور سفر کنید.

انواع ویزای آمریکا

ویزای آمریکا

ویزای ایالات متحده آمریکا مجوز شما برای ورود به این کشور خواهد بود و می بایست آنرا هنگام ورود به بازرس مربوطه ارایه نمایید. ویزا اثبات می نماید که یک افسر در سفارت یا در کنسولگری آمریکا شما را واجد شرایط دانسته و اجازه ورود به کشور آمریکا را به شما داده است.

در این بخش از سایت کارت سبز به معرفی انواع ویزاهای آمریکا می پردازیم.

انواع ویزای آمریکا

برای ورود به ایالات متحده آمریکا و اخذ اقامت این کشور، ویزا های مختلفی وجود دارد که می توان آن ها را به دو دسته ویزا های مهاجرتی (IV) و غیر مهاجرتی (NIV) تقسیم بندی کرد.

افراد می توانند بر اساس اهداف مشخصی که دارند نسبت به دریافت ویزا اقدام کنند. بسیاری از مهاجرت ها به آمریکا با ویزای NIV یا غیر مهاجرتی صورت می گیرد و اشخاص پس از ورود به آمریکا و بر اساس قوانین این کشور می توانند وضعیت اقامت خود را تغییر دهند.

تفاوت های بسیاری در روند اخذ ویزای مهاجرتی و غیر مهاجرتی وجود دارد که مهم ترین آن فرایند مصاحبه است. ویزا های غیر مهاجرتی مصاحبه های نسبتا دشواری دارند و افراد ممکن است حتی در صورت کوچک ترین اشتباهی ریجکت شوند.

حدود 185 نوع ویزای ایالات متحده وجود دارد که به دو دسته اصلی تقسیم می شوند:

 • ویزای غیر مهاجرتی: برای سفر یا سکونت موقت در ایالات متحده آمریکا مانند گردشگری، تجارت، اشتغال، ملاقات خانوادگی و تحصیل صادر می شود که بعد از اتمام مهلت قانونی ویزا فرد ملزم به ترک آمریکا است.
 • بیش از 20 نوع ویزای غیر مهاجرتی برای افرادی که به طور موقت به ایالات متحده سفر می کنند وجود دارد.
 • ویزای مهاجرتی: برای افرادی صادر می شود که قصد دارند برای همیشه به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کنند.

نوع ویزای آمریکا مورد نیاز شما با توجه به هدف سفر مورد نظر شما تعیین می شود. شما به عنوان یک متقاضی ویزا باید به افسر کنسولگری یا سفارت اثبات کنید که کلیه شرایط لازم برای دریافت نوع ویزایی که برای آن درخواست می کنید، را دارید.

هنگامی که شما در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده اقدام می کنید، یک افسر کنسولی براساس قوانین تعیین می کند که آیا شما واجد شرایط دریافت ویزا هستید یا خیر.

تفاوت ویزاهای مختلف آمریکا

تفاوت ویزای غیر مهاجرتی و ویزای مهاجرتی چیست؟

تفاوت اصلی ویزای غیر مهاجرتی و مهاجرتی در مدت زمانی است که دارنده ویزا اجازه اقامت در ایالات متحده را دارد. ویزاهای غیر مهاجرتی موقتی هستند، به این معنی که منقضی می شوند و دارنده ویزا باید بلافاصله به کشور خود برگردد.

ویزاهای مهاجرتی با نام Green Card شناخته می شوند و ماندگار هستند. هنگامی که فردی ویزای مهاجرتی داشت ، می تواند به ایالات متحده نقل مکان کند و تا زمانی که بخواهد در آنجا بماند.

ویزا های غیر مهاجرتی (NIV) آمریکا

برای سفر به ایالات متحده به طور موقت میتوانید از ویزای غیر مهاجرتی آمریکا استفاده نمایید.

از آنجا که ویزاهای غیر مهاجرتی ایالات متحده موقتی هستند و تاریخ اعتبار به نوع ویزا بستگی دارد. ویزاهایی وجود دارند که فقط 3 ماه و برخی از آنها 3 سال اعتبار دارند

در اینجا به مهمترین ویزاهای غیر مهاجرتی میپردازیم :

ویزای کاری

شما می توانید با یک شرکت آمریکایی قرارداد کاری ببندید و به راحتی مجوز ورود به آمریکا و کار در این کشور را دریافت کنید. ویزای آمریکا از نوع کاری در ایران فقط شامل H-1B می شود که گرفتن آن اندکی دشوار است.

در واقع شما باید از یک شرکت آمریکایی و یا یک کارفرما در آمریکا پیشنهاد کاری دریافت کنید و با استفاده از این دعوتنامه برای اخذ ویزای کاری اقدام کنید. هم چنین این امکان وجود دارد که دانشجویان در آمریکا ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر دهند.

اما در کل ویزاهای کاری مختلفی برای کار در ایالات متحده وجود دارند. همه ویزا ها شرایط ، هزینه و زمان پردازش متفاوتی دارند. درخواست برای اکثر ویزاهای کاری روندی بسیار پیچیده و زمان بر است.

در این نوع ویزا پیشنهاد کار باید از طرف کارفرمای آمریکایی باشد و کارمند آینده (درخواست کننده ویزای کاری ) فقط مجاز است در شرکتی که درخواست ویزا را ارائه داده است کار کند.

انواع ویزاهای کاری:

 • ویزایC-1/D : برای اعضای خدمه پروازهای بین المللی یا کشتی ها
 • ویزای E-1 : برای مدیران / متخصصان / سرپرستان شرکتها که میخواهند تجارتی در آمریکا راه بیاندازند.
 • ویزای E-2 : برای مدیران / متخصصان / سرپرستان شرکت های سرمایه گذاری در ایالات متحده
 • ویزای: H-1B برای افراد حرفه ای و واجد شرایط و افراد دارای مدرک دانشگاهی
 • I Visa: برای روزنامه نگاران و نمایندگان رسانه ها
 • ویزای L-1 : برای انتقال داخلی کارمندان از هر ملیت
 • ویزای پتو/L-1 : برای انتقال داخلی کارمندان با روند درخواست ساده
 • ویزای O-1 : برای افرادی که مهارت و توانایی فوق العاده ای دارند
 • ویزای TN : برای کارگران ماهر از کانادا و مکزیک

ویزای توریستی

ویزای توریستی امریکا

ویزای توریستی

افرادی که برای درمان، تجارت و یا دیدار با خانواده خود قصد سفر به آمریکا را دارند می توانند جهت اخذ ویزای آمریکا B1/B2 اقدام کنند. اگر چه در دوران شیوع کرونا گرفتن این ویزا اندکی دشوار است اما همچنان ویزای توریستی به تعداد بالا برای ایرانیان ارائه می شود.

 اگر قصد دارید برای مدت زمان طولانی حداکثر 180 روز برای گردشگری یا تجارت در آمریکا بمانید میتوانید از این نوع ویزای آمریکا استفاده نمایید.

انواع ویزاهای توریستی:

 • ویزای B-1 : برای مسافران کاری که تا 180 روز در ایالات متحده اقامت دارند.
 • ویزای B-2 : برای گردشگرانی که می خواهند تا 180 روز در آمریکا بمانند.

ویزای تحصیلی و کارآموزی :

ویزای تحصیلی امریکا

ویزای تحصیلی

افراد در بهترین دانشگاه های آمریکا می توانند در سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری پذیرش بگیرند. شما برای اخذ ویزای تحصیلی باید مدرک معتبر زبان انگلیسی با نمره مناسب به دانشگاه مورد نظر خود ارائه دهید و هر دانشگاه نیز برای پذیرش مراحل مخصوص به خود را دارد. به طور کلی چند نوع ویزای تحصیلی وجود دارد:

 انواع ویزاهای تحصیلی آمریکا

ویزای F (دانشجویی): برای تحصیل در دانشگاه یا کالج آمریکا: دانش آموزان و دانشجویان می توانند نسبت به دریافت ویزای آمریکا از نوع F اقدام کنند و در دوره های آکادمیک دانشگاه های آمریکا شرکت کنند. دوره های مختلف زبان انگلیسی هم به همین ویزا ارتباط دارد.

ویزای J: این ویزا به دوره های فنی و حرفه ای مربوط می باشد و مختص پزشکان ،کارآموزان و اساتید است.

ویزای M: این ویزا برای دوره های فرصت مطالعاتی صادر می شود و مختص اهداف حرفه ای و موسسات غیر آکادمیک، موسسات آموزشی حرفه ای است.

انواع ویزاهای مهاجرتی (IV) آمریکا

برای مهاجرت به آمریکا باید یکی از ویزاهای مهاجرتی این کشور را دریافت کنید تا بتوانید اقامت دائم این کشور را به دست آورید. در واقع، با داشتن چنین ویزایی، می توانید تا زمانی که دوست دارید در آمریکا زندگی و کار کنید.

مهم ترین ویزاهای مهاجرتی آمریکا :

A) شرکت در قرعه کشی سالانه گرین کارت

B) اقوام/همسر مقیم دائم آمریکا

C) بستگان/ همسرشهروندان ایالات متحده

EB-1  (D :کارگران اولویت دار

EB-2 (E:مدارج پیشرفته / توانایی استثنایی

EB-3 (F:کارگران ماهر ، حرفه ای و سایر کارگران

EB-4  (G: مهاجران ویژه از جمله کارگران مذهبی

EB-5 (H: برنامه سرمایه گذار مهاجرت

ویزای خانوادگی (گروه های B و C)

ویزای خانوادگی امریکا

ویزای خانوادگی

این نوع ویزای آمریکا وابسته بر روابط خانوادگی هستند.

در صورتی که همسر/نامزد یک شهروند ایالت متحده آمریکا باشید یا یکی از اعضای خانواده درجه یک شما شهروند/مقیم دائم آمریکا باشد، شما نیز می توانید برای اخذ ویزای آمریکا اقدام کنید و گرین کارت خود را دریافت نمایید.

ویزاهای مهاجرتی به محض ورود به آمریکا به گرین کارت تبدیل می شوند. فرآیند درخواست ویزای خانوادگی بر اساس موقعیت های مختلف با یکدیگر تفاوت دارد:

1. اگر والدین شما شهروند آمریکا هستند، شما می توانید برای دریافت ویزای IR2، F1 و F3 اقدام کنید.

2. اگر برادر یا خواهر شما شهروند آمریکا است باید جهت دریافت ویزای F4 اقدام کنید.

3. اگر همسر شما شهروند آمریکا است، می توانید برای ورود به آمریکا ویزاهای IR1 و CR1 را درخواست کنید.

4. اگر فرزندان شما شهروند آمریکا هستند باید برای اخذ ویزای IR5 اقدام کنید.

5. اگر همسر شما در آمریکا گرین کارت دارد و شما نیز قصد مهاجرت دارید باید ویزای F2A دریافت کنید.

6. اگر نامزد شما شهروند آمریکا است و شما هم قصد مهاجرت دارید باید جهت اخذ ویزای K-1 اقدام کنید.

ویزای DV یا لاتاری گرین کارت (گروه A)

هرساله برنامه ی قرعه کشی لاتاری گرین کارت آمریکا توسط دولت آمریکا و اداره مهاجرت امریکا برگزار می شود و تمام افراد با داشتن پاسپورت میتوانند در این برنامه شرکت کنند.

ویزای گرین کارت لاتاری یکی از آسان ترین و سریع ترین روش های اخذ ویزای آمریکا و اقامت دائم می باشد که از طریق قرعه کشی انجام می شود. بر اساس قانون 1990 ملیت و مهاجرت آمریکا  هر ساله 55 هزار ویزای DV یا گرین کارت با انجام قرعه کشی بین شرکت کنندگان لاتاری تقسیم می شود.

با توجه به اینکه ایران هر ساله از روش های دیگر (غیرلاتاری) مهاجر کمتری به آمریکا دارد، سهمیه ایران در لاتاری بسیار قابل توجه و بیشتر از بسیاری از کشورهای دنیاست. به طوریکه در لاتاری 2021 ایران با 6001 کیس برنده، رتبه اول تعداد برندگان لاتاری را در اختیار داشت.

ویزای کاری (گروه های EB)

کارت سبز بر اساس مشاغل

ویزای های EB-1 ، EB-2، EB-3، EB-4 و EB-5  مهاجرت مبتنی بر اشتغال است، که هر کدام به انواع مختلفی تقسیم میشوند:

ویزای EB-1  :

EB-1A: مختص افرادی است ک دارای جوایز خاص ارزشمند جهانی هستند (به عنوان مثال، دارای مدال المپیک، جایزه نوبل، کن یا اسکار باشند). این قبیل از افراد به راحتی میتوانند این ویزا را دریافت نمایند.

EB-1B: این نوع ویزای آمریکا مختص اشخاصی مانند اساتید دانشگاه ، محقق ها و پژوهشگران میباشد که در این صورت باید دعوت نامه ازسوی یک موسسه تحقیقاتی از آمریکا داشته باشند و هم چنین فرد در کشور خود حداقل 3 سال سابقه کار تدریس بعنوان استاد یا پژوهشگر داشته باشد.

EB-1C: ویزای EB-1C مختص افرادی است ک در 3 سال گذشته حداقل 1 سال، یک شرکت بین المللی رو مدیریت کرده باشند. در این صورت به یک کارفرما در آمریکا نیازمندند که دعوت نامه برای آنان ارسال نماید.

ویزای EB-2 , EB-3  :

ویزای EB-2 , EB-3   از جمله پرطرفدارترین انواع ویزای امریکا، در واقع شامل اشخاصی میشود ک دارای حرفه تخصصی هستند مانند پزشکان، مدیرانی ک دارای مدارک کارشناسی ارشد هستند (EB-2)، کارگران ماهر و حرفه ای که مدرک تحصیلی حداقل لیسانس دارند یا مشغول کاری هستند ک نیاز به 2 سال آموزش تخصصی دارد(EB-3).

ویزای EB-4  :

ویزای EB4 مختص گروه گسترده ای از مهاجران خاص است که معمولاً شامل کارگران مذهبی، صدا و سیما، مترجمان عراقی / افغانی، عراقی ها یا افغان هایی  که به ایالات متحده کمک کرده اند، کارمندان سازمان های بین المللی، بعضی از پزشکان، اعضای نیروهای مسلح، کارمندان منطقه کانال پاناما، کارمندان بازنشسته ناتو میشود.

یک مزیت بزرگ ویزای  EB-4  این است که روند کار بسیار سریع است.

ویزای EB-5 : مهاجرت به آمریکا از طریق سرمایه گذاری EB5 نام دارد و شما می توانید با سرمایه گذاری 900 هزار دلار اقامت دائم آمریکا را دریافت کنید. فرایند دریافت این ویزا حدودا به سه سال زمان نیاز دارد.

توجه داشته باشید که در حال حاضر این روش به دلیل تحریم ها و مناسب نبودن شرایط کسب و کار در دوران کرونا برای ایرانی ها توصیه نمی شود.

در واقع، این نوع ویزا روشی برای سرمایه گذارانی است ک به آمریکا مهاجرت کردند و میخواهند اقامت دائمی این کشور را دریافت کنند.

این اشخاص با درخواست ویزای EB-5  میتوانند برای خود، همسر و فرزندان  زیر 21 سال خود گرین کارت دریافت نمایند. این نوع ویزا 4 مرحله است:

مرحله 1: مکان یابی یک پروژه

ابتدا باید متقاضی  یک پروژه تجاری مناسب برای سرمایه گذاری پیدا کند.

مرحله 2: سرمایه گذاری و درخواست

متقاضیان باید پس از انتخاب پروژه برای سرمایه گذاری، مبلغ مورد نیاز سرمایه را در پروژه ای كه انتخاب كرده اند، پرداخت كنند و فرم I-526 پر کنند.

مرحله 3: اقامت دائم مشروط دو ساله

مرحله 4: اقامت دائم بدون قید و شرط و درخواست فرم I-829

❇️ آینده ای سبز با کارت سبز ❇️

🌐 لینک ثبت نام لاتاری: https://cartesabz.net/register/

☎️ تلفن ثابت: 02149374
📱 تلگرام لاتاری و واتساپ: 09391324467

اینستاگرام لاتاری: ‏instagram.com/cartesabz

5/5 - (7 امتیاز)