گرین کارت آمریکا

گرین کارت آمریکا بسیار با ارزش است. سالانه مهاجران بسیاری برای دریافت کارت سبز روش های متفاوتی را امتحان می کنند. گرین کارت به افراد این امکان را می دهد که به صورت دائم در آمریکا اقامت داشته باشند و به کار و تحصیل بپردازند.

دارنده کارت سبز آمریکا شهروند این کشور محسوب می شود و می تواند از مزایایی که دولت آمریکا به شهروندان خود ارائه می دهد استفاده کند. ایالات متحده آمریکا به عنوان یکی از بهترین کشورهای جهان برای مهاجرت است و سالانه مهاجران بسیاری وارد این اکشور می شوند.

روش های بسیاری برای مهاجرت به آمریکا وجود دارد که در بخش های بعدی به آن اشاره می کنیم.

گرین کارت

روش های دریافت گرین کارت

برای گرفتن گرین کارت امریکا در ابتدا باید از نوع ویزایی که مناسب شرایط و مدارک شماست مطلع شوید تا در وقت و هزینه تان صرفه جویی کنید. ثانیا در مورد آن نوع ویزا آگاهی لازم را کسب کنید و بعد برای آن اقدام کنید. در طول پروسه اخذ ویزا هم صبور باشید، فرم های مربوطه را با آگاهی و صحیح تکمیل کنید.

کلیه مدارک لازم برای نوع ویزای درخواستی را فراهم کنید و از قبل خود را برای مصاحبه آماده کنید. بدانید پروسه ویزا در صورتی که از نحوه انجام مراحل آگاهی نداشته باشید ممکن است بسیار زمان بر باشد و در نهایت درخواستتان رد شود و متحمل پرداخت هزینه گزافی در طول پروسه شوید. بنابراین از افراد آگاه و با تجربه که به کلیه امور مسلط هستند، کمک بگیرید.

کارشناسان مجرب و کاربلد کارت سبز می توانند در کلیه مراحل گرفتن گرین کارت و پروسه ویزا راهنمای شما باشند. روش های متفاوتی برای اخذ گرین کارت آمریکا وجود دارد. معمولا افراد می توانند با دریافت دعوتنامه از اعضای خانواده یا پیشنهاد کاری در آمریکا به راحتی کارت سبز آمریکا را دریافت کنند.

روش های دیگری مانند پناهندگی یا برنامه های بشردوستانه نیز برای دریافت اقامت دائم آمریکا وجود دارد. در ادامه مطلب روش های کارت سبز کارت برای اقامت دائم آمریکا را مشاهده می کنید.

به واسطه لاتاری

لاتاری ساده ترین و کم هزینه ترین روش دریافت گرین کارت می باشد برنامه مهاجرتی آمریکا به گونه ای است که هر ساله از طریق لاتاری (ویزای گوناگونی) افراد از کشور های مجاز اقدام به ثبت نام نموده و پس از قرعه کشی به افراد منتخب گرین کارت تعلق می گیرد

دولت آمریکا هر سال از طریق قرعه کشی لاتاری به افراد برنده کارت سبز می دهد. برندگان لاتاری می‌تواند گرین کارت آمریکا را دریافت کند. هر سال تقریباً ۱۰ هزار نفر از کشورهای مختلف دنیا کارت سبز آمریکا را دریافت می کنند.

به واسطه ازدواج

اگر همسر شما شهروند آمریکا باشد، شما می توانید مجوز کار و زندگی در ایالات متحده آمریکا را دریافت کنید. دارندگان کارت سبز آمریکا می توانند بعد از سه سال کار و اقامت دائم در این کشور برای شهروندی آمریکا درخواست بدهند.
برای دریافت اقامت دائم آمریکا از طریق ازدواج باید مدارک زیر را داشته باشید:

•    گواهی نامه
•    سند ازدواج
•    تمکن مالی
•    اثبات تابعیت ایالات متحده یا اقامت دائم همسر
•    مدارک ورود قانونی به ایالات متحده آمریکا
•    گواهی عدم سوء پیشینه

ممکن است در شرایط مختلف مدارک بیشتری از شما درخواست شود.

به واسطه سرمایه گذاری

اگر افراد در یک شرکت تجاری در آمریکا سرمایه گذاری کنند (به همراه همسر و فرزندان مجرد زیر 21 سال) واجد شرایط درخواست گرین کارت آمریکا می شوند.

به افرادی که 10 شغل در ایالات متحده آمریکا تولید کنند نیز ویزای اقامت دائم تعلق می گیرد. شما می توانید با سرمایه گذاری چیزی در حدود 1.8 میلیون دلار کارت سبز دریافت کنید.

به واسطه خویشاوندی

شهروندان ایالات متحده آمریکا در مواردی می توانند امکان دریافت گرین کارت را به بستگان خود بدهند. افرادی که تابعیت آمریکا را دارند می توانند اقوام خود مانند خواهران و برادران به این کشور بیاورند.

افراد بالای 21 سالی که اقامت دائم و یا پاسپورت آمریکایی دارند می توانند بر اساس دو نوع ویزا والدین خود را به آمریکا بیاورند:

 • بستگان درجه یک (Immediate Relative) : این ویزا به اعضای خانواده یک شهروند آمریکایی تعلق می گیرد.
 • بستگان درجه دو (Family Preference) : این ویزا به افرادی که ارتباط خانوادگی با یک شهروند آمریکایی دارند تعلق می گیرد.

به واسطه تحصیل

افرادی که برای تحصیل به آمریکا می آیند نمی توانند ویزای اقامت دائم آمریکا را دریافت کنند. اما به عنوان یک دانشجوی بین المللی روش های بسیاری برای گرفتن کارت سبز برای شما وجود دارد.

دانشجویان می توانند ویزای دانشجویی خود را تبدیل کنند و گرین کارت را برای اقامت دائم آمریکا دریافت کنند. اما چه راه هایی برای تبدیل ویزای دانشجویی وجود دارد؟

•    پیشنهاد کاری
•    ازدواج با شهروند آمریکایی
•    پناهنده شدن
•    برنده شدن در لاتاری
•    اقامت آمریکا از طریق اعضای خانواده
•    استخدام در ارتش آمریکا
•    تمکن مالی والدین

تفاوت کارت سبز با ویزای دانشجویی

خیلی از مواردی که گفته شد جزو مزایای گرین کارت نسبت به ویزای دانشجویی است. با ویزای دانشجویی از ایران شما فقط یک بار می‌توانید وارد آمریکا شوید و اگر بعد از ورود خارج شوید باید دوباره ویزا بگیرید (البته این قانون در حال تغییر میباشد). با گرین کارت این مشکلات رو نخواهید داشت.

با ویزای دانشجویی در آمریکا نمی‌توانید کار کنید و یا تنها اجازه کار پاره وقت دارید. با گرین کارت می‌توانید هم مشغول تحصیل و یا کار شوید. با ویزای دانشجویی شما دانشجوی خارجی محسوب می‌شوید و در بسیاری از دانشگاه‌ها باید شهریه به مراتب بیشتری نسبت به دانشجویان آمریکایی بپردازید. با گرین کارت بعد از یک سال شما دانشجوی بومی محسوب می‌شوید و شهریه آمریکایی‌ها را می‌پردازید.
فرد صاحب گرین کارت اگرچه که یک شخص خارجی محسوب می شود و آمریکایی نیست ولی می تواند در آمریکا زندگی کند (live permanently) و تحت حمایت قوانین آمریکا و دولت آمریکا قرار دارد. دارنده‌ی گرین کارت امریکا می تواند بعد از کسب مجوز های مربوط در آمریکا مشغول به کارشده و شغل خصوصی یا دولتی داشته باشد.

مدارک لازم

گرین کارت آمریکا به یعنی اجازه اقامت دائم در این کشور. افراد با گرفتن کارت سبز می توانند در این کشور زندگی و کار کنند. پس از سه یا پنج سال نیز می توانند اقامت دائم دریافت کنند.

روش های بسیاری برای گرفتن کارت سبز آمریکا وجود دارد که به تعدادی از آن ها اشاره کردیم. جهت دریافت کارت سبز آمریکا باید مدارک ثبت نام لاتاری را نیز ارائه بدهید که در این قسمت به آن اشاره می کنیم.

•    کارت و شناسنامه ملی.
•    گواهینامه معتبر
•    عکس مناسب (3 ماه اخیر)
•    گواهی عدم سوء پیشینه
•    گواهی سلامت پزشکی
•    پر کردن فرم پزشکی I-639
•    ارائه فرم اطلاعات شخصی AG325

زمان دریافت گرین کارت

مدت زمان گرفتن گرین کارت آمریکا به نوع ویزای شما بستگی دارد. به عنوان مثال اگر شما در لاتاری که معمولا سریعترین راه مهاجرت به امریکاست.

طی نهایت دو سال (از زمان ثبت نام تا ورود به امریکا) گرین کارت می گیرید اما پردازش بعضی از ویزاهای دیگر مثلا ویزای خانوادگی ممکن است بیشتر به طول بیانجامد.

پس از انجام مراحلی که باید برای دریافت کارت سبز طی کنید، فرم I-485 برای شما تشکیل می شود. برای پردازش مدارک و فرم های شما چیزی حدود 8 تا 14 ماه نیاز است.

اگر با ویزای مهاجرتی وارد ایالات متحده شوید، دریافت اقامت دائم آمریکا معمولا 90 روز زمان می برد. البته این مدت زمان به شرایط شما بستگی دارد و ممکن است کم یا زیاد شود. برای دریافت گرین کارت امریکا از طریق ازدواج نیز معمولا باید حدود 10 تا 38 ماه منتظر بمانید.

هزینه دریافت گرین کارت

هزینه گرین کارت امریکا برای انواع ویزاهای مختلف یکسان است. هزینه صدور گرین کارت برای هر فرد 220 دلار خواهد بود. پس از آنکه پروسه کاریتان در سفارت به اتمام رسید و موفق به گرفتن یکی از ویزاهای مهاجرتی امریکا شدید، باید هزینه صدور گرین کارت و روند اداری آن را به صورت آنلاین بپردازید.

در واقع باید این مبلغ را بعد از پیکاپ ویزایتان از سفارت و قبل از عزیمت به آمریکا پرداخت کنید.

مدنظر داشته باشید کودکان یتیمی که تحت برنامه فرزندخواندگی لاهه قصد ورود به امریکا دارند، مهاجران خاص عراقی و افغانی، افراد مقیمی که قصد بازگشت به امریکا را دارند (SB-1s) و آنهایی که ویزای K دریافت کرده اند از پرداخت هزینه گرین کارت معاف هستند.

مزایای گرین کارت آمریکا

دریافت این کارت از طریق ویزاهای خانوادگی، شغلی و برنده شدن در لاتاری امکان‌پذیر است. یکی دیگر از راه‌های دریافت کارت سبز اثبات برجستگی علمی یا ورزشی، مثلاً از طریق داشتن رکوردهای بین‌المللی است.

با داشتن گرین کارت شما اجازه اقامت دائم در آمریکا رو خواهید داشت و برای ورود به آمریکا احتیاجی به ویزا ندارید. بسیاری از قوانین محدود کننده، به دارنده گرین کارت اعمال نمی شود و برای کار کردن در آمریکا نیاز به تغییر نوع ویزا و … نخواهید داشت.

سایر مزایای کارت سبز

دارنده ‌ی گرین کارت می تواند همسر یا بچه های زیر 21 سال خود را به همراه خود به آمریکا بیاورد و برای سیتینزن شیپ شدن اقدام کنند (بطور معمول بعد از گذشت 5 سال).

در ضمن دارندگان کارت سبز از مزایای داشتن شماره ملی برخودار می شوند، این موضوع برای افرادی که پیش از بازنشستگی دارای 10 سال سابقه کار در امریکا باشند به همراه برخورداری از مزایای بازنشستگی خواهد بود.

 • حق سکونت در کشور آمریکا
 • شهروندی آمریکا (سیتیزن شیپ)
 • دریافت پاسپورت آمریکایی
 • امکان سفر به تمام کشورهای دنیا بدون ویزا
 • حق کار و تحصیل در آمریکا
 • امکان بیمه
 • نوزادان شما هم شهروند آمریکا محسوب می شوند
 • دسترسی به نظام آموزش عالی ایالات متحده
 • امکان یافتن مشاغل فدرال
 • دسترسی به نظام بهداشت و درمان
 • آوردن آسان‌تر اعضای خانواده
 • دارنده گرین کارت میتواند اسپانسر افراد دیگر شود.
 • دارنده گرین کارت از مزایای داشتن شماره ملی آمریکا برخوردار می شود (این موضوع برای افرادی که دارای 10 سال سابقه کار در آمریکا باشند صدق می کند)

به طور کلی فرد صاحب کارت سبز اگرچه که یک شخص خارجی محسوب می شود و آمریکایی نیست ولی می تواند در آمریکا زندگی کند (live permanently) و تحت حمایت قوانین آمریکا و دولت آمریکا قرار دارد.

ارزش پاسپورت آمریکایی

همانطور که پیش از این بدان اشاره شد، با گرین کارت امریکا اجازه رفت و آمد به امریکا و کشورهای زیر مجموعه امریکا مثل پورتوریکو را دارید. همچنین می توانید از طریق زمینی و هوایی به کانادا سفر کنید.

اما برای سفر هوایی به کانادا و یا رفتن به کشورهای دیگر باید پاسپورت کشور خودتان و ویزای آن کشورها رو براساس اعتبار پاسپورت کشورتان دریافت کنید.

اما این شرایط تنها تا 5 سال پایدار خواهد بود و بعد از گرفتن شهروندی امریکا و پاسپورت این کشور می توانید به بسیاری از کشورهای جهان بدون ویزا سفر کنید.

برای مشاهده لیست این کشورها که با پاسپورت امریکایی مجوز ورود به آنها را دارید، روی نوار زیر کلیک کنید و مقاله مربوطه را بخوانید.

میزان ارزش پاسپورت آمریکایی

ارزش پاسپورت آمریکایی

گرین کارت آمریکا

گرین کارت

قانون گرین کارت آمریکا

با دریافت کارت سبز آمریکا حقوق و مسئولیت هایی نیز برای شما تعریف می شود. افرادی که اقامت دائم آمریکا را دریافت می کنند باید از قوانین زیر تبعیت کنند. عدم تابعیت از این قوانین ممکن است منجر به اخراج فرد از ایالات متحده شود.

 • دارنده کارت سبز باید از قوانین ایالات متحده آمریکا و مناطق تحت کنترل آن پیروی کنند.
 • دارنده گرین کارت باید اظهارنامه مالیات بر درآمد خود را ثبت کند و درامد خود را گزارش دهد.
 • افراد باید از شیوه دموکراتیک کشور آمریکا اطاعت کند.
 • آقایان 18 تا 25 سال باید در سرویس انتخابی ثبت نام کنند.

همانطور که قبلا بدان اشاره شده، قانون گرین کارت امریکا بدین صورت است که افراد از سراسر دنیا با داشتن آن مقیم ایالات متحده محسوب می شوند و می توانند آزادانه در این کشور اقامت کنند.

البته باید مدنظر داشته باشید، داشتن گرین کارت به شما اجازه می دهد برای مدت زمان مشخصی در این کشور زندگی کنید و این امکان را به شما می دهد که پس از مدت زمانی، برای شهروندی امریکا و سکونت دائم این کشور، شانستان را امتحان کنید.

با این وجود، دارندگان گرین کارت تا قبل از گرفتن شهروندی امریکا (اصطلاحا سیتیزن شیپ)، به عنوان شهروند کشور خودشان به حساب می آیند و گذرنامه آمریکایی یا حق رأی ندارند. گذراندن یک سال در خارج از ایالات متحده نیز می تواند گرین کارت آنان را از امریکا اخراج کند.

نکات مهم

گرچه شما با گرفتن گرین کارت در همان بدو ورود پاسپورت امریکایی دریافت نمیکنید و باید برای آن تا زمان گرفتن شهروندی آمریکا صبر کنید؛ اما گرین کارت به شما اجازه می دهد آزادانه در ایالات متحده و کشورهای زیر مجموعه ایالات متحده مانند پورتوریکو رفت و آمد کنید. البته برای بیرون ماندن از امریکا چند شرط را باید رعایت کنید.

اگر زمانی که در خارج از ایالت متحده هستید کمتر از 6 ماه طول بکشد نه تنها برای ورود مجدد به آمریکا مشکلی ندارید بلکه در درخواست سیتیزن شیپ شما هم مشکلی به وجود نمی آید.

اگر بیش از 180 روز خارج از کشور باشید، هنگام بازگشت، درست یه مانند مهاجرانی که برای اولین بار وارد امریکا میشوند مورد بازرسی قرار میگیرید و مشکلاتی درخواست شهروندیتان در آینده را تهدید میکند.

اگر بیش از یک سال کامل از خروجتان گذشته باشد، باید هنگام بازگشت به امریکا، مجوز ورود مجدد بگیرید و هنگام ورود به مسئوالان مربوطه ارائه دهید. اگر بیش از دو سال از ایالات متحده خارج شده اید ، برای ورود مجدد به کشور نیاز به ویزای اقامتی و مهاجرتی دارید.

بنابراین در صورتی که گرین کارت گرفتید، در طول 5 سال اول و قبل از تایید درخواست شهروندیتان، مدنظر داشته باشید سفرهایتان به خارج از خاک ایالات متحده کمتر از 6 ماه به طول بیانجامد.

❇️ آینده ای سبز با کارت سبز ❇️

🌐 لینک ثبت نام لاتاری: https://cartesabz.net/register/

☎️ تلفن ثابت: 02149374
📱 تلگرام لاتاری و واتساپ: 09391324467

📱ID تلگرام لاتاری: t.me/cartesabz

📱اینستاگرام لاتاری: ‏instagram.com/cartesabz

4.1/5 - (7 امتیاز)
× ثبت نام لاتاری نمیخوای امسال شانست رو امتحان کنی؟