ارزیابی مهاجرت
نحوه گرفتن گواهینامه رانندگی امریکا

نحوه گرفتن گواهینامه رانندگی در امریکا

رانندگی در کشور آمریکا نیز مانند دیگر کشورهای دنیا قوانینی دارد و مهم‌ترین شرط برای انجام آن، دریافت گواهینامه رسمی و قانونی است. آشنایی با فرایند اخذ گواهینامه در این کشور یکی از مسائلی است که متقاضیان مهاجرت به آمریکا باید از آن اطلاع داشته باشند، زیرا بعد از طی شدن پروسه مهاجرت و شروع اقامت در آمریکا، دیر یا زود صاحب خودرویی خواهند شد و باید برای رانندگی با آن آماده باشند. در این مطلب نحوه گرفتن گواهینامه رانندگی در امریکا و صفر تا صد پروسه‌ای که برای اخذ این مدرک باید طی شود را توضیح خواهیم داد.

چرا باید گواهینامه آمریکا را دریافت کرد؟

اخذ گواهینامه رانندگی در امریکا یکی از اولین اقداماتی است که مهاجران این کشور باید انجام دهند. شاید تصور کنید که گواهینامه رانندگی تنها برای راندن خودرو نیاز است و تا زمانی که خودرویی نداشته باشید، نیازی به این مدرک نیست، اما در کشور امریکا رانندگی مطمئن تنها یکی از دلایل اخذ گواهینامه است. درواقع، گواهینامه در این کشور کاربردهای دیگری هم دارد که ازجلمه آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان افتتاح حساب بانکی؛
 • امکان درخواست وام برای خرید خودرو؛
 • درخواست مزایا و امتیازات دولتی؛
 • و… .

از طرف دیگر، متقاضیان کاریابی در این کشور نیز با داشتن گواهینامه می‌توانند شانس خود را در این پروسه افزایش دهند. داشتن گواهینامه معتبر رانندگی در امریکا برای بسیاری از کارفرمایان حائز اهمیت است و آن را به‌عنوان یک پوئن مثبت در رزومه فرد محسوب می‌کنند.

شرایط و نحوه گرفتن گواهینامه رانندگی در امریکا

برای اطلاع از نحوه گرفتن گواهینامه رانندگی در امریکا پیش از هرچیز باید از شرایط این کار مطلع باشید. متقاضیان دریافت گواهینامه در کشور امریکا نیز مانند دیگر کشورهای دنیا باید شرایطی داشته و مراحلی را طی کنند. شرایط لازم دریافت گواهینامه رانندگی امریکا به شرح زیر است:

 • داشتن 18 سال سن (این موضوع در بعضی ایالت‌ها متفاوت است و باید بسته به قوانین ایالتی آن را در نظر داشت)؛
 • داشتن مجوز رانندگی بین‌المللی؛
 • برخورداری از سلامت جسمی و روحی کامل؛
 • آشنایی با قوانین و مقررات رانندگی در امریکا و رعایت کامل آن‌ها؛
 • نداشتن تخلف و سابقه در رانندگی به‌خصوص رانندگی بدون گواهینامه؛
 • و… .

مدارک مورد نیاز برای اخذ گواهینامه رانندگی امریکا

درصورتی‌که، واجد شرایط گفته شده هستید، امکان دریافت گواهینامه امریکا برای شما وجود دارد، اما برای اخذ گواهینامه به مدارکی هم نیاز دارید. این مدارک باید به DMV یا Department of Motor Vehicles تحویل داده شوند. این دپارتمان مربوط به وسایل نقلیه موتوری است و گواهینامه‌های رانندگی و مدارکی مانند کارت شناسایی رانندگان، کارت تایید ایمنی خودرو و… را صادر می‌کند. مدارکی که برای دریافت گواهینامه باید به این دپارتمان ارائه شوند، عبارت‌اند از:

 • پاسپورت معتبر؛
 • شماره تامین اجتماعی؛
 • شناسنامه؛
 • مدارک مربوط به اثبات محل سکونت در امریکا مانند سند، قبض آب و برق و… ؛
 • گرین کارت؛
 • و… .

در مورد مدارک مورد نیاز قوانین هر ایالت با ایالت دیگر متفاوت است و در زمان اقدام باید براساس ایالتی که در آن سکونت دارید، برای آماده‌سازی مدارک اقدام کنید.

نحوه گرفتن گواهینامه رانندگی در امریکا

نحوه گرفتن گواهینامه رانندگی در امریکا چندان سخت نیست و اگر از شرایط لازم برخوردار باشید و مدارک شما آماده باشند، به‌راحتی می‌توانید برای دریافت گواهینامه رانندگی امریکا اقدام کنید. همان‌طورکه گفته شد، مدارک لازم برای دریافت گواهینامه رانندگی کشور امریکا باید به DMV ارائه شوند. وظیفه این دپارتمان ثبت‌نام وسایل نقلیه موتوری، صدور گواهینامه برای متقاضیان و اقداماتی مانند بازرسی ایمنی خودروها و ارائه تاییدیه لازم، صدور کارت شناسایی، بررسی سوابق رانندگی و… است.

دفاتر مربوط به این اداره در مناطق مختلف امریکا مستقر هستند و متقاضیان دریافت گواهینامه برای دریافت این مدرک باید به یکی از نزدیک‌ترین دفاتر به محل زندگی خود مراجعه کنند و پس از طی کردن فرایندی چند مرحله‌ای، گواهینامه رانندگی کشور امریکا را دریافت کنند. قوانین و مراحل دریافت گواهینامه در هر ایالت متفاوت است، اما در بیشتر ایالت‌ها متقاضیان اخذ گواهینامه باید سه مرحله زیر را برای اخذ این مدرک طی کنند:

 • تست بینایی و پزشکی؛
 • آزمون آیین‌نامه جهت اطمینان از تسلط به قوانین رانندگی در آمریکا؛
 • آزمون عملی برای اطمینان از توانایی رانندگی در آمریکا.

نحوه گرفتن گواهینامه رانندگی در امریکا بر اساس مراحل گفته شده، به شرح زیر است:

 1. تکمیل فرم‌های اولیه

متقاضیان اخذ گواهینامه رانندگی در کشور امریکا در مرحله اول باید فرم‌های مربوطه را تکمیل کنند. با مراجعه به سایت DMV محل سکونت خود می‌توانید این فرم‌ها را دریافت کنید و پس از تکمیل همراه با مدارک خود به دفاتر مربوطه ارائه دهید. مهاجران و اتباع دیگر کشورها به‌جز مدارک هویتی به مدارک مربوط به مهاجرت مانند ویزا، عکس و کارت اقامت نیز نیاز دارند.

 1. پرداخت هزینه‌ها

در مرحله بعد باید هزینه‌های مربوطه را پرداخت کرد. هزینه‌ها نیز ازجمله مواردی هستند که میزان دقیق آن‌ها در هر ایالت متفاوت است و به‌عنوان متقاضی دریافت این مدرک باید از مبلغ آن در ایالت محل سکونت خود مطلع شوید. به‌طور معمول این هزینه مبلغی به میزان 30-90 دلار است که هزینه‌های اولیه تشکیل فرم و بررسی مدارک را تشکیل می‌دهد. این مبلغ سالانه تغییر می‌کند و معمولا 5 دلار به آن افزوده می‌شود.

 1. قبولی در آزمون‌ها

نحوه گرفتن گواهینامه رانندگی در امریکا نیز تا حدودی شبیه به ایران است و متقاضیان در آخرین مرحله باید در آزمون‌های مربوطه پذیرفته شوند تا قادر به اخذ این مدرک باشند. این آزمون‌ها هم به‌صورت کتبی و هم به‌صورت عملی برگزار می‌شوند. آزمون کتبی شامل 20 تا 50 سوال مربوط به قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی در امریکا است که معمولا به زبان انگلیسی طراحی می‌شود، اما در ایالت‌هایی که جمعیت اتباع یک کشور زیاد باشند، ممکن است آزمون به زبان بومی آن‌ها نیز طراحی شود. برای مثال، در بعضی ایالت‌ها حتی آزمون به زبان فارسی هم برگزار می‌شود. منبع آزمون کتابچه قوانین راهنمایی و رانندگی است که امکان دریافت آن از DMV وجود دارد.

 

آزمون عملی، آزمون رانندگی در شهر است که حدود 30-40 دقیقه زمان می‌برد و یک افسر راهنمایی و رانندگی مسئولیت نمره‌دهی آن را برعهده دارد. درصورت رد شدن در این آزمون با پرداخت هزینه می‌توانید برای شرکت مجدد اقدام کنید. درنهایت، پس‌از قبولی در آزمون‌ها باید تست‌های پزشکی به‌خصوص تست‌های بینایی‌سنجی را نیز انجام دهید و تاییدیه آن‌ها را نیز دریافت کنید.

اخذ گواهینامه

پس‌از انجام مراحل بالا، گواهینامه رانندگی بین 30-90 روز بعد برای فرد صادر می‌شود. این گواهینامه در بعضی ایالت‌ها 8 ساله و در برخی 4 ساله است و پس‌از این مدت فرد باید برای تمدید آن اقدام کند.

جمع‌بندی

اخذ گواهینامه رانندگی در کشور امریکا به‌عنوان یکی از مدارک معتبر در این کشور نه‌تنها برای رانندگی بلکه برای اثبات هویت جهت دریافت وام و… کاربرد دارد. به همین دلیل، دریافت این مدرک باید یکی از اولین اقدامات پس‌از مهاجرت به آمریکا باشد. همان‌طورکه اشاره شد، دریافت این مدرک پروسه دشواری ندارد و درصورت کامل بودن مدارک و قبولی در آزمون‌های مربوطه می‌توان گواهینامه رانندگی این کشور را اخذ و از امتیازات آن استفاده کرد.

 

 

2.5/5 - (2 امتیاز)

اگر تمایل دارید در زمینه نحوه گرفتن گواهینامه رانندگی در امریکا مشاوره دریافت نمایید، فرم زیر را تکمیل و پرداخت کنید تا در اسرع وقت کارشناسان کارت سبز با شما ارتباط بگیرند


ارزیابی مهاجرت
0 پاسخ

نظر خود را درباره نحوه گرفتن گواهینامه رانندگی در امریکا ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *