ارزیابی مهاجرت
canada-company-registeration

ثبت شرکت در کانادا

کانادا در دنیا به فضای کسب و کار دوستانه و حرفه‌ای معروف است. براساس شاخص سهولت راه‌اندازی کسب و کار توسط بانک جهانی، کانادا در سال ۲۰۱۹ در بین ۱۹۷ کشور در جایگاه بیست‌وسوم قرار گرفت که بسیار جایگاه خوبی است.

ثبت شرکت در کانادا یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری در این کشور است که می‌تواند پلی برای مهاجرت به این کشور پیشرفته هم باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش تشکیل شرکت کانادایی، مدارک و مزایای ثبت شرکت در کشور کانادا، تا پایان این مطلب از کارت سبز با ما همراه باشید.

شرایط ثبت شرکت در کانادا چیست؟

ثبت شرکت در کانادا شرایط چندان سختی ندارد و فقط کافی است که شرایط زیر را داشته باشید:

 • بالای ۱۸ سال سن داشته باشید؛
 • عقل سالم داشته باشید؛
 • سابقه ورشکستگی نداشته باشید؛
 • آدرس محل دفتر مرکزی خود را ارائه دهید.

برای ثبت شرکت در کشور کانادا، لازم نیست حتما اقامت این کشور را داشته باشید. اما باید حداقل ۲۵ درصد از مدیران شرکت شما کانادایی باشند.

برنامه‌های ثبت و راه‌اندازی شرکت در کانادا

کانادا برنامه‌های متعددی را برای تاسیس شرکت ارائه داده است که مزایای زیادی برای مهاجران دارند. این برنامه‌ها عبارت‌اند از:

 • برنامه International Mobility Program (IMP) که به‌اختصار IMP خوانده می‌شود و بدون نیاز به ارزیابی تاثیر بازار کار (LMIA)، نیروهای کار خارجی را با مجوز کار موقت استخدام می‌کند؛
 • برنامه ویزای C11 کانادا که یک نوع ویزای کار موقت در کانادا است و مجوز کار در کانادا را به افراد خوداشتغال می‌دهد؛
 • برنامه ICT (ثبت شعبه) – C12 : ICT کوتاه شده عبارت Intra Company Transferee و به‌معنای انتقال درون شرکتی است. به این معنی که شما می‌توانید شعبه‌ای از شرکت خود را در کانادا ثبت کنید. مدیران ارشد و تعدادی از کارمندان متخصص می‌توانند از طریق این برنامه ویزای کانادا را دریافت کنند.

مراحل ثبت شرکت در کانادا

ثبت شرکت در کشور کانادا به‌ روش‌های مختلفی انجام می‌شود و مراحل متعددی دارد. افراد خارجی می‌توانند یک شعبه از شرکت کانادایی را به نام خود ثبت کنند و یا کسب‌و‌کار جدیدی را در این کشور راه‌اندازی کنند. مهم این است که متقاضیان، قوانین و شرایط مربوط به هر استان کانادا را بدانند. درادامه با مراحل متعدد ثبت شرکت در کشور کانادا آشنا خواهید شد.

تصمیم‌گیری برای ثبت شرکت در سطح استانی یا فدرال

یکی از اولین مراحل ثبت شرکت در کانادا، تصمیم‌گیری بین تثبت شرکت در سطح استانی یا فدرال است. مالک کسب و کار ممکن است تصمیم بگیرد که شرکت را در سطح استانی یا فدرال تاسیس کند.

ثبت شرکت در سطح استانی به این معنی است که آن شرکت فقط در سطح همان استان مجاز به انجام عملیات تجاری است؛ اما اگر شرکت در سطح فدرال ثبت شود، به کارآفرین این امکان را می‌دهد که با همان نام در تمام ایالت‌ها و مناطق فعالیت داشته باشد.

اخذ شماره کسب‌وکار

مرحله دوم ثبت شرکت در کانادا، اخذ شماره کسب‌وکار در این کشور است. این شماره ۹ رقمی است و مقامات استانی یا فدرالی، سازمان شما را با این شماره تجاری می‌شناسند.

انتخاب نوع واحد تجاری

سومین مرحل ثبت شرکت در کشور کانادا، تعیین نوع فعالیت واحد تجاری شما است. نوع کسب‌و‌کار انتخابی شما می‌تواند به‌صورت مالکیت انحصاری، انفرادی یا شراکت در یک کسب‌وکار موجود باشد.

انتخاب نام برای شرکت

در این مرحله باید برای شرکت خود یک نام مناسب انتخاب کنید. نام انتخابی شما نباید با یک شرکت موجود در کانادا یکسان یا مشابه باشد؛ همچنین این نام نباید برخلاف قانون کشور کانادا باشد.

بعد از انتخاب نام، باید بررسی شود که آیا در سیستم ثبت شرکت کانادا این نام موجود است یا خیر. درصورت موجود بودن نام، می‌توانید آن را ثبت و رزرو کنید.

ثبت آدرس دفتر کسب و کار

تمام کسب و کارها پس از راه‌اندازی به یک دفتر ثبت‌شده نیاز دارند. در این دفتر اسناد تجاری و سوابق رسمی کسب‌و‌کار شما نگه‌داری شده و اطلاعات لازم در مورد شرکت قابل دسترسی هستند.

جمع آوری مدارک مورد نیاز

در این مرحله از ثبت شرکت درکشور کانادا، تمام مدارک از قبیل اساسنامه و آدرس ثبت‌شده باید جمع‌آوری شود. پس از آن باید درخواست خود را به‌همراه مدارک در دولت ثبت کنید.

ثبت نام برای GST/HST

آخرین مرحله ثبت شرکت در کانادا ایجاد حساب در سیستم مالیات کالا،  خدمات (GST) و مالیات فروش (HST) است. این کار درصورتی واجب است که درآمد پیش‌بینی شده سالانه شرکت ۳۰ هزار دلار یا بیشتر باشد. سرمایه‌گذاری در شرکت می‌تواند بخشی از برنامه مهاجرت شما باشد؛ اما همیشه لاز نیست این کار را انجام دهید.

چالش‌های ثبت شرکت در کانادا برای افراد خارجی

باز کردن حساب بانکی برای افراد خارجی به‌دلیل قوانین سخت کانادا ممکن است مدتی طولانی زمان ببرد. اکثر بانک‌ها فقط زمانی حاضرند برای به‌دست آوردن این اطلاعات، وقت بگذاراند و تلاش کنند که فرد ساکن کانادا باشد و در مقابل کارمند بانک بنشیند و به‌صورت حضوری مراحل باز کردن حساب را طی کند.

در بانک‌های غیرکانادایی نیز باید شواهدی ارائه دهید که نشان دهد شما صلاحیت کار و زندگی در کانادا را دارید. ارائه مدارکی مانند کارت اقامت دائم یا ویزای کاری معتبر در این شرایط می‌تواند مفید باشد. تمام این موارد به این معنی است که وقتی شما وارد خاک کانادا می‌شوید، اگر فقط ویزای توریستی داشته باشید برای باز کردن حساب بانکی به کمک نیاز پیدا می‌کنید.

بیشتر افراد خارجی که در کاناد شرکت ثبت کرده‌اند، راهی را برای باز کردن حساب در این کشور پیدا کرده‌اند. مثلا برخی از آن‌ها اقوام یا خانواده‌ای در این کشور داشته‌اند (که این کار خطرناک است)، برخی به بانک‌های زیادی درخواست داده‌اند و برخی دیگر به‌سادگی تا زمان اخذ ویزا صبر کرده‌اند.

هزینه ثبت شرکت در کانادا

هزینه ثبت و راه‌اندازی شرکت در کانادا به نوع شرکت و استان یا منطقه‌ای که در آن شرکت را راه‌اندازی می‌کنید، بستگی دارد. نمی‌توان یک رقم مشخص را برای راه‌اندازی شرکت در کانادا ارائه داد. برای مثال ثبت شرکت به‌صورت فدرال می‌تواند تا ۲۰۰ هزار دلار کانادا هزینه داشته باشد و هزینه ثبت شرکت به‌صورت استانی بین ۲۶۵ تا ۴۵۰ هزار دلار کانادا متغیر است.

هزینه‌های اضافی برای تایید نام، گزارش‌های جست‌وجوی نام شرکت و… را نیز باید در نظر داشته باشید. در جدول زیر حداقل سرمایه لازم برای انواع برنامه‌های راه‌اندازی کسب و کار در کانادا ارائه شده است.

نوع برنامه حداقل سرمایه مورد نیاز
برنامه‌های کارآفرینی استانی کمترین هزینه مربوط به برنامه پایلوت بریتیش کلمبیا است و چیزی حدود ۱۰۰ هزار دلار تمام می‌شود.
زیرمجموعه‌های برنامه IMP حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار دلار
برنامه استارتاپ و کارآفرینی سرمایه توسط سازمان‌های حامی تامین می‌شود.
برنامه خوداشتغالی بسته به نوع کسب و کار متغیر است.

 

مزایای ثبت شرکت در کشور کانادا

بزرگ‌ترین مزیت ثبت شرکت در کشور کانادا، حق زندگی در این کشور و استفاده از امکانات آن برای خود فرد و خانواده اوست. از دیگر مزایای ثبت شرکت در این کشور، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • هزینه پایین ثبت و راه‌اندازی شرکت در کانادا نسبت به سایر کشورها؛
 • اقتصاد پایدار کانادا، حمایت از سرمایه‌گذاران، عدم فساد مالی، تشریفات اداری کم و نرخ پایین مالیات؛
 • امکان اخذ ویزای کارآفرینی و ویزای کار برای خود و کارکنان شرکت پس از راه‌اندازی کسب‌وکار.

اخذ اقامت دائم از طریق ثبت شرکت در کشور کانادا

ثبت شرکت در کانادا به‌تنهایی باعث اخذ اقامت دائم نمی‌شود؛ اما درصورت واجد شرایط بودن و طی کردن یک سری مراحل، می‌توانید پس از ثبت شرکت، اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. برای اخذ اقامت می‌توانید روند زیر را طی کنید:

 • ابتدا به‌عنوان یک مهاجر تجاری برای اخذ مجوز کار اقدام کنید. براساس شرایط و اهداف مهاجرت شما، چندین نوع مجوز وجود دارد؛
 • بعد از اخذ مجوز و ورود به کانادا، باید کسب‌وکار خود را برای یک دوره خاص راه‌اندازی کنید. برای مثال بعد از ۱۲ ماه فعالیت در کانادا تحت مجوز ICT می‌توانید کسب و کار خود را راه‌اندازی کنید؛
 • برای اقامت دائم درخواست دهید.

برای اخذ اقامت دائم از طریق راه‌اندازی شرکت در کانادا باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • کسب حداقل نمره CLB 7 برای مهارت‌های زبانی (انگلیسی یا فرانسوی)؛
 • داشتن تحصیلات بالاتر از دیپلم؛
 • عدم داشتن سوء سابقه کیفری یا مشکلات جدی پزشکی.

برای ثبت شرکت در کانادا به چه مدارکی نیاز داریم؟

برای ثبت و راه‌اندازی شرکت در کانادا به مدارک زیر نیاز دارید:

 • گزارش جست‌وجوی نام شرکت؛
 • اساسنامه شرکت؛
 • سند مالکیت یا قرارداد اجاره دفتر ثبت‌شده شما؛
 • شماره کسب‌وکار فدرال به‌منظور انجام معاملات شرکتی از مرجع درآمد مربوط در کانادا؛
 • اطلاعات مربوط به هیئت مدیره شرکت؛
 • کپی پاسپورت یا ویزا؛
 • رسیدها و اطلاعات سرمایه‌ای که برای ثبت و تشکیل شرکت پرداخت شده؛
 • مدارک مربوط به آدرس کانادایی سهامداران خارجی؛
 • اطلاعات شخصی بنیان‌گذاران شرکت ازجمله آدرس، پاسپورت، ویزا و… ؛
 • اطلاعات و مدارک شناسایی مدیران شرکت؛
 • ترجمه مدارک هویتی مربوط به سهامدار شرکت (حتما باید محضری باشد)؛
 • فرم درخواست ثبت نام و هزینه‌ها؛
 • بیانیه‌ای برای اثبات عدم سوء پیشینه و سابقه محکومیت کیفری مدیر شرکت.

اخذ اقامت دائم برای همسر از طریق ثبت شرکت

اگر تحت برنامه IMP شرکت خود را در کانادا به ثبت رسانده باشید، همسر شما می‌تواند با ویزای کاری به این کشور مهاجرت کند؛ پس از آن می‌تواند از طریق تجربه کاری برای اخذ اقامت دائم این کشور درخواست ارائه دهد. بنابراین مجوز اقامت دائم همسر شما به موفقیت کسب و کار شما در این کشور مربوط نیست.

سخن پایانی

کشور کانادا محیطی امن و چندفرهنگی است که شرایط کار و رفاه خوب را برای مهاجران متخصص و حامی اقتصاد این کشور تامین می‌کند. ثبت شرکت در کانادا مراحل قانونی زیادی دارد و به‌همین دلیل بهتر است در این زمینه از یک وکیل مهاجرتی مجرب کمک بگیرید. کارت سبز با وکلای مجرب و کادر حرفه‌ای می‌تواند در این زمینه راهنمای شما باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

اگر تمایل دارید در زمینه ثبت شرکت در کانادا مشاوره دریافت نمایید، فرم زیر را تکمیل و پرداخت کنید تا در اسرع وقت کارشناسان کارت سبز با شما ارتباط بگیرند


ارزیابی مهاجرت
2 پاسخ
 1. رقیه هدایت الهی گفته:

  سلام وقتتون بخیر خدمات پر کردن فرم i131A را شما ارائه میدید.

  پاسخ
  • ساناز قنبری گفته:

   سلام وقت بخیر بله برای اطلاعات بیشتر و شرایط به شماره 09391324467 در تلگرام پیام دهید

   پاسخ

نظر خود را درباره ثبت شرکت در کانادا ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *