ارزیابی مهاجرت
v-visa

ویزای V آمریکا؛ ویژه اقوام و بستگان درجه 1

ویزای V آمریکا؛ ویژه اقوام و بستگان درجه 1 که پتیشن آن‌ها بیش از 3 سال است که تایید نشده

اقوام نزدیک برخی از افراد در آمریکا سکونت داشته و در‌واقع مقیم این کشور هستند؛ به همین دلیل آن‌ها هم قصد دارند به‌عنوان بستگان نزدیک به آن‌جا رفته و از این طریق اقامت خود را دریافت کنند. در چنین شرایطی، ویزای V آمریکا به‌کار می‌رود؛ چراکه این اقوام نزدیک و درجه 1 نمی‌توانند به‌عنوان یک مهاجر یا حتی توریست مدت زیادی در آن‌جا ساکن شوند. منظور از بستگان و اقوام درجه 1، همان همسر و فرزندان شخص است. طبق قانون، این افراد می‌توانند تا زمان دریافت اقامت دائم خود با استفاده از این ویزا در ایالات متحده بمانند.

آشنایی با ویزای v آمریکا

قانونی که طبق آن چنین ویزایی برای بسیاری از افراد صادر می‌شود، قانون انصاف خانواده مهاجرت قانونی است. در‌واقع، این قانون با عنوان قانون LIFE شناخته می‌شود. پیش‌تر، دسته مهاجرت در این قانون، هیچ جایگاهی به‌عنوان غیر‌مهاجر نداشت؛ اما در چندین سال اخیر این مشکل حل شده است. طبق آن، همسر یا فرزند یک مقیم دائم و قانونی در ایالات متحده اجازه دارد به‌عنوان غیر‌مهاجر زندگی خود را از سر گذرانده و حتی کار کند. برخورداری از این شرایط، نیازمند دریافت ویزای V آمریکا است.

همسر و فرزند این فرد مقیم قانونی می‌توانند در این مدت که در ایالات متحده مانند دیگر افراد زندگی و کار می‌کنند، منتظر بمانند تا وضعیت اقامت دائمی و قانونی‌شان هم مشخص شود؛ البته این اشخاص می‌توانند علاوه‌بر دریافت اقامت دائم، برای اخذ ویزای مهاجرت هم درخواست بدهند. این شرایط، تنها موقعیتی را به‌وجود می‌آورد که فرد در ایالات متحده و در کنار بستگان خود زندگی کند. بااین‌وجود، لازم نیست دور از کشور مقصد و در خارج از کشور آمریکا برای اقامت دائم قانونی خود انتظار بکشد.

با‌توجه‌به این شرایط و دریافت ویزای V آمریکا، فردی که در ایالات متحده مقیم است می‌تواند به آن شخص کمک‌رسانی کرده و او را در این زمینه و اوضاع کار و زندگی راهنمایی کند.

قواعد مهم در ویزای غیرمهاجرتی V آمریکا

باآنکه قاعده LIFE چنین شرایط آسانی را برای بسیاری از افراد به‌وجود آورده؛ اما در کنار آن مقرراتی را هم وضع کرده است که هر فرد نتواند با زیر‌پا‌گذاشتن این شرایط، به خواسته خود برسد. این مسئله برای همسر و فرزندان فردی که مقیم دائمی ایالات متحده است، صدق می‌کند. وقتی این افراد قصد دارند برای اخذ ویزای غیرمهاجرتی V آمریکا اقدام کنند، باید طبق این مقررات پیش بروند.

شرایط سنی افراد

یکی از مهم‌ترین و اولین قوانینی که برای گرفتن ویزای V آمریکا به آن اشاره شده، شرایط سنی اقوام و بستگان نزدیک مقیم دائم ایالات متحده است. فردی در این زمینه واجد شرایط است که کمتر از 21 سال سن داشته باشد. بااین‌اوصاف، فرزند آن شخص اگر بالای 21 سال باشد، نمی‌تواند به‌عنوان غیر‌مهاجر در آمریکا زندگی و کار کند. این سن برای همسر شخص متفاوت است. در‌واقع، برای آنکه این فرد به‌عنوان ساکن دائمی ایالات متحده شناخته شود، هیچ ویزای V برای او از سمت متقاضیان بالقوه صادر نمی‌شود.

زمان گذشت تاریخ دادخواست

بسیاری از افراد برای رفتن به نزد پدر یا مادر و همسر خود در آمریکا پتیشن داده‌اند  و مدتی است که خبری از آن نشده است. ویزای V آمریکا در این شرایط، تنها به آن‌هایی تعلق می‌گیرد که 3 سال از درخواست‌شان می‌گذرد و همچنان نتوانسته‌اند اقامت دائم خود را دریافت کنند. بااین‌اوصاف، آن‌ها می‌توانند فرم دادخواست برای خویشاوندان بیگانه یا همان فرم I-130 را پر کرده و منتظر پاسخ آن باشند؛ البته در کنار این مسائل، باید دقت کرد که تاریخ اولویت دادخواست علاوه‌بر 3 ساله‌بودن، نباید جاری باشد.

نداشتن مصاحبه برای ویزای مهاجرت

متقاضیان دریافت ویزای غیرمهاجرتی V آمریکا نباید به‌هیچ‌عنوان برای مهاجرت با استفاده از ویزای مهاجرتی، مصاحبه‌ای داشته باشند. دراین‌صورت، ویزای V آمریکا به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد. اگر شخص برای رسیدگی به امورات ویزای مهاجرت خود به سفارت یا کنسولگری ایالات متحده رفته باشد هم واجد شرایط نخواهد بود؛ حتی اگر مصاحبه‌ای هم برای او برنامه‌ریزی شده باشد تا به سفارت آمریکا برود، باز هم نمی‌تواند به‌عنوان غیر‌مهاجر برای گرفتن اقامت دائم خود اقدام کند.

بررسی ویزای V1، V2 و V3

مهم نیست همسر شخصی که مقیم دائم قانونی ایالات متحده است، چه سنی داشته باشد؛ درهرصورت، می‌تواند برای غیر‌مهاجر‌شدن و دریافت ویزا اقدام کند. مهم‌ترین مسئله در این زمینه سن فرزندان شخص و وضعیت تاهل آن‌ها است. فرزندان باید برای دریافت ویزای V آمریکا کمتر از 21 سال سن داشته و در عین حال مجرد باشند تا بتوانند فرایند درخواست را پیش ببرند. آن فرد مقیم دائمی می‌تواند خانواده خود را در مدتی معین به‌عنوان غیر‌مهاجر در نزد خود نگه دارد تا کار‌های اقامت آن‌ها درست شود.

منظور از V1، ویزایی است که به همسر آن شخص تعلق دارد و همسر او باید برای غیر‌مهاجر‌شدن و زندگی در آمریکا در این زمینه دادخواست دهد. با این حال ویزا‌های V2 و V3 برای فرزندان شخص است؛ البته فرزندان باید برای اخذ آن‌ها دارای گرین کارت باشند.

شروط لازم برای V1

شخصی که نامزد گرفتن ویزای V آمریکا در دسته اول است، باید با یکی از افراد مقیم دائم قانونی آمریکا ( LPR ) ازدواج کرده باشد. همسر فرد متقاضی باید فرم دادخواست که همان فرم I-130 است را پیش از تاریخ 21 دسامبر 2000 به USCIS ارائه کرده باشد؛ البته اگر شخص متقاضی حداقل به مدت 3 سال منتظر تایید درخواست وضعیت اقامت دائم قانونی خود باشد، این فرم مورد پذیرش قرار می‌گیرد.

شروط ویزای V2

اولین شرط که به همان 21 سال و مجرد‌ بودن فرزندان مربوط می‌شود. بااین‌وجود، والدین متقاضی باید فرم I-130 را قبل یا در تاریخ 21 دسامبر 200 ثبت کرده باشند تا فرزندان بتوانند به‌عنوان غیر‌مهاجر به ایالات متحده وارد شوند. اخذ ویزای V آمریکا در این دسته نیازمند داشتن گرین کارت آمریکا است.

شروط ویزای V3

مجرد و زیر 21 سال بودن متقاضی از شروط اولیه این دسته است. در این زمینه والدین فرد باید از لحاظ دریافت ویزای V1 واجد شرایط باشند.

چگونه می توان با خیال راحت برای گرفتن ویزای V مریکا اقدام کرد؟

این مسیر هم مانند مهاجرت به ایالات متحده دارای دشواری‌های مختص به خود است که وجود یک راهنما می‌تواند کار را ساده‌تر کند. بسیاری از افراد مایل‌اند با همسر یا والدین خود که LPR آمریکا هستند زندگی کرده و پیش یک‌دیگر باشند، اما نمی‌دانند چگونه باید این مسئله را محقق کنند! اولین قدم برای گرفتن ویزای v آمریکا درخواست آن از سمت همسر یا والدین است. باآن‌که مهم‌ترین قدم تا رسیدن به ویزای غیرمهاجر V آمریکا برداشته شده، اما هنوز هم این راه سختی‌ها و تاریکی‌هایی دارد.

منظور از تاریکی در این مسیر آن است که اغلب افراد اطلاعات کافی را برای مصاحبه و جمع‌آوری مدارک ندارند. یک متخصص مهاجرت می‌تواند افراد را برای سوالات مصاحبه آماده کرده و به آن‌ها آموزش دهد که به چه مدارکی نیاز دارند. تمامی کار‌ها اعم از پر‌کردن فرم‌ها زیر‌نظر این شخص انجام می‌شود تا همه چیز به‌درستی سپری شود. کسی که می‌خواهد برای ویزای V آمریکا درخواست دهد، باید تمامی قوانین مهاجرت را شناخته و آخرین اخبار سیاست آمریکا آشنا باشد.

وقتی تمامی این کار‌ها درصورت وجود راهنمای مهاجرت انجام شود، خیال فرد راحت شده و می‌تواند به‌راحتی نزد همسر یا پدر و مادر خود برود؛ البته شخصی که با این عنوان افراد غیر‌مهاجر را راهنمایی می‌کند، باید در این زمینه متخصص بوده و به تمامی اطلاعات دسترسی داشته باشد.

می توان با داشتن این ویزا به خارج از آمریکا سفر کرد؟

در پاسخ کوتاه به این سوال می‌توان جواب بله را داد؛ اما این مسئله هم برای خود شروطی دارد. وقتی فرد تمامی کار‌های مربوطه را انجام داده و ویزای V آمریکا را از کنسولگری خارج از کشور دریافت کرده، می‌تواند مسافرت‌هایی را هم در برنامه خود قرار دهد. البته سفر به خارج از آمریکا با داشتن این ویزا درصورتی امکان‌پذیر است که ویزا منقضی نشده و فرد شرایط وضعیت V غیر‌مهاجر را داشته باشد. شخص می‌تواند برای گرفتن شرایط وضعیت، به INS در ایالات متحده اقدام کند.

در این حالت، فرد با سفر به دیگر کشور‌ها بازرسی شده و به‌عنوان یک غیر‌مهاجر در ایالات متحده شناخته می‌شود؛ البته برای سفر به جزایر و مناطق هم‌جوار آمریکا نیازی به ارائه و درخواست دریافت این ویزا نیست. وقتی فرد ویزای V آمریکا را داشته و فرم I-485 را برای اخذ اقامت دائم قانونی پر کرده، برای سفر به خارج از کشور نیازی به گرفتن آزادی مشروط ندارد.

نتیجه گیری

بسیاری از افراد دارای بستگان نزدیک مثل والدین و همسر در آمریکا هستند که آن شخص اقامت دائم قانونی ایالات متحده را دارد. در این شرایط، اشخاص می‌خواهند که زندگی خود را در کنار هم سپری کنند، اما امکان دارد مدت زیادی از درخواست آن‌ها برای گرفتن اقامت دائم گذشته و همچنان نتوانند چیزی که می‌خواهند را محقق کنند. یکی از قوانینی که ایالات متحده برای این افراد وضع کرده، دریافت ویزای V آمریکا است. چنان‌چه بیش از 3 سال گذشته و شخص همچنان نتوانسته اقامت دائم خود را بگیرد، می‌تواند با اخذ این ویزا در کنار همسر یا پدر و مادر برای مدتی زندگی و کار کند. به‌خاطر داشته باشید که این دوره محدود بوده و فرد باید تا زمان گرفتن اقامت دائم قانونی، در کنار اقوام نزدیک خود با این ویزا منتظر بماند.

4.5/5 - (2 امتیاز)

اگر تمایل دارید در زمینه ویزای V آمریکا؛ ویژه اقوام و بستگان درجه 1 مشاوره دریافت نمایید، فرم زیر را تکمیل و پرداخت کنید تا در اسرع وقت کارشناسان کارت سبز با شما ارتباط بگیرند


ارزیابی مهاجرت
0 پاسخ

نظر خود را درباره ویزای V آمریکا؛ ویژه اقوام و بستگان درجه 1 ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *