ارزیابی مهاجرت
afghanistan-canada-immigration

مهاجرت به کانادا برای افغانها

کانادا یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیاست و به‌دلیل موقعیت خوب سیاسی، اقتصادی، تحصیلی و رفاه بالای زندگی روز‌به‌روز متقاضیان مهاجرت به آن افزایش پیدا می‌کند. مهاجرت به این کشور محدودیتی ندارد و مردم از همه کشورها و با هر تابعیتی امکان مهاجرت به کانادا دارند. یکی از کشورهایی که متقاضیان مهاجرت به کانادا از میان شهروندان آن نسبتا زیاد است و آمار بالایی دارد، کشور افغانستان است. شرایط سخت زندگی در افغانستان، جنگ‌های داخلی، تورم و بسیاری مشکلات دیگر از علت‌های آمار بالای مهاجرت از این کشور هستند. خوشبختانه دولت کانادا نیز شرایطی فراهم کرده تا اتباع افغانستان هم قادر به مهاجرت و زندگی در کانادا باشند. با توجه‌به افزایش روزافزون آمار مهاجرت افغانستانی‌ها به این کشور، این مطلب را به بررسی شرایط مهاجرت به کانادا برای افغانها اختصاص دادیم. با ما همراه باشید.

شرایط مهاجرت به کانادا برای افغانها

کشور مهاجرپذیر کانادا برنامه‌های مختلفی برای پذیرش متقاضیان مهاجرت دارد که هرکدام از آن‌ها شرایط خاص خود را دارند. در‌حال‌حاضر دولت این کشور چیزی حدود 81 برنامه مهاجرتی را برای متقاضیان مهاجرت در نظر گرفته که برای اتباع هر کشور، برخی از آن‌ها قابل استفاده هستند. برای متقاضیان مهاجرت به کشور کانادا از افغانستان هم چندین برنامه مهاجرتی وجود دارد؛ اما کنسولگری یا سفارت کانادا در کشور افغانستان وجود ندارد، درنتیجه، متقاضیان مهاجرت باید از طریق دیگر کشورها مانند ترکیه اقدام کنند. مهاجرت به کانادا برای افغانها شرایطی دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن پاسپورت؛
 • تمکن مالی؛
 • مدارک تحصیلی معتبر در بعضی روش‌های مهاجرتی؛
 • رزومه‌کاری مورد تایید.

روش‌های مهاجرت به کانادا برای افغانها

اتباع افغانستان از طریق روش‌های مختلف امکان مهاجرت را به کشور کانادا دارند. هرکدام از این روش‌ها شرایط و قوانین به‌خصوص خود را دارند و متقاضیان مهاجرت جهت انجام این کار باید با این قوانین آشنایی داشته باشند. در ادامه به چند مورد از متداول‌ترین روش‌های مهاجرت به کانادا برای افغانها اشاره می‌کنیم.

مهاجرت تحصیلی

یکی از روش‌های مهاجرت به کشور کانادا برای افغان‌ها، پذیرش تحصیلی و ادامه تحصیل در این کشور است. این روش هم راهی ساده و مناسب برای متقاضیان مهاجرت افغان است که فرد باید پذیرش یکی از مراکز تحصیلی یا موسسه‌های آموزشی کانادا را دریافت کند. برای اخذ ویزای تحصیلی کشور کانادا هر شخصی باید دارای مدرک معتبر دبیرستان باشد؛ همچنین تمکن مالی برای ثبت‌نام دردانشگاه‌های کانادا را داشته باشد.

مهاجرت کاری

یکی از روش‌های پرمتقاضی مهاجرت به کانادا برای افغانها، مهاجرت کاری است. این روش مهاجرتی شامل برنامه کارگر ماهر، برنامه مهارت‌های تجاری فدرال و کارگر ماهر کبک هستند که عبارت‌اند از:

 • روش کارگر ماهر فدرال: در این روش متقاضی باید یکی از مشاغل طبقه‌بندی شده کانادا را که در آن تخصص و مهارت دارد انتخاب کند. در این روش فرد می‌تواند به هرکدام از ایالت‌های کانادا به‌جز کبک مهاجرت کند. برای مهاجرت از این طریق متقاضی باید حداقل مدرک تحصیلی دیپلم، مدرک زبان انگلیسی، سرمایه مهاجرت و تمکن مالی و مهارتی براساس لیست مشاغل NOC داشته باشد؛
 • برنامه مهارت تجاری فدرال: در این روش که یکی از پرمتقاضی‌ترین روش‌های مهاجرت کاری است، متقاضی می‌تواند برای اقامت دائم درخواست دهد. برای استفاده از این روش شرایطی مانند تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسه، دو ساله سابقه کاری، جاب آفر از کارفرمایی کانادایی و تمکن مالی الزامی است؛
 • کارگر ماهر کبک: آخرین برنامه در روش مهاجرت کاری، برنامه کارگر ماهر کبک است که مختص ایالت کبک بوده و مانند برنامه مهارت تجاری امکان اقامت دائم را برای متقاضی فراهم می‌کند. برای این برنامه مهاجرتی شرایطی ازجمله تحصیلات آکادمیک، تجربه کاری به مدت 6 ماه، حداکثر سن 35 سال، جاب آفر، تمکن مالی و دعوت‌نامه از اعضای خانواده ساکن کبک الزامی است.

مهاجرت به کانادا برای افغانها از طریق ویزای کاری شامل دو مرحله امتیازبندی و دریافت ویزای کار است. درواقع، فرد ابتدا باید با ارائه مدارک براساس هر روش امتیاز لازم را دریافت کرده و سپس ویزای کانادا را براساس امتیاز خود، از نوع مناسب دریافت کند تا مجوز اقامت را در کانادا داشته باشد.

برنامه ویژه بشردوستانه برای اسکان افغانهای آسیب پذیر

یکی دیگر از برنامه‌های مهاجرت به کانادا برای افغانها، برنامه ویژه بشر دوستانه این کشور است. در این برنامه مهاجرتی دولت کانادا از افغان‌های آسیب‌پذیری که قصد پناهندگی در دیگر کشورها را دارند، استقبال می‌کند تا با شرایط ویژه اقامت کانادا را دریافت کرده و قادر به سکونت در این کشور باشند. هدف از این برنامه مهاجرتی حمایت پناهندگان توسط دولت و بخش خصوصی است تا از این طریق قادر به دریافت ویزای کشور کانادا باشند. برای استفاده از این برنامه مهاجرتی متقاضی باید

 • شهروند افغانستان باشد؛
 • خارج از افغانستان ساکن باشد؛
 • امکان سکونت و زندگی طولانی‌مدت در محل زندگی فعلی خارج از افغانستان را نداشته باشد؛
 • به یکی از گروه‌های حقوق بشر، دگرباشان جنسی، روزنامه نگاران، رهبران زن و مدافعین حقوق زنان تعلق داشته باشد.

متقاضیان استفاده از این روش باید در طرح ثبت‌نام اتباع افغانی شرکت کنند. ثبت‌نام در این طرح از طریق وبسایتی که دولت کانادا به این منظور اختصاص داده، امکان‌پذیر است. پس از ثبت‌نام متقاضی و ارائه مدارک معتبر، موکلین حقوقی کشور کانادا که در این زمینه فعالیت می‌کنند در کوتاه‌ترین زمان ممکن با متقاضی تماس حاصل کرده و شرایط مهاجرت او به کانادا را فراهم می‌کنند.

دقت در تکمیل فرم و ارائه مدارکی که به سفارت کانادا ارسال می‌شود، سرعت نتیجه‌گیری از این روش را افزایش می‌دهد. در بعضی موارد نیاز است که فرد علاوه‌بر مدارک گفته شده شاهدی نیز برای اثبات ادعای خود در مورد شرایط داشته باشد؛ همچنین حضور در جلسه مصاحبه حضوری برای متقاضی استفاده از این روش نیز الزامی است. درصورتی‌که متقاضی مهاجرت در کشوری به‌جز کانادا اما با شرایط سخت زندگی کند، شانس او برای پذیرش در این روش بالا خواهد بود.

مهاجرت از طریق خویشاوندی

دیگر روشی که مهاجرت به کانادا برای افغانها را امکان‌پذیر می‌کند، مهاجرت از طریق برنامه خویشاوندی است. ساکنین کانادا امکان تقاضای مهاجرت برای فرزندان، نوه، والدین، پدربزرگ، مادربزرگ، خواهر و برادر را دارند؛ البته باید به این نکته دقت کنید که در این روش مهاجرتی فرد بلافاصله اقامت دائم کانادا را دریافت نمی‌کند و استفاده از برنامه خویشاوندی و مدارکی مانند اظهارنامه و دعوت‌نامه، تنها مهاجرت را ساده‌تر می‌کنند برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید از کارشناسان کارت سبز مشاوره دریافت کنید

کدام ایالت کانادا برای مهاجرت افغان‌ها مناسب‌تر است؟

کانادا سه ناحیه و 10 ایالت دارد که هرکدام شرایط متفاوتی برای پذیرش متقاضیان مهاجرت دارند. بیشتر افغان‌هایی که به کشور کانادا مهاجرت می‌کنند در منطقه جنوب غربی انتاریو، منطقه بزرگ تورنتو، ونکوور، اتاوا و مونترال ساکن هستند. دلایل زیادی برای اقامت افغان‌ها در این ایالت‌ها وجود دارد که یکی از آن‌ها اقامت اتباع دیگر کشورها که زبان و دین نزدیک به مردم افغانستان دارند، در این مناطق است. افغان‌هایی که در این ایالت‌ها زندگی می‌کنند، علاوه‌بر زبان انگلیسی که زبان رسمی کشور کاناداست، به زبان‌های دری، پشتو، ازبکی، ترکمنی و… صحبت می‌کنند.

هزینه‌های مهاجرت به کانادا برای افغانها

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در مهاجرت به کانادا برای افغانها حائز اهمیت است و باید به آن توجه کرد، هزینه‌های مهاجرت به این کشور است. هزینه‌های مهاجرتی بسته به روش انتخابی متفاوت هستند. برای مثال در مهاجرت تحصیلی یا برنامه‌های مختلف مهاجرت کاری مانند مهاجرت از طریق مهارت تجاری، فرد باید تمکن مالی کافی برای پرداخت شهریه و هزینه‌های تحصیلی و زندگی و اقامت در کشور کانادا در مدت زمان اقامت خود را داشته باشند.

هزینه‌ها علاوه‌بر روش مهاجرتی به ایالت انتخابی فرد هم بستگی دارد. زندگی در برخی ایالت‌ها به‌دلیل شرایط لوکس و ویژه هزینه‌های بالاتری دارد و بعضی ایالت‌های مهاجرپذیر، هزینه‌های زندگی را کمتر کرده‌اند تا متقاضیان قادر به سفر و مهاجرت به آن‌ها باشند. کم هزینه‌ترین روش برای مهاجرت به کانادا که افغان‌ها امکان استفاده از آن را دارند، روش مهاجرت از طریق برنامه ویژه است.

برنامه حمایتی دولت برای تامین هزینه‌ها

دولت کانادا برای حمایت از متقاضیان مهاجرتی که با شیوه پناهندگی به این کشور سفر می‌کنند، برنامه‌های حمایتی مختلفی دارد. در این برنامه‌های حمایتی بخشی از هزینه‌های زندگی فرد در ابتدای ورود توسط دولت کانادا پرداخت می‌شود. چیزی حدود 600 میلیون دلار برای خدمات اسکان پناهندگان افغانی در این کشور لحاظ می‌شود که با این مبلغ هزینه‌های مسکن، غذا و مراقبت‌های بهداشتی اتباع افغان به‌مدت 12 ماه پرداخت می‌شود. اتباع در این مدت امکان جست‌وجوی کار، درخواست برای تغییر ویزا و… را دارند تا بعد از یک سال هزینه‌های خود را شخصا تامین کنند.

سخن پایانی

مهاجرت به کانادا برای افغانها امکان‌پذیر است. دولت کانادا با در نظر گرفتن شرایط خاص مردم عزیز افغانستان و وضعیت حاکم در کشور آن‌ها، شرایطی را برای مهاجرت راحت به این کشور فراهم کرده است. متقاضیانی که تمکن مالی برای تامین هزینه‌های زندگی در کانادا را دارند قادر به استفاده از روش‌هایی مانند مهاجرت تحصیلی و کاری و دیگر افراد نیز امکان استفاده از برنامه پناهندگی ویژه یا معمولی کانادا را دارند. جهت استفاده از روش‌های مهاجرتی کانادا، انتخاب بهترین روش و آماده‌سازی شرایط خود برای مهاجرت از طریق آن، پیشنهاد می‌شود از راهنمایی‌های مجموعه‌های مهاجرتی استفاده شود. مجموعه‌های مهاجرتی با عهده‌دار شدن بخشی از پروسه مهاجرت مانند تکمیل فرم‌ها، شرایط این کار را برای اتباع افغانی ساده‌تر می‌کنند.

4.4/5 - (13 امتیاز)

اگر تمایل دارید در زمینه مهاجرت به کانادا برای افغانها مشاوره دریافت نمایید، فرم زیر را تکمیل و پرداخت کنید تا در اسرع وقت کارشناسان کارت سبز با شما ارتباط بگیرند


ارزیابی مهاجرت
137 پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر
 1. خانم یقوبی گفته:

  سلام من از افغانستان هستم تو کشور ایران مهاجر استم می برم کانادا درس هایش در افغانستان ادامه داد نه توانستم بخاطر طباب ها

  پاسخ
  • ساناز قنبری گفته:

   سلام بنده متوجه سوالتون نشدم
   چه کمکی از ما بر میاد؟
   قصد دریافت چه ویزایی رو دارید

   پاسخ
 2. هادی ادیداس گفته:

  سلام وقتتون بخیر من فعلا در ایران زندگی میکنم میخام به کانادا سفرکنم لطفا سری کارمو راه بندازید

  پاسخ
 3. عزیزالله حیدری گفته:

  سلام عزیزالله هستم اهل افغانستان در دولت قبلی افغانستان افسر ارتش نظامی بودم بعد از روی کار آمدن طالبان همرای فامیل خود که چهار نفر هستم به ایران آمدم و فعلآ در ایران شرایط زنده گی برای مان خیلی مشکل دشوار است و کدام مدارک هم ندارم در ایران چند وقت زنده گی خود را آرام پیش ببرم هر لحظه آستریس دارم که دیپورت نکند در افغانستان نمیتانم بر گردم از لحاظ نظامی بودن وقومیت مذهب که هزاره شیعه هستم تحت تعقیب طالبان قرار دارم از همکاری شما خواهشمندم همرای بنده کمک همکاری نماید تا در کشور کانادا پناهنده شوم تشکر.

  پاسخ
 4. عزتالاه گفته:

  عزتاللهستم.جانم.در.خطر.است.نمیتوانم.افغانستان.بروم.پاسپورت.بگیرم

  پاسخ
  • ساناز قنبری گفته:

   سلام شما برای مهاجرت به روش های قانونی به پاسپورت نیاز دارید
   میتونید به سفارت افغانستان در مشهد مراجعه کنید

   پاسخ
 5. رومان هاشمی گفته:

  سلام وقت تون بخیر ممنونم از بشر دوستانه عزیز ک به بیچاره ها کمک میکنه ک زندگی شون از این رو ب این رو بشه خاهیش میکنم یه کمک برایی ما هم کنت زندگی مون خیلی سخته خیلی مشکلات استش در ایران استم اصلیت افغانم الانم کارگری کار میکنم ممنون میشم برایی منم ویژه بشر دوستانه بدن 🙏

  پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر

نظر خود را درباره مهاجرت به کانادا برای افغانها ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *