ارزیابی مهاجرت
uae-marriage-visa

ویزای ازدواج امارات

امارات متحده عربی یکی از کشورهای محبوب برای مهاجران است که دارای فرهنگی غنی و جاذبه‌های گردشگری زیادی است.ازدواج با یک شهروند اماراتی یکی از راه‌های اخذ اقامت این کشور است. در این مطلب، قصد داریم به بررسی شرایط و مراحل اخذ ویزای ازدواج امارات، مزایا و معایب آن و بیان نکات کلیدی برای متقاضیان این ویزا بپردازیم.

شرایط اخذ ویزای ازدواج کشور امارات

شرایط اخذ ویزای ازدواج کشور امارات موارد مختلفی را شامل می‌شود. شرایط سنی ازجمله مهم‌ترین موارد به‌منظور دریافت ویزای ازدواج است. شرایط سنی زن و مرد برای دریافت ویزای ازدواج کشور امارات بدین‌گونه است که زن باید حداقل 18 سال و مرد حداقل 21 سال داشته باشد.

تمکن مالی

از دیگر شرایط اخذ ویزای ازدواج کشور امارات تمکن مالی است. تمکن مالی برای ویزای ازدواج کشور امارات چنین است که حداقل درآمد ماهانه شوهر به‌صورت ثابت 4000 درهم باشد؛ علاوه بر درآمد، شوهر باید مسکن مناسبی را برای سکونت ارائه داده و گواهی اشتغال و فیش حقوقی داشته باشد.
در مورد مسکن لازم است که متراژ و نوع مسکن با شرایط زندگی تناسب داشته و مناسب برای تعداد اعضای خانواده باشد؛ ضمن اینکه دارا بودن سند مالکیت یا اجاره‌نامه نیز به‌منظور ارائه تمکن مالی برای ویزای ازدواج امارات ضروری محسوب می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای ازدواج کشور امارات

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای ازدواج امارات به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند؛ مدارک عمومی عبارت‌اند از:
• گذرنامه معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار؛
• گواهی ازدواج ترجمه‌شده به زبان عربی و تاییدشده توسط وزارت امور خارجه و سفارت امارات؛
• معاینات پزشکی انجام شده در مراکز مورد تأیید سفارت امارات؛
• عکس پرسنلی با مشخصات استاندارد و جدید؛
• فرم‌های درخواست ویزای تکمیل شده به‌طور صحیح و دقیق.

مدارک خاص

علاوه‌بر مدارک عمومی (مانند گذرنامه، گواهی ازدواج و عکس پرسنلی) متقاضیان برای اخذ ویزای ازدواج امارات مدارک دیگری نیز باید ارائه دهند. یکی از مدارک خاص که زن و شوهر باید ارائه دهند، گواهی عدم سوءپیشینه و گواهی تجرد درصورت داشتن ازدواج قبلی است؛ همچنین، همان‌طورکه پیش‌تر ارائه شد، شوهر باید گواهی تمکن مالی ارائه دهد که شامل فیش حقوقی، گواهی اشتغال و سند ملکی یا اجاره‌نامه می‌شود.
درنهایت، لازم به ذکر است که سفارت یا کنسولگری امارات ممکن است مدارک دیگری را نیز در هر مورد خاص درخواست کنند؛ لذا متقاضیان باید قبل از اقدام برای ویزا، در مورد کامل بودن مدارک خود اطمینان حاصل کرده و درصورت نیاز اطلاعات دقیق را از سفارت یا کنسولگری امارات در کشور خود دریافت کنند.

بررسی مراحل اخذ ویزای ازدواج کشور امارات

اولین مرحله برای اخذ ویزای ازدواج امارات اخذ مجوز ازدواج از دادگاه‌های امارات است. برای انجام این مرحله، ابتدا زوجین موظف به ارائه مدارک و تکمیل فرم‌های مربوطه هستند؛ مدارک هویتی زوجین شامل گذرنامه، شناسنامه، کارت ملی، گواهی تجرد، عدم سوءپیشینه، معاینات پزشکی، عکس پرسنلی و سایر مدارک خاص است که برای هر فرد می‌تواند متفاوت باشد.

حضور زوجین در جلسات دادگاه

در جلسات دادگاه زوجین باید به سوالاتی که درخصوص شرایط ازدواج خود از سمت قاضی مطرح می‌شود، پاسخ دهند؛ به‌علاوه قاضی ممکن است مدارک و شواهد ارائه شده توسط زوجین را بررسی کند. پس‌از انجام الزامات و مراحل مربوطه، دادگاه قاضی در مورد صدور یا عدم صدور مجوز ازدواج تصمیم می‌گیرد.

دریافت ویزای ورود به امارات

برای دریافت ویزای ورود به امارات لازم است که مدارک مربوطه جمع‌آوری شوند؛ این مدارک همان مدارک عمومی و خاص هستند که پیش‌تر ذکر شد. علاو‌ه‌بر آن، لازم است که زوجین هزینه‌های ویزا را نیز پرداخت کنند. هزینه ویزا براساس نوع ویزا، مدت زمان اقامت و سایر عوامل تعیین می‌شود. هزینه ویزای ازدواج امارات را می‌توان به‌صورت آنلاین یا از طریق آژانس‌های مسافرتی برای ویزا پرداخت کرد. به‌خاطر داشته باشید که درصورت نقص مدارک یا اطلاعات، ممکن است درخواست ویزا رد شود.

تبدیل ویزای ورود به ویزای اقامت

پس‌از دریافت ویزای ورود به امارات، لازم است که مهاجران آن را به ویزای اقامتی تبدیل کنند. اولین مرحله در زمان تبدیل ویزای ورود به دائم، ارائه مدارک و تکمیل فرم‌های مربوطه است. این مدارک که شامل مدارک عمومی و خاص هستند، برای اداره مهاجرت ضروری محسوب می‌شوند.
مرحله دوم انجام معاینات پزشکی در مراکز مورد تایید اداره مهاجرت است. زمانی‌که معاینات پزشکی انجام شد، لازم است که نتایج آن جهت تایید، به اداره مهاجرت ارسال شوند.

پرداخت هزینه‌های ویزا

اقدام دیگری که انجام آن برای تبدیل ویزای ورود به اقامت ضروری است، پرداخت هزینه‌های ویزا است. این هزینه‌ها شامل هزینه ویزای اقامت، نوع ویزا، مدت زمان اقامت، هزینه ترجمه مدارک، تایید مدارک و سایر عوامل است.

مزیت‌های ویزای ازدواج امارات

ویزای ازدواج کشور امارات مزایایی را به‌همراه دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به اقامت اشاره کرد. دریافت ویزای اقامت دائم به همسران این امکان را می‌دهد که بتوانند در امارات به تحصیل و کار مشغول شوند.

دریافت ویزای اقامت برای فرزندان

فرزندانی که در امارات متولد می‌شوند، ویزای اقامت امارات را دریافت می‌کنند و می‌توانند در مراکز آموزشی مانند مدارس و دانشگاه‌های دولتی و خصوصی به تحصیل رایگان مشغول شوند.

دسترسی به خدمات درمانی و بهداشتی

همسر فردی که ویزای ازدواج کشور امارات را اخذ می‌کند، امکان دسترسی به خدمات درمانی و بهداشتی در این کشور را دارد؛ زیرا می‌تواند تحت‌پوشش بیمه درمانی همسر خود قرار گیرد و به مراکز دولتی و خصوص نیز مراجعه کند. خدماتی که دارندگان ویزای ازدواج کشور امارات می‌توانند دریافت کنند عبارت‌اند از:
• ویزیت پزشک؛
• بستری در بیمارستان؛
• دارو؛
• خدمات دندان‌پزشکی؛
• خدمات اورژانس.

امکان استفاده از خدمات رفاهی مانند مهدکودک و پارک

دارندگان ویزای ازدواج کشور امارات امکان دسترسی به خدمات رفاهی مانند مهدکودک، پارک، مراکز خرید، موزه‌ها و مراکز فرهنگی و تاریخ کشور را دارا هستند؛ به‌طور مثال، می‌توانند از پارک‌های عمومی، زمین بازی، فضای سبز و… استفاده کنند.
نکته مهم و قابل توجه درباره این مورد، این است که دارندگان ویزای ازدواج امارات برای دسترسی به خدمات ذکر شده لازم است که ویزای اقامت معتبر داشته باشند؛ علاوه‌بر آن، اگر فرد به زبان عربی یا انگلیسی تسلط داشته باشد، ارتباط او با مسئولان مراکز مختلف راحت‌تر می‌شود.

بررسی معایب ویزای ازدواج کشور امارات

ویزای ازدواج کشور امارات باوجود مزایایی که دارد، معایبی را نیز شامل می‌شود؛ یکی از این معایب وابستگی به همسر است. فردی که ویزای ازدواج را دریافت می‌کند، در زمینه‌های اقامت، کار و خدمات رفاهی به همسر خود وابسته است. وابستگی به همسر باعث می‌شود که دارنده ویزای ازدواج درصورت فوت یا طلاق اقامت خود را از دست دهد.

محدودیت در انتخاب شغل

دارندگان ویزای ازدواج امارات دارای محدودیت در انتخاب شغل هستند؛ این محدودیت به معنای آن است که فرد اجازه فعالیت در همه مشاغل را ندارد و برای انتخاب برخی از شغل‌ها لازم است که مجوز مربوطه را داشته باشد.

محدودیت در سفر

فردی که ویزای ازدواج کشور امارات را دریافت می‌کند، برای سفر به خارج از کشور نیاز به مجوز همسر خود دارد؛ بنابراین از دیگر معایب ویزای ازدواج کشور امارات این است که دارندگان این ویزا اجازه خروج از کشور را بدون رضایت همسر خود ندارند.

هزینه های بالای زندگی در امارات

هزینه‌های زندگی در امارات بالا است؛ مواردی مانند اجاره مسکن در امارات هزینه زیادی دارد. در امارات مسکن‌های کوچک نیز اجاره‌های بالایی دارند و برای عده زیادی سنگین هستند. هزینه‌های بالای زندگی تنها به مسکن محدود نمی‌شود؛ مواردی مانند خوراک، حمل‌ونقل، پوشاک و خدمات رفاهی نیز در امارات برای هر نفر هزینه‌های زیادی را شامل می‌شوند.
با‌توجه‌به هزینه‌های بالای کشور امارات، این نتیجه حاصل می‌شود که همسر فردی که ویزای ازدواج را اخذ می‌کند، باید توان مالی حمایت از خود را در امارات داشته باشد. این توان مالی می‌تواند از طریق کار، سرمایه‌گذاری یا حمایت مالی همسر تامین شود. درصورت عدم توان مالی کافی، دارنده ویزای ازدواج ممکن است با مشکلاتی مانند مشکلات معیشتی، مشکلات اجتماعی و مشکلات روانی مواجه شود.

نکات مهم در خصوص دریافت ویزای ازدواج امارات

در زمان اقدام برای دریافت ویزای ازدواج کشور امارات نکاتی وجود دارد که عبارت‌اند از:
1. متقاضی باید به زبان عربی یا انگلیسی تسلط داشته باشد.
2. استفاده از خدمات مشاوره به متقاضی کمک می‌کند تا درصورت مواجهه با مشکل در رعایت فرهنگ و قوانین امارات راهنمایی و پشتیبانی دریافت کند.
3. کسب مهارت‌های جدید به متقاضی کمک می‌کند تا شغل مناسب با درآمد خوب پیدا کند.
4. انجام فعالیت‌های اجتماعی منجربه پرکردن اوقات فراغت و کسب مهارت‌های جدید فرد می‌شود.
5. انتخاب نوع بیمه درمانی مناسب به نیازها و بودجه دارندگان ویزای ازدواج بستگی دارد.

سخن نهایی

اخذ ویزای ازدواج امارات می‌تواند راهی برای زندگی و کار در این کشور باشد؛ بااین‌حال، توصیه می‌شود که متقاضیان قبل‌از اقدام، به‌طور کامل از شرایط و مراحل آن اطلاع پیدا کنند و مزایا و معایب آن را به‌دقت بررسی کنند؛ رعایت این موارد باعث می‌شود که متقاضیان ویزای ازدواج به‌صورت کامل از موارد مربوط به این ویزا مطلع شده و مهاجرت موفقی را تجربه کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

اگر تمایل دارید در زمینه ویزای ازدواج امارات مشاوره دریافت نمایید، فرم زیر را تکمیل و پرداخت کنید تا در اسرع وقت کارشناسان کارت سبز با شما ارتباط بگیرند


ارزیابی مهاجرت
0 پاسخ

نظر خود را درباره ویزای ازدواج امارات ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *