ارزیابی مهاجرت
UAE-IMAGRATION

کشور امارات

کشور امارات متحده عربی (United Arab Emirates) کشوری متشکل از 7 امیرنشین، در شرق شبه‌جزیره عربستان و در دهانه ورودی خلیج فارس است. این کشور با خلیج فارس خط ساحلی دارد و از غرب و جنوب غرب خود با عربستان، از جنوب شرق با عمان و از نواحی شرقی با شبه‌جزیره مسندم، همسایه است. در این مطلب قصد داریم به معرفی امارات از جنبه‌های گوناگون بپردازیم.

فرهنگ امارات

مارات کشوری مدرن و جذاب با محیطی بسیار شبیه به کشورهای اروپایی است. مراکز خرید فوق‌العاده مدرن و مملو از اجناس برند خارجی، رستوران‌های بزرگ،‌ فروشگاه‌های زنجیره‌ای و هزاران جذابیت دیگر از امارات کشوری با فرهنگ و مردمانی خاص ساخته است. فرهنگ کشور امارات ترکیبی از فرهنگ‌های مردمان جنوب‌ شرق و جنوب آسیا، آفریقا و دیگر اقوام مهاجر به این کشور است که در کنار اقوام عربی بومی منطقه، یک فرهنگ ترکیبی و متنوع ساخته‌اند. حجاب در این کشور اسلامی کاملا اختیاری است، اما اقشار معتقد و مذهبی‌تر می‌کوشند همیشه حجاب کامل را رعایت کنند.
در امارات که کشوری با ساختار سیاسی قائم به فرد است، عموم مردم برای امیر یا امرای منطقه‌ای احترام بسیار زیادی قائل هستند. عموم ساکنان بومی این کشور نیز در زمره افراد ثروتمند با زندگی بسیار تجملاتی قرار می‌گیرند که بخش زیادی از درآمد خود را صرف زندگی روزمره می‌کنند؛ البته این کشور مسلمان در خاورمیانه، همچنان فاقد برابری حقوق زن و مرد است و در آن مردان در موقعیت بالاتری از زنان قرار دارند.

آب‌وهوای امارات

آب‌وهوای امارات مانند دیگر مناطق شبه‌جزیره عربستان بسیار گرم و خشک است؛ بارندگی در این کشور بسیار محدود و در حد چند روز در سال است. بااین‌حال، سرانه مصرف آب در کشور امارات بسیار بالا است و دولت این کشور نیز برای آبیاری فضای سبز گسترده شهرهای این کشور، استراحتگاه‌ها و اماکن عمومی آب زیادی مصرف می‌کند.

به‌طورکلی، اگر به‌دنبال بهترین زمان برای سفر به امارات هستید باید بدانید که آب‌وهوای این کشور حاشیه خلیج‌فارس در حوالی ماه‌های اکتبر (آبان) تا اواسط مارس (فروردین) به‌مراتب برای سفر دل‌پذیرتر و بهتر است. میانگین دما در این بازه زمانی بین 27 تا 15 درجه سانتی‌گراد است؛ این امر شرایط آب‌وهوایی معتدلی را به‌وجود می‌آورد. آسمان امارات در عموم مواقع آفتابی است و تنها ممکن است از نوامبر (آذر) تا فوریه (اسفند)، هرازگاهی باران ببارد. از طرف دیگر، در روزهای تابستان دمای هوا به اوج می‌رسد و رطوبت هوا غیرقابل تحمل می‌شود. دمای هوا در تابستان و در برخی روزها حتی تا 50 درجه سانتی‌گراد هم می‌رسد.

جمعیت امارات

پراکندگی جمعیت در کشور امارات بسیار متنوع است. جالب است بدانید که بومیان امارات تنها 20 درصد از جمعیت 11 میلیونی این کشور را تشکیل می‌دهند. درحال‌حاضر، بیش‌از نیمی از مردم این کشور از نژادهای هندی، پاکستانی و بنگلادشی هستند. 15 درصد دیگر از جمعیت این کشور، مهاجرانی از کشورهای مالزی، فیلیپین و سری‌لانکا هستند. حدود 5 یا 6 درصد باقی‌مانده نیز از کشورهای اروپایی، استرالیا، آمریکای شمالی و آفریقای جنوبی هستند.
در شهرهای بزرگ امارات مانند دبی یا شارجه می‌توانید این تنوع نژادی و قومی را بیش‌از هرجای دیگر ببینید؛ البته که این تنوع قومی و نژادی در نوع خود منجر به نوعی هم‌بستگی بین مردم امارات شده است. از طرفی، همه مردم این کشور به‌خوبی با زبان انگلیسی آشنا هستند و عموم تابلوها و علائم راهنمایی و رانندگی نیز به زبان‌های انگلیسی و عربی است.

امارت‌ها و شهرهای مهم امارات

همان‌طورکه از نام کشور امارات مشخص است، این کشور از 7 امارت یا امیرنشین تشکیل شده است که عبارت‌اند از:
• ابوظبی؛
• دبی؛
• شارجه؛
• عجمان؛
• ام‌القوین؛
• راس‌الخیمه؛
• فجیره.

ابوظبی پایتخت امارات و یکی از مراکز عمده ثروت و قدرت این کشور است و عجمان کوچک‌ترین امیرنشین امارات به‌شمار می‌رود. دبی را به‌عنوان پایتخت اقتصادی، تجاری و استراتژیکی کشور می‌شناسند که عموم گردشگران خارجی نیز از آن‌جا وارد امارات می‌شوند. شارجه نیز ازجمله شهرهای نسبتا ارزان، نه‌چندان مدرن و حتی کمی آلوده امارات است که جاذبه‌های دیدنی و منحصربه‌فرد زیادی دارد.

حکومت و ساختار سیاسی امارات

از نظر ساختار سیاسی، امارات یک پادشاهی مشروطه فدرال، حاصل از همبستگی 7 امارت این کشور شامل ابوظبی، عجمان، دبی، فجیره، راس‌الخیمه، شارجه و ام‌القیوین است. هر یک از امارت‌ها را یک امیر اداره می‌کند و ترکیب امیران 7 امارت این کشور، مجلسی تحت‌عنوان مجلس عالی اتحاد کشور امارات را شکل می دهند که در تصمیم‌گیری‌های کلان مشورت می‌کنند. در امارات به جای لفظ امیر، از لفظ شیخ برای اشاره به امیران امارت‌ها استفاده می‌شود و دلیل آن نیز، ساختار سیاسی مشابه با ساختار شیخی قبایل عربی است.
بنابر یک قانون موروثی، ریاست امارات همیشه به شیخ ابوظبی و نخست‌وزیری همیشه به شیخ دبی اختصاص دارد؛ همچنین همه نخست‌وزیران، معاون رئیس محسوب می‌شوند. دلیل این جایگاه موروثی نیز این است که شیخ زاید بن‌سلطان آل نهیان از ابوظبی، به‌عنوان بنیان‌گذار و متحدکننده هفت امارت، همواره جایگاه و احترام خاصی در بین سران امارت‌ها و قبایل کشور داشته است. او اولین رئیس امارات متحده عربی، از زمان تاسیس این کشور تا زمان مرگش در سال 2004 بود.

زبان امارات

زبان رسمی کشور امارات عربی است، اما عموم مردم این کشور به عربی صحبت نمی‌کنند و در بیشتر شهرهای بزرگ، به‌ویژه دبی، بیشتر انگلیسی زبان رایج برای گفت‌وگو و ارتباط است. دلیل این مسئله این است که عموم ساکنان شهرهای بزرگ، مردمانی ایرانی، هندی، آسیایی و مهاجران غربی هستند و دانش کمی از زبان عربی دارند.

باید بدانید که در ادارات دولتی، عموم کارها به زبان عربی انجام می‌شود. با این‌حال در مراکز خرید، هتل‌ها و مراکز تجاری بیشتر مردم به زبان انگلیسی حرف می‌زنند؛ البته از آن‌جایی‌که بخش زیادی از ساکنان امارات را مهاجران هندی و بنگلادشی تشکیل می‌دهند، صحبت به زبان‌های هندی و اردو نیز رایج است.
جاذبه‌ها و دیدنی‌های امارات
شاید تصور کنید کشور امارات به‌عنوان یک منطقه بیابانی و گرم و خشک جذابیت‌های دیدنی زیادی ندارد، اما اتفاقا امارات به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری خاورمیانه، دیدنی‌های زیادی شامل تپه‌های شن و ماسه بزرگ، سواحل زیبای شرق، نواحی پست و دورافتاده، ابنیه باستانی، کوه‌های سنگی و واحه‌های خیره‌کننده دارد. آبشارهای بکر، صخره‌هایی متشکل از فسیل حیوانات و گیاهان و دریاچه‌های آب شیرین نیز از دیگر دیدنی‌های امارات است.
یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های امارات سواحل آن است. گرچه آب‌های ساحلی امارات در سالیان اخیر با ساخت‌وسازهای زیاد بسیار کدر شده است، اما همچنان گرم و تمیز و زیبا هستند. سواحل شنی ممتد و بسیار توریست‌پذیر این کشور نیز موقعیت مناسبی برای استراحت و تفریحات آبی شامل غواصی فراهم کرده است.
از دیگر جذابیت‌های امارات باید به مرکز اسکی دبی اشاره کرد که در سال 2005 در ابعاد 400 متر و با 6000 تن برف در مرکز خرید امارات افتتاح شد. مرکز اسکی کشور امارات سومین مرکز اسکی بزرگ سرپوشیده در جهان محسوب می‌شود.
سواری سافاری کویر نیز می‌تواند تجربه جذابی برای گردشگران امارات باشد. این ماشین‌های چهارچرخ محرک مخصوص آفرود را می‌توانید از قبل رزرو کنید یا فرایند رزرو آن‌ها را به هتل محل اقامت خود بسپارید. این سواری‌ها از بعدازظهرها شروع می‌شوند و در نزدیکی غروب به پایان می‌رسند. درصورتی‌که تجربه رانندگی با این خودروها را هم نداشته باشید می‌توانید از آموزش‌های رایگانی که برگزار می‌شود استفاده کنید.

غذاهای امارات

غذاهای بومی امارات را در دبی کمتر می‌توانید پیدا کنید، چراکه در جای‌جای این شهر، رستوران‌هایی با منویی متشکل از غذاهای بین‌المللی با استانداردهای روز دنیا قرار دارد. گرچه این رستوران‌ها نسبتا مقرون‌به‌صرفه هستند، اما اگر به‌دنبال رستوران‌های فوق‌لاکچری باشید نیز می‌توانید در دبی مواردی را پیدا کنید.

باتوجه‌به تنوع قومی کشور امارات، در این کشور انواع رستوران‌های هندی، پاکستانی و حتی ایرانی نیز پیدا می‌شود که غذاهای بومی کشور خود را ارائه می‌کنند و معمولا قیمت‌های مناسبی هم دارند؛ البته رستوران‌های لبنانی، سوریه‌ای و اردنی نیز بسیار در امارات محبوب هستند.
ازجمله محبوب‌ترین غذاهای امارات باید به مرغ کبابی اشاره کرد که در بیشتر رستوران‌های این کشور ارائه می‌شود و می‌توانید آن را با نوعی نان محلی عربی به نام خوبز میل کنید. از محبوب‌ترین غذاهای برنجی این منطقه نیز باید به بریانی که مخلوطی از برنج با تکه‌های مرغ، ماهی یا گوشت کبابی است اشاره کرد. فلافل و شاوارما نیز در امارات بسیار محبوب هستند اما در زمره غذاهای ارزان و اقتصادی جای می‌گیرند.

اقتصاد امارات

امارات یک کشور کوچک اما با پتانسیل درآمدزایی بالا است که اقتصادی رونق‌یافته و مدرن دارد. این کشور به‌طورکلی از طرف اقتصاددانان به‌عنوان یکی از بهترین اقتصادهای خاورمیانه شناخته می‌شود و مشخص است که می‌تواند از راه‌های مختلفی درآمدزایی کند.
کشور امارات در دهه‌های اخیر به‌خوبی روند توسعه اقتصادی را طی کرده و به جایگاه خوبی در حوزه گردشگری، جذب سرمایه‌های خارجی، جذب استارتاپ‌های نو و تکنولوژی‌های نوین رسیده است. به‌طورکلی، امارات راهبرها و استراتژی‌های بسیار مناسبی را در سرمایه‌گذاری‌های خارجی زودبازده دنبال می‌کند و در این مسیر موفق ظاهر شده است.
از طرف دیگر امارات یکی از مهم‌ترین کشورهای نفتی جهان نیز محسوب می‌شود که همین مسئله در ترکیب با عوامل اقتصادی دیگر سبب شده است تا این کشور از منظر اقتصادی، به‌مراتب قدرتمندتر از رقبای خود مانند قطر، کویت و بحرین باشد. درحال‌حاضر، امارات دومین اقتصاد بزرگ جهان عرب شناخته می‌شود و روزانه بیش از 2 میلیون بشکه نفت به کشورهای دیگر صادر می‌کند.

ورزش امارات

امارات در سالیان اخیر تلاش کرده که میزبانی برخی از مهم‌ترین رویدادهای جهانی و قاره‌ای ورزشی را داشته باشد و همین مسئله در افزایش شهرت و مقبولیت کشور امارات در جوامع جهانی موثر بوده است.

از مهم‌ترین و محبوب‌ترین ورزش‌های امارات می‌توان به فوتبال، شترسواری، بازداری، تنیس و اسب‌سواری اشاره کرد. درحال‌حاضر، فوتبال محبوب‌ترین ورزش امارات محسوب می‌شود و تیم ملی فوتبال این کشور در یک دهه اخیر رشد زیادی داشته است. تیم‌های باشگاهی بزرگ و باقدمت این کشور مانند الوحده، الوصل، النصر، العین و شباب‌الاهلی نیز طرفداران زیادی در بین مردم دارند و برخی از آن ها حتی موفق به کسب افتخارات قاره‌ای در لیگ قهرمانان آسیا هم شده‌اند.
عموم تیم‌های ورزشی اماراتی از امکانات و پوشاک درجه یک و برند استفاده می‌کنند. فدراسیون فوتبال این کشور نیز در سال 1971 تاسیس شد و برنامه‌های استعدادیابی بزرگی در این کشور برگزار کرده است.
قوانین عمومی در کشور امارات
هر کشوری متناسب با قانون اساسی خود، برخی قواعد و قوانین عمومی برای شهروندان در زندگی اجتماعی تعیین می‌کند. این قوانین شامل شماری از هنجارهای اخلاقی و باید و نبایدهای ارزشی است که بهتر است پیش‌از رفتن به هر کشوری با آن‌ها آشنا باشید. ازجمله مهم‌ترین قوانین عمومی در امارات نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• نوشیدن الکل در ملاعام در دبی ممنوع است و درصورت مشاهده مشمول مجازات می‌شود.
• عکس‌برداری بدون اجازه از اهالی دبی ممنوع است و اگر این کار را انجام دهید، باید انتظار عواقب و جریمه‌های سنگینی را داشته باشید.
• خوردن و نوشیدن در ملاعام در ایام ماه رمضان در امارات ممنوع است و پیگیرد قانونی دارد.
• خریدوفروش اجناس جعلی در امارات جرم است و درصورت محرز شدن، خریدار و فروشنده با جریمه‌های زیادی مواجه می‌شوند.
• شایعه‌پراکنی و دروغ‌های بزرگ نیز ازجمله مواردی است که در کشور امارات مشمول جریمه و پیگرد قانونی می‌شود و درصورت اثبات، فرد ممکن است ضمن جریمه نقدی سنگین، به سه سال زندان محکوم شود.
• زوج‌های جوان در این کشور حق ندارند در ملاعام و در خیابان عشق خود را به نمایش بگذارند و چنان‌چه پلیس رویت کند، این مسئله با جریمه همراه می‌شود.

• توهین به شهروندان اماراتی ممنوع است و درصورت وقوع، قطعا فرد خاطی جریمه می‌شود.
• در امارات هیچ‌کس حق عکس‌برداری از ماشین‌های تصادفی یا ساختمان‌های دولتی را ندارد و اگر این امر اثبات شود، فرد خاطی جریمه می‌شود.
• حمل و جابه‌جایی دارو بدون نسخه معتبر پزشک در امارات ممنوع است.

سخن آخر

در طول این مطلب سعی کردیم به معرفی امارات از جنبه‌های گوناگون سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، جغرافیایی، نژادی و ورزشی بپردازیم. کشور امارات تا حدود 70 سال قبل یک کشور فقیر و توسعه‌نیافته بود که وضعیت خوبی نداشت؛ اما از حدود 50 سال پیش، حاکمان این کشور شروع به توسعه زیرساخت‌های مدرن اقتصادی و شهرسازی در این کشور با استفاده از درآمدهای سرشار نفتی کردند که منجر به رشد اقتصادی شگفت‌انگیز امارات در طول چند دهه اخیر شد. این کشور درحال‌حاضر، نقش بسیار مهمی در خاورمیانه و خلیج‌فارس ایفا می‌کند و از نظر سیاسی و اقتصادی، یک کشور مورد احترام و توسعه‌یافته با شرایط مطلوب برای کار و زندگی محسوب می‌شود که هرساله استعدادهای زیادی به آن مهاجرت می‌کنند.

رای شما به این پست

اگر تمایل دارید در زمینه کشور امارات مشاوره دریافت نمایید، فرم زیر را تکمیل و پرداخت کنید تا در اسرع وقت کارشناسان کارت سبز با شما ارتباط بگیرند


ارزیابی مهاجرت
0 پاسخ

نظر خود را درباره کشور امارات ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *