ارزیابی مهاجرت

ویزای tn آمریکا؛ مختص شهروندان کانادا و مکزیک

ویزای tn آمریکا به شهروندان کانادا و مکزیک اجازه می‌دهد تا به‌طور موقت در ایالات متحده و در مشاغل تخصصی کار کنند. ویزای tn فرصتی ایده‌آل برای متخصصان واجد شرایط کانادایی و مکزیکی است تا از مهارت‌های خود در ایالات متحده بهره‌مند شوند. این ویزا مسیری مستقیم برای پیشرفت شغلی و دستیابی به موفقیت بیشتر برای شهروندان این دو کشور فراهم می‌کند.

بررسی شرایط دریافت ویزای tn

برای دریافت ویزای tn شرایط و الزاماتی وجود دارد. اولین شرط دریافت ویزای tn کشور آمریکا، تابعیت است. به عبارت دیگر، متقاضیان این ویزا باید تبعه کانادا یا مکزیک باشند؛ بنابراین افرادی که تبعه کشورهای دیگری هستند، نمی‌توانند ویزای tn را دریافت کنند. لازم به ذکر است، شهروندانی که تابعیت دوگانه کانادا و مکزیک را داشته باشند هم می‌توانند از مزایای ویزای tn به‌طور کامل بهره‌مند شوند.

شرایط شغلی شهروندان کانادا و مکزیک

از دیگر شرایط دریافت ویزای tn آمریکا موقعیت شغلی متقاضیان است. هرکدام از متقاضیانی که قصد دریافت ویزای tn کشور آمریکا را دارند، لازم است که در یکی از مشاغل تخصصی که در توافق‌نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA) ذکر شده است، مشغول به‌کار باشند. این فهرست شامل 63 شغل متنوع در حوزه‌های مهندسی، علوم، حسابداری، پزشکی، معماری و فناوری اطلاعات است. متقاضیان باید واجد شرایط و دارای مهارت‌ها و تجارب لازم برای انجام وظایف مربوط به شغل مورد نظر خود باشند.

مدرک تحصیلی متقاضیان ویزای tn

متقاضیان ویزای tn علاوه‌بر شرایط فوق، لازم است که دارای مدرک تحصیلی یا گواهینامه‌های لازم نیز باشند. این مدارک باید در زمینه شغلی هر فرد بوده و نشان‌دهنده مهارت و دانش آن‌ها باشد؛ در این خصوص نکاتی وجود دارد که عبارت‌اند از:

  1. نوع مدرک تحصیلی به شغل مورد نظر بستگی دارد.
  2. مدارک تحصیلی باید متعلق به موسسات باشد.
  3. تمامی گواهینامه‌ها و مدارک تحصیلی باید به زبان انگلیسی ترجمه شوند.

ارائه تجربه کاری

از دیگر شرایط مهم برای دریافت ویزای tn آمریکا داشتن تجربه کاری مرتبط با شغل است. متقاضیان علاوه‌بر شرایطی مانند تابعیت، مدرک تحصیلی و… لازم است که تجربه لازم در زمینه شغل خود را نیز داشته باشند تا مهارت و دانش عملی آنان برای انجام وظایف شغلی مورد نظر اثبات شود.

دریافت پیشنهاد شغلی

متقاضیان به‌منظور دریافت ویزای tn باید از سوی یک شرکت یا سازمان آمریکایی پیشنهاد شغلی دریافت کنند. این پیشنهاد شغلی بیانگر واجد شرایط بودن متقاضی است و نشان می‌دهد که کارفرما تمایل به استخدام او دارد.

الزامات دریافت ویزای tn

علاوه‌بر شرایط دریافت ویزای tn الزاماتی نیز به‌منظور دریافت این ویزا وجود دارد. الزامات دریافت ویزای tn کشور آمریکا به شرح زیر هستند:

  • فرم درخواست: تکمیل فرم و ارائه اطلاعات کامل و صحیح؛
  • هزینه: پرداخت هزینه درخواست ویزای tn؛
  • مصاحبه: حضور در مصاحبه در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده در کشور خود؛
  • مدارک: ارائه مدارک مورد نیاز مانند پاسپورت، مدارک تحصیلی، گواهینامه‌ها، سابقه کار و پیشنهاد شغلی.

بررسی مراحل اخذ ویزای tn

اولین مرحله برای اخذ ویزای tn آمریکا تکمیل فرم درخواست ویزا است. متقاضیان پس از جمع‌آوری مدارک و شرایط لازم برای دریافت ویزای tn لازم است که فرم درخواست را به‌همراه سایر مدارک مورد نیاز تکمیل کنند. در این فرم اطلاعات مربوط به متقاضی، کارفرما و شغل مورد نظر تکمیل می‌شود. تمامی اطلاعات درج‌شده در این فرم باید صحیح و کامل باشد. لازم به ذکر است که در زمان تکمیل فرم باید هزینه درخواست ویزا پرداخت شود.

مصاحبه و ارائه مدارک

پس از تکمیل فرم و تهیه مدارک مورد نیاز فرد متقاضی ویزای tn باید برای مصاحبه ویزا در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده در کشور خود حاضر شود. در این مصاحبه افسر ویزا از متقاضی سوالاتی در زمینه شرایط، شغل مورد نظر و برنامه‌های آینده در ایالات متحده خواهد پرسید.

درنهایت، مدارک مورد نیاز مانند پاسپورت، مدارک تحصیلی، گواهینامه‌ها، سابقه‌کار و پیشنهاد شغلی ارائه می‌شود. زمانی‌که متقاضی تایید صلاحیت شود، ویزای tn آمریکا برای او صادر می شود.

مزیت‌های ویزای tn

ویزای tn یکی از ویزاهای کاری ایالات متحده است که به‌دلیل مزایای متعدد، به گزینه‌ای محبوب تبدیل شده است. فرایند سریع دریافت ویزا tn اولین مزیت آن است. مراحل دریافت این ویزا در مقایسه با سایر ویزاهای کاری آمریکا آسان‌تر بوده و در مدت زمان کمتری قابل دریافت است.

به‌طورکلی، از زمانی‌ که متقاضی برای درخواست دریافت ویزا اقدام می‌کند تا دریافت آن حدود 2 تا 3 ماه زمان می‌برد. این زمان در مقایسه با سایر ویزاهای کاری آمریکا که معمولا تا 6 ماه یا بیشتر طول می‌کشند، مزیت مهمی محسوب می‌شود.

نیاز به مدارک کمتر

مزیت دیگری که ویزای tn دارد، مدارک مورد نیاز آن است. تعداد مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای tn در مقایسه با سایر ویزاهای کاری آمریکا به‌طور قابل توجهی کمتر است؛ این امر فرایند جمع‌آوری و آماده‌سازی مدارک را برای متقاضیان آسان‌تر و سریع‌تر می‌کند.

هزینه کمتر نسبت‌به سایر ویزاهای آمریکا

هزینه لازم برای دریافت ویزای tn آمریکا نسبت‌به سایر ویزاهای کاری ایالات متحده کمتر است؛ این امر برای متقاضیانی که تمایل به صرفه‌جویی در هزینه‌ مهاجرت خود دارند، مزیت بسیار مهمی محسوب می‌شود. ازآنجایی‌که، ویزای tn هزینه مناسبی دارد، برای متخصصان واجد شرایط گزینه مناسبی به‌شمار می‌رود.

معایب ویزایtn آمریکا

ویزای tn در کنار مزایایی که دارد، معایبی را نیز شامل می‌شود. بهتر است که معایب ویزای tn قبل از اقدام برای آن، در نظر گرفته شوند؛ یکی از این معایب عدم وابستگی به کارفرما است.

برخلاف برخی از ویزاهای کاری ویزای tn به کارفرمای خاصی وابسته نیست؛ این امر ممکن است که در ابتدا به‌عنوان مزیت تلقی شود، ‌زیرا به مهاجران آزادی عمل بیشتری در انتخاب شغل می‌دهد؛ اما فرد درصورت از دست دادن کار خود موظف است که در مدت 60 روز شغل جدیدی پیدا کند یا ایالات متحده را ترک کند.

عدم امکان تمدید نامحدود

از معایب اصلی ویزای tn آمریکا عدم امکان تمدید نامحدود است؛ لذا زمانی‌که، مدت زمان اعتبار ویزا که معمولا ۳ سال است به اتمام برسد، فرد پس از یک‌بار تمدید باید به کشور خود بازگردد. به عبارت دیگر، مدت زمان اعتبار این ویزا معمولا ۶ ساله است و پس از آن فرد باید به کشور خود بازگشته و تقاضای ویزای جدید دهد.

عدم امکان اخذ تابعیت

دارندگان ویزای tn نمی‌توانند با آن تابعیت ایالات متحده را دریافت کنند. ویزای tn برای مدت زمان مشخصی اعتبار دارد و ویزای کاری محسوب می‌شود؛ بنابراین دارندگان آن پس از اتمام اعتبار ویزا موظف به ترک آمریکا و درخواست ویزای جدید هستند. ازآنجایی‌که، امکان اخذ تابعیت با ویزای tn وجود ندارد، متقاضیان ویزای اقامت دائم باید به‌دنبال روش دیگری برای تابعیت ایالات متحده باشند.

عدم امکان کار برای همسر

یکی دیگر از معایب ویزای tn، عدم امکان کار برای همسر دارنده این ویزا است. همسران دارندگان ویزای tn می‌توانند با دارنده ویزا به آمریکا سفر کنند، اما اجازه کار در این کشور را نخواهند داشت. ازهمین‌رو، برای کار در آمریکا باید از طریق روش‌های دیگر و با دریافت ویزای مجزا اقدام کنند.

محدودیت در مشاغل

ویزای tn فقط برای مشاغل تخصصی در چارچوب NAFTA قابل استفاده است؛ بنابراین متقاضیانی که شغلی غیر از مشاغل مجاز در ویزای tn را دارند، لازم است که از روش‌های دیگری برای دریافت ویزای مهاجرت به ایالات متحده اقدام کنند.

عدم امکان تغییر وضعیت

ویزای tn یک ویزای غیر مهاجرتی است. این نوع ویزا برای اقامت موقت در ایالات متحده طراحی شده است؛ بنابراین به دارندگان اجازه نمی‌دهد که وضعیت خود را به طور دائم تغییر دهند. همان‌طورکه پیش‌تر اشاره شد، دارندگان ویزای tn تنها تا مدت زمان اعتبار ویزا اجازه اقامت در آمریکا را دارند و در این زمان مجاز به تغییر وضعیت و تغییر نوع ویزای خود نیستند.

عدم امکان دریافت برخی مزایا

دارندگان ویزای tn آمریکا ممکن است از برخی مزایای کارمندان تمام وقت، مانند بیمه درمانی و مرخصی استعلاجی، محروم باشند. این موضوع بهدلیل ماهیت موقت ویزای tn است که برای اقامت کوتاه‌مدت در ایالات متحده طراحی شده است. درنتیجه، دارندگان این ویزا حقوق و مزایای مشابه شهروندان یا دارندگان گرین کارت را دریافت نمی‌کنند.

پیچیدگی فرایند

باوجود سادگی نسبی فرایند اخذ ویزای tn در مقایسه با سایر ویزاها، این نوع ویزا نیز پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و به همین دلیل، دقت و توجه به جزئیات در حین اخذ آن ضروری است و فرد متقاضی باید تمام موارد را به‌صورت کامل رعایت کند.

قوانین و مقررات مربوط به ویزاها دائما در حال تغییر هستند؛ لذا متقاضی ویزای tn کشور آمریکا باید از آخرین قوانین و مقررات مربوط به این ویزا مطلع باشد تا بتواند به درستی برای آن اقدام کند.

سخن نهایی

ویزای tn آمریکا فرصتی مناسب برای شهروندان کانادا و مکزیک است تا بتوانند از مهارت‌های خود در بازار کار ایالات متحده استفاده کنند. با دریافت این ویزا می‌توان به پیشرفت شغلی مناسبی دست پیدا کرد. متقاضیان واجد شرایط می‌توانند با مطالعه دقیق شرایط و الزامات این ویزا و طی مراحل قانونی، برای دریافت آن اقدام کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

اگر تمایل دارید در زمینه ویزای tn آمریکا؛ مختص شهروندان کانادا و مکزیک مشاوره دریافت نمایید، فرم زیر را تکمیل و پرداخت کنید تا در اسرع وقت کارشناسان کارت سبز با شما ارتباط بگیرند


ارزیابی مهاجرت
0 پاسخ

نظر خود را درباره ویزای tn آمریکا؛ مختص شهروندان کانادا و مکزیک ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *