ارزیابی مهاجرت

ویزای ازدواج عمان

عمان با پیشرفت‌های چشم‌گیر خود، به مقصدی جذاب برای مهاجران با فرصت‌های فراوان تبدیل شده است و قوانین خاص خود را دارد؛ اما باید به یاد داشته باشید که مهاجرت به عمان از طریق ازدواج آسان نیست و نیازمند رعایت قوانین و مقررات خاص است.

بسیاری از افراد متقاضی مهاجرت از طریق ویزای ازدواج عمان هستند و در این رابطه سوالات زیادی دارند. در این مطلب، پرسش‌های مرتبط با امکان اخذ تابعیت عمان، مراحل ثبت‌نام و اقدامات لازم برای به‌دست‌ آوردن شهروندی عمان از طریق ویزای ازدواج کشور عمان بررسی می‌شود.

شرایط اقامت در عمان از طریق ازدواج

اولین قدم برای مهاجرت به عمان از طریق ویزای ازدواج عمان، ثبت پرونده در دفتر فرمانداری ا‌ست؛ پس‌از ثبت پرونده، مدارک توسط پلیس بررسی می‌شوند. متقاضی باید ثابت کند که توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی همسر خود را دارد. به‌دنبال طی مراحل قبلی درنهایت، اجازه ازدواج صادر می‌شود.

شرایط ازدواج برای مهاجرت به عمان شامل نکاتی است؛ اولین نکته این است که که هر فرد عمانی فقط یک بار می‌تواند با فرد خارجی ازدواج کند؛ همچنین در عمان قانون چند همسری وجود دارد، اما این قانون شامل حال مرد عمانی که با فرد خارجی ازدواج می‌کند، نمی‌شود؛ مگر اینکه ثابت کند همسرش توانایی اجرای تعهدات زناشویی را ندارد.

برای ازدواج با زن عمانی، خانم‌ها باید حداقل 30 سال داشته باشند و مردان باید حداقل 20 سال داشته باشند. افرادی که خارج از حوزه خلیج فارس هستند باید رضایت نامه پدر خود را نیز ارائه دهند.

شرایط اخذ اقامت کشور عمان

ازدواج با شهروند عمانی و اخذ تابعیت به شرایط خاصی بستگی دارد. این شرایط شامل اخذ مجوز از وزارت مربوطه، داشتن پسر از همسر عمانی، زندگی حداقل ۱۰ سال در عمان، تسلط به زبان عربی می‌شود؛ همچنین درصورت طلاق یا وفات همسر، امکان اخذ اقامت و تابعیت وجود دارد. علاوه‌‌بر آن، درصورت ازدواج مرد خارجی با زن عمانی و زندگی مدت ۱۵ سال در عمان، نیز می‌توان تابعیت عمان را درخواست کرد.

قوانین سن ازدواج در عمان چگونه است؟

در کشور عمان، ازدواج برای هر دو طرفین مشروط به رسیدن به سن قانونی است؛ این سن برای مردان 20 سال و برای زنان 18 سال تعیین شده است. این قانون به‌دلیل افزایش سن بلوغ در عمان وضع شده است.

علاوه‌بر حداقل سن، به اختلاف سنی زوجین نیز در عمان توجه ویژه‌ای می‌شود. اختلاف سنی زیاد می‌تواند به‌عنوان شبهه‌ای بر واقعی بودن ازدواج تلقی شود؛ در چنین مواردی ممکن است از زوجین مدارک و شواهدی مبنی‌بر اثبات صحت و اصالت ازدواجشان خواسته شود. عدم ارائه مدارک کافی می‌تواند به بروز مشکلاتی برای زوجین، ازجمله ممانعت از اخذ مجوز اقامت برای همسر خارجی منجر شود.

اخذ ویزای عمان از طریق ازدواج

درست است که در سال‌های اخیر، مهاجرت به عمان از طریق ازدواج به یکی از روش‌های محبوب و جذاب تبدیل شده است، اما مهم‌ترین قوانینی که برای شرایط ویزای ازدواج عمان وجود دارد، شامل موارد زیر می‌شود:

 • حضور ۱۴ روز قبل از ازدواج، حضور ۶ ماه مداوم یا ۸ ماه غیرمداوم در سال، اقامت ۱۸ ماهه و حفظ رفتارهای اجتماعی؛
 • تسلط به زبان رسمی عمان (زبان عربی)؛
 • اثبات تمکن مالی از سمت شخص عمانی؛
 • حضور فرد به‌طور‌ی‌که در طول ۳ سال نزدیک به ۱۸ ماه در عمان باشد. (هر تغییر در این بخش ممکن است منجر به از دست دادن اقامت شود)؛
 • طی کردن روند اداری ازدواج در عمان و دریافت مجوز از وزارتخانه کشور عمان؛
 • اثبات ارتباط عاطفی و علاقه بین زوجین و صوری نبودن ازدواج؛
 • عدم سوء پیشینه و سابقه کیفری. (اگر فرد جرمی مرتکب شود، ممکن است از عمان اخراج شود و تا ۲ سال اجازه مجدد مهاجرت نداشته باشد؛ این بخش به عنوان خط قرمز در نظر گرفته می‌شود)

راهنمای گام‌به‌گام مدارک مورد نیاز برای ویزای ازدواج عمان

برای اخذ اقامت از طریق ازدواج مدارک زیر مورد نیاز است؛ شما می‌بایست مدارک مورد نیاز را مطابق با لیستی که در ادامه ذکر می‌شود، جمع آوری کنید و سپس فرم درخواست ویزا را از وب سایت سفارت یا کنسولگری عمان دریافت و تکمیل کنید:

 • داشتن سند اصل گواهی تولد؛
 • داشتن گذرنامه یا پاسپورت و مدارک هویتی (پاسپورت شما باید دارای حداقل ۶ ماه اعتبار باشد)؛
 • تکمیل فرم‌های ازدواج؛
 • ارائه مدارک تمکن مالی (مثل؛ صورت حساب بانکی یا گواهی اشتغال به کار)؛
 • ارائه برگه عدم سوء پیشینه؛
 • درصورت فوت همسر پیشین؛ داشتن گواهی فوت همسر؛
 • ارائه عکس ۶×۴ (عکس‌ها باید تمام رخ با پس‌زمینه سفید و با ابعاد استاندارد پاسپورت باشند)؛
 • مدارک طلاق یا متارکه (درصورت داشتن سابقه ازدواج)؛
 • گذرنامه و شناسنامه‌های شهود عقد.

به‌علاوه، در صورت نیاز به مدارک اضافی، سفارت یا کنسولگری عمان شما را مطلع خواهد کرد.

نکات مهم مربوط به ویزای ازدواج عمان

در این بخش به قسمتی از نکات مهمی که باید برای اخذ ویزا به آن دقت داشته باشید اشاره می‌شود؛ این نکات عبارت‌اند از:

 1. روند درخواست ویزا متغییر بوده و ممکن است چندین ماه طول بکشد.
 2. ارائه تمام مدارک به‌صورت کامل و ترجمه شده به زبان عربی ضروری است.
 3. درصورت وجود فرزند، مدارک مربوط به او نیز باید ارائه شود.
 4. هزینه‌های مربوط به ویزا متغیر است و باید به سفارت یا کنسولگری عمان پرداخت شود.
 5. ممکن است مدارک دیگری نیز مورد نیاز باشد که بسته به شرایط شما و قوانین عمان در زمان درخواست تغییر کند.
 6. عدم ارائه هر یک از مدارک مورد نیاز ممکن است منجر به رد درخواست شما شود.
 7. اخذ ویزای ازدواج عمان به منزله دریافت تابعیت این کشور نیست.

کلام ‌آخر

اخذ ویزای ازدواج کشور عمان نیازمند ارائه مدارک و طی مراحلی خاص است. با رعایت و طی کردن قوانین و شرایط مشخص، این مسیر برای متقاضیان واجد شرایط، فرصتی مناسب جهت اقامت، کار و بهره‌مندی از مزایای زندگی در عمان را فراهم می‌کند.

بااین‌حال، توصیه می‌شود برای کسب اطلاعات دقیق و به‌روز در این زمینه، با سفارت یا کنسولگری عمان در کشور خود تماس بگیرید یا از خدمات مشاوران مهاجرت معتبر استفاده کنید. امیدواریم این مطلب اطلاعات مفیدی را در خصوص ویزای ازدواج عمان در اختیار شما قرار داده باشد.

رای شما به این پست

اگر تمایل دارید در زمینه ویزای ازدواج عمان مشاوره دریافت نمایید، فرم زیر را تکمیل و پرداخت کنید تا در اسرع وقت کارشناسان کارت سبز با شما ارتباط بگیرند


ارزیابی مهاجرت
0 پاسخ

نظر خود را درباره ویزای ازدواج عمان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *