ارزیابی مهاجرت

بهترین دانشگاه های کانادا

تحصیل در بهترین دانشگاه های کانادا فرصت استفاده از خدمات آموزشی با بالاترین سطح کیفی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. بیشتر دانشگاه‌های کانادا جزو دانشگاه‌های برتر و مطرح در رتبه‌بندی‌ دانشگاه‌های دنیا هستند و امکانات خوبی در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهند. از طرفی، تحصیل در این دانشگاه‌ها شانس اخذ اقامت دیگر کشورها و اخذ اقامت دائم کانادا را افزایش می‌دهد. باتوجه‌به مهاجرپذیر بودن کانادا، دانشگاه‌های این کشور نیز بیشترین متقاضی تحصیل از میان دانشجویان خارجی را دارند. آشنایی با بهترین دانشگاه‌های کشور کانادا اولین قدم برای مهاجرت تحصیلی است. در ادامه به معرفی چند دانشگاه برتر و مطرح این کشور می‌پردازیم.

بهترین دانشگاه های کانادا از نظر رتبه‌بندی

معرفی دانشگاه‌های برتر کشور کانادا را با بررسی آن‌ها از نظر رتبه‌بندی آغاز می‌کنیم. رنکینگ‌های جهانی مختلفی وجود دارد که دانشگاه‌های دنیا را از نظرات مختلف رتبه‌بندی می‌کند و در بیشتر آن‌ها سطح علمی دانشگاه مدنظر قرار دارد. معتبرترین رتبه‌بندی دانشگاه‌های دنیا رنکینگ‌های QS و The Times هستند که مطابق آن‌ها 10 دانشگاه زیر در کشور کانادا را می‌توان جزو بهترین دانشگاه‌های دنیا در کشور کانادا معرفی کرد:

 • دانشگاه تورنتو (این دانشگاه رتبه 1 در کانادا و رتبه 26 در رنکینگ QS و 18 رنکینگ The Times را در اختیار دارد و با رشته‌های متنوع و خدمات آموزشی مناسب بیشترین میزان درخواست پذیرش در میان دانشجویان خارجی را دارا است)؛
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا؛
 • دانشگاه مک گیل؛
 • دانشگاه مونترال؛
 • دانشگاه آلبرتا؛
 • دانشگاه مک مستر؛
 • دانشگاه واترلو؛
 • دانشگاه وسترن انتاریو؛
 • دانشگاه کویینز؛
 • دانشگاه کلگلری.

دانشگاه‌های معرفی شده، به‌عنوان بهترین دانشگاه های کانادا شناخته می‌شوند و رتبه‌بندی 1 تا 10 این کشور را در اختیار دارند. این دانشگاه‌ها در سطح جهان نیز همواره جزو بهترین‌ها بوده و نام آن‌ها در بیشتر دوره‌ها، در لیست 250 دانشگاه مطرح و معتبر دنیا قرار داشته است.

بهترین دانشگاه های کانادا از نظر شانس پذیرش

برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی، گرفتن پذیرش راحت همیشه یک اولویت مهم است. دریافت پذیرش یک دانشگاه به مسائل مختلفی بستگی دارد. شرایط دانشجوی متقاضی تحصیل، نوع دانشگاه، سهمیه آن برای پذیرش دانشجوی خارجی، قوانین دانشگاه برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی و میزان رقابتی که برای ورود به آن دانشگاه و دریافت پذیرش آن در میان دانشجویان خارجی وجود دارد، ازجمله مسائل مهمی است که شانس پذیرش افراد را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

دانشگاه‌های کشور کانادا از نظر پذیرش تحصیلی چندان سخت‌گیر نیستند؛ البته دانشگاه‌های درجه یک که در رتبه‌بندی، جایگاه بالاتری دارند و از سطح علمی بهتری برخوردار هستند، معمولا دانشجویانی که رزومه قوی‌تری دارند را پذیرش می‌کنند؛ اما بعضی از دانشگاه‌های خوب در این کشور نیز هستند که شرایط پذیرش ساده‌تریی دارند و دانشجویانی با رزومه تحصیلی متوسط را نیز پذیرش می‌کنند. ازجمله دانشگاه‌هایی که نرخ پذیرش بالایی دارد و جزو دانشگاه‌های خوب کانادا از این نظر محسوب می‌شود، می‌توان به دانشگاه لث‌بریج اشاره کرد. دانشگاه رایرسون در تورنتو، دانشگاه براک در همیلتون و دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی در پرنس جورج از دیگر دانشگاه‌ها با این ویژگی هستند.

درصد پذیرش دانشگاه‌های مختلف سالانه تغییر می‌کند؛ شما باید به‌منظور بالا بردن شانس اپلای، این موضوع را مدنظر قرار دهید و پیش از ارائه درخواست برای دانشگاه، درصد و ظرفیت پذیرش سال قبل دانشگاه را بررسی کنید. به‌علاوه، داشتن رزومه قوی شانس پذیرش در دانشگاه‌های کانادا را تا حد زیادی افزایش می‌دهد، بنابراین پیش از اقدام به درخواست برای اپلای در دانشگاه‌های کانادا یک رزومه قوی و حرفه‌ای برای خود آماده کنید.

بهترین دانشگاه های کانادا از نظر بورسیه تحصیلی

تحصیل در کشور کانادا برای دانشجویان خارجی رایگان نیست و حتی درصورت دریافت پذیرش دانشگاه‌های دولتی این کشور نیز پرداخت شهریه برای دانشجویان بین‌المللی الزامی است؛ البته این موضوع به کشور تابعیت دانشجو بستگی دارد. بااین‌حال، بیشتر دانشجویان خارجی برای تحصیل در کانادا، مستلزم پرداخت شهریه هستند. در نظر داشته باشید که هزینه تحصیل تنها به شهریه محدود نمی‌شود و به‌جز شهریه دانشگاه که بخش اصلی هزینه‌ها را تشکیل می‌دهد، هزینه‌های جانبی زندگی در کانادا و تحصیل در این کشور هم وجود دارند که پرداخت آن‌ها برعهده دانشجو است. همین موضوع باعث تبدیل شدن هزینه‌ها به یک دغدغه و نگرانی برای دانشجویان شده است و بیشتر افراد مستعد به‌دلیل این مشکل از تحصیل در بهترین دانشگاه های کانادا باز می‌مانند.

در مقابل، دانشگاه‌های کانادا با هدف جذب استعداد و نخبه‌پروری، شرایط خوبی برای کمک هزینه تحصیلی دانشجویان در نظر می‌گیرند. بورسیه‌هایی که توسط دانشگاه‌های کانادا به دانشجویان ارائه می‌شود، معمولا مبالغ مناسبی دارد و بخش زیادی از هزینه تحصیل و حتی بخشی از هزینه‌های زندگی دانشجو را پوشش می‌دهد.  برای ارائه این بورسیه به دانشجویان قوانین سخت‌گیرانه‌ای هم وجود دارد. درصورتی‌که، هزینه تحصیل یکی از دغدغه‌های شماست، باید دانشگاهی را انتخاب کنید که تعداد بورسیه بالاتری داشته باشد. تقسیم‌بندی بهترین دانشگاه های کانادا از این نظر به شرح زیر است:

 • دانشگاه تورنتو با حداقل 3500 عدد بورسیه در سال؛
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا با حداقل 2000 بورسیه در سال؛
 • دانشگاه مانیتوبا با حداقل 500 بورسیه در سال؛
 • دانشگاه آلبرتا با حداقل 200 بورسیه در سال؛
 • دانشگاه کلگری با حداقل 1500 بورسیه در سال.

بهترین دانشگاه های کانادا از نظر تنوع رشته‌ها

درنهایت، تقسیم‌بندی و معرفی بهترین دانشگاه های کانادا را از نظر تنوع رشته‌ها انجام می‌دهیم. اطلاع از رشته‌هایی که در هر دانشگاه تدریس می‌شود، یکی از نکات مهم برای ارائه درخواست پذیرش تحصیلی است. در ادامه چند دانشگاه مطرح و برتر کانادا در رشته‌های پرطرفدار را معرفی خواهیم کرد:

 • بهترین دانشگاه‌های کانادا در رشته پزشکی: دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک‌گیل؛
 • بهترین دانشگاه‌های کانادا در رشته روانشناسی: دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه تورنتو؛
 • بهترین دانشگاه‌های کانادا در رشته مهندسی مکانیک: دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک‌گیل؛
 • بهترین دانشگاه‌های کانادا در رشته هنر: دانشگاه آلبرتا، دانشگاه امیلی‌کار؛
 • بهترین دانشگاه‌های کانادا در رشته مهندسی کامپیوتر: دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا؛
 • بهترین دانشگاه‌های کانادا در رشته مهندسی نفت: دانشگاه کلگری، دانشگاه آلبرتا.

سخن پایانی

کانادا یکی از بهترین کشورهای دنیا از نظر رفاه اجتماعی، امکانات و خدمات زندگی برای شهروندان است و نظام آموزشی این کشور نیزجزو بهترین‌ها است. بیشتر دانشگاه‌های کانادا در لیست 250 دانشگاه برتر دنیا قرار دارند و متقاضیان مهاجرت تحصیلی این امکان را دارند که براساس اولویت‌ها و شرایط خود برای تحصیل در یکی از این دانشگاه‌ها درخواست دهند و در بهترین کشور دنیا به ساخت آینده خود بپردازند.

 

رای شما به این پست

اگر تمایل دارید در زمینه بهترین دانشگاه های کانادا مشاوره دریافت نمایید، فرم زیر را تکمیل و پرداخت کنید تا در اسرع وقت کارشناسان کارت سبز با شما ارتباط بگیرند


ارزیابی مهاجرت
0 پاسخ

نظر خود را درباره بهترین دانشگاه های کانادا ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *