ارزیابی مهاجرت
losing-us-passport

شرایط گم شدن و دزدیده شدن پاسپورت آمریکایی

در شرایط گم شدن و دزدیده شدن پاسپورت آمریکایی باید چه کار کنیم؟ گم شدن پاسپورت در طول اقامت موقت در آمریکا، کابوس مسافرین است و می‌تواند شرایط بحرانی و سختی را برای آن‌ها ایجاد کند. چگونگی برگشت به کشور خود، چگونگی جایگزینی پاسپورت، تغییر برنامه‌های سفر و… همه ازجمله چالش‌هایی هستند که افراد حین گم شدن پاسپورت با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند. با آگاهی از مراحل اخذ پاسپورت مجدد، می‌توانید تا حد خوبی شرایط را تحت کنترل خود داشته باشید. در این مطلب از کارت سبز توضیحات کاملی در مورد چگونگی جایگزین کردن پاسپورت گم‌شده و دزدیده شده ارائه شده است.

در شرایط گم شدن و دزدیده شدن پاسپورت آمریکایی چه کار کنیم؟

شرایط گم شدن و دزدیده شدن پاسپورت آمریکایی بسیار بغرنج و آزاردهنده است. بسیاری از مسافران هر ساله با این مشکل مواجه می‌شوند و دردسرهای آن را پشت سر می‌گذارند. اولین قدم بعد از گم شدن پاسپورت، ارائه گزارش به مقامات آمریکایی است. اما چطور باید این روند را طی کنیم و چقدر زمان می‌برد؟ این موضوع به موقعیت شما بستگی دارد. در ادامه به‌طور مفصل با روند جایگزینی پاسپورت گم‌شده یا به سرقت‌رفته آشنا می‌شوید.

گزارش گم شدن پاسپورت به مقامات آمریکایی

گزارش گم شدن یا به سرقت رفتن پاسپورت به مقامات آمریکایی، اولین و مهم‌ترین اقدامی است که باید برای جایگزین کردن پاسپورت خود انجام دهید. دقت کنید که مدارک شما اهمیت بسیاری دارند و باید در حفظ و نگهداری آن‌ها کوشا باشید. اگر یک فرد تبهکار پاسپورت شما را دزدیده یا پیدا کند، می‌تواند هویت شما را بدزدد و یا با استفاده از آن مرتکب جرم شود. برای این کار لازم است با استفاده از فرم DS-64 (مفقودی یا دزدیده شدن پاسپورت)، گزارش خود را به وبسایت وزارت امور خارجه آمریکا ارائه دهید. اگر پاسپورت شما دزدیده شده باشد، باید گزارش پلیس را به مقامات محلی ارسال کنید.

اگر قصد دارید برای گذرنامه جدید درخواست بدهید، گزارش مفقودی یا دزدیده شدن پارسپورت بسیار مهم است؛ چرا که برای تمدید پاسپورت باید پاسپورت فعلی خود را ارائه دهید. ارائه یک مدرک رسمی مبنی بر مفقود شدن پاسپورت نیز در اینجا راهگشا است. روندی که برای اخذ گذرنامه جایگزین باید طی کنید، چندان پیچیده نیست؛ اما ممکن است کمی زمان‌بر باشد. برای اعلام گزارش در شرایط گم شدن و دزدیده شدن پاسپورت آمریکایی، می‌توانید به این روش‌ها عمل کنید:

 • اعلام مفقودی به‌صورت آنلاین و استفاده از ابزار آنلاین برای پر کردن فرم DS-64؛
 • تماش با شماره تلفن رایگان 1-877-487-2778 (TTY 1-888-874-7793)؛
 • اعلام مفقودی یا سرقت پاسپورت با ارسال فرم DS-64 از طریق ایمیل؛
 • مراجعه حضوری هم‌زمان با اخذ پاسپورت جدید.

دقت کنید که برای پاسپورت مفقودی منقضی‌شده لازم نیست گزارش مفقودی ثبت کنید؛ همچنین لازم است این نکته را بدانید که با اعلام گزارش مفقودی یا سرقت، پاسپورت شما کاملا لغو می‌شود و درصورت پیدا شدن هم نمی‌توانید از آن برای سفرهای بین‌المللی استفاده کنید.

فرم DS-64 چیست و چگونه باید آن را پر کنیم؟

DS-64 یکی از معدود فرم‌هایی است که توسط وزارت امور خارجه ایالات متحده برای اعلام شرایط گم شدن و دزدیده شدن پاسپورت آمریکایی ارائه شده است و درواقع، مقدمه‌ای برای جایگزینی پاسپورت مفقودی است. برای جایگزین کردن پاسپورت، لازم است علاوه‌بر پر کردن این فرم، فرم دیگری را تخت عنوان DS-11 پر کنید.

حالا سوال این است که چه اطلاعاتی را باید در فرم DS-64 ارائه دهیم؟ همیشه سعی کنید از پاسپورت خود یک فتوکپی داشته باشید تا درصورت مفقودی، شرایط برای شما آسان‌تر شود. نسخه‌های دیجیتالی ممکن است با به سرقت رفتن موبایل یا لپتاپ شما از بین بروند. در فرم DS-64، علاوه‌بر اطلاعات اولیه مانند نام، شماره تامین اجتماعی، تاریخ تولد و آدرس، باید شماره و تاریخ صدور پاسپورت مفقودی یا دزدیده شده را ذکر کنید. جزئیات گم شدن یا دزدیده شدن پاسپورت نیز باید به‌طور کام درج شود؛ همچنین باید اعلام کنید که آیا می‌خواهید فورا پاسپورت جدید دریافت کنید یا خیر.

با ارسال فرم DS-64، پاسپورت شما فاقد اعتبار خوهد شد. یعنی حتی اگر دزد دستگیر شود یا پاسپورت شما پیدا شود، نمی‌توانید از پاسپورت خود برای سفرهای بین‌المللی استفاده کنید. اگر پاسپورت خود را پیدا کردید، باید آن را به وزارت امور خارجه ایالات متحده، واحد گذرنامه گم‌شده و مفقودشده کنسولگری ارسال کنید.

برای جایگزینی پاسپورت مفقودی درخواست دهید

چه بخواهید به کشور خود برگردید و چه قصد سفر به این کشور را داشته باشید، در شرایط گم شدن و دزدیده شدن پاسپورت آمریکایی، باید پاسپورت خود را جایگزین کنید. درهرصورت، اگر در آمریکا هستید باید به یک اداره گذرنامه مراجعه کنید و اگر خارج از کشور هستید، باید در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده برای ثبت درخواست حضور پیدا کنید. بسته به این که کجا هستید و پاسپورت شما کجا گم شده است، مراحل جایگزینی پاسپورت شما متفاوت خواهد بود:

 • اگر در آمریکا هستید، می‌توانید به نزدیک‌ترین اداره گذرنامه مراجعه کنید؛
 • اگر در خارج از کشور هستید، برای اثبات هویت خود به سفارت یا کنسولگری، باید یک مدرک شناسایی مانند گواهی‌نامه رانندگی را به‌همراه داشته باشید؛ همچنین لازم است فرم DS-11 (درخواست برای پاسپورت ایالات متحده) را پر کنید و آخرین عکس‌های گرفته شده را برای پاسپورت خود ارائه دهید.
 • جایگزینی پاسپورت رایگان نیست و باید برای آن مبلغی را بپردازید. بسته به درخواست شما مبنی بر دریافت گذرنامه فوری یا معمولی، هزینه‌ها متفاوت است. در مجموع جایگزین کردن پاسپورت مفقودی می‌تواند حدود ۱۳۰ دلار برای شما هزینه داشته باشد.

جایگزین کردن پاسپورت مفقودی چقدر زمان می‌برد؟

مدت زمان فرایند جایگزینی فرم DS-64 با DS-11 به این بستگی دارد که شما در خاک ایالات متحده هستید یا خیر. به محض پر کردن فرم DS-64، وزارت امور خارجه برای درخواست شما اقدام می‌کند. پس از آن همانند افرادی که برای اولین بار تقاضای اخذ پاسپورت دارند، باید فرم DS-11 را پر کنید. بیشتر اوقات، جایگزینی پاسپورت بین ۸ تا ۱۱ هفته زمان می‌برد. حتی اگر برای ارائه خدمات سریع هم اقدام کنید، دست کم باید بین ۵ تا ۷ هفته در انتظار باشید و هزینه بیشتری را پرداخت کنید.

اخذ گذرنامه اضطراری

متاسفانه چه شما در کشور خود باشید و یا خارج از کشور، شرایط گم شدن و دزدیده شدن پاسپورت آمریکایی بسیار دردسرساز است؛ چرا که بدون رسیدن پاسپورت نمی‌توانید جایی بروید. این موضوع می‌تواند برنامه‌های سفر شما را مختل کند، یا هزینه اضافی بابت هتل و غذا برای شما بتراشد؛ اما باید شرایط را بپذیرید.

اگر سابقه گم شدن پاسپورت داشته‌اید، وزارت امور خارجه ممکن است برای شما پاسپورت اضطراری درنظر بگیرد که برای مدت زمان محدودی اعتبار دارد. هدف از پاسپورت اضطراری، بازگرداندن شما به خاک ایالات متحده برای طی کردن فرایند جایگزینی پاسپورت است. برای اخذ گذرنامه اضطراری به مدارک زیر نیاز دارید:

 • درخواست‌های امضا شده و فرم‌های هنوز امضا نشده به‌همراه آدرس محل اقامت شما (حتی اگر هتل باشد)؛
 • فرم DS-64 پرشده اما امضانشده برای اعلام شرایط گم شدن و دزدیده شدن پاسپورت آمریکایی که هنوز به‌صورت آنلاین ارائه نداده‌اید؛
 • یک قطعه عکس با ابعاد مناسب برای پاسپورت آمریکایی؛
 • احراز هویت: این مرحله با استفاده از پاسپورت قبلی شما به‌صورت الکترونیکی قابل انجام است؛
 • اثبات شهروندی آمریکا: مدارک شما (در صورت وجود)، به‌صورت الکترونیکی قابل دسترس هستند و لازم نیست آن‌ها را شخصا ارائه دهید؛
 • پرداخت پول نقد یا واریز با کارت بانکی برای هزینه‌های صدور گذرنامه اضطراری.

بعد از اعلام گزارش مفقودی یا گم شدن پاسپورت می‌توانم سفر بروم؟

در شرایط گم شدن و دزدیده شدن پاسپورت، حتی بعد از اعلام گزارش هم نمی‌توانید از آن برای مسافرت‌های بین‌المللی استفاده کنید و با مشکل روبه‌رو خواهید شد. درواقع، کشورهای خارجی از ورود شما جلوگیری می‌کنند. بنابراین باید به محض گم شدن یا سرقت پاسپورت برای اخذ پاسپورت جایگزین اقدام کنید. دقت کنید که بلافاصله بعد از اعلام مفقودی، پاسپورت شما فاقد اعتبار خواهد شد و درصورت پیدا کردن آن هم قابل استفاده نیست.

در صورت پیدا کردن پاسپورت دیگران چه کار کنیم؟

اگر پاسپورت آمریکایی شخص دیگری را پیدا کرده‌اید، لازم است آن را به وزارت امور خارجه آمریکا واحد گذرنامه گم‌شده و دزدیده‌شده کنسولگری (CLASP) ارسال کنید.

در صورت مفقود شدن ویزا چه کار کنیم؟

ویزای آمریکا قابل جایگزینی در این کشور نیست. درواقع، برای جایگزینی ویزای آمریکا باید به‌صورت حضوری به سفارت یا کنسولگری ایالات متحده در خارج از کشور مراجعه کنید. برای این کار باید یک نوشته کتبی مبنی بر مفقود شدن پاسپورت و ویزای خود را به‌همراه یک کپی از گزارش پلیس ارائه دهید.

سخن پایانی

گم شدن مدارک مهمی مانند پاسپورت و ویزا همیشه دردسرساز است. به‌ویژه پاسپورت آمریکایی که برای اخذ مجدد آن باید روندی طولانی طی شود. در این مطلب سعی کردیم راهنمای خوبی برای پشت سر گذاشتن شرایط گم شدن و دزدیده شدن پاسپورت آمریکایی ارائه دهیم. اگر به اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز دارید یا در مورد سایر خدمات مربوط به اخذ ویزا و پاسپورت و ویزا سوالی برای شما پیش آمده است، می‌توانید با کارشناسان مجموعه کارت سبز در ارتباط باشید.

کارت سبز به‌عنوان اولین کمپانی بین‌المللی مهاجرت و اقامت، می‌تواند از ۰ تا ۱۰۰ انجام امور مربوط به اقامت و مهاجرت شما را بر عهده بگیرد. سابقه کاری موفق، مداوم و بهره‌گیری از کارشناسان مجرب و مطمئن از نقاط قوت این مجموعه است و شما به‌راحتی می‌توانید از خدمات مشاوره و پشتیبانی این مجموعه استفاده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

اگر تمایل دارید در زمینه شرایط گم شدن و دزدیده شدن پاسپورت آمریکایی مشاوره دریافت نمایید، فرم زیر را تکمیل و پرداخت کنید تا در اسرع وقت کارشناسان کارت سبز با شما ارتباط بگیرند


ارزیابی مهاجرت
2 پاسخ
  • ساناز قنبری گفته:

   سلام بستگی به نوع ویزا و سفارت دارد برای اطلاعات دقیق به تلگرام 09391324467 پیام دهید

   پاسخ

نظر خود را درباره شرایط گم شدن و دزدیده شدن پاسپورت آمریکایی ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *