ارزیابی مهاجرت

شرایط گم شدن و دزدیده شدن گرین کارت

مفقودی یا دزدیده شدن وسایل و مدارک اتفاقی ناخوشایند است که بیشتر ما آن را تجربه‌ کرده‌ایم، این تجربه زمانی تلخ‌تر و سخت‌تر می‌شود که دور از خانه و حین سفر رخ دهد. سردرگمی، اضطراب و نگرانی ازجمله احساساتی هستند که در چنین شرایطی درگیر آن‌ها می‌شویم، به‌خصوص اگر در کشوری دیگر با زبان و قوانین متفاوت باشیم. شرایط گم شدن و دزدیده شدن گرین کارت، وضعیتی مشابه است که معمولا باعث اضطراب و نگرانی افراد می‌شود؛ اما ضمن حفظ خونسردی و با انجام چند راهکار می‌توان اوضاع را بهبود بخشید. در ادامه به بررسی این راهکارها می‌پردازیم.

گرین کارت چه اهمیتی دارد؟

پیش از صحبت در مورد شرایط گم شدن و دزدیده شدن گرین کارت و اقداماتی که در چنین مواقعی باید انجام داد، بد نیست که با اهمیت این مدرک و علت محبوبیت و پرطرفدار بودن آن آشنا شوید. همان‌طورکه می‌دانید گرین کارت یک مجوز ارزشمند در کشور آمریکاست که به اتباع دیگر کشورها، مجوز زندگی در آمریکا و تحصیل و کار به‌صورت دائمی و قانونی را ارائه می‌دهد. به‌عبارتی افرادی که از این کارت برخوردار باشند، از حقوق و مزایای یک شهروند آمریکایی برخوردار خواهند شد.

متقاضیان دریافت گرین کارت آمریکا، از طریق ثبت‌نام در لاتاری و شرکت در این قرعه‌کشی امکان دریافت گرین کارت دارند؛ همچنین با استفاده از روش‌های موقت مهاجرت به آمریکا مانند تحصیل در این کشور و گذراندن مراحل خاص و مدت زمان مشخص نیز می‌توان گرین کارت معتبر آمریکا را دریافت کرد. باتوجه‌به مزایایی که گرین کارت برای دارندگان آن فراهم می‌کند، اخذ آن متقاضیان زیادی دارد و همه افرادی که آمریکا را برای مهاجرت انتخاب می‌کنند، به‌دنبال دریافت این کارت هستند. از طرفی حفظ و نگهداری از این کارت هم اهمیت زیادی دارد؛ زیرا این کارت، به منزله کارت شناسایی و هویت شما در کشور آمریکا است.

آیا شرایط گم شدن و دزدیده شدن گرین کارت نگران کننده است؟

شرایط گم شدن و دزدیده شدن گرین کارت، شرایط چندان پیچیده‌ای نیست. باوجود اینکه بیشتر افراد در این وضعیت دچار نگرانی، اضطراب و وحشت می‌شوند اما بد نیست بدانید که در این شرایط نیازی به نگرانی نیست؛ زیرا شما اولین فردی نیستید که گرین کارت خود را گم کرده و آخرین شخص نیز نخواهید بود. از دست دادن گرین کارت شاید دردسرهایی برای اخذ دوباره آن به‌همراه داشته باشد اما به این معنی نیست که شما دیگر امکان زندگی و اقامت در آمریکا را نداشته باشید.

مفقودی یا دزدیده شدن گرین کارت مشکلات خاص خود را به‌همراه دارد اما شرایط قابل کنترل است و با چند اقدام ساده می‌توانید این بحران را مدیریت کرده و گرین کارت خود را مجددا به‌دست آورید. به این نکته دقت کنید که «زمان» در این شرایط موضوعی بسیار مهم است و هر چه سریع‌تر برای دریافت مجدد گرین کارت اقدام کنید، مشکلات ناشی از مفقودی این کارت و در اختیار نداشتن آن برای شما کمتر خواهند شد. وضعیت و شرایط گم شدن یا دزدیده شدن گرین کارت در آمریکا به‌صورت زیر است:

شرایط گم شدن یا دزدیده شدن گرین کارت

درصورتی‌که گرین کارت خود را در خاک آمریکا گم کردید یا از شما دزدیده شد، حل مشکل بسیار ساده است. کافی است به اداره مهاجرت مراجعه کرده و فرم l-90 را دریافت کنید. درواقع، با تکمیل این فرم درخواستی مبنی‌بر صدور مجدد کارت اقامت برای خود صادر کرده‌اید و گرین کارت جدید شما در اسرع وقت صادر شده و به شما تحویل داده خواهد شد. پروسه دریافت کارت جدید گاها تا 6 ماه زمان می‌برد. شما می‌توانید  در این مدت، مانند یک شهروند آمریکایی در این کشور اقامت کنید و اگر شاغل یا محصل هستید به ادامه تحصیل یا کار خود بپردازید؛ اما اگر قصد ورود به شغل جدیدی داشته باشید یا متقاضی خروج از آمریکا و سفر باشید، دچار مشکلات و محدودیت‌هایی خواهید شد.

اشتغال در فرصت شغلی جدید بدون گرین کارت امکان‌پذیر نیست. شما بعد از پایان دوره تحصیل و تا پیش از صدور گرین کارت نیز نمی‌توانید برای ثبت‌نام در مقطع جدید اقدام کنید؛ اما درصورتی‌که نیاز به خروج از کشور و سفر داشته باشید و این موضوع به دلیلی مهم و جدی باشد، امکان انجام این کار با شرایطی خاص برای شما وجود خواهد داشت.

در شرایط گم شدن یا دزدیده شدن گرین کارت برای سفر به کشوری دیگر و خروج از خاک آمریکا ابتدا باید به دفتر محلی USCIS مراجعه کنید و در آن‌جا با ارائه درخواست خروج از کشور بدون گرین کارت، مهر l-551 در پاسپورت شما درج خواهد شد. این مهر در واقع گواهی اقامت شما در آمریکا است و برای یک سال اعتبار دارد. این مهر علاوه‌بر خروج از کشور، تایید هویت و مجوز کار شما در آمریکا نیز هست و برای افرادی که با هدف استخدامی گرین کارت آمریکا را دریافت کرده و آن را گم می‌کنند، مجوز موقت کار در این کشور، رانندگی و تمدید گواهینامه و… را فراهم می‌کند.

شرایط گم شدن یا دزدیده شدن گرین کارت خارج از خاک آمریکا

درصورتی‌که گرین کارت خود را خارج از خاک آمریکا گم کنید، وضعیت کمی پیچیده خواهد بود. در این شرایط باید به پلیس حوزه قضایی مراجعه کرده و اعلام سرقت کنید. به‌علاوه برای سفر به آمریکا و ورود به کشور بدون گرین کارت، باید با مراجعه به نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری آمریکا، درخواست فرم l-131A دهید تا سند سفر برای شما صادر شود و قادر باشید به خاک آمریکا وارد شوید.

پس از ورود به آمریکا و بازگشت به کشور، فرایند شبیه به مرحله قبلی و زمانی است که کارت خود را در داخل آمریکا گم کرده‌اید. در اولین اقدام باید برای مهر I-90 اقدام کنید و درخواست جایگزینی گواهی موقت به جای گرین کارت را داشته باشید. دقت کنید که این موضوع برای افرادی است که کمتر از یک سال خارج از کشور آمریکا بوده‌اند. اگر گرین کارت آمریکای خود را گم کرده‌اید و بیش از یک سال از کشور آمریکا دور بوده‌اید، باید با وکیل مهاجرتی ارتباط گرفته و با کمک یک وکیل برای ورود به آمریکا اقدام کنید. مقیمان دائمی آمریکا برای رفت‌و‌آمد مکرر به این کشور قوانین و شرایطی دارند که پیش از خروج باید از آن‌ها آگاه باشند.

شرایط گم شدن یا دزدیده شدن گرین کارت در اداره پست

در مواردی ممکن است گرین کارت آمریکای شما در اداره پست گم یا دزدیده شود. درواقع، کارت توسط USCIS برای شما ارسال شده باشد اما قبل از رسیدن به دست شما، در فرایند ارسال و… گم شده باشد. در این شرایط ابتدا باید تاییدیه پست مبنی‌بر گم شدن گرین‌ کارت توسط این اداره را دریافت کنید. سپس از طریق فرم I-90 برای دریافت گواهی موقت اقامت در آمریکا اقدام کنید و بعد از آن بسته به شرایط برای پیدا کردن کارت یا دریافت مجدد آن اقدام کنید.

به این نکته توجه کنید که رسیدن گرین کارت از زمان ارسال گاهی تا 30 روز زمان می‌برد. اگر پیش از این مدت برای دریافت فرم یا اعلام مفقودی کارت خود اقدام کنید، نتیجه‌ای نخواهید گرفت؛ همچنین پیش از اینکه برای دریافت فرم گواهی موقت اقدام کنید یا برای کارت جایگزین درخواست دهید از این موضوع که کارت شما به USCIS بازگردانده نشده باشد یا آدرسی درست در مدارک خود درج کرده باشید هم اطمینان حاصل کنید. درصورتی‌که بدون در نظر گرفتن موارد بالا برای درخواست گواهی موقت و صدور مجدد گرین کارت اقدم کنید باید هزینه‌ای حدود 550 دلار را برای صدور مجدد کارت خود پرداخت کنید.

رد درخواست صدور مجدد کارت

یکی از بدترین شرایط گم شدن یا دزدیده شدن گرین کارت، زمانی است که برای صدور مجدد کارت سبز اقامت خود درخواست می‌دهید اما درخواست شما با رد یا ریجکتی مواجه می‌شود. در این شرایط USCIS نامه‌ای مبنی‌بر علت رد شدن درخواست برای شما صادر می‌کند. علت رد شدن معمولا درخواست پیش از زمان مقرر برای دریافت مجدد کارت مفقودی یا نداشتن مدارک لازم برای اثبات مفقودی و دزدیده شدن کارت است. برای مثال اگر پیش از اعلام سرقت برای دریافت مجدد کارت اقدام کنید و مدارکی مبنی‌بر اعلام سرقت به پلیس نداشته باشید، احتمال رد درخواست شما وجود دارد.

در مورد رد این درخواست امکان اعتراض وجود ندارد اما بسته به شرایط خود می‌توانید درخواست تجدید نظر کنید تا پرونده شما مجددا بررسی شود. گاهی‌اوقات ممکن است با تکمیل مدارک، درخواست شما مورد تایید قرار گیرد و در مواردی نیز باید تا تعیین وضعیت کارت قبلی صبر کنید و بعد از آن برای دریافت کارت جدید اقدام کنید که در این شرایط برای اقامت در آمریکا باید گواهی موقت حضور خود را به‌موقع تمدید کنید.

سخن پایانی

شرایط گم شدن یا دزدیده شدن گرین کارت شاید نگران کننده باشد اما چندان پیچیده نیست. این اتفاق برای افراد زیادی رخ داده است و اقدامات بعد از آن کاملا مشخص هستند. برای حل مشکلات ناشی از مفقودی یا دزدیده شدن گرین کارت کافی است، اقدامات لازم را به‌موقع انجام دهید تا علاوه‌بر امکان حضور در خاک آمریکا، از تمام حقوق و مزایای گرین کارت، بدون داشتن کارت فیزیکی هم بهره‌مند شوید. درصورت بروز هرگونه سوال و یا نیاز به مشاوره برای مهاجرت، می‌توانید با کارشناسان کارت سبز در ارتباط باشید. کارت سبز با بیش از ۱۳ سال سابقه در زمینه انجام خدمات مربوط به مهاجرت و اخذ ویزا، می‌تواند از ابتدای راه مهاجرت تا اخذ اقامت دائم همراه شما باشد.

4.5/5 - (2 امتیاز)

اگر تمایل دارید در زمینه شرایط گم شدن و دزدیده شدن گرین کارت مشاوره دریافت نمایید، فرم زیر را تکمیل و پرداخت کنید تا در اسرع وقت کارشناسان کارت سبز با شما ارتباط بگیرند


ارزیابی مهاجرت
2 پاسخ

نظر خود را درباره شرایط گم شدن و دزدیده شدن گرین کارت ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *