ارزیابی مهاجرت
canada-express-entry

ویزای اکسپرس انتری کانادا

کشور کانادا به‌دلیل داشتن روش‌های مختلف مهاجرتی یکی از محبوب‌ترین مقصدهای مهاجرت، به‌ویژه برای ایرانیان است. کشوری پیشرفته که می‌تواند فرصت‌های بسیار خوبی را برای پیشرفت و زندگی مطلوب در اختیار مهاجرین و شهروندان خود قرار دهد. در میان انواع برنامه‌های مهاجرتی این کشور، سیستم اکسپرس انتری که در سال ۲۰۱۵ معرفی شده‌است، شرایطی را فراهم می‌کند که متقاضیان واجد شرایط در زمانی کوتاه بتوانند اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. برای آشنایی کامل با شرایط، مدارک لازم و مراحل دریافت ویزای اکسپرس انتری کانادا با مطلب پیش رو همراه شوید.

سیستم اکسپرس انتری چیست؟

اکسپرس انتری (Express Entry) یک سیستم مهاجرتی آنلاین است که برنامه‌های اصلی مهاجرتی زیر را مدیریت می‌کند:

 • نیروی کار متخصص فدرال (Federal Skilled Worker)؛
 • نیروی کار متخصص فنی فدرال (Federal Skilled Trades)؛
 • تجربه کانادایی (Canadian Experience Class)؛
 • برنامه مهاجرت استانی (Provincial Nominee Program).

این سیستم برای دریافت ویزای اکسپرس انتری کانادا، متقاضیان را براساس فاکتورهایی مانند سن، تحصیل، شرایط کاری و زبان امتیازبندی می‌کند. سپس باتوجه‌به امتیازات دریافتی، متقاضیان واجد شرایط در هر یک از برنامه‌های ذکرشده، به‌منظور دریافت دعوت‌نامه اقامت دائم وارد قرعه‌کشی‌های اداره مهاجرتی می‌شوند.

شرایط امتیازدهی برای دریافت ویزای اکسپرس انتری کانادا

در برنامه اکسپرس انتری یک سیستم امتیازبندی جامع (CRS) تعریف شده‌است که باتوجه‌به تجربه کاری، پیشنهاد کار کانادایی (Job Offer)، زبان، سن و تحصیلات امتیازاتی برای متقاضیان تعیین می‌شود. امتیاز بیشتر شانس دریافت دعوت‌نامه اکسپرس انتری را افزایش می‌دهد. امتیازهای در نظر گرفته‌شده برای هر کدام از این فاکتورها به شرح زیر است:

تجربه کاری

برای دریافت حداقل امتیاز این بخش، متقاضی باید حداقل یک سال سابقه کار با حقوق (۳۰ ساعت در هفته به‌صورت تمام‌‌وقت یا حداقل ۱۵ ساعت در هفته به‌صورت پاره‌وقت) داشته باشد. سابقه کار بیشتر شامل امتیاز بیشتر و درنهایت ۱۵ امتیاز می‌شود. داشتن سابقه کار کانادایی می‌تواند تا ۱۰ امتیاز به امتیاز ذکرشده بیفزاید.

پیشنهاد کار کانادایی

دریافت پیشنهاد کار معتبر از شرکت‌های کانادایی می‌تواند شانس دریافت ویزای اکسپرس انتری کانادا را تا ۱۰ امتیاز افزایش دهد. این جاب آفر با داشتن شروط زیر می‌تواند شامل امتیاز شود:

 • شغل تمام‌وقت باشد؛
 • باید در لیست طبقه‌بندی ملی مشاغل کانادا (NOC) قرار گیرد؛
 • حقوق دریافت کند.

مهارت زبان خارجی

تسلط بر دانش زبانی کافی در هر چهار مهارت گفتاری، شنیداری، خواندن و نوشتن به زبان انگلیسی یا فرانسه (داشتن هر دو مدرک الزامی نیست اما می‌تواند امتیاز اضافی محسوب شود) برای هر سه برنامه تحت پوشش اکسپرس انتری ضروری است. نمرات اخذشده در آزمون زبان انگلیسی و آزمون‌های مرتبط با زبان فرانسه در سیستم اکسپرس انتری به CLB تبدیل می‌شوند. حداقل امتیاز برای این بخش ۶ یا معادل CLB 7 است. نمرات بالاتر در آزمون زبان امتیاز بیشتر به‌همراه دارد. بیشترین امتیاز این بخش ۱۳۶ است.

شرایط سنی

حداکثر امتیاز تعیین‌شده برای سن، ۱۱۰ است که شامل سنین ۲۰-۲۹ سالگی می‌شود. متقاضیان برای اقدام با روش اکسپرس انتری باید حداقل ۱۸سال داشته باشند. به‌یاد داشته باشید، با افزایش سن، امتیاز و درنهایت شانس شما برای دریافت ویزای اکسپرس انتری کانادا کاهش می‌یابد؛ به‌همین علت سنین بالای ۴۵ سال هیچ امتیازی از این بخش دریافت نمی‌کنند.

تحصیلات

حداقل سطح تحصیلات تعریف‌شده برای این بخش، مدرک دیپلم است و تحصیلات بالاتر شامل امتیاز بیشتر هم می‌شود. حداکثر امتیاز این بخش ۱۵۰ است که به مدرک تحصیلی دکترا اختصاص داده می‌شود. داشتن تحصیلات کانادایی تا ۳۰ امتیاز اضافه دارد.

داشتن خویشاوند نزدیک مانند خواهر و برادر مقیم کانادا هم تا ۱۰ امتیاز به جمع امتیازهای متقاضی می‌افزاید. کسانی که به همراه همسر خود ثبت‌نام می‌کنند، امتیاز کمتری دریافت می‌کنند که می‌توان این کمبود را در صورت داشتن مدارک زبان یا تحصیلی همسر جبران کرد.‌

شرایط ورود به برنامه‌های اکسپرس انتری کانادا

برای دریافت ویزای اکسپرس انتری کانادا باید از طریق یکی از برنامه‌های این سیستم وارد شوید. هر کدام از این برنامه‌ها شرایط مشخصی دارند که در ادامه بررسی می‌کنیم:

برنامه نیروی کار متخصص فدرال (FSWP)

شرایط اقدام از طریق برنامه نیروی کار متخصص فدرال برای ورود به سیستم اکسپرس انتری کانادا:

 • داشتن حداقل ۱ سال سابقه کار در ۳ سال گذشته که به‌صورت مداوم (پاره‌وقت یا تمام‌وقت) بوده و شغل شما باید از میان یکی از مشاغل فهرست NOC در یکی از سطوح ۰، ۱، ۲ و ۳ باشد؛
 • مدرک تحصیلی حداقل دیپلم داشته باشید؛
 • حداقل نمره زبان انگلیسی یا فرانسه بر اساس سطح CLB داشته باشید.

حداقل امتیاز تعیین‌شده برای این برنامه ۶۷ است. برای این برنامه داشتن جاب آفر الزامی نیست.

کلاس تجربه کانادایی (CEC)

شرایط اقدام از طریق برنامه تجربه کانادایی برای ورود به سیستم اکسپرس انتری کانادا:

 • داشتن حداقل ۱ سال سابقه کار در ۳ سال گذشته که به صورت مداوم (پاره‌وقت یا تمام‌وقت) بوده و شغل شما باید از میان یکی از مشاغل فهرست NOC در یکی از سطوح ۰، ۱، ۲ و ۳ باشد؛
 • مهارت زبان انگلیسی و فرانسه لازم برای مشاغل NOC ۰ و ۱ معادل CLB 7 و برای NOC ۲ و ۳ معادل CLB 5 است.

جاب آفر و مدرک تحصیلی برای این برنامه مورد توجه نیست.

برنامه نیروی کار متخصص فنی فدرال (FSTP)

شرایط اقدام از طریق برنامه نیروی کار متخصص فنی فدرال برای ورود به سیستم اکسپرس انتری کانادا:

 • داشتن حداقل ۲ سال سابقه کار در ۳ سال گذشته که به صورت مداوم (پاره‌وقت یا تمام‌وقت) بوده و شغل شما باید از میان یکی از مشاغل فهرست NOC در یکی از سطوح ۲ و ۳ باشد؛
 • مهارت زبان انگلیسی یا فرانسه در بخش شنیداری و گفتاری معادل با CLB 5 و برای خواندن و نوشتن معادل با CLB 4 باشد؛
 • شما باید جاب آفر یا گواهی احراز صلاحیت در شغل خود را داشته باشید.

برای این برنامه مدرک تحصیلی الزامی نیست.

برنامه مهاجرت استانی (PNP)

بعضی از استان‌های کشور کانادا نیز نوعی برنامه‌های مهاجرتی ارائه کرده‌اند که داوطلبین خود را از میان داوطلبان دارای پروفایل اکسپرس انتری انتخاب می‌کنند. زمانی‌که شما شرایط مهاجرتی تعیین‌شده از سوی استانی را داشته باشید، پس از انتخاب استان، پروفایل شما به‌منظور دریافت ویزای اکسپرس انتری کانادا ۶۰۰ امتیاز بیشتر خواهد داشت. درنهایت دعوت‌نامه‌ای برایتان ارسال می‌شود و شما می‌توانید درخواست اقامت دائم خود را به‌صورت آنلاین به اداره مهاجرت کانادا ارسال کنید.

مراحل ساخت پروفایل اکسپرس انتری کانادا

برای دریافت ویزای اکسپرس انتری کانادا ابتدا باید با ساخت حساب کاربری وارد سیستم اکسپرس انتری شوید. مراحل این فرایند به‌شرح زیر است:

مدارک خود را آماده کنید

با شرکت در آزمون‌های موردتایید اداره مهاجرتی کانادا، مدارک زبان و نمرات مهارت‌‌های خود را جمع‌آوری کنیدو سپس امتیازات مهارت‌ها را محاسبه کنید. امتیازات مرتبط با مدارک تحصیلی خود را هم باید ارزیابی کنید.

وضعیت شغلی خود را بر اساس فهرست ناک بررسی کنید

شغل خود را باتوجه‌ه فهرست طبقه‌بندی ملی مشاغل کانادا (NOC) بررسی کنید که آیا واجد شرایط هستید یا خیر. در این مرحله باید سابقه کار خود را هم برای تعیین امتیاز در نظر بگیرید.

پروفایل اکسپرس انتری خود را بسازید

وارد سایت رسمی اداره مهاجرتی کانادا شوید و حساب کاربری ایجاد کنید. در این مرحله باید تمام مشخصات فردی مانند اطلاعات شناسایی، زبان، تحصیلات و سابقه کار خود را وارد کنید. سیستم اکسپرس انتری با بررسی اطلاعات واردشده و ارزیابی امتیازها، برنامه متناسب با شرایط شما را انتخاب می‌کند. اگر واجد شرایط برنامه‌ای باشید، درنهایت وارد استخر مجازی این سیستم می‌شوید.

چگونگی دریافت ویزای اکسپرس انتری کانادا

اداره مهاجرتی کانادا باتوجه‌به نیاز کشور و استان‌ها هر ساله قرعه‌کشی‌هایی (Draw) برگزار می‌کند و از میان پروفایل‌های موجود در استخر، متقاضیانی که امتیازهای موردنظر اداره مهاجرتی را دارند، انتخاب می‌کند. در این مرحله دعوت‌نامه‌ها (Invitation To Apply) ارسال می‌شود.

با دریافت دعوت‌نامه به مدت حداکثر ۶۰ روز فرصت ثبت آنلاین درخواست اقامت دائم خود را دارید. برای ثبت درخواست باتوجه‌به اطلاعات خواسته‌شده توسط سایت، باید مدارکی را بارگذاری کنید. معمولا مدارک خواسته‌شده به‌شرح زیر هستند:

 • تمکن مالی به ازای یک نفر ۱۳۷۵۷ دلار و برای همراه به ازای هر نفر ۳۷۰۶ دلار؛
 • درج اطلاعاتی مانند موجودی فعلی حساب و موجودی حساب ۶ ماه اخیر در نامه تمکن؛
 • مدارک زبان، درصورت کسب امتیاز از طریق مدرک زبان همسر، بارگذاری مدرک زبان او؛
 • مدارکی مانند پاسپورت خود و همراهان، مدارک ازدواج یا طلاق (در صورت لزوم)؛
 • مدرک اثبات خویشاوندی در صورت کسب امتیازات مربوط به داشتن خویشاوند مقیم کانادا؛
 • مدارک تحصیلی؛
 • گواهی عدم سوءپیشینه؛
 • مدارک نشان‌دهنده وضعیت سلامت و پزشکی متقاضیان؛
 • مدارک شغل متقاضی و درصورت تاهل مدارک شغلی همسر با درج اطلاعات کامل شغلی از قبیل ساعات کاری، مدت زمان سابقه کاری، اطلاعات محل کار، میزان حقوق و شرح وظایف؛
 • درصورت داشتن جاب آفر، بارگذاری مدارک مربوط به آن.

هزینه دریافت ویزای اکسپرس انتری کانادا

 • هزینه بررسی پرونده برای متقاضی و همسر، هر کدام ۸۵۰ دلار کانادا و برای فرزند ۲۳۰ دلار؛
 • هزینه صدور اقامت دائم برای متقاضی و همسر، هر کدام ۵۱۵ دلار؛
 • هزینه انگشت‌نگاری ۸۵ دلار.

مدت زمان لازم تا دریافت ویزای اکسپرس انتری کانادا

بازه زمانی اعلام‌شده توسط اداره مهاجرتی کانادا فرآیند سیستم اکسپرس انتری کانادا ۶ تا ۹ ماه است که باتوجه‌به حجم پرونده‌ها می‌تواند دستخوش تغییراتی شود. قرعه‌کشی‌های این سیستم هم معمولا هر ۲ تا ۴ هفته یک‌بار انجام می‌شود.

سخن پایانی

سیستم اکسپرس انتری کانادا با هدف آسان‌سازی فرایند مهاجرت به کانادا و جذب نیروهای کاری ماهر طراحی شده‌است. برای دریافت ویزای اکسپرس انتری کانادا باید شرایطی مانند زبان، تحصیل، سن و کار خود را بر اساس امتیازبندی این سیستم ارزیابی کنید و درصورت واجد شرایط بودن می‌توانید برای این روش اقدام کنید.
درصورت بروز هرگونه سوال و یا نیاز به مشاوره برای مهاجرت، می‌توانید با کارشناسان کارت سبز در ارتباط باشید. کارت سبز با بیش از ۱۳ سال سابقه در زمینه انجام خدمات مربوط به مهاجرت و اخذ ویزا، می‌تواند از ابتدای راه مهاجرت تا اخذ اقامت دائم همراه شما باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

اگر تمایل دارید در زمینه ویزای اکسپرس انتری کانادا مشاوره دریافت نمایید، فرم زیر را تکمیل و پرداخت کنید تا در اسرع وقت کارشناسان کارت سبز با شما ارتباط بگیرند


ارزیابی مهاجرت
2 پاسخ
 1. غلامرضا یکتا گفته:

  اگر خودمون جاب افر نداشته باشیم شرکت کارت سبز میتونه برامون جاب افر پیدا کنه؟

  پاسخ
  • ساناز قنبری گفته:

   بله شرکت کارت سبز میتواند جاب آفری معتبر براتون پیدا کند
   برای اطلاعات بیشتر به 09391324467 در تلگرام پیام دهید

   پاسخ

نظر خود را درباره ویزای اکسپرس انتری کانادا ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *