ارزیابی مهاجرت
فرم I-485

فرم I-485

فرم I-485 تقاضانامه ثبت نام اقامت دائم و تنظیم وضعیت ایالات متحده است که برای تغییر وضعیت از اقامت کوتاه مدت به اقامت دائم و اخذ گرین کارت در امریکا استفاده می شود. در واقع، اگر فرد متقاضی با انواع ویزاهای غیرمهاجرتی نظیر کاری ، نامزدی ، تحصیلی و … در ایالات متحده سکونت داشته باشد و بخواهد گرین کارت امریکا را به دست آورد، میبایست فرم I-485 را برای ثبت این درخواست تکمیل و به اداره خدمات مهاجرتی و شهروندی امریکا (USCIS) ارسال نماید.

 

مراحل تکمیل فرم I-485

در نظر داشته باشید اولین مرحله برای اخذ گرین کارت ثبت پتیشن و درخواست از اسپانسر یا کارفرمای امریکاییست. مثلا اگر شما میخواهید اقامت دائم امریکا را از طریق اقوام به دست آورید، آنان باید برای شما فرم I-130 را تکمیل و ارسال نمایند و سپس برای تغییر وضعیت درخواست دهید. البته تحت شرایطی ارسال و تکمیل همزمان پتیشن های خانوادگی و کاری با فرم I-485 امکان پذیر است که میتوانید در این زمینه با کارشناسان کارت سبز در ارتباط باشید.

جدول زمانی فرم I-485

زمان پردازش فرم I-485 برای گرین کارت های الصاق به خانواده در حال حاضر 12.5 تا 20.5 ماه است در حالیکه برای ویزاهای کاری ممکن است بین 9 تا 16 ماه زمان ببرد. البته این زمان ها کاملا تقریبیست. زیرا زمان پردازش فرم I-485 براساس نوع ویزا و دسته تنظیم شما و اینکه کدام دفتر USCIS درخواست شمل را پردازش می کند، ممکن است متفاوت باشد.

به طور کلی، مدت زمانی که از پر کردن فرم I-485 تا گرفتن گرین کارت طول می کشد، براساس شرایط شما، می تواند از چند ماه تا چند سال زمان ببرد.

برخی از عواملی که بر این فرآیند تأثیر می‌گذارند عبارتند از واجد شرایط بودن شما برای تنظیم وضعیت خود. اگر از طریق یک فرآیند مبتنی بر خانواده درخواست می دهید، رابطه شما با شهروند ایالات متحده که از طرف شما درخواست داده است نیز بر مدت زمانی که کارها طول می کشد تأثیر می گذارد.

عامل دیگری که بر جدول زمانی I-485 به گرین کارت تأثیر می گذارد، این است که به کدام مرکز خدمات USCIS مراجعه کرده اید. با استفاده از این موارد، می توانید زمان پردازش مرکز خدمات USCIS خود را بررسی کنید.

سرعت بخشیدن فرم I-485

معمولا برای پردازش فرم I-485 قابلیت اکسپدایت یا سرعت بخشیدن وجود ندارد اما ممکن است تحت شرایطی بتوانید از طریق مرکز تماس USCIS درخواست پردازش سریع بدهید. برای این کار، حتماً شماره رسید ۱۳ رقمی فرم I-485 خود را در دسترس داشته باشید تا درخواست شما به دفتر USCISدرست ارسال شود. برای تکمیل فرم I485 میتوانید با کارشناسان کارت سبز در ارتباط باشید.

 

هزینه فرم I-485

هزینه تشکیل پرونده دولتی برای درخواست فرم I-485 در حال حاضر مبلغ 1140 دلار است. در برخی شرایط، هزینه I-485 ممکن است کمتر شود یا به طور کامل از آن چشم پوشی شود

 

چه کسانی می توانند فرم I-485 را تکمیل و ارسال نمایند؟

متقاضی (خویشاوندان یا زن یا شوهری که گرین کارت خود را دریافت می کند) می تواند یک I-485 را بر اساس هفت دسته اصلی (همانطور که در فرم ذکر شده است) ارسال کند: خانواده محور، مبتنی بر اشتغال، مهاجر ویژه، پناهندگی یا پناهنده، قربانی قاچاق انسان. یا قربانی جرم، برنامه های ویژه و گزینه های اضافی. I-485 برای وضوح بیشتر این هفت دسته را به 27 زیرمجموعه تقسیم می کند.

برای مقاصد گرین کارت مبتنی بر ازدواج، تنها یک همسر خارجی که به طور فیزیکی در ایالات متحده حضور دارد می تواند برای درخواست گرین کارت یک I-485 ارائه دهد. همسر باید با ویزای معتبر وارد ایالات متحده شده باشد. علاوه بر این، ویزای مهاجرتی باید «فوراً در دسترس» برای همسر باشد. این بدان معنی است که فرم I-130 باید قبلاً تأیید شده باشد (مانند همسر دارنده گرین کارت) یا فرم I-130 و I-485 باید همزمان بایگانی شوند (مانند همسر یک شهروند ایالات متحده).

 

چه افرادی نمیتوانند فرم I-485  را تکمیل و ارسال نمایند؟

اول، بستگان یا همسرانی که به صورت فیزیکی در ایالات متحده حضور ندارند، نمی توانند I-485 را ثبت کنند. ثانیاً، حتی زمانی که آنها بطور فیزیکی در ایالات متحده حضور دارند، برخی از استثنائات واجد شرایط بودن وجود دارد که از ثبت درخواست I-485 جلوگیری می کند.

شما معمولا نمی توانید یک I-485 را ارسال کنید اگر…

 • شما به عنوان خدمه وارد ایالات متحده شدید.
 • شما برای اهداف ترانزیت وارد ایالات متحده شده اید (یعنی در مسیر خود به کشور دیگری).
 • شما به عنوان شاهد یا مطلع در ایالات متحده پذیرفته شدید. یا
 • شما در معرض اخراج هستید زیرا در فعالیت‌های تروریستی یا درگیر با یک گروه تروریستی بوده‌اید.

علاوه بر استثناهای واجد شرایط بودن فوق، دلایل «عدم پذیرش» وجود دارد که ممکن است شما را از ارائه I-485 باز دارد. این به این معنی است که شما بر اساس برخی عوامل خاص خود از دریافت گرین کارت محروم می شوید. این دسته بندی های رد صلاحیت عبارتند از:

 • دلایل مرتبط با سلامت (شما یک بیماری مسری یا وضعیت سلامت روانی رد صلاحیت شده دارید)
 • دلایل جنایی (شما به جرایم خاصی محکوم شده اید)
 • دلایل امنیتی (شما تهدیدی برای امنیت ملی ایالات متحده هستید)
 • نقض قوانین یا رویه مهاجرت (شما قبلا قوانین مهاجرت ایالات متحده را زیر پا گذاشته اید)
 • دلایل هزینه عمومی (احتمالاً به منافع عمومی وابسته خواهید شد)
 • دلایل دیگر (دلایل متفرقه مانند ورود به ایالات متحده برای انجام تعدد زوجات، کودک ربایی بین المللی و رای دادن غیرقانونی)
 • بسته به رابطه خانوادگی یا مقوله گرین کارت، ممکن است برای رفع برخی از دلایل رد صلاحیت فوق، «معافیت» در دسترس باشد.

 

مدارک لازم برای تکمیل فرم I-485

درخواست I-485 باید با مدارک مستند ثبت شود تا ثابت شود که متقاضی واجد شرایط دریافت گرین کارت است. اگر تمام مدارک خود را در دست ندارید، نگران نباشید! خبر خوب این است که می‌توانید هم‌اکنون درخواست خود را شروع کنید، در حالی که مدارک پشتیبانی خود را جمع‌آوری می‌کنید. موارد زیر باید همراه با درخواست I-485 مبتنی بر ازدواج باشد:

اثبات اینکه همسر با استفاده از ویزای معتبر وارد ایالات متحده شده است که با کپی این ویزای قبلی و سوابق سفر I-94 (در اینجا موجود است).

اثبات ملیت همسر خارجی (کپی شناسنامه و پاسپورت خارجی).

اثبات توانایی همسراسپانسر برای حمایت مالی از همسری که به دنبال گرین کارت است (کپی از آخرین اظهارنامه مالیات بر درآمد فدرال و فیش حقوقی همسر اسپانسر

اگر همسر متقاضی گرین کارت تا به حال دستگیر شده باشد، مدرکی مبنی بر عدم محکومیت (کپی مصدق پرونده قضایی).

همسری که به دنبال کارت سبز است باید شامل معاینه پزشکی نیز باشد که توسط پزشک مورد تایید USCIS انجام می شود.

مدارک ثانویه

در صورتی که مدرک مورد نیاز در دسترس نباشد، باید اسناد جایگزین (که رسماً «مدارک ثانویه» نامیده می‌شود) ارائه کنید تا USCIS بتواند در مورد درخواست I-485 شما تصمیم بگیرد.

به عنوان مثال، اگر شناسنامه شما در دسترس نیست، می توانید ابتدا اظهارنامه ای از سازمان دولتی در کشور خود که مسئول صدور شناسنامه است، دریافت کنید و گواهی کند که شناسنامه شما از طریق آنها در دسترس نیست. سپس می توانید اسناد دیگری را برای اثبات حقایق تولد خود ارائه دهید – اساساً تاریخ و مکان تولد و نام والدینتان. چنین اسنادی ممکن است شامل سوابق غسل تعمید، سوابق مدرسه یا سوابق سرشماری باشد که تاریخ تولد، محل تولد و نام والدین شما را نشان می دهد.

اگر هیچ یک از مدارک جایگزین بالا در دسترس نیست، می توانید اظهارات کتبی از حداقل دو نفر که در زمان تولد شما زنده بوده اند ارائه دهید و اطلاعات شخصی در مورد حقایق تولد خود داشته باشید. این اظهارات می تواند از پدربزرگ و مادربزرگ، عمو، خاله یا حتی دوستان خانوادگی شما باشد. هر عبارت باید شامل نام کامل نویسنده، آدرس، تاریخ و محل تولد باشد. تمام حقایق در مورد تولد خود (تاریخ، مکان و نام والدین شما)؛ و توضیحی در مورد چگونگی آگاهی شخصی نویسنده از این حقایق.

 

 سوالات متداول فرم I-485

فرم I-485 را کجا باید پر کنم؟

جایی که باید درخواست I-485 خود را پست کنید بستگی به محل زندگی شما و دسته تنظیم شما دارد.

 

تفاوت بین فرم I-485 و فرم I-130 چیست؟

اگر به یکی از بستگان خود کمک می‌کنید تا برای گرین کارت درخواست کنند، فرم I-485 (“درخواست برای تنظیم وضعیت”) دومین مرحله در فرآیند کارت سبز خانواده محور پس از ارسال فرم I-130 (“دادخواست برای بستگان بیگانه” است. ). اگر همسر، والدین یا فرزند مجرد زیر 21 سال یک شهروند ایالات متحده هستید، می توانید این دو فرم را به طور همزمان ارسال کنید.

فرم I-485 همچنین می تواند برای انواع دیگر برنامه های گرین کارت مفید باشد. از آنجایی که هدف فرم I-485 تنظیم وضعیت شما است، اگر قبلاً با ویزای معتبر یا از طریق برنامه چشم پوشی از ویزا وارد ایالات متحده شده اید یا اگر واجد شرایط درخواست گرین کارت هستید نیز می تواند از آن استفاده شود. از طریق پیشنهاد شغلی یا به دلایل بشردوستانه.

 

آیا فرم I-485 را می توان به صورت آنلاین ثبت کرد؟

شما باید فرم I-485 را از طریق پست به مرکز خدمات USCIS ارسال کنید. اگر شما و خویشاوندانتان فرم I-130 و فرم I-485 را با هم پر می کنید، همچنان می توانید فرم I-130 را به صورت آنلاین ارسال کنید، اما باید فرم I-485 را به صورت فیزیکی به مرکز خدمات USCIS مربوطه ارسال کنید.

 

آیا می توانم زمانی که I-485 من در انتظار است سفر کنم؟

اگر نیاز به سفر به خارج از ایالات متحده دارید در حالی که I-485 شما هنوز در حال پردازش است، باید فرم I-131 («درخواست برای سند سفر») را پر کنید. اگر بدون این سفر می کنید، USCIS ممکن است باور کند که درخواست I-485 خود را رها کرده اید و آن را رد کرده اید.

گاهی اوقات، می توانید فرم I-131 و فرم I-765 (“درخواست مجوز استخدام”) را با هم همراه با درخواست I-485 خود یا پس از آن ارسال کنید. USCIS این موارد را با هم پردازش می کند و اجازه کار و سفر ترکیبی را به شما می دهد. این به طور رسمی یک کارت مجوز اشتغال (EAD) – Advanced Compole Care نامیده می شود. این کارت به شما این امکان را می دهد که به خارج از ایالات متحده سفر کنید و همچنین در زمانی که منتظر رسیدگی به درخواست گرین کارت خود هستید کار کنید.

 

چگونه می توانم وضعیت درخواست فرم I-485 خود را بررسی کنم؟

می توانید وضعیت برنامه I-485 خود را به صورت آنلاین یا تلفنی بررسی کنید. در هر دو مورد، به شماره رسید 13 رقمی USCIS خود نیاز دارید. می توانید این شماره را در هر مکاتبه ای که با USCIS داشته اید پیدا کنید.

 

اگر I-485 من رد شود چه می شود؟

فرم I-485 را می توان به هر دلیلی رد کرد. گاهی ممکن است به دلیل نبود برخی از مدارک مورد نیاز رد شود. اگر I-485 شما رد شود، ممکن است بتوانید درخواست تجدید نظر کنید. همچنین می توانید برنامه خود را مجدداً راه اندازی کنید. با این حال، برای آسان‌تر کردن کارها و جلوگیری از این اتفاق، می‌توانید با کارشناسان کارت سبز تماس بگیرید تا از آنان در پروسه دخواست گرین کارت خود کمک بگیرید.

 

آیا پر کردن فرم I-485 به من اجازه کار می دهد؟

اگر فرم I-485 را ثبت کرده اید و می خواهید در حالی که درخواست گرین کارت شما هنوز در حال بررسی است کار کنید، باید برای یک مجوز کار یا یک سند مجوز استخدام (EAD) درخواست دهید.

برای این کار باید فرم I-765 را پر کنید. شما می توانید این فرم را همزمان با ارسال فرم I-485 یا در هر زمانی که درخواست شما هنوز در حال پردازش است ارسال کنید. در بیشتر موارد، مجوز کار شما در کمتر از 12 ماه پردازش می شود و شما می توانید به محض دریافت آن، کار را شروع کنید.

از آنجایی که مجوز کار برای یک سال اعتبار دارد، گاهی اوقات ممکن است نیاز به تمدید آن داشته باشید در حالی که هنوز منتظر تایید گرین کارت خود هستید. اگر این اتفاق افتاد، می‌توانید یک فرم جدید I-765 ارسال کنید.

اما به خاطر داشته باشید اگر خویشاوند شما فرم I-130 را ارسال کرده است اما هنوز واجد شرایط درخواست گرین کارت نیستید، نمی توانید برای مجوز کار درخواست دهید.

 

چه زمانی باید فرم I-485 را پر کنم؟

اگر برای گرین کارت مبتنی بر ازدواج درخواست می دهید، می‌توانید فرم I-485 را همزمان با ارسال فرم I-130 همسر شهروند ایالات متحده، پر کنید. همچنین اگر یکی از بستگان فوری شهروند ایالات متحده هستید که فرم I-130 را از طرف شما تکمیل می کند، می توانید این کار را انجام دهید، برای مثال، اگر والدین متقاضی هستید، یا فرزند مجرد آنها هستید و کمتر از 21 سال دارید.

اگر برای گرین کارت ترجیحی خانواده یا گرین کارت مبتنی بر اشتغال درخواست می دهید، گاهی اوقات ممکن است ویزا فوراً در دسترس نباشد. در این مورد، باید منتظر بمانید پس از اینکه USCIS درخواست فرم I-130 را تأیید کرد و شماره ویزای مهاجرت در دسترس باشد. شما می توانید این موضوع را در ویزا بولتن منتشر شده توسط وزارت امور خارجه ایالات متحده پیگیری کنید.

 

اگر سابقه کیفری داشته باشم هنوز هم می توانم فرم I-485 را پر کنم؟

هنگامی که فرم I-485 را ارسال می کنید، USCIS ممکن است اطلاعات بیومتریک را برای تأیید هویت شما و انجام بررسی پیشینه درخواست کند.

به عنوان ذینفع، همچنین باید به سوالاتی در مورد سابقه جنایی خود در داخل و خارج از ایالات متحده پاسخ دهید. اگر سابقه کیفری دارید، ممکن است اوضاع پیچیده شود، اما لزوماً به این معنی نیست که درخواست گرین کارت شما رد می شود.

 

فرم I-485J چیست؟

اگر فرم I-485 را برای تعدیل وضعیت خود از طریق پیشنهاد استخدام ارسال کرده اید، اما می خواهید شغل خود را تغییر دهید، ممکن است همچنان واجد شرایط درخواست برای تغییر وضعیت از طریق نقش جدید خود باشید، اگر شغل جدید مشابه شغل قبلی باشد.

برای درخواست قابلیت جابجایی شغل، می توانید فرم I-485 Supplement J را ارسال کنید، که هم شما و هم کارفرمای جدیدتان را ملزم به ارسال اطلاعات می کند. شما باید این را به همان آدرسی که فرم I-485 را ارسال کرده اید، ارسال نمایید.

تفاوت بین فرم I-485 و پردازش کنسولی سفارتها چیست؟

فرم I-485 زمانی استفاده می شود که شخصی که برای گرین کارت خود درخواست می کند قبلاً در ایالات متحده باشد. اگر آنها خارج از ایالات متحده هستند، ممکن است برای آنها راحت تر باشد که از طریق پردازش کنسولی سفارتها برای گرین کارت اقدام کنند. در حالی که الزامات واجد شرایط بودن برای هر دو مشابه است، هر دو فرآیند از لحاظ هزینه، مراحل و … کاملاً متفاوت هستند.

4.7/5 - (3 امتیاز)

اگر تمایل دارید در زمینه فرم I-485 مشاوره دریافت نمایید، فرم زیر را تکمیل و پرداخت کنید تا در اسرع وقت کارشناسان کارت سبز با شما ارتباط بگیرند


ارزیابی مهاجرت
2 پاسخ
 1. mahsa گفته:

  سلام من الان 2 ساله آمریکام میخوام ویزامو دائمی کنم جاب افر هم ارائه میدید شما؟

  پاسخ
  • ساناز قنبری گفته:

   سلام وقت بخیر بله ارائه میدیم برای مشاوره میتونید با شماره 09391324467 در تلگرام در ارتباط باشید و یا با شماره 02149374 تماس بگیرید

   پاسخ

نظر خود را درباره فرم I-485 ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *