ارزیابی مهاجرت
wes

معادل سازی و تاییدیه مدرک wes در آمریکا و کانادا

پروسه مهاجرت شامل مراحل مختلفی است که یکی از آن‌ها معادل‌سازی مدارک و تایید آن‌ها در کشوری است که قصد مهاجرت به آن را دارید. برای مثال متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کشورهای اروپایی ابتدا باید مدارک خود را جهت ارزیابی به سفارت کشور مورد نظر ارسال کنند تا رتبه‌بندی شده و مشخص شود که آیا مدرک آن‌ها از سیستم آموزشی کشور مقصد دارای اعتبار کافی است یا خیر. درواقع، مدرک فرد با یکی از مدارک تحصیلی در کشور مورد نظر تطابق داده شده و معادل‌سازی می‌شود و سپس امکان ثبت‌نام در مقطع تحصیلی بالاتر وجود دارد. یکی از انواع روش‌های تایید مدارک در کشورهای اروپایی، تاییدیه wes است که در ادامه به توضیح و چگونگی آن می‌پردازیم.

تاییدیه WES چیست؟

یکی از مراحلی که متقاضیان مهاجرت تحصیلی برای اخذ اقامت کشور مورد نظر و دریافت ویزای آن باید طی کنند، ارسال مدارک و دریافت تاییدیه‌های لازم است. درواقع، اگر قصد مهاجرت تحصیلی به یک کشور را داشته باشید، ابتدا باید مدارک خود را برای یکی از دانشگاه‌ها یا مدارس کشور مورد نظر ارسال کنید تا مورد بررسی قرار گیرد؛ در‌صورتی‌که مدرک شما تایید شد و پذیرش یک دانشگاه یا مدرسه را دریافت کردید، به سفارت مراجعه کرده یا درخواست صدور ویزای تحصیلی خود را ارائه کنید.

بررسی و تایید مدارک متقاضیان مهاجرت توسط سازمانی به نام wes یا World Education Servise که یک سازمان غیرانتفاعی اما بین‌المللی و جهانی است انجام می‌شود و متقاضیان مهاجرت به کشورهای اروپایی یا آمریکا باید این تاییدیه را داشته باشند. برای درک بهتر عملکرد این سازمان، معرفی آن را با مثالی انجام می‌دهیم. تصور کنید قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را داشته باشید و آخرین مدرکی که در ایران یا هر کشوری دریافت کرده‌اید، مدرک کارشناسی ارشد باشد. این مدرک توسط سازمان wes بررسی شده و با مدارک کارشناسی ارشد در کشور کانادا معادل‌سازی می‌شود. پس از رتبه‌بندی مدرک مشخص می‌شود که متقاضی، امکان مهاجرت با مدرک خود را دارد یا خیر. درصورتی‌که، مدرک شما معادل هیچ کدام از مدارک کانادا نباشد یا از سطح پایین‌تری نسبت‌به مدرک کارشناسی ارشد این کشور برخوردار باشد، امکان تحصیل در مقطع بالاتر را نخواهید داشت و باید مجددا در مقطع ارشد تحصیل کنید. در مواردی ممکن است با گذراندن چند واحد درسی اضافی جبرانی، مدرک تایید شده و قابل استناد باشد.

نحوه ارسال و دریافت تاییدیه مدرک WES در آمریکا و کانادا

درصورتی‌که، متقاضی مهاجرت به آمریکا یا کانادا هستید و قصد معادل‌سازی مدرک خود و دریافت تاییدیه wes را دارید، باید مراحل زیر را طی کنید تا اعتبارسنجی مدرک شما کامل شده و وضعیت آن ازنظر سیستم آموزشی کشور مورد نظر، تایید نهایی شود. این مراحل عبارت‌اند از:

ورود به سایت و انتخاب کشور

در اولین مرحله باید وارد سایت wes شوید و روی گزینه Get Started کلیک کنید. در دومین مرحله‌ پنجره‌ای برای شما باز می‌شود که در آن باید کشوری که قصد مهاجرت تحصیلی به آن را دارید تا مشخص کنید.

انتخاب نوع ویزا یا اپلیکیشن

در مرحله بعد باید نوع ویزای درخواستی و چگونگی ورود به کشور مورد نظر را مشخص کنید که خود سه حالت مختلف دارد:

  • WES Standard Application: این اپلیکیشن مناسب افرادی است که قصد مهاجرت تحصیلی یا دریافت مجوز کار را در کشورهایی مانند کانادا دارند و به این‌منظور باید تاییدیه اعتبار مدرک خود را از دانشگاهی در کشور مقصد داشته باشند؛
  • ECA Application for IRCC: به‌منظور ورود در سیستم اسکپرس اینتری، این اپلیکیشن مورد نیاز است. به‌علاوه، متقاضیان اخذ اقامت دائم کشورهای کانادا یا آمریکا هم به این اپلیکیشن نیاز دارند و درنتیجه، باید معادل سازی مدرک خود را انجام دهند؛
  • ECA Application for Agri-Food Pilot: متقاضیان ورود در برنامه پایلوت کشاورزی و صنایع غذایی باید از طریق این اپلیکیشن اقدام کنند و درنتیجه، نیاز به معادل‌سازی مدرک خود و دریافت تاییدیه wes دارند.

ساخت حساب کاربری

در مرحله بعد باید حساب کاربری خود را ایجاد کنید تا امکان آپلود مدارک جهت بررسی فراهم شود. به این منظور ابتدا باید ایمیلی معتبر در سایت وارد کنید تا کد تایید برای شما صادر شود. بعد از دریافت کد تایید می‌توانید حسابی با مشخصات و اطلاعات شخصی خود ایجاد کنید و سپس اطلاعات مدارک تحصیلیی خود را وارد کنید. در این مرحله علاوه‌بر اطلاعات مدارک تحصیلی باید اطلاعاتی مانند نام کشور محل تحصیل، نام دانشگاه یا مدرسه‌ای که مدرک از آن دریافت شده، سال‌های تحصیل و… را نیز وارد کنید.

پرداخت هزینه

پس از وارد کردن تمام اطلاعات لازم برای بررسی مدارک توسط wes باید هزینه انجام این کار را پرداخت کنید. این هزینه برای پردازش و ارزیابی مدرک تحصیلی پرداخت می‌شود و بدون پرداخت آن، بررسی مدرک انجام نخواهد شد. پس از پرداخت هزینه، جزئیات مدارکی که باید برای ارزیابی به wes ارسال شوند، مشخص می‌شود. در بیشتر موارد حداقل مدرک مورد نیاز دانشنامه، ترجمه دانشنامه و ترجمه رسمی ریز نمرات هستند.

بررسی اطلاعات و آپلود مدارک

پس از دریافت لیست مدارک و پرداخت هزینه باید مجددا اطلاعات خود را بررسی کنید. دقت کنید که نقص در اطلاعات یا اشتباهی در آن‌ها، ممکن است باعث رد شدن درخواست شما یا عدم تایید مدرک ارسالی شود. درنتیجه، باید در ورود و بررسی اطلاعات دقت لازم را به‌عمل آورید. سپس باید مدارک را بارگذاری کنید. در این مرحله به فرمت تایید شده توسط سایت دقت کنید. اگر مدارک با فرمتی غیراستاندارد وارد شوند، احتمال بروز خطا وجود دارد.

دریافت کد پیگیری

در آخرین مرحله کدی برای شما صادر می‌شود که ازطریق آن می‌توانید وضعیت تاییدیه مدرک خود را بررسی کنید. نتیجه نهایی علاوه‌بر مشخص شدن در سایت برای شما ایمیل هم می‌شود؛ بنابراین ضروری است، ایمیلی را وارد کنید که به آن دسترسی داشته باشید.

هزینه معادل سازی و تاییدیه مدارک توسط wes

همان‌طورکه گفته شد یکی از مراحل دریافت تاییدیه مدارک در سیستم wes پرداخت هزینه ارزیابی است. هزینه ارزیابی مدارک در این سیستم بسته به اینکه مدرک شما برای کدام مقطع تحصیلی باشد، چند واحد داشته باشید و ریز نمرات به چه صورت باشد، متفاوت خواهد بود؛ بنابراین امکان مشخص کردن قیمتی مشخص برای انجام این کار وجود ندارد. ازطرفی، برای متقاضیان مهاجرت از کشورهایی مانند ایران که باید پرداخت را به‌صورت ارزی پرداخت کرده و برای خرید ارز مبلغی پرداخت کنند، هزینه نهایی بسته به نرخ ارز نیز متفاوت خواهد بود.

در صورتی‌که موضوع هزینه‌ها برای شما حائز اهمیت است، بهترین کار ارتباط با یک موسسه مهاجرتی و دریافت راهنمایی از آن‌ها است. به‌خصوص با توجه‌به تحریم‌های ایران و نیاز به داشتن کارت اعتباری بین‌المللی برای پرداخت هزینه، نیاز به ارتباط با موسسات مهاجرتی و مجموعه‌هایی که پرداخت‌های ارزی را برای متقاضیان انجام می‌دهند، ضروری است.

اعلام نتایج چقدر زمان می‌برد؟

بررسی مدارک توسط wes بسته به نوع مدرک متفاوت است. برای مثال مدرک اصلی تحصیل معمولا در سه روز کاری بررسی می‌شود، درصورتی‌که متوسط زمان بررسی ریز نمرات، 7 روز کاری است؛ البته گاهی بسته به زمان تقاضا و تعداد متقاضیان، زمان ارزیابی بیشتر یا کمتر می‌شود. درصورتی‌که قصد مهاجرت دارید و در حال انجام اقدامات اولیه آن هستید، باید درخواست خود برای بررسی مدارک را چند ماه زودتر ارسال کنید تا در پروسه مهاجرت شما تاخیر یا خللی ایجاد نشود.

نکات مهم در ارسال مدارک برای wes

چند نکته مهم در ارسال مدارک برای wes وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کرد. این نکات از مشکلاتی که ممکن است در روند بررسی و تایید مدارک شما ایجاد شوند جلوگیری کرده و شانس تایید مدرک را بیشتر می‌کنند.

درج شماره ارجاع روی مدارک

همان‌طورکه گفته شد در اولین مرحله ورود به wes و تشکیل پروفایل کاربری یک کد به ایمیل شما ارسال می‌شود که شماره ارجاع یا رفرنس نامبر مخصوص شما است. این کد باید روی تمام مدارکی که قصد معادل سازی آن‌ها را دارید، درج شود. در غیر این صورت ممکن است مدارک شما به آخر لیست بررسی منتقل شده و در این صورت، مسئولیت تاخیر در دریافت تاییدیه و معادل‌سازی به عهده خود شما خواهد بود.

عدم ارسال اصل مدارک

برخلاف سفارت و دانشگاه که اصل مدارک را از شما درخواست می‌کنند، برای بررسی مدارک توسط wes نیازی به ارائه اصل آن‌ها نیست و با کپی مدارک هم بررسی انجام می‌شود. تنها در مورد ریز نمرات دانشگاه نیاز است که ریز نمرات تایید شده توسط خود دانشگاه برای wes ارسال شوند.

هزینه‌های جانبی به عهده شماست

چند سالی است که wes بررسی مدارک را به‌صورت آنلاین انجام می‌دهد؛ اما درصورتی‌که قصد ارسال فیزیکی مدارک خود برای بررسی را دارید، هزینه‌های ارسال به عهده شماست و اگر در مسیر پست و ارسال، مدرک شما گم شده یا مشکلی برای آن ایجاد شود، wes مسئولیتی در قبال آن‌ها نخواهد داشت.

تاییدیه wes همیشه لازم نیست

در نهایت باید بدانید که تاییدیه wes همیشه لازم نیست. در مورد ویزای تحصیلی یا اقامت دائم این تاییدیه الزامی است؛ اما در اقامت کاری بسته به شرایط آن ممکن است نیازی به تاییدیه نباشد. برای مثال در روش جاب آفری کانادا اگر کارفرما تاییدیه مدرک را درخواست نکند نیازی به معادل سازی آن نیست؛ همچنین برای اخذ ویزای توریستی هم نیازی به این تاییدیه نخواهد بود.

سخن پایانی

معادل سازی و تاییدیه مدارک توسط wes یکی از مراحلی است که بیشتر متقاضیان مهاجرت به آمریکا و اروپا باید انجام دهند. در این مطلب به چگونگی انجام این کار و مواردی که جهت دریافت این تاییدیه باید به آن‌ها توجه کنید پرداختیم. درصورت نیاز به راهنمایی‌های بیشتر می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

4.7/5 - (4 امتیاز)

اگر تمایل دارید در زمینه معادل سازی و تاییدیه مدرک wes در آمریکا و کانادا مشاوره دریافت نمایید، فرم زیر را تکمیل و پرداخت کنید تا در اسرع وقت کارشناسان کارت سبز با شما ارتباط بگیرند


ارزیابی مهاجرت
0 پاسخ

نظر خود را درباره معادل سازی و تاییدیه مدرک wes در آمریکا و کانادا ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *