خدمات شهروندی و مهاجرتی ایالت متحده آمریکا USCIS

سازمان شهروندی و مهاجرتی ایالت متحده آمریکا یا همان USCIS یکی از زیر مجموعه‌های وزرات امنیت میهن آمریکا DHS است. اولولیت اصلی این سازمان حذف انباشتگی پرونده‌های مهاجرت، ترویج امنیت ملی و ارتقای خدمت رسانی به مشتریان است. بخش اصلی خدمات این سازمان در سال‌های گذشته سازمان خدمات مهاجرت و تابعیت آمریکا که زیر مجموعه وزرات دادگستری ایالت متحده بود انجام می‌شد، اما به منظور بهبود خدمت رسانی این خدمات به USCIS موکول شد.

سازمان خدمات شهروندی و مهاجرتی ایالت متحده آمریکا چیست و چه وظایفی دارد؟

از سال 2003 میلادی خدمات شهروندی و مهاجرت آمریکا USCIS مسئولیت وظایف خدمات مهاجرتی دولت فدرال را برعهده گرفت. این سازمان با تمرکز انحصاری بر مدیریت برنامه‌های مهاجرتی و به منظور ارتقا و کارایی خدمات مهاجرتی تاسیس شد. از این زمان به منظور دستیابی به اهداف فوق قوانین مختلف شامل مهاجرت و اجرای گمرک ICE، قانون امنیت میهن برای نظارت بر اجرای امور مهاجرت و امنیت مرزها و گمرک و حفاظت از مرز CBP نیز تصویب شد. در حال حاضر این سازمان تقریبا 19 هزار کارمند داشته و 223 دفتر در سراسر دنیا دارد اما مرکز اصلی آن در آمریکا است.

همانطور که در بخش مقدمه نیز اشاره شد، USCIS در حال حاضر بسیاری از وظایف INS سابق را انجام می‌دهد. رسیدگی و قضاوت درباره مسائل مختلف مهاجرت مانند درخواست‌های ویزای کاری، شهروندی، درخواست تنظیم وضعیت(گرین کارت) و پناهندگی از جمله وظایف اصلی این سازمان است. خدمات شهروندی و مهاجرتی آمریکا همچنین رسما وظیفه حفاظت از امنیت ملی، نگه داری پرونده‌های معوقه مهاجرت و بهبود کارایی و خدمات را نیز برعهده دارد. علاوه بر موارد ذکر شده تصمیمات قضایی انجام شده در مراکز خدماتی را نیز USCIS انجام می‌دهد. دیگر مسئولیت‌های آژانس خدمات شهروندی و مهاجرتی ایالت متحده را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • مدیریت مزایا و خدمات مهاجرت
  • صدور مجوز استخدام EAD
  • رسیدگی به دادخواست‌های کارگران موقت غیر مهاجر O-1، H1-B و غیره
  • عملکرد وب سایت اداره مهاجرت آمریکا

 

آشنایی با عملکرد وب سایت USCIS

این روزها توسعه دنیای اینترنت، تقریبا اغلب کارها و خدمات تا حد بسیار زیادی به صورت اینترنتی انجام می‌شود. کارهای مهاجرتی و درخواست برای آن، ارائه مدارک و بسیاری دیگر از مراحل مهاجرت نیز از طریق وب سایت رسمی اداره مهاجرت در هر کشور انجام می‌شود. وب سایت USCIS یکی از پر بازدید کننده‌ترین وب سایت‌ها است که افرادی که به دنبال مهاجرت به آمریکا هستند، بسیار از آن بازدید می‌کنند.

درخواست کنندگان، متقاضیان و نمایندگان رسمی آن‌ها می‌توانند سوالات مربوط به پرونده و خدمات خود را از طریق سایت USCIS پیگیری کنند.  این سوالات می‌تواند شامل سوالاتی درباره پرونده، مشکلاتی مانند عدم دریافت کارت، اخطار یا سند از طریق پست، درخواست محل اقامت برای معلولین، تصحیح اشتباهات چاپی و موارد مشابه باشد.  سوالات و درخواست‌هایی که در سایت مطرح می‌شود  برای پردازش و پاسخگویی به مرکز یا دفتر مربوطه USCIS ارسال خواهد شد. فرم درخواست تغییر آدرس، پیگیری روند پرونده، دریافت فرم‌های مهاجرت و بارگذاری آن‌ها پس از تکمیل نیز توسط سایت آژانس خدمات شهروندی و مهاجرتی آمریکا انجام می‌شود.

در صورتی که افراد نتوانند به صورت آنلاین پاسخ درخواست و سوال خود را پیدا کنند، می‌توانند با سازمان تماس بگیرند. در صورتی که تماس تلفنی نیز نتواند مشکل افراد را رفع کند، موضوع به دفتر یا مرکز سازمان USCIS ارسال می‌شود. در موارد خاص نیز بعضی از افراد ( در درجه اول افراد ساکن آمریکا) می‌توانند درخواست ملاقات حضوری در خدمات شهروندی و مهاجرتی آمریکا داده و حضوری مشکل خود را پیگیری کنند.

 

فرم های USCIS

همانطور که در بالا اشاره شد یکی از خدمات آنلاین در سایت خدمات شهروندی و مهاجرتی آمریکا دریافت فرم و بارگذاری آن‌ها پس از تکمیل است. این کار تا قبل از سال 2002 توسط INS پردازش و مدیریت می‌شد. در حال حاضر USCIS دو فرم مربوط به تابعیت و مهاجرت را مدیریت و پردازش می‌کند. فرم‌ها متشکل از یک دنباله حروف و بعد از آن چند رقم هستند. فرم های مربوط به مهاجرت با I و فرم‌های مربوط به تابعیت با N شروع می‌شود. با توجه به نوع درخواست خود باید فرم‌های مورد نیازتان را بدانید تا بتوانید آن‌ها را از سایت دانلود کرده و پس از تکمیل بارگذاری کنید.

 

تامین منابع مالی USCIS به چه صورت است؟

برخلاف اغلب آژانس‌های فدرال در آمریکا، بودجه این سازمان تقریبا به طور کامل از طریق هزینه‌های کاربران تامین می‌شود. USCIS هزینه‌های مربوط به پرونده تابعیت و هزینه قضایی متقاضیان را به طور قانونی برداشت می‌کند. براساس آمارهای سال 2020 بودجه اداره مهاجرت آمریکا 4.85 میلیارد دلار بود که از این مقدار 97.3درصد از طریق هزینه‌ها و 2.7 درصد از طریق کنگره تامین شد.

 

مدت زمان پردازش فرم‌ها در USCIS چقدر است؟

زمان پردازش درخواست و اطلاعات با توجه به نوع دادخواست متفاوت خواهد بود، البته به عنوان یک قانون USCIS حداکثر 120روز فرصت دارد تا تصمیم خود درباره هر دادخواست را اتخاد کند. اگر بعد از 120 روز USCIS هنوز تصمیمی نگرفته باشد، شخص می‌تواند درخواست قضایی پرونده خود را در دادگاه منطقه‌ای فدرال ایالت متحده پیگیری کند. همچنین مدت زمان پردازش درخواست در هر مرکز خدماتی می‌تواند با مرکز دیگر متفاوت باشد. مراکزی با حجم کاری بالا مدت زمان پردازش بیشتری نسبت به مراکز دیگر خواهند داشت. همچنین بسته به اینکه مورد شخص نیاز به مصاحبه داشته باشد یا نه زمان پردازش متفاوت خواهد بود. در صورت نیاز به مصاحبه دوره انتظار دفتر محلی، محل قرار گرفتن در صف مصاحبه و حجم درخواست‌های دریافتی دفتر نیز بر این مدت تاثیرگذار خواهد بود.

رای شما به این پست

اگر تمایل دارید در زمینه خدمات شهروندی و مهاجرتی ایالت متحده آمریکا USCIS مشاوره دریافت نمایید، فرم زیر را تکمیل کنید تا در اسرع وقت کارشناسان کارت سبز با شما ارتباط بگیرند


ارزیابی مهاجرت
0 پاسخ

نظر خود را درباره خدمات شهروندی و مهاجرتی ایالت متحده آمریکا USCIS ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *