ارزیابی مهاجرت
uae emirats

خرید ملک در امارات

در سال‌های اخیر تقاضا برای خرید ملک در امارات به‌طور چشم‌گیری افزایش یافته است. این کار فرصت مناسبی را برای حفظ سرمایه و افزودن ارزش آن فراهم می‌کند. خرید ملک در این کشور مزایایی دارد و درصورتی‌که، بدون برنامه‌ریزی و توجه به برخی نکات انجام شود، معایبی نیز به‌همراه خواهد داشت. در ادامه این مطلب قصد بررسی مزایا و معایب خرید ملک در کشور امارات به‌خصوص شهر دبی را داریم؛ همچنین در مورد شرایط و بایدها و نبایدهایی که برای خرید ملک در کشور امارات باید به آن توجه کرد نیز صحبت خواهیم کرد.

مزایای خریداری ملک در کشور امارات

پیش‌از شروع صحبت در مورد شرایط و قوانین خرید ملک در کشور امارات به یک سوال مهم متقاضیان مهاجرت، یعنی امتیازات و مزایای خرید ملک در این کشور می‌پردازیم. امارات، همسایه جنوبی ایران، امروزه مقصد مهاجرتی بسیاری از ایرانیان به‌خصوص در روش‌هایی مانند سرمایه‌گذاری است و علت این موضوع، مزایایی است که سرمایه‌گذاری به‌خصوص خرید ملک در امارات دارد. این مزایا عبارت‌اند از:

قیمت مناسب

با یک نگاه کلی می‌توان گفت که قیمت املاک در کشور امارات بسیار مناسب‌تر از همسایگان اطراف، حتی ایران است. این در حالی است که تمام املاک نوساز این کشور، شیک و به‌روز و دارای بهترین امکانات هستند. از طرفی، عدم وجود مالیات بر درآمد حاصل از اجاره ملک در امارات، عاملی دیگر در مناسب بودن قیمت املاک این کشور به‌شمار می‌رود. با این حال، قیمت املاک در این کشور تحت تاثیر عواملی مانند شهر محل سکونت نیز قرار می‌گیرد.

اخذ اقامت

خرید ملک در امارات نه‌فقط یک سرمایه‌گذاری مطمئن و راهی برای حفظ ارزش پول، بلکه روشی برای اخذ اقامت کشور امارات است. همه افرادی که در این کشور ملکی خریداری می‌کنند، در شرایطی مشخص، قادر به دریافت اقامت این کشور خواهند بود.

افزایش روزافزون املاک

پیشرفت‌های صورت‌گرفته در کشور امارات و رشد این کشور در جامعه جهانی موجب شده است که ارزش املاک در این کشور روزبه‌روز افزایش پیدا کند و این موضوع نیز از دیگر مزایای خرید ملک در این کشور است.

شرایط راحت زندگی

امارات کشوری اسلامی است و بسیاری از قوانین آن با دیگر کشورهای اسلامی مانند ایران مشابهت دارد. به همین دلیل زندگی در آن برای ایرانیانی که قصد مهاجرت با هدف پیشرفت موقعیت اقتصادی و اجتماعی خود را دارند و شرایط راحت زندگی و نزدیکی به فرهنگ ایران برای آن‌ها حائز اهمیت است، فرصت مناسبی محسوب می‌شود.

معایب خرید ملک در امارات

خرید ملک در کشور امارات در کنار تمام مزایای گفته شده معایبی هم دارد که برای خریدی منطقی و عاقلانه باید به این موارد هم توجه داشت. مهم‌ترین معایب خرید ملک در این کشور به شرح زیر هستند:

 • عدم دریافت حق شهروندی به‌واسطه خرید ملک؛
 • هزینه نسبتا بالا در شهرهای پیشرفته‌تر مانند دبی.

شرایط خرید ملک در کشور امارات

خرید ملک در هرجای دنیا قوانین به‌خصوصی دارد. در کشور امارات هم خرید خانه و ملک چه با هدف سرمایه‌گذاری و چه با هدف استفاده شخصی برای مهاجرت و زندگی در این کشور، دارای قوانین به‌خصوصی است. به‌طورکلی، می‌توان گفت به‌جز شهروندان کشورهای عمان، عربستان، قطر، کویت و بحرین شهروندان و اتباع دیگر کشورها برای خرید ملک در کشور امارات با محدودیت‌هایی روبه‌رو هستند که یکی از آن‌ها محدودیت در انتخاب منطقه و محل ملک است. به عبارت دیگر، شهروندانی که از کشورهایی به‌جز 5 مورد گفته‌شده برای خرید ملک در امارات اقدام می‌کنند، تنها قادر به خرید از مناطقی خاص تحت‌عنوان مناطق آزاد هستند که 50 منطقه آن در دبی و 9 منطقه آن در ابوظبی قرار دارد.

از دیگر شرایط خرید ملک در کشور امارات می‌توان به تفاوت مالکیت املاک در این کشور نسبت‌به دیگر کشورها اشاره کرد. برخلاف بسیاری از کشورهای دنیا با خرید ملک در امارات، فرد مالکیت مادام‌العمر ملک خریداری شده را به‌دست نمی‌آورد، بلکه تنها به مدت 99-50 سال مالک آن بوده و بعد از این مدت ملک از مالکیت فرد خارج می‌شود.

توجه داشته باشید که محدودیتی در مورد نوع ملک برای خرید در امارات وجود ندارد و متقاضیان انجام این کار قادر به خرید انواع خانه‌های ویلایی، آپارتمان و… هستند. طبق آمارهایی که از بازار املاک امارات به‌خصوص دبی دریافت شده، متقاضی خرید آپارتمان در این کشور تقریبا 5 برابر خانه‌های ویلایی است.

مدارک لازم برای خرید ملک در کشور امارات

برای خرید ملک در امارات نیز مانند هر اقدام دیگری فرد باید مدارکی داشته باشد و این مدارک را در زمان خرید به سازمان‌های مربوطه ارائه کند. این نکته را به‌یاد داشته باشید که جمع‌آوری صحیح مدارک در پروسه خرید ملک از اهمیت زیادی برخوردار است. برخی از مهم‌ترین مدارکی که متقاضیان خرید ملک در کشور امارات برای طی کردن مسیر خرید باید فراهم کنند، به شرح زیر هستند:

 • پاسپورت و مدارک هویتی متقاضی خرید ملک؛
 • ویزا و اجازه اقامت در امارات؛
 • قرارداد خرید و فروش ملک که شرایط و ضوابط خرید ملک در آن مشخص شده باشد؛
 • گواهی از سازنده یا مالک قبلی برای املاکی که مستقیما از سازنده خریداری نشده و در بازار ثانویه به فروش رفته باشند؛
 • وکالت‌نامه درصورتی‌که سرمایه‌گذار ملک را از طریق وکیل یا از نماینده رسمی سازنده خریداری کرده باشد.

مراحل خرید ملک در کشور امارات

باوجود شرایط و قوانین خاصی که خرید ملک در امارات دارد، مراحل این کار چندان پیچیده نیست و پروسه سختی ندارد. متقاضیان خرید ملک در این کشور با طی کردن چند مرحله می‌توانند ملک مورد نظر خود را خریداری کرده و در آن سکونت کنند. این مراحل را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

بررسی و انتخاب ملک برای خرید

اولین مرحله برای خرید ملک در کشور امارات بررسی و انتخاب ملک مورد نظر برای خرید است. درواقع، باید به‌دنبال خانه‌ای مناسب در این کشور باشید که با سلیقه و نیازهای شما سازگاری داشته باشد. به‌منظور بررسی و انتخاب ملک می‌توانید از ویزای توریستی امارات استفاده کنید و ضمن گردش در این کشور املاک مختلف را بررسی کنید یا از طریق سایت‌های کارگزاری املاک که تصاویر و مشخصات املاک مختلف ویلایی و آپارتمانی قابل خرید در آن قرار می‌گیرند، موقعیت املاک مختلف را بررسی کرده و درنهایت، ملک مناسب خود برای خرید را انتخاب کنید.

تنظیم قرارداد

یکی از مراحل خرید ملک در امارات هم مانند دیگر کشورهای دنیا، تنظیم و بستن قراردادی میان خریدار و فروشنده است. در این قرارداد باید اطلاعاتی مانند آدرس، اندازه و مساحت ملک، شرایط و ضوابط معامله خرید و فروش، تاریخ پرداخت‌ها و تکمیل‌ وجه و پرداخت‌کننده وجه مشخص باشد. درواقع، اگر ملک توسط فردی خریداری شده، اما نماینده رسمی و قانونی او مانند وکیل هزینه‌ها را پرداخت می‌کند، تمام این موارد باید در قرارداد مشخص باشند.

دریافت گواهی عدم اعتراض درصورت خرید با وام

درصورتی‌که، ملک با وام مسکن خریداری شود به یک گواهی دیگر هم نیاز است که آن گواهی عدم اعتراض است و توسط بانک صادر می‌شود. درواقع، خریدار متعهد می‌شود که پرداخت اقساط وام را به‌موقع انجام داده و هیچ‌گونه اعتراضی بابت شرایط وام نداشته باشد.

ثبت مالکیت

پس از پرداخت هزینه‌ها، مالیات و تکمیل مبلغ ملک به اسم خریدار ثبت می‌شود. این ثبت باید به‌صورت قانونی تایید شده باشد و خریدار مدارک مربوط به آن را دریافت کند.

اخذ ویزای امارات از طریق خرید ملک

اخذ اقامت و ویزای امارات هدف تمام افرادی است که در این کشور ملکی خریداری می‌کنند. سرمایه‌گذاران خارجی به‌واسطه خرید ملکی با ارزش حدودی 550000 دلار می‌توانند اقامت طلایی امارات را دریافت کنند. ویزای طلایی امارات شرایط اقامتی 10ساله برای خریدار، همسر و فرزندان تحت تکفل او را فراهم می‌کند.

درصورتی‌که، ارزش ملک از مبلغ گفته‌شده کمتر باشد، اما تعداد اعضای خانواده سرمایه‌گذار برای اخذ اقامت امارات مناسب باشد، اقامت موقت 2ساله برای آن‌ها صادر می‌شود. اقامت موقت 2ساله برای سرمایه‌گذاران متاهل با خرید ملکی به ارزش 272 هزار دلار و برای سرمایه‌گذاران مجرد با ارزش ملکی به میزان 200 هزار دلار فراهم می‌شود.

قوانین خرید ملک در امارات

درنهایت، خرید ملک در کشور امارات قوانینی دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خریدار ملک در امارات اجازه استفاده از وام مسکن را ندارد؛ اما درصورتی‌که ملک دارای وام باشد، امکان پرداخت اقساطی مبلغ برای او وجود دارد.
 • پس از خرید ملک در امارات فرد تا 3 سال امکان فروش آن را نخواهد داشت.
 • اعتبار ویزای اقامتی، چه 10ساله و چه 2ساله، به‌صورت موقت است و برای حفظ اعتبار آن، صاحب ویزا موظف است که هر 6 ماه یک‌بار به کشور مقصد سفر کند.درواقع، اگر فرد هر 6 ماه یکبار به امارات سفر نکند، ویزای او باطل خواهد شد.
 • ویزای خرید ملک مانند ویزای موقت اجازه کار برای فرد صادر نمی‌کند، اما با ویزای طلایی در شرایط خاص می‌توان در امارات کار کرد یا به تحصیل پرداخت.

سخن پایانی

خرید ملک در امارات راهی کم‌دردسر برای دریافت اقامت این کشور و زندگی در جایی با بیشترین امکانات و سطح رفاهی بالا است؛ البته خرید ملک در کشوری دیگر درصورتی‌که با قوانین کشور مورد نظر آشنایی نداشته باشید، گاهی می‌تواند به یک چالش بزرگ تبدیل شده و ضرروزیان‌های متعددی برای شما داشته باشد. برای جلوگیری از هرگونه ضرروزیان در زمینه خرید ملک در کشور امارات، بهترین راهکار استفاده از خدمات مجموعه‌های مهاجرتی مانند کارت سبز است.

5/5 - (1 امتیاز)

اگر تمایل دارید در زمینه خرید ملک در امارات مشاوره دریافت نمایید، فرم زیر را تکمیل و پرداخت کنید تا در اسرع وقت کارشناسان کارت سبز با شما ارتباط بگیرند


ارزیابی مهاجرت
0 پاسخ

نظر خود را درباره خرید ملک در امارات ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *