ارزیابی مهاجرت

نحوه گرفتن گواهینامه رانندگی در امارات

امارات متحده عربی کشوری زیبا با سواحل زیبا و نقاط مختلف گردشگری به‌مقصدی مهم برای گردشگران و مهاجران تبدیل شده است. گشت‌وگذار در این کشور زیبا بدون داشتن گواهینامه رانندگی، ممکن است کمی دشوار باشد. خبر خوب این است که نحوه گرفتن گواهینامه رانندگی در امارات، فرایند سختی نیست و تمامی افرادی که قصد رانندگی در امارات را دارند، به‌راحتی می‌توانند برای دریافت آن اقدام کنند. در این راهنمای جامع، تمام اطلاعات لازم برای اخذ گواهینامه رانندگی در امارات به‌صورت کامل تشریح می‌شود.

شرایط لازم برای دریافت گواهینامه رانندگی در امارات

شرایط لازم برای دریافت گواهینامه رانندگی در امارات شامل سن، نوع گواهینامه درخواستی و ملیت هر فرد می‌شود.

ابتدا، شرایط سنی لازم برای گرفتن گواهینامه رانندگی در امارات را بررسی می‌کنیم؛ شرایط سنی برای دریافت گواهینامه رانندگی برای خودروهای سبک 18سال است؛ به‌ عبارت دیگر، افرادی که قصد دریافت گواهینامه برای رانندگی خودروهای سبک را دارند، می‌بایست حداقل 18 سال سن داشته باشند.

در مورد رانندگی با خودروهای سنگین، اتوبوس و… گفتنی است که حداقل سن برای رانندگی خودروهای سنگین 20 سال و خودروهای سنگین‌تر مانند اتوبوس 21 سال است؛ علاوه‌بر این موارد، رانندگی با موتورسیکلت نیز احتیاج به گواهینامه دارد که شرط سنی آن برای متقاضیان دریافت گواهینامه موتورسیکلت حداقل17 سال است.

شرط ملیت برای دریافت گواهینامه رانندگی در امارات

از دیگر شرایط برای نحوه گرفتن گواهینامه رانندگی در امارات شرط ملیت این کشور است؛ انجام مراحل دریافت گواهینامه برای اتباع امارات، نسبتا ساده است. اتباع این کشور کافی است که مدارک هویتی خود را ارائه دهند و پس‌ از قبولی در آزمون‌های رانندگی، گواهینامه رانندگی خود را دریافت کنند.

اتباع خارجی امارات برای دریافت گواهینامه این کشور باید اقداماتی را انجام دهند و پس از گذراندن تمام مراحل، می‌توانند گواهینامه خود را دریافت کنند؛ اولین مرحله، اخذ ویزای اقامت معتبر امارات است. ویزاهای اقامت امارات انواع مختلفی را شامل می‌شوند که متقاضیان گواهینامه این کشور می‌توانند با این ویزا جهت دریافت گواهینامه اقدام کنند.

انجام معاینات پزشکی

از دیگر الزامات اخذ گواهینامه رانندگی در امارات، انجام معاینه پزشکی تحت‌نظر اداره راه و حمل‌و‌نقل زمینی (RTA) است. معاینات پزشکی با هدف اطمینان از اینکه متقاضیان از نظر جسمی و روحی برای رانندگی خودرو آمادگی لازم را دارند، انجام می‌شود.

مدارک لازم جهت ارائه به مرکز پزشکی

هنگام مراجعه به مرکز پزشکی برای گرفتن گواهینامه رانندگی در امارات، لازم است که متقاضیان گواهینامه مدارک زیر را ارائه دهند:

  • گذرنامه: گذرنامه معتبر و با اعتبار حداق 6 ماه باشد.
  • ویزا: اتباع خارجی لازم است که ویزای اقامت معتبر خود را ارائه دهند.
  • فرم درخواست:  فرم درخواست از وب سایت RTA دریافت شود.
  • پرداخت هزینه: هزینه‌های لازم جهت انجام معاینات پزشکی پرداخت شود.
  • انجام معاینات: انجام معاینات پزشکی شامل معاینه بینایی، معاینه شنوایی، معاینه حرکتی برای محک‌زدن توانایی شما در حرکت دادن دست‌ها، پاها و معاینه پزشکی کلی جهت بررسی سابقه پزشکی فرد می‌شود.

دریافت گواهی اعتبار

پس از قبولی در تمام معاینات، متقاضیان دریافت گواهینامه، گواهی سلامت رانندگی را دریافت می‌کنند. این گواهی تا مدت زمان مشخصی معتبر است و معمولا 3 سال اعتبار دارد. این گواهی تایید می‌کند که فرد برای دریافت گواهینامه رانندگی صلاحیت کامل را دارد.

نحوه گرفتن گواهینامه رانندگی در امارات

پس از بررسی شرایط لازم برای دریافت گواهینامه رانندگی و دارا بودن هر شرط، فرد می‌بایست‌ آموزشگاهی را انتخاب کند و ثبت‌نام خود را در آن‌جا انجام دهد. آموزشگاه‌های رانندگی زیادی در امارات وجود دارند که دوره‌های اخذ گواهینامه رانندگی را ارائه می‌دهند؛ توصیه می‌شود که متقاضیان آموزشگاهی را انتخاب کنند که توسط اداره راه و حمل‌ونقل زمینی RTA امارات متحده عربی مجوز دارد.

آموزشگاه رانندگی دوره‌های آموزشی رانندگی تئوری و عملی را ارائه می دهد. در دوره‌های تئوری آموزش رانندگی قوانین رانندگی، علائم جاده و سایر اطلاعات مهم رانندگی به متقاضیان آموزش داده می‌شود. در دوره‌های عملی آموزش رانندگی نیز به متقاضیان دریافت گواهینامه رانندگی نحوه رانندگی در یک محیط امن آموزش داده می‌شود؛ دوره‌های عملی نقش بسیار مهمی در آموزش رانندگی دارند. پس از اتمام این دوره‌ها متقاضیان دریافت گواهینامه رانندگی می‌توانند در آزمون‌های لازم شرکت کنند و پس از قبولی، گواهینامه خود را تحویل بگیرند.

شرکت در آزمون‌‌های رانندگی امارات

پس از اتمام دوره‌های آموزشی رانندگی لازم است که متقاضیان در آزمون‌های رانندگی که شامل ۳ بخش است، شرکت کنند؛ اولین آزمون، آزمون تئوری است؛ این آزمون به‌صورت چندگزینه‌ای انجام می‌شود که دانش متقاضیان را از قوانین رانندگی ارزیابی می‌کند؛ سوالات این آزمون از کتاب آموزشی مخصوص آن مطرح می‌شود و درباره قوانین و علائم رانندگی است.

شرکت در آزمون پارکینگ برای دریافت گواهینامه

مرحله دیگر آزمون‌های رانندگی در امارات، شرکت در آزمون پارکینگ است؛ متقاضیان دریافت گواهینامه رانندگی پس از قبولی در آزمون تئوری، لازم است که در آزمون پارکینگ شرکت کنند؛ در این آزمون مهارت‌های مربوط به پارک کردن خودرو شرکت‌کنندگان بررسی و محک زده می‌شود. به‌عبارت دیگر، شرکت‌کنندگان لازم است که مهارت‌های خود در زمینه پارک دوبل، پارک روی شیب و… را به نمایش بگذارند.

شرکت در آزمون نهایی برای دریافت گواهینامه

مرحله آخر نحوه گرفتن گواهینامه رانندگی در امارات شرکت در آزمون نهایی یا شهری است؛ در این مرحله، شرکت‌کنندگان لازم است که تمامی توانایی خود در رانندگی در شهر و جاده را نمایش دهند و درصورت رعایت تمامی قوانین در آزمون قبول می‌شوند و گواهینامه خود را دریافت می‌کنند. مدت‌زمان برگزاری این آزمون معمولا ۱۵ دقیقه است و درصورتی‌که فرد در آزمون رد شود، باید مجددا در کلاس‌های آموزشی شرکت کند.

سخن نهایی

نحوه گرفتن گواهینامه رانندگی در امارات متحده عربی، فرایندی نسبتا ساده و آسان است؛ مشروط بر اینکه شرکت‌کنندگان از تمام الزامات و مراحل آن آگاهی داشته باشند. درصورتی‌که فرد دارای تمامی شرایط لازم برای اخذ گواهینامه رانندگی باشد و به‌صورت کامل آموزش ببیند، می‌تواند در آزمون‌های رانندگی شرکت کند و پس از قبولی گواهینامه خود را تحویل بگیرد.

رای شما به این پست

اگر تمایل دارید در زمینه نحوه گرفتن گواهینامه رانندگی در امارات مشاوره دریافت نمایید، فرم زیر را تکمیل و پرداخت کنید تا در اسرع وقت کارشناسان کارت سبز با شما ارتباط بگیرند


ارزیابی مهاجرت
0 پاسخ

نظر خود را درباره نحوه گرفتن گواهینامه رانندگی در امارات ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *