ارزیابی مهاجرت
ssn

سوشیال سکیوریتی نامبر

سوشیال سکیوریتی نامبر (Social Security Number) که تحت‌عنوان ssn نیز شناخته می‌شود، یک شماره ۹ رقمی است که از طرف اداره تامین اجتماعی (SAA) به شهروندان ایالات متحده، افراد دارای مجوز اقامت دائم و کارگران غیرمهاجر واجد شرایط در ایالات متحده داده می‌شود. در ادامه این مطلب از کارت سبز، توضیحات کاملی در مورد این شماره و اهداف آن ارائه شده است.

سوشیال سکیوریتی نامبر به چه منظور دریافت می‌شود؟

SAA از این شماره برای ارائه گزارش حقوق به دولت، پیگیری مزایای تامین اجتماعی و اهداف دیگری استفاده می‌کند. دانشجویان ایالات متحده دارای ویزای F و M که از اداره شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) مجوز اشتغال دریافت کرده‌اند، به ssn نیاز دارند.

شما هنگام رسیدن بازنشستگی به دریافت خدمات تامین اجتماعی نیاز پیدا می‌کنید. در این زمان، دولت از اطلاعات مربوط به سوشیال سکیوریتی شما برای تشخیص صلاحیت دریافت حقوق بازنشستگی استفاده می‌کند. بسیاری از افراد از یک شماره ssn در طول دوران حیات خود استفاده می‌کنند؛ درحالی‌که، برخی از افراد ممکن است به‌دلایل مختلف مانند سرقت هویت و اطلاعات به تعویض شماره نیاز داشته باشند.

سوشیال سکیوریتی نامبر یک شناسه منحصربه‌فرد است که به شهروندان ایالات متحده و برخی از ساکنان برای پیگیری وضعیت درآمد و تعیین مزایا اختصاص داده می‌شود؛ اما هدف از ایجاد این شماره فقط پیگیری وضعیت خدمات تامین اجتماعی نیست و برای اهداف زیر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد:

  • دریافت اعتبار؛
  • افتتاح حساب بانکی؛
  • دریافت مزایای دولتی یا بیمه خصوصی؛
  • خرید ماشین یا خانه.

چرا و چه وقت به شماره سوشیال سکیوریتی نیاز داریم؟

هر زمان که در شغل جدیدی مشغول به‌کار شوید، کارفرما برای اخذ ssn شما اقدام می‌کند. بخش حسابداری سازمان شما از این شماره، برای آماده کردن گزارش‌های لازم مربوط به درآمد شما استفاده می‌کند. کارفرما از این شماره برای گزارش مالیاتی هم استفاده می‌کند؛ مگر اینکه ایالت شما مالیات بر حقوق نداشته باشد. ssn برای بررسی وضعیت قانونی کارگران و مجوز کار آن‌ها نیز توسط کارفرما قابل استفاده است. در ادامه به موارد کاربرد ssn به‌صورت تفصیلی اشاره می‌کنیم.

باز کردن حساب در موسسات مالی آمریکا

از سال ۱۹۷۰، دولت فدرال از بانک‌ها خواسته است که شماره سوشیال سکیوریتی یا شماره شناسایی مالیات‌دهندگان فردی (ITIN) را دریافت کنند. موسسات مالی برای بررسی اعتبار، گزارش سود و درآمد یا زیان سرمایه‌گذاری به IRS، گزارش سود وام مسکن قابل کسر مالیت به IRS و مدیریت حساب شما، از سوشیال سکیوریتی نامبر (ssn) شما استفاده می‌کنند.

درخواست وام فدرال

دولت از سوشیال سکیوریتی استفاده می‌کند تا از صلاحیت شما برای اخذ وام‌های فدرال مانند وام دانشجویی فدرال مطمئن شود. مثلا برای واجد شرایط بودن برای وام‌های دانشجویی فدرال باید شرایط زیر را داشته باشید:

  • نباید وام فدرال دیگری را به‌طور پیش‌فرض دریافت کرده باشید؛
  • باید تبعه قانونی باشید یا ویزای اقامت موقت داشته باشید؛
  • اکثر متقاضیان مرد باید در خدمات انتخابی ثبت‌نام کرده باشند.

درخواست انواع کمک‌های عمومی

برنامه‌های مربوط به کمک‌های عمومی مانند مزایای بیکاری یا بیمه از کارافتادگی تامین اجتماعی (SSDI)، معمولا توسط سازمان‌های ایالتی یا دولتی فدرال مدیریت می‌شوند. این سازمان‌ها برای شناسایی افراد از سوشیال سکیوریتی نامبر استفاده می‌کنند تا مطمئن شوند که افراد تحت پوشش، مدعی دریافت مزایایی باشند که ازنظر قانون حق دریافت آن را دارند.

درخواست پاسپورت

قانون فدرال شما را ملزم می‌کند که هنگام درخواست پاسپورت ایالات متحده، شماره ssn خود را ارائه دهید. اگر ssn ندارید، باید سوگند یاد کنید که این شماره هرگز برای شما صادر نشده است.

ارائه اظهارنامه مالیاتی

IRS از سوشیال سکیوریتی نامبر برای تطبیق درآمدی که در اظهارنامه مالیاتی خود گزارش می‌دهید با درآمد دریافتی شما که کارفرما و موسسات مالی گزارش می‌دهند، استفاده می‌کند؛ همچنین درصورت داشتن فرزند، باید ssn آن‌ها را ارائه دید.

اخذ گواهینامه رانندگی

بیشتر ایالت‌ها برای اخذ گواهینامه رانندگی، از شما می‌خواهند که ssn خود را ارائه دهید. افراد غیرشهروندی که شماره ssn ندارند، در بسیاری از موارد مانند گرفتن گواهینامه رانندگی، ثبت نام در مدرسه، دریافت بیمه درمانی خصوصی یا درخواست کمک‌های دولتی مانند مسکن یارانه‌ای نیاز به ارائه ssn ندارند. دولت شماره ssn را به افراد بدون صلاحیت نمی‌دهد؛ حتی بانک‌ها و شرکت‌های اعتباری نیز درصورت نداشتن شماره ssn نمی‌توانند از شما بخواهند که آن را ارائه بدهید. بااین‌حال، بدون این شماره، موسسات مالی نمی‌توانند اعتبار شما را بررسی کنند. این امر می‌تواند دریافت کارت اعتباری یا وام را برای شما دشوار و یا حتی غیرممکن کند.

مراحل اخذ سوشیال سکیوریتی نامبر در حین تحصیل در آمریکا

اگر می‌خواهید در طول مدت تحصیل در ایالات متحده، شماره ssn دریافت کنید، باید یک سری مراحل را طی کنید که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

صحبت با مدیران مدرسه یا کالج

با مسئولین مدرسه (DSO) یا کالج در مورد شرایط کار و آموزش خود در ایالات متحده صحبت کنید. DSO شما اطلاعات مهمی را در مورد قوانین و الزامات لازم برای دانشجویان F و M به اشتراک می‌گذارد و واجد شرایط بودن شما را برای درخواست ssn تایید یا رد می‌کند.

بررسی وضعیت فعال خود در سیستم اطلاعات دانشجویی

وضعیت تحصیلی شما در سیستم اطلاعات دانشجویی و تبادل بازدیدکنندگان باید حداقل تا دو روز پیش از درخواست برای ssn فعال باشد. اگر در وضعیت‌های دیگری فعال بوده‌اید، شانس شما برای پذیرفته شدن پایین می‌آید.

تا ۱۰ روز منتظر بمانید

برای دریافت سوشیال سکیوریتی نامبر باید تا ۱۰ روز پس از ورود به ایالات متحده منتظر بمانید. این مدت زمان برای بررسی اطلاعات و به‌روزرسانی سیستم‌های دولتی لازم است. SSA برای بررسی وضعیت دانش‌آموز غیرمهاجر و تشخیص صلاحیت اعطای ssn، از برنامه Systematic Alien Verification for Entitlements استفاده می‌کند که به‌اختصار (SAVE) نامیده می‌شود. شما می‌توانید از Case Check برای پیگیری وضعیت صلاحیت خود استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر به Case Status خود مراجعه کنید.

به دفتر خدمات درمانی محلی مراجعه کنید

برای اخذ شماره سوشیال سکیورتی، باید فرم‌های مربوطه را در دفاتر SSA دریافت و پر کنید. مدارک شما برای اثبات سن، هویت و وضعیت مهاجرت باید آماده باشد؛ همچنین، تمام شواهد وضعیت مهاجرت و مجوز کار، نباید منقضی شده باشند.

سوشیال سکیویتی نامبر و گواهینامه رانندگی

در بسیاری از ایالت‌های آمریکا، لازم است قبل از اقدام برای اخذ گواهینامه رانندگی، ssn دریافت کرده باشید یا برای دریافت آن اقدامات لازم را انجام داده باشید. در این ایالت‌ها، اگر شما یا افراد تحت تکفل شما واجد شرایط کار نباشید؛ اما بخواهید گواهینامه رانندگی دریافت کنید، ابتدا باید برای فرم ssn از دفتر محلی SSA درخواست بدهید و فرم SSA-L676 را دریافت کنید. این فرم نشان می‌دهد که به طی کردن مراحل اخذ فرم ssn نیازی ندارید.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم توضیحات کاملی در مورد سوشیال سکیوریتی نامبر یا ssn و اهداف آن ارائه بدهیم. درصورت بروز هرگونه سوال در مورد مهاجرت به آمریکا و مسائل مربوط به آن، می‌توانید با کارشناسان و مشاورات کارت سبز در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

اگر تمایل دارید در زمینه سوشیال سکیوریتی نامبر مشاوره دریافت نمایید، فرم زیر را تکمیل و پرداخت کنید تا در اسرع وقت کارشناسان کارت سبز با شما ارتباط بگیرند


ارزیابی مهاجرت
0 پاسخ

نظر خود را درباره سوشیال سکیوریتی نامبر ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *