ارزیابی مهاجرت

ویزای تحصیلی عمان

مهاجرت به عمان در سال‌های اخیر رشد قابل‌توجهی داشته که بخشی از آن به‌دلیل کیفیت بالای زندگی است که می‌توان در این کشور به‌دست آورد. از طرفی، تحصیل در عمان نیز به یک گزینه محبوب برای دانشجویان و دانش‌آموزان در سراسر دنیا به‌خصوص ایرانی‌هایی که قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارند، تبدیل شده است. از مهم‌ترین مزایای تحصیل در این کشور می‌توان به نزدیکی فرهنگی و جغرافیایی آن به ایران اشاره کرد؛ اما شرایط اخذ ویزای تحصیلی عمان چیست؟ چه مدارکی موردنیاز است؟ برای یافتن پاسخ این پرسش‌ها و دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد تا انتهای متن ما را همراهی کنید.

 

ساختار نظام آموزشی و دانشگاه‌های برتر عمان

به‌طورکلی، نظام آموزشی عمان به سه بخش ابتدایی، مقدماتی و متوسطه در پیش از دانشگاه که در 12 سال به‌طول می‌انجامد، طبقه‌بندی می‌شود؛ همچنین، پس از دانشگاه نیز در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری در دانشگاه تقسیم‌بندی می‌شود. از دانشگاه‌های معروف عمان می‌توان به دانشگاه سلطان قابوس، نیزوا، دوفار، سوهر و دانشگاه برتر تکنولوژی اشاره کرد.

آشنایی با انواع ویزای تحصیلی عمان

اگر قصد ادامه تحصیل در عمان را دارید باید به‌دنبال دریافت ویزای این کشور باشید؛ البته این نکته را در نظر بگیرید که یکی از الزامات مهم دریافت ویزای تحصیلی، داشتن اسپانسر خواهد بود. درحقیقت، حامی باید مسئولیت اقامت شما را برعهده بگیرد که در مورد ویزای دانشجویی، اسپانسر همان دانشگاهی است که قصد تحصیل در آن را دارید.

در حالت کلی، شرایط اخذ ویزای تحصیلی عمان برای هر کشور مبدا متفاوت است. این نوع ویزا معمولا ۶ماهه صادر می‌شود و باتوجه‌به طول دوره این امکان فراهم است که اقدام به تمدید ویزا کنید. از طرفی، براساس رشته و طول دوره تحصیلی، شما می‌توانید برای دریافت یکی از انواع ویزای دانشجویی زیر درخواست دهید.

ویزای دانشجویی 16A

این ویزا برای یک دوره یک‌ساله صادر می‌شود و تا 3 سال نیز امکان تمدید دارد. از طرفی، برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل تمام‌وقت در عمان را دارند، مناسب خواهد بود.

ویزای دانشجویی 16B

این نوع ویزای تحصیلی عمان برای ادامه تحصیل به‌صورت پاره‌وقت مناسب است و برای یک دوره 6 ماه با امکان تمدید تا 3 سال صادر می‌شود.

ویزای دانشجویی 16C

این ویزا مناسب تحصیل در دوره‌های کوتاه‌مدت است و برای یک دوره 3 ماه صادر می‌شود که امکان تمدید تا 6 ماه را نیز دارد.

ویزای دانشجویی 16D

اگر قصد تحصیل در دوره‌های فنی و حرفه‌ای را دارید می‌توانید از این ویزا که برای دوره یک‌ساله صادر می‌شود، استفاده کنید؛ البته بسته به دوره مورد نظرتان تا 3 سال نیز تمدید خواهد شد.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کشور عمان چگونه است؟

برای دریافت ویزای تحصیلی عمان با تکمیل مدارک موردنیاز باید مراحل زیر را طی کنید:

1- وارد سایت سفارت عمان شوید و فرم آنلاین مربوط به اخذ ویزای دانشجویی را تکمیل کنید.

2- پس از تکمیل فرم و وارد کردن مشخصات مورد نیاز، یک نسخه از آن را پرینت کنید و برای سفارت عمان در تهران توسط پیک ارسال کنید.

3- اکنون می‌توانید مراحل دریافت ویزای تحصیلی خود را به‌صورت آنلاین پیگیری کنید.

4- در این مرحله مدارک و اسناد شما توسط سفارت بررسی و اعتبارسنجی می‌شود.

5- درنهایت، با تایید مدارک، پاسپورت شما تحویل پیک می‌شود.

اگر تمامی مراحل فوق را به‌درستی و بدون نقص انجام دهید، با دریافت پاسپورت می‌توانید برای فراهم‌کردن مقدمات سفر خود به کشور عمان اقدام کنید.

آیا داشتن مدرک زبان برای اخذ ویزای تحصیلی کشور عمان ضروری است؟

یکی از مدارک ضروری برای دریافت اجازه تحصیل دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های کشور عمان، گواهی قبولی در آزمون تافل یا آیلتس است. براساس دانشگاه مقصد ممکن است نمرات ارائه شده متفاوت باشد؛ اما برای دریافت ویزای تحصیلی عمان باید حداقل نمره 5.5 آیلتس را در هر 4 مهارت کسب کنید.

شرایط لازم برای اخذ ویزای تحصیلی دانشگاه‌های عمان چیست؟

این نکته مهم را در نظر داشته باشید که دریافت ویزای معتبر به‌تنهایی باعث ورود شما به کشور عمان نمی‌شود. درحقیقت، یکی از شرایط ضروری برای این کار تایید ویزای تحصیلی و اجازه ورود به عمان و تاییدیه افسر پلیس سلطنتی عمان در فرودگاه مقصد خواهد بود. علاوه‌بر آن، باید موارد زیر را نیز برای این منظور رعایت کنید.

 • داشتن اعتبار حداقل ۶ماهه برای پاسپورت؛
 • نداشتن ویزای فعال دیگری برای عمان؛
 • پذیرش در یکی از موسسات آموزشی یا دانشگاه‌های مورد تایید سفارت؛
 • ارائه مدارک معتبر برای حمایت مالی؛
 • داشتن نامه حمایت مالی دانشگاه برای اخذ ویزای تحصیل عمان؛
 • پرداخت کامل شهریه دوره تحصیلی؛
 • ارائه مدارک معتبر بیمه درمانی

درنهایت نیز شرط برگشت به کشور ایران پس از گذراندن دوره تحصیلی، از موارد مهمی است که باید برای دریافت ویزای دانشجویی عمان انجام دهید.

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی در عمان

اکنون که با ویزای تحصیلی کشور عمان آشنا شدید، بهتر است بدانید که مدارک موردنیاز برای درخواست این نوع ویزا عبارت‌اند از:

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی؛
 • کپی پاسپورت با اعتبار حداقل ۶ ماه؛
 • ۲ عدد عکس در ابعاد موردنیاز گذرنامه؛
 • سوابق تحصیلی؛
 • نامه پذیرش از دانشگاه مقصد؛
 • تاییدیه پرداخت اپلیکیشن فی دانشگاه؛
 • نامه حمایتی مبنی‌بر پرداخت تمامی هزینه‌های تحصیل در عمان؛
 • صورت‌حساب بانکی ۳ ماه اخیر؛
 • بلیت رفت هواپیما؛
 • کارت واکسیناسیون تب زرد و بیماری حصبه؛
 • بیمه درمانی با اعتبار یک سال؛
 • گزارش پزشکی تایید شده توسط وزارت بهداشت عمان.

علاوه‌بر موارد فوق، باید فیش پرداختی هزینه پیش‌پرداخت دانشگاه که تقریبا یک یا دو سوم شهریه است را به‌همراه فیش پرداختی بیعانه ضمانتی و پرداخت هزینه فرایند بررسی ویزا ارائه کنید.

سخن آخر

به‌طورکلی، دریافت ویزای تحصیلی عمان و اقامت در این کشور می‌تواند مسیر را برای رسیدن به کشور‌های اروپایی و آمریکایی برای شما هموارتر کند. این موضوع را مدنظر قرار دهید که ابتدا باید هدف مشخصی از گرفتن ویزای تحصیلی داشته باشید و تمامی مدارک و اطلاعات موردنیاز را کاملا مطابق با واقعیت و بدون نقص ارائه دهید تا درخواست ویزای شما رد نشود. از همین رو، بهتر است برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور با افراد حرفه‌ای و شرکت‌های معتبر مشورت کنید تا خیال‌تان برای طی‌کردن درست مسیر راحت باشد.

رای شما post

اگر تمایل دارید در زمینه ویزای تحصیلی عمان مشاوره دریافت نمایید، فرم زیر را تکمیل و پرداخت کنید تا در اسرع وقت کارشناسان کارت سبز با شما ارتباط بگیرند


ارزیابی مهاجرت
0 پاسخ

نظر خود را درباره ویزای تحصیلی عمان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *