ارزیابی مهاجرت
i-131a-form

فرم I-131A

دارندگان اقامت دائم امریکا که گرین‌ کارت این کشور را دارند، زمانی‌که به خارج از ایالات متحده سفر می‌کنند، اگر گرین کارت خود را گم کنند، برای ورود مجدد به کشور با مشکلاتی مواجه می‌شوند. برای حل این مشکل نیاز به اخذ تعدادی مجوز قانونی دارند. فرم i-131a یکی از مهم‌ترین مدارکی است که باید آن را تهیه کنند. این فرم درواقع، نوعی سند سفر محسوب می‌شود که ورود مجدد به کشور را برای افراد مقیم امریکا مجاز اعلام می‌کند. برای آشنایی کامل با فرم در خواست سند سفر و چگونگی اخذ این مدرک تا انتهای مطلب پیش رو با ما همراه باشید.

فرم i-131a چیست؟

پیش از معرفی فرم i-131a، به این نکته توجه کنید که این فرم با فرم i-131 متفاوت است. فرم I-131a به‌طور ویژه برای دارندگان گرین کارت و اقامت دائم طراحی شده‌است؛ اما فرم i-131 برای افراد غیرشهروند امریکا کاربرد دارد.

افراد مقیم امریکا و دارنده کارت سبز این کشور که اقامت دائم امریکا را دارند، اگر در سفر خود به خارج از ایالات متحده، کارت سبز خود را به هر علتی مانند مفقودی، سرقت یا آسیب از دست داده‌ باشند، براساس قوانین این کشور، اجازه ورود به خاک امریکا را ندارند. به همین منظور، سازمان مهاجرتی این کشور (USCIS) فرمی تحت عنوان فرم I-131a را تنظیم کرده‌است که به نوعی سند در خواست سفر و مجوز ورود برای این دسته از شهروندان امریکا محسوب می‌شود. با پر کردن این فرم و ارسال آن به سفارت امریکا، اجازه بازگشت به کشور صادر می‌شود.

چه کسانی واجد شرایط دریافت فرم i-131a هستند؟

ایالات متحده امریکا قوانینی را تعیین کرده‌است که براساس آن تمامی ناوگان‌های مسافربری مانند فرودگاه و خطوط هواپیمایی، در هنگام ورود مسافران به خاک این کشور، باید مجوزهای قانونی مانند پاسپورت و ویزای مسافران را بررسی کنند. افراد مقیم امریکا که دارای گرین کارت و اقامت دائم یا مشروط هستند، برای ورود باید گرین کارت یا سند سفر خود را نشان دهند. آن دسته از دارندگان کارت سبز امریکا، در‌‌صورتی‌که با شرایطی که در ادامه توضیح داده می‌شود، مواجه شوند، ملزم به دریافت فرم i-131a هستند:

 • اگر در سفر خارج از امریکا به سر می‌برید و قصد بازگشت به کشور را دارید؛ در‌حالی‌که مدت زمان سفر شما کمتر از یک سال است و در این مدت گرین کارت شما مفقود شده، به سرقت رفته یا آسیب دیده ‌است؛
 • اگر در سفر خارج از امریکا به سر می‌برید و قصد بازگشت به کشور را دارید اما مدت زمان سفر کمتر از دو سال است و در این مدت سند سفر شما مفقود شده یا به سرقت رفته است.

همان‌طورکه اشاره شد، بررسی طول مدت زمان غیبت برای دریافت سند سفر ضروری است. در این شرایط، مدت لازم از زمانی‌که شما از خاک امریکا خارج می‌‌شوید تا پیش از روزی که هزینه سند I-131a را پرداخت می‌کنید، محاسبه می‌شود.

مدارک لازم برای ثبت درخواست سند سفر

زمانی‌که برای تشکیل پرونده و ثبت درخواست سند سفر i-131a به سفارت امریکا در کشور فعلی مراجعه می‌کنید، باید مدارک زیر را به‌همراه داشته باشید:

 • اصل پاسپورت و یک کپی از صفحه بیوگرافی و مشخصات فردی خود؛
 • درصورت وجود گرین کارت خود، یک کپی از این کارت؛
 • درصورت نداشتن گرین کارت و مفقودی آن، ارائه مدارکی مبنی‌بر اقامت قانونی شما در امریکا مانند ویزای مهاجرتی، کپی گرین کارت، مهر I-551؛
 • یک کپی از بلیت رفت‌وبرگشت به امریکا یا هر مدرکی که زمان خروج و برنامه بازگشت به کشور را نشان دهد؛
 • یک عکس رنگی با ویژگی‌های عکس مخصوص پاسپورت در اندازه ۲*۲ اینچ که در مدت زمان حداکثر ۳۰ روز پس از ارسال فرم I-131a گرفته شده‌است.

چگونگی تکمیل فرم i-131a

برای پرکردن فرم سند سفر یا i-131a نکات زیر را رعایت کنید:

 • اگر فرم را به روش دستی و بدون تایپ کامپیوتری پر می‌کنید، از خودکاری با جوهر سیاه برای نوشتن استفاده کنید؛
 • هزینه‌های لازم را بهصورت کامل پرداخت کنید؛
 • تمامی اطلاعات را به‌درستی وارد کنید و کپی از مدارک لازم را ارسال کنید.

به‌خاطر داشته باشید که درصورت وجود نقص در اطلاعات واردشده یا مدارک ارسالی، احتمال رد درخواست از سوی USCIS وجود دارد.

مدت زمان رسیدگی به درخواست فرم I-131a

به‌طورکلی، سازمان مهاجرتی امریکا (USCIS) مدت زمان رسیدگی به درخواست فرم i-131a و دریافت سند سفر را تقریبا دو هفته اعلام کرده‌است. بااین‌حال، ممکن است باتوجه‌به حجم درخواست‌ها و پرونده‌های مهاجرتی موجود در سفارت، زمان اعلام‌شده تغییر کند. ازسوی‌دیگر، مدت زمان اعلام‌شده در سفارت امریکا در کشورهای مختلف متغیر است و بعضی کشورها فرایند رسیدگی را با سرعت بیشتر و برخی با سرعت کمتری انجام می‌دهند. برای جلوگیری از هرگونه تاخیر در این فرایند، در ارسال مدارک و درج اطلاعات در فرم‌ها دقت کنید؛ چراکه هرگونه اشتباهی در اطلاعات ارسالی، فرایند رسیدگی به درخواست را به تاخیر می‌اندازد.

اگر شرایط شما به‌گونه‌ای است که باید پاسخ درخواست خود را در سریع‌ترین زمان ممکن دریافت کنید، مدارکی مبنی‌بر نیاز فوری برای رسیدگی به درخواست خود را ضمیمه مدارک کرده و ارسال کنید. شما می‌توانید بلیت پرواز خود یا هر مدرکی که نشان می‌دهد باید در زمان مشخصی به امریکا برگردید را ارسال کنید.

شرایط بازگشت به امریکا پس از دریافت سند سفر

همان‌طورکه اشاره شد، مجوزهای سند سفر معمولا در زمانی کمتر از دو هفته و گاهی باتوجه‌به شرایط کنسولگری مذکور، در زمانی کمتر از ۴۸ ساعت هم ارائه می‌شود. این سند درواقع، یک برگه ورود با اعتبار موقت است که نشان می‌دهد شما شرایط لازم برای بازگشت به امریکا را دارید و به این وسیله می‌توانید با ناوگان‌های مسافربری به مقصد امریکا سفر کنید. اما دو نکته را برای این موقعیت در نظر داشته باشید:

 • سند سفر تنها برای ۳۰ روز اعتبار دارد؛ بنابراین سفر خود را به شکلی برنامه‌ریزی کنید که تا پیش از پایان یافتن اعتبار این مجوز به امریکا بازگردید؛
 • اگرچه این سند مجوزی برای ورود شما به خاک امریکا است؛ اما مامورین اداره گمرک CBP علاوه‌بر این مجوز، سایر مدارک شما را برای ورود به کشور هم بررسی می‌کنند و درصورت تایید نهایی آن‌ها می‌توانید به امریکا بازگردید.

هزینه تشکیل پرونده برای فرم I-131a

برای ارسال فرم I-131a و دریافت سند سفر باید هزینه‌ای حدود ۵۷۵ دلار پرداخت کنید. این پرونده نیاز به پرداخت هزینه خدمات بایومتریک به مبلغ ۸۵ دلار ندارد.

بررسی شرایط دریافت فرم I-131a برای افرادی با گرین کارت منقضی‌شده

اگرچه نمی‌توان یک پاسخ قطعی برای چنین شرایطی ارائه کرد، اما معمولا افرادی که اعتبار گرین کارت آن‌ها پایان یافته است، نیازی به ارسال سند I-131a ندارند. باتوجه‌به قوانین اداره گمرک و محافظت مرزی ایالات متحده امریکا (CBP)، افرادی با شرایط زیر می‌توانند بدون سند سفر وارد خاک این کشور شوند:

 • اگر گرین کارت منقضی‌شده‌ای دارید که اعتبار آن ۱۰ سال ‌است؛ اما درحال‌حاضر برای مدت کمتر از یک سال در خارج از امریکا به سر می‌برید؛
 • اگر گرین کارت منقضی‌شده دارید و اعتبار آن دو سال است. علاوه‌بر این، فرم I-797 را هم در اختیار دارید که نشان می‌دهد فرم I-751 (فرم در خواست حذف شرایط اقامت دائم) یا فرم I-829 (فرم مرتبط با ویزای سرمایه‌گذاری) را ارسال کرده‌اید. با ارسال فرم I-797 در چنین شرایطی مدت زمان اعتبار گرین کارت شما برای مدت ۲۴ ماه تمدید می‌شود؛
 • اگر گرین کارت منقضی‌شده به‌همراه نامه‌ای از سوی سازمان ارتش امریکا یا یکی از سازمان‌های دولتی امریکا که استخدام آن هستید، دارید که در چنین شرایطی زمان خروج از امریکا اهمیتی ندارد.

توصیه می‌شود، در صورت پایان یافتن اعتبار گرین کارت در سفر به خارج از امریکا، برای اطمینان از نیاز خود به ارسال فرم سند سفر، با شرکت هواپیمایی یا شرکت حمل‌ونقل که از خدمات آن برای سفر خود استفاده کرده‌اید، تماس بگیرید و پرس‌وجو کنید. اگرچه اداره CBP ورود افرادی را که در یکی از دسته‌بندی‌های بالا قرار دارند، به خاک امریکا مجاز اعلام کرده‌است، با این حال، ممکن است ناوگان مسافربری مذکور این اجازه را برای شما صادر نکند. در چنین شرایطی نیز نیاز به ارسال فرم i-131a دارید.

بررسی شرایط دریافت فرم I-131a برای کودکان متولدشده در خارج از امریکا

اگر فرزندتان در خارج از خاک ایالات متحده به دنیا آمده‌ است و درحال‌حاضر قصد ورود به این کشور را دارید، درصورت داشتن شرایط زیر باید سند سفر را دریافت کنید:

 • شما به‌عنوان والد، اقامت دائم امریکا یا ویزای مهاجرتی امریکا دارید؛
 • فرزندتان کمتر از دو سال سن دارد؛
 • فرزندتان برای اولین‌بار است که به‌همراه شما وارد خاک امریکا می‌شود.

به یاد داشته باشید، در چنین شرایطی نیز با ناوگان مسافربری که قصد سفر با آن‌ها را دارید، تماس بگیرید تا از نیاز یا عدم نیاز خود به این سند اطمینان یابید.

سخن پایانی

فرم i-131a یا سند سفر، مجوزی برای ورود به خاک امریکا است. مجوزی که برای دارندگان گرین کارت یا اقامت دائم امریکا صادر می‌شود. اگر در سفر خود به خارج از این کشور، گرین کارت خود را به دلایلی مانند سرقت یا مفقودی، از دست داده‌اید، برای بازگشت به امریکا نیاز به اخذ این سند دارید. برای دریافت سند سفر باید فرم مربوطه را به‌همراه سایر مدارک و پرداخت هزینه‌های لازم به سفارت امریکا در کشوری که به آن سفر کرده‌اید، ارائه دهید تا پس از گذشت دو هفته سند سفر برای شما ارسال شود. درنهایت، شما می‌توانید به‌صورت قانونی به امریکا بازگردید. اگر شما هم تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه را دارید یا برای پر کردن فرم به مشکل مواجه شدید میتوانید از کارشناسان کارت سبز در این زمینه مشاوره بگیرید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

اگر تمایل دارید در زمینه فرم I-131A مشاوره دریافت نمایید، فرم زیر را تکمیل و پرداخت کنید تا در اسرع وقت کارشناسان کارت سبز با شما ارتباط بگیرند


ارزیابی مهاجرت
2 پاسخ
 1. قادر گفته:

  سلام من گیرین کارت داشتم اما متاسفانه مفقود شده شما میتونید این درخواستو برای من پر کنید؟

  پاسخ

نظر خود را درباره فرم I-131A ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *