ارزیابی مهاجرت
us-h2c

ویزای H2C

ویزاهای گروه H-2 ایالات متحده آمریکا برای مهاجران موقت و به‌اصطلاح کارگران فصلی صادر می‌شود. این ویزاها برای گروه‌های شغلی مختلف صادر می‌شوند و هرکدام از آن‌ها قوانین، شرایط، امکانات و محدودیت‌های قانونی متفاوتی دارند. در این مقاله به معرفی جدید‌ترین نوع این گروه از ویزاها به نام ویزای H2C آمریکا می‌پردازیم. این ویزا موارد بسیار استثنایی را در اختیار افراد واقف شرایط خواهد گذاشت؛ برای کسب اطلاعات جامع در این زمینه تا پایان مقاله ما را همراهی کنید.

ویزای H2C آمریکا چیست؟

قوانین نیروی کار آمریکا همواره به‌دنبال گسترش فعالیت افرادی است که مهارتی تخصصی در زمینه‌های مختلف دارند؛ اما در ماه مارس سال ۲۰۱۹ لایحه‌ای مصوب شد که مفاد آن شرایط کار را برای کارگرانی با مهارت پایین که در زمینه‌هایی غیر از کشاورزی فعالیت می‌کردند را آسان‌تر کرد. ویزای H2C آمریکا نوعی ویزای کاری و اقامتی موقت برای کارگرانی با مهارت‌ها و تخصص‌های معمولی است. درواقع، این ویزا نوعی نسخه به‌روزرسانی شده ویزای H2A آمریکا بوده که قرار است نیروی کار موردنیاز ایالات متحده را به‌شکلی گسترده‌تر فراهم کند. در مرحله اول تصویب لایحه مربوط به این ویزا عنوان شد که سقف صدور روادید ویزای H2C آمریکا ۸۵۰۰ ویزای موقت اولیه در سال بوده که قرار است اکثرا برای کارگران ساختمانی و بیمارستانی صادر شود.
این ویزا شرایط اقامت موقت و کاری کارگران کم‌مهارت را در کشور آمریکا آسان‌تر کرده و می‌توان آن را طی بازه‌های زمانی مشخص مجددا تمدید کرد؛ همچنین در بسیاری از منابع ذکر شده که در شرایط خاصی تعداد ویزاهای موقت اولیه می‌تواند حدود ۵ درصد برای تأمین نیروی کار ایالات متحده افزایش یابد.

ویزای H2C جایگزین ویزای H2A

همان‌طورکه در بخش قبل نیز اشاره کردیم، ویزای H2C درواقع، نسخه تکمیل‌کننده ویزای کاری و اقامت موقت H2A است. ویزای H2A آمریکا برای کارگران فصلی حوزه کشاورزی صادر می‌شود و اعتبار آن عموما یک سال است. کارفرمایان حوزه کشاورزی ایالات متحده آمریکا یا سهام‌داران آن می‌توانند به کمک این ویزا، از کشورهای خارجی کارگران فصلی استخدام کنند. برخلاف ویزای H2C آمریکا هیچ سقف و محدودیتی برای صدور این ویزا وجود ندارد؛ اما این ویزا شرایطی دارد. برای کارفرمایان حوزه کشاورزی در ایالات متحده آمریکا، تنها زمانی‌که شرایط زیر فراهم باشد امکان درخواست صدور ویزا H2A میسر خواهد بود:
• موقعیت‌های شغلی که آن‌ها پیشنهاد می‌کنند، باید کار موقت و فصلی باشد.
• کارفرمایان باید ثابت کنند که کارگران آمریکایی تمایلی به موقعیت شغلی مشخص شده ندارند، شرایط انجام آن توسط این کارگران فراهم نیست یا این موقعیت شغلی برای آن‌ها سودمند محسوب نمی‌شود.
• کارفرمایان باید ثابت کنند که استخدام کارگران خارجی و غیرآمریکایی هیچ تاثیر منفی بر میزان حقوق و دستمزد کارگران آمریکایی ندارد.
علاوه‌بر شرایط بالا، کارگرانی که خواستار دریافت ویزا H2A هستند باید شرایط زیر را داشته باشند:
• در زمینه کشاورزی تجربه داشته باشند.
• بتوانkد به زبان انگلیسی صحبت کنند.
• قصد بازگشت به کشور خود را داشته باشند.
کارگران باید از طرف یک کارفرمای آمریکایی جاب آفر دریافت کرده باشند.

ویزای H2C آمریکا چه شرایطی را برای مهاجرین فراهم می‌کند؟

ویزای H2C ایالات متحده آمریکا شرایط بسیار استثنایی و مناسبی را برای کارگران فصلی حوزه‌های غیرکشاورزی فراهم می‌کند؛ ازجمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مدت اعتبار

مدت اعتبار ویزای اولیه H2C سه سال خواهد بود. این مدت اعتبار در مقایسه با دیگر ویزاهای کاری موقت آمریکا بسیار قابل‌توجه است.
امکان جابه‌جایی بین موقعیت‌های شغلی مشخص‌شده
در دیگر ویزاهای موقت کاری کارگران باید قوانین سخت‌گیرانه‌ای را در حوزه کاری و شغل خود رعایت کنند؛ به این صورت که اگر فرصت شغلی پیشنهاد شده را بپذیرند، به‌هیچ‌عنوان نمی‌توانند شغل خود را تغییر دهند و در مکان دیگری مشغول به‌کار شوند؛ اما در ویزای H2C آمریکا کارگران می‌توانند مکان کار خود را عوض کنند. توجه داشته باشید که این کار منوط به رعایت قوانین محدودیت مکانی مشخص شده است. سازمان مهاجرت آمریکا برای هر کارگر مشخص می‌کند که می‌تواند درصورت عوض‌ کردن زمینه‌کاری خود، در چه مکان دیگری مشغول به‌کار شود.

خروج از آمریکا و بازگشت مجدد

در برخی از منابع ذکر شده است که دارندگان ویزای H2C می‌توانند یک بازه زمانی کوتاه‌مدت را در خارج از خاک آمریکا بگذارند و مجددا به ایالات متحده بازگردند. این امکان در بسیاری در ویزاهای کاری موقت دیده نمی‌شود.

همراهی همسر و فرزندان

در تعدادی از منابع مهاجرتی ایالات متحده آمریکا ذکر شده است که کارگران فصلی می‌توانند همسر و فرزندان زیر ۲۲ سال‌ را با خود به کشور آمریکا ببرند؛ این مقوله نیز در بسیاری از ویزاهای کاری کارگران فصلی و موقت دیده نمی‌شود.

حقوق

حقوق کارگرانی که این ویزا را دریافت کرده‌اند به ۸.۴۳ دلار نیز خواهد رسید.

چه کسانی می‌توانند جهت دریافت ویزای H2C آمریکا اقدام کنند؟

همان‌طورکه در بخش‌های قبل نیز مشاهده کردید، ویزای H2C کشور آمریکا امکانات و شرایط بسیار ویژه‌ای را در اختیار کارگران فصلی قرار می‌دهد که بیش‌از ۹۰ درصد آن‌ها شامل حال دارندگان ویزاهای کاری موقت گروه H-2 نمی‌شود؛ اما چه کسانی می‌توانند H2C آمریکا را دریافت کنند؟ شرایط اخذ ویزای H2C آمریکا به شرح زیر است:
• افراد متقاضی کار در حوزه‌های خارج از کشاورزی باشند؛ ازجمله آن‌ها می‌توان به کارگران ساختمان‌سازی و بیمارستانی اشاره کرد.
• برای چندین ماه هیچ شغلی نداشته و در زمینه‌ای فعال نباشند.
• مهارت خاصی نداشته باشند.
• مدرک دانشگاهی نداشته باشند.
• در زمینه‌ای مشغول به‌کار شوند که یک کارگر آمریکایی حداقل طی ۴۵ روز گذشته برای آن درخواست نداده باشد؛ همچنین هیچ کارگر آمریکایی نتواند در این جایگاه شغلی مشغول به‌کار شود.
• رزومه آن‌ها و پس‌زمینه اطلاعاتی، سیاسی و جرم‌انگاری آن‌ها توسط وزارت امور خارجه آمریکا تایید شده باشد.
کارفرمایان آمریکایی که شرایط زیر را داشته باشند می‌توانند برای استخدام کارگر خارجی و اخذ ویزای H2C آمریکا برای آن‌ها درخواست دهند:
• در منطقه‌ای مشغول به‌کار باشند که نرخ بیکاری آن طی سه ماه متوالی کمتر از ۵ درصد باشد.
• سابقه کاری‌ آن‌ها در زمینه پرداخت مالیات، حقوق و رعایت قوانین کاری منصفانه بدون مشکل باشد.
• اعتصاب مداوم، تعطیلی و اختلاف کاری (بین کارفرما و کارگر یا ۲ کارگر با یکدیگر) نداشته باشد.
علاوه‌بر موارد بالا، سابقه آن‌ها نیز باید از نظر اطلاعاتی، سیاسی و جرم‌انگاری توسط وزارت امور خارجه آمریکا تایید شود.

تفاوت ویزای H2C و H2A آمریکا چیست؟

تفاوت مهم ویزای H2C آمریکا با H2A در حوزه کاری استخدام کارگران فصلی و موقت است. ویزای H2A به‌طور اختصاصی برای کارگران موقت حوزه کشاورزی صادر می‌شود و کاربرد دیگری ندارد؛ اما ویزای H2C برای کارگران حوزه‌های دیگر مانند ساختمان‌سازی نیز صادر می‌شود. درواقع، ویزای کاری H2C شغل‌های بسیار گسترده‌تری را پوشش می‌دهد و تعداد افرادی که می‌توانند برای دریافت آن اقدام کنند بیشتر است.
مدت اعتبار ویزای H2C سه‌برابر ویزای H2A است درحالی‌که، ویزای اولیه H2A تنها یک سال اعتبار دارد. تمدید ویزای H2C برای ۲ تا ۳ بار متوالی امکان‌پذیر است. کارفرمایانی که درخواست دریافت ویزای H2A را برای کارگران خود می‌دهند، تنها ۱۸ ماه فرصت دارند تا برنامه امنیتی E-Verify را برای دریافت ویزای استاندارد H2A تکمیل‌ کنند؛ اما در ویزای H2C آمریکا این مهلت ۲۴ ماه است.
در ویزای H2A آمریکا افراد نمی‌توانند همسر و فرزندان‌شان را با خود به ایالات متحده آمریکا ببرند؛ اما در نوع H2C کارگران فصلی می‌توانند همسر و فرزندان زیر ۲۲ سال را با خود به شهرستان محل کارشان منتقل کنند. ویزای H2A محدودیت‌های حمل‌و‌نقل بسیاری را برای کارگران فراهم می‌کند؛ به‌طوری‌که تنها کارفرمایان باید آن‌ها را جابه‌جا کرده یا برایشان بلیط تهیه کنند؛ اما در ویزای H2C این محدودیت برداشته شده و کارگران می‌توانند به اختیار خود به مکان‌های دیگر سفر کنند.

مجازات عدم توجه به قوانین ویزای H2C آمریکا چه هستند؟

همان‌طورکه در بخش‌های قبلی مقاله نیز مشاهده کردید ویزای H2C ایالات متحده آمریکا امکانات کاری بسیار گسترده‌ای را در اختیار کارگران فصلی قرار می‌دهد؛ اما در کنار این شرایط بسیار مناسب، محدودیت‌های قانونی و مجازات‌هایی نیز برای جلوگیری از عدم رعایت قوانین وضع شده است. ازجمله این جریمه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• کارفرمایانی که به آزار کارگران بپردازند، از آن‌ها شکایت شود یا قوانین را زیر پا بگذارند به یک تا دو سال حکم عدم تایید صلاحیت و پرداخت ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار جریمه محکوم خواهند شد.
• کارفرمایانی که قوانین را رعایت نکنند و به قاچاق انسان متهم شوند حکم عدم صلاحیت را برای همیشه دریافت می‌کنند.
علاوه‌بر این موارد، افرادی که به‌عمد تا حداکثر ۴۵ روز سر کار خود حاضر نشوند نیز به پرداخت ۵۰۰۰ دلار جریمه یا گذراندن حداکثر ۹۰ روز زندان محکوم خواهند شد.
ویزای H2C آمریکا، مهاجرتی موقت اما مطمئن

ویزای H2C یکی از جامع‌ترین ویزاهای کاری موقت ایالات متحده آمریکا است و شرایط بسیار مناسبی را برای افراد فراهم می‌کند. کارگرانی که موفق به دریافت این ویزا شوند می‌توانند تا حداکثر سه سال بدون نیاز به تمدید مجدد ویزا در آمریکا ساکن شوند و همسر و فرزندان زیر ۲۲ سال‌ خود را به خاک ایالات متحده ببرند. حقوق دارندگان ویزای H2C آمریکا تا ۸ دلار در ساعت می‌رسد و می‌توانند شغل خود را عوض کنند. می‌توانید برای کسب اطلاعات تکمیلی با واحد پشتیبانی سایت کارت سبز به شماره ۰۹۳۹۱۳۲۴۴۶۷ در تماس باشید. امیدواریم با نگارش این مقاله تمامی سوال‌های شما در این زمینه پاسخ داده باشیم.

رای شما به این پست

اگر تمایل دارید در زمینه ویزای H2C مشاوره دریافت نمایید، فرم زیر را تکمیل و پرداخت کنید تا در اسرع وقت کارشناسان کارت سبز با شما ارتباط بگیرند


ارزیابی مهاجرت
0 پاسخ

نظر خود را درباره ویزای H2C ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *