ارزیابی مهاجرت

ویزای H آمریکا

ویزای H آمریکا یکی از ویزاهای غیر مهاجرتی ایالت متحده است که به کارگران حرفه‌ای اجازه فعالیت شغلی به صورت موقت را می‌دهد. این ویزا به کارفرمایان آمریکایی این اجازه را می‌دهد که در حوزه کاری خود از افراد متخصص خارجی بهره مند شوند. ویزای H آمریکا خود به انواع مختلف ویزای H1B، H1C، H2A و H2C تقسیم بندی می‌شود. بسیاری از افراد ویزای H آمریکا را تنها با ویزای H1 می‌شناسند، چرا که این ویزا رایج‌ترین و پر مخاطب‌ترین نوع از ویزای H آمریکا به شمار می‌رود. با ما همراه شوید تا در این مطلب بیشتر با این ویزای غیر مهاجرتی آمریکا و شرایط اخذ آن آشنا شویم.

 

ویزای H1 آمریکا چیست؟

همان طور که در بخش مقدمه نیز به آن اشاره شد، ویزای H1 آمریکا یک ویزای کاری غیر مهاجرتی است که به افراد این امکان را می‌دهد برای مدت زمان محدود و مشخصی در آمریکا مشغول به کار شوند. شخص خارجی باید در زمینه‌ای تخصصی مشغول به کار شده و کارفرما اثبات کند برای موقعیت شغلی با مهارت و تخصص مورد نظر، کارمند آمریکایی وجود نداشته است. همچنین در ویزای H1 آمریکا کارفرما اسپانسر متقاضی شده و از او حمایت مالی می‌کند.

مد نظر داشته باشید با دانش و آگاهی کارشناسان کارت سبز میتوانیدمسیر ویزای H1 امارات را با موفقیت و در مدت زمان کوتاهی طی کنید.

 

الزامات اخذ ویزای H آمریکا

برای آن که بتوانید نسبت به اخذ ویزای H آمریکا اقدام کنید، باید شرایط زیر در سه قسمت کاری، تحصیلی و الزامات وزارت کار آمریکا را داشته باشید.

 • الزامات تحصیلی
 • مدرک لیسانس یا بالاتر از دانشگاه معتبر داشته باشید.
 • مدرک باید به پیشنهاد شغلی در آمریکا مرتبط باشد.
 • مدرک از دانشگاه‌های خارجی باید معادل سازی مدرک آمریکا شود.
 • مدرک تحصیلی قابل معادل سازی با سابقه کار است. به ازای هر سال سابقه تحصیل در دانشگاه، سه سال سابقه کار نیاز است.

 

الزامات شغلی

 • شغل باید در دسته مشاغل تخصصی قرار بگیرد.
 • از جمله نمونه‌های شغلی برای اخذ ویزای H آمریکا می‌توان به پزشکی، مهندسی، وکالت، معماری، حسابداری و تدریس دانشگاه اشاره کرد.

 

الزامات USCIS و وزارت کار آمریکا

 • دستمزد مورد نظر برای کارگر خارجی باید مشابه و همسان با کارگران آمریکایی باشد.
 • اعتصاب و تحریمی در شغل مورد نظر وجود نداشته باشد.
 • استخدام کارگر و کارمند خارجی با ویزای H آمریکا نباید اختلالی در کار کارمندهای آمریکایی ایجاد کند.
 • اگر قبل از زمان تعیین شده، شرکت قرارداد کاری کارمند خارجی را لغو کند، شرکت مسئول پرداخت هزینه‌های بازگشت شخص به کشور مبدا است.
 • شرکت آمریکایی تا قبل از تائید سازمان مهاجرت، نمی‌تواند قرارداد کاری را صادر کند.

 

انواع ویزای H آمریکا

همان طور که در بالا نیز اشاره شد، ویزای کاری H آمریکا را می‌توان در چندین دسته بندی قرار داد. در ادامه با هرکدام از این دسته بندی‌ها آشنا خواهیم شد.

 

ویزای H1B آمریکا

همان طور که در بالاتر نیز اشاره شد، ویزای H1B آمریکا مختص افرادی است که در زمینه تحصیلی یا کاری تخصص و سابقه کار بالایی داشته باشند. این ویزای همچنین برای افرادی که قصد کار در پروژه‌های تحقیقاتی آمریکا را داشته یا می‌خواهند در آمریکا به عنوان مدل مشغول به کار شوند، صادر می‌شود. همسر شخص متقاضی و فرزندان زیر 21 سال او نیز می‌توانند با اخذ ویزای H-4 آمریکا همراه با او وارد خاک آمریکا شده و به صورت موقت و در بازه زمانی مشخص در ایالت متحده زندگی کنند.

 

ویزای H1C

ویزای H1C آمریکا مخصوص پرستارانی است که در مناطقی از آمریکا که با کمبود پرستار مواجه است، خدمت کنند. مدت اعتبار این ویزا سه سال است. خانواده شخص دارنده ویزای H1C آمریکا نیز می‌توانند با اخذ ویزای H-4 او را در مهاجرت موقت به آمریکا همراهی کنند.

 

ویزای H2A و ویزای H2B

ویزای H2A و ویزای H2B آمریکا مخصوص کشاورزان و کارگران فصلی است که قصد دارند برای مدت محدودی وارد آمریکا شده و مشغول به کار شوند. نکته مهم درباره اخذ ویزای H2A و H2B آن است که پیشنهاد شغلی این افراد که از طرف آمریکا داده می‌شود، باید ماهیت فصلی داشته باشد. صدور گواهی کار موقت با ویزای H2A و ویزای H2B می‌تواند حداکثر یکسال اعتبار داشته باشد. همسر و فرزندان زیر 21 سال این افراد نیز می‌توانند با اخذ ویزای H-4 او را در مدت زمانی تعیین شده همراهی کنند.

 

محدودیت و ظرفیت ویزای H آمریکا چقدر است؟

هر ساله آمریکا برای پذیرش افراد از طریق ویزای H1 85 هزار نفر ظرفیت در نظر می‌گیرد. 20 هزار نفر از این ظرفیت مخصوص افراد با مدرک تحصیلی فوق لیسانس و بالاتر است. همچنین اخذ ویزای H آمریکا به کشور مبدا نیز بستگی دارد. برای مثال کشورهای شیلی و سنگاپور ظرفیت جداگانه‌ای برای اخذ ویزای H آمریکا دارند.

 

مراحل اخذ ویزای H آمریکا

نکته بسیار مهم برای اخذ ویزای H امریکا آن است که مهلت ثبت نام این ویزا هر ساله تنها 14 روز است. در صورتی که در این بازه زمانی نتوانید ثبت نام خود را انجام دهید، باید منتظر بمانید تا سال بعد درخواست خود را ارائه کنید. مراحل اخذ ویزای H آمریکا به صورت زیر است:

 • وارد سایت USCIS آمریکا شده و به صورت الکترونیکی برای دریافت ویزای H آمریکا ثبت نام کنید.
 • پس از درخواست ویزای H، کارفرمای آمریکایی باید با ثبت درخواست از طرف شما فرآیند اخذ ویزای H1 آمریکا را آغاز کند.
 • کارفرما باید درخواست شرایط کار LCA را به وزارت کار آمریکا ارسال کرده و تائیدیه آن را دریافت کند. LCA باید تائید کند که شما به عنوان کارگر یا کارمند خارجی درست مشابه با کارمندان آمریکایی حقوق دریافت خواهید کرد.
 • پس از تائید درخواست کار LCA توسط وزارت کار آمریکا(DOL) کارفرما باید فرم I-129 برای درخواست کارگر مهاجر دریافت کرده و آن را تکمیل کند. سپس فرم LCA را به همراه فرم I-129 و مدارک مورد نیاز به USCIS ارسال کند.
 • پس از تائید فرم I-129 باید برای پردازش کنسولی درخواست دهید. برای این درخواست باید فرم DS-160 را پر کرده، هزینه درخواست را پرداخت کرده و برای دریافت وقت مصاحبه سفارت آمریکا اقدام کنید. پس از انجام مصاحبه در سفارت آمریکا، ارائه مدارک و تائید افسر مصاحبه کننده، می‌توانید با اخذ ویزای H آمریکا به خاک این کشور سفر کنید.

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای H آمریکا

 • مدرک تحصیلی
 • هرگونه مدارک عضویت حرفه‌ای یا گواهی نامه آموزشی در صورت نیاز
 • نامه تائیدیه استخدام
 • رزومه کاری
 • نامه پشتیبان
 • گذرنامه با مدت اعتبار حداقل 6 ماه
 • عکس در اندازه مناسب پاسپورت
 • رسید پرداخت هزینه‌ها
 • پرینت از فرم‌های تائید شده مانند DS-160، I-129 و تائیدیه I-797
 • کپی تمامی مدارک مربوط به شرکت آمریکایی
 • 4 فیش حقوقی آخر از کارفرمای فعلی
 • مدرک شهروندی در کشور مبدا
 • کپی عقد نامه و کپی گواهی تولد اعضای خانواده( همسر و کودکان زیر 21 سال)

 

دلایل ریجکت شدن ویزای H آمریکا

پس از درخواست ویزای H1 به آمریکا و تکمیل مدارک، سفارت مدارک شما را بررسی خواهد کرد. در برخی موارد و در صورت مشاهده دلایل زیر، ویزای H شما ریجکت خواهد شد.

 • فرم‎های درخواست ویزا ناقص یا اشتباه پر شود.
 • شرایط عمومی را رعایت نکرده باشید. برای مثال شغل مورد نظر شما در گروه مشاغل تخصصی قرار نگیرد.
 • مدارک شما مبهم یا مجهول باشد.
 • شرایط تخصصی را رعایت نکرده باشید. برای مثال مدرک تحصیلی شما مرتبط با شغل مورد نظر نباشد.
 • قرارداد شما با کارفرما مشکل داشته باشد. برای مثال حقوق تعیین شده در قرارداد کمتر یا بیشتر از حقوق همتراز افراد در آمریکا باشد.

 

مدت زمان اقامت در آمریکا با ویزای H1 چقدر است؟

با توجه به نوع و شرایط کاری مدت زمان اقامت با ویزای H1 می‌تواند از یک تا سه سال متغیر باشد. در شرایطی می‌توان این زمان را تا شش سال نیز افزایش داد.

 

تمدید ویزای H1 آمریکا

در صورتی که پس از پایان مدت سه ساله اعتبار ویزا، کارفرما بخواهد مجددا با شما همکاری داشته باشد، می‌توان با درخواست تمدید ویزا به USCIS آن را به مدت سه سال دیگر تمدید کرد. به این نکته توجه داشته باشید که پس از پایان مدت اعتبار ویزای H آمریکا فرد می‌تواند تنها 240 روز دیگر در آمریکا کار کرده و پس از آن باید کشور را ترک کند. بنابراین اگر کارفرما قصد تمدید همکاری را دارد، باید قبل از پایان 240 روز نسبت به ارائه مدرک تمدید اقدام کند.

 

مدت زمان دریافت ویزای H آمریکا چقدر است؟

برای رسیدگی به درخواست‌های ویزای H آمریکا، USCIS مدت زمان مشخصی معمولا از آپریل( فروردین) تا اکتبر(پایان مهرماه) اختصاص می‌دهد. البته این زمان به ایالتی که درخواست کاری شما برای آن است نیز بستگی دارد. به طور میانگین مدت زمان دریافت ویزای H آمریکا حدود 6 ماه است اما این زمان در شرایطی می‌تواند تا یک سال نیز افزایش پیدا کند.

 

هزینه اخذ ویزای H آمریکا چقدر است؟

برای دریافت ویزای H آمریکا مانند دیگر انواع ویزای این کشور شما باید هزینه مختلفی برای تشکیل پرونده، هزینه امن بودن از کلاهبرداری، هزینه آموزش کارکنان، هزینه حق بیمه در صورت درخواست، هزینه سفر به کشورهای دیگر برای مصاحبه در سفارت و دیگر هزینه‌های جانبی را پرداخت کنید.

 

سوالات متدوال

آیا امکان اخذ گرین کارت و اقامت دائم آمریکا با ویزای H وجود دارد؟

همان طور که در بالا نیز اشاره شد، این ویزا ویزای غیر مهاجرتی است و به مدت محدود به شما اجازه اقامت می‌دهد. شما می‌توانید در زمان حضور در آمریکا با افزایش تخصص و مهارت خود نسبت به ویزاهای سرمایه گذاری و یا نخبگان آمریکا برای اقامت دائم و دریافت گرین کارت اقدام کنید.

آیا با داشتن ویزای H-1 آمریکا می‌توان به خارج از ایالات متحده سفر کرد؟

بله به شرط آن که مدارک مبنی بر اشتغال یا اعتبار ویزای خود را ارائه کنید.

آیا خانواده فرد دارنده ویزای H می‌توانند همراه او به آمریکا سفر کنند؟

بله همسر و فرزندان زیر 21 سال می‌توانند با اخذ ویزای H4 همراه با فرد متقاضی به آمریکا سفر کنند.

آیا همسر پس از اخذ ویزای H-4 اجازه کار در آمریکا را دارد؟

بستگی به شرایط و الزامات دارد. در صورتی که فرد دارنده ویزای H1 در مسیر دریافت گرین کارت باشد، همسر می‌تواند برای کار درخواست دهد.

اگر در حین ویزای H-1 شغل خود را از دست دهید؟

اگر پس از اخذ ویزای H-1 آمریکا به دلیل رکود اقتصادی یا اخراج کار خود را از دست دهید، ویزای شما بلافاصله باطل خواهد شد! در این صورت شما 60 روز زمان دارید تا به کشور خود بازگردید.

آیا بدون داشتن درخواست کارفرما یا اسپانسر می‌توان ویزای H آمریکا را دریافت کرد؟

خیر اولین فاکتور برای دریافت ویزای H آمریکا آن است که شما یک اسپانسر یا کارفرمای آمریکایی داشته باشید.

 

4.5/5 - (2 امتیاز)

اگر تمایل دارید در زمینه ویزای H آمریکا مشاوره دریافت نمایید، فرم زیر را تکمیل و پرداخت کنید تا در اسرع وقت کارشناسان کارت سبز با شما ارتباط بگیرند


ارزیابی مهاجرت
4 پاسخ
  • ساناز قنبری گفته:

   خیر جزو شروط ویزا نیست اما ممکن جزو شروط کارفرما باشه

   پاسخ
  • ساناز قنبری گفته:

   بله شرکت کارت سبز جاب آفری مطمئن و مناسب شما پیدا خواهد کرد
   برای اطلاع از هزینه ها به تلگرام 09391324467 پیام دهید

   پاسخ

نظر خود را درباره ویزای H آمریکا ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *