ارزیابی مهاجرت

تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم کانادا

اگر در فکر تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم کانادا هستید، در این مطلب قصد داریم شما را با تمام مراحل، مدارک و پیش‌نیازهای این کار آشنا کنیم. طی سالیان اخیر و درنتیجه شرایط نامطلوب اقتصادی و اجتماعی در ایران، بسیاری از هم‌وطنان تصمیم به مهاجرت به کشورهای دیگر گرفته‌اند. کشور کانادا درحال‌حاضر، به‌دلیل مزایای زیادی که از نظر اقتصادی، بازار کار و شرایط زندگی دارد، به یکی اصلی‌ترین مقاصد مهاجرتی ایرانیان تبدیل شده است. درنهایت، طبیعی است که ایرانیان درحال مهاجرت به کانادا، سوال‌های زیادی درباره نحوه اقامت و شیوه‌های دریافت اقامت و شهروندی کانادا داشته باشند. یکی از پرتکرارترین سوالات افراد، نحوه تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم در کانادا است؛ در این مطلب قصد داریم شما را با جزئیات این موضوع، یعنی نحوه تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم کانادا آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم در کانادا (TR to PR)

برای تبدیل اقامت موقت کانادا (Temporary Visa) به اقامت دائم (Permanent Visa)، چند روش گوناگون وجود دارد که شما باید به تناسب شرایط و نیاز خود، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. در ادامه به معرفی بهترین و رایج‌ترین روش‌های دریافت اقامت دائم کانادا، برای دارندگان اقامت موقت این کشور می‌پردازیم.

برنامه اسکیل ورکر فدرال (FSWP)

برنامه اسکیل ورکر فدرال یکی از رایج‌ترین روش‌های دریافت اقامت دائم کانادا محسوب می‌شود. برنامه Federal Skilled Worker Program یا به‌طور مختصر، FSWP بیشتر مناسب افرادی است که درحال‌حاضر، با اقامت موقت و در قالب مهاجرت کاری به کانادا رفته‌اند.

در چنین شرایطی و درصورتی‌که کارفرما از عملکرد فرد راضی باشد، می‌تواند پیشنهاد استخدام دائمی در محل کار را به فرد مهاجر بدهد. با فراهم‌ شدن این شرایط است که فرد می‌تواند درخواست تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم کانادا را ثبت کند؛ البته توجه داشته باشید که برای استفاده از این برنامه، فرد باید امتیازات بالایی در محل کار خود کسب کرده باشد. فراتر از امتیازات مهارتی در شغل مدنظر شما، فاکتورهایی مانند میزان تحصیلات، سن، سابقه شغلی، مهارت‌های زبانی و تطبیق‌پذیری نیز در پذیرش درخواست فرد برای دریافت اقامت دائم موثر هستند.

برنامه کلاس تجربه کانادایی (CEC)

یکی دیگر از روش‌های دریافت اقامت دائم کانادا، اقدام از طریق برنامه کلاس تجربه کانادایی (CEC) است. برنامه Canadian Experience Class نیز بیشتر مناسب افرادی است که به‌خاطر مهارت یا تخصص خود به کانادا مهاجرت کرده‌اند. جهت استفاده از این برنامه برای دریافت اقامت دائم کانادا، متقاضی باید حداقل سابقه دو سال کار در کانادا یا یک سال تحصیلات دانشگاهی و یک سال سابقه‌کار داشته باشد.

درواقع، برنامه کلاس تجربه کانادایی (CEC)، مناسب افرادی است که نمی‌توانند شرایط و امتیازات بالای برنامه اسکیل ورکر، برای تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم کانادا را احراز کنند.

برنامه نامزدی استانی (PNP)

از دیگر روش‌های دریافت اقامت دائم کانادا، می‌توان به برنامه نامزدی استانی اشاره کرد. نحوه استفاده از این روش این‌گونه است که کارگران مهاجر خارجی در هر استان، توسط کافرمایان برای دریافت اقامت دائم نامزد می‌شود. نکته مهم درباره برنامه Provincial Nominee Program این است که قوانین و شرایط نامزدی کارگران برای دریافت اقامت دائم در هر یک از استان‌های کانادا متفاوت است و دستورالعمل یکسانی ندارد؛ البته مهم‌ترین وجه اشتراک همه شرایط استانی برای نامزدکردن کارگران، داشتن مهارت و تخصص بالا در ایفای وظایف شغلی است.

آیا امکان دریافت اقامت دائم کانادا با مهاجرت تحصیلی وجود دارد؟

بسیاری از دانشجویان ایرانی ساکن کانادا که اقامت موقت این کشور را دارند، تصور می‌کنند که امکان دریافت اقامت دائم را ندارد و بعد از پایان تحصیل باید از کانادا خارج شوند؛ اما واقعیت این است که دولت کانادا همواره ترجیح می‌دهد با تحریک فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های برتر این کشور، آن‌ها را به ماندن در کانادا و ایفای نقشی مثبت در فرهنگ و اقتصاد این کشور ترغیب کند. درواقع، برای تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم کانادا به‌عنوان دانشجو، باید تلاش کنید تا بعد از پایان دوران تحصیلی خود به تناسب مدرکی که اخذ کردید، یک شغل مناسب پیدا کنید. پس‌از آن، می‌توانید با استفاده از برنامه‌هایی که در بخش‌های قبلی معرفی کردیم، برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کنید.

تبدیل ویزای توریستی به ویزای دائم کانادا

اگر با ویزای توریستی به کانادا سفر کرده‌اید و در فکر دریافت اقامت دائم این کشور هستید، باید بدانید که در حالت عادی چنین امکانی وجود ندارد. درواقع، موانع زیادی بر سر راه دریافت اقامت دائم کانادا با ویزای موقت توریستی وجود دارد؛ بااین‌حال، مهم‌ترین راه‌های دریافت اقامت دائم کانادا با ویزای توریستی عبارت‌اند از:

  • واجد شرایط بودن برای ثبت درخواست پناهندگی؛
  • داشتن همسر یا شریک زندگی که تابعیت کانادایی دارد؛
  • یافتن یک شغل تمام وقت و معتبر و دریافت مجوز کار.

در هریک از این حالت‌ها، ممکن است فرایند رسیدگی به درخواست و مجوز کار فرد طولانی شود و هم‌زمان فرصت اقامت ویزای توریستی نیز پایان یابد؛ در چنین وضعیتی ناگزیر به ترک خاک کانادا خواهید بود. توجه داشته باشید که در چنین شرایطی و درصورتی‌که خودتان مشکلی نداشته باشید، می‌توانید از کانادا خارج شده و بعد از مشخص‌ شدن نتیجه درخواست، مجددا به این کشور بازگردید.

مراحل تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم کانادا

تا اینجا به‌طور مختصر، سازوکارهای دریافت اقامت دائم کانادا برای دارندگان اقامت موقت را شرح دادیم. در ادامه قصد داریم مراحل ثبت درخواست و مدارک لازم برای این‌کار را معرفی کنیم.

انتخاب روش دریافت اقامت دائم

در بخش‌های قبلی، روش‌های دریافت اقامت دائم کانادا را شرح دادیم. شما باید به تناسب شرایط و ترجیحات خود، یک روش از مواردی که در بخش‌های قبلی معرفی شد را انتخاب کنید. توصیه ما به شما این است که برای انتخاب روش درخواست خود برای دریافت اقامت دائم، حتما با متخصصان و کارشناسان خبره در حوزه مهاجرت مشورت کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را باتوجه‌به شرایط خود داشته باشید.

آماده‌سازی مدارک لازم برای درخواست اقامت دائم

جهت دریافت اقامت دائم کانادا، هر فرد نیاز به مدارک خاصی دارد که این مدارک می‌تواند بسته به روش مهاجرتی فرد متفاوت باشد. پس باید به تناسب روش مهاجرت خود، مدارک لازم برای دریافت اقامت کانادا را تهیه کنید. در این بخش به مهم‌ترین مدارک پایه برای تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم کانادا را اشاره می‌کنیم.

عکس و مشخصات بیومتریک: برای ثبت درخواست خود باید حتما یک عکس پرسنلی باکیفیت با پس‌زمینه سفید داشته باشید. برای انجام امور بیومتریک نیز باید هزینه مشخصی پرداخت کنید.

مدرک نوع اقامت در کانادا: دیگر مدرک لازم برای ثبت درخواست اقامت دائم، آخرین مدرک مهاجرتی است که دارید. مثلا اگر در قالب تحصیلی به کانادا مهاجرت کرده‌اید، باید مدرک مرتبط را ارائه دهید.

مدرک وضعیت شغلی در کانادا: اگر درحال‌حاضر در کانادا مشغول به‌کار هستید و قصد تبدیل ویزای کاری به اقامت دائم را دارید؛ باید مدارک اثبات‌کننده اشتغال شما به شغل فعلی‌تان را ارائه کنید. بدین‌منظور نیاز به مدارک زیر دارید:

  • مجوز یا مجوزهای کار در کانادا؛
  • آخرین فیش حقوقی؛
  • نامه رسمی از کارفرما حاوی آدرس دقیق محل کار، مدت دقیق اشتغال به‌کار، وظایف اصلی و مسئولیت‌ها در محل کار، میزان دقیق حقوق و مزایای سالانه، ساعات کاری در هفته، نام کارفرما، شماره تماس و آدرس ایمیل کارفرما.
  • اثبات مهارت زبانی: در کنار مدارک قبلی، فرد متقاضی بایستی توانایی صحبت‌کردن به زبان انگلیسی یا فرانسوی را نیز در سطح بالا داشته باشد.

ثبت‌نام برای تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم کانادا

با گذراندن مراحل قبل و درصورتی‌که تمام مدارک مذکور را آماده کردید، می‌توانید برای آپلود مدارک و تکمیل ثبت‌نام خود اقدام کنید.

پرداخت هزینه‌های موردنیاز

لازم است بدانید که ثبت‌نام و درخواست اقامت دائم کانادا مشمول هزینه‌هایی می‌شود. در ادامه برخی از مهم‌ترین هزینه‌ها را به شما معرفی می‌کنیم تا بدانید برای دریافت اقامت دائم کانادا، تقریبا باید چه میزان هزینه کنید.

عنوان هزینه مبلغ (دلار کانادا)
درخواست اقامت دائم کانادا 1085 دلار
درخواست اقامت برای همسر 1085 دلار
هزینه اقامت فرزندان تحت‌تکفل 155 دلار (برای هر شخص)
هزینه امور بیومتریک 85 دلار (برای هر شخص)
هزینه بیومتریک برای هر خانواده با دو یا چند عضو به‌طور هم‌زمان 170 دلار

جمع‌بندی

در طول این مقاله کوشیدیم به‌طور جامع به موضوع دریافت اقامت دائم کانادا بپردازیم. شما می‌توانید با داشتن ویزای کاری یا تحصیلی و درصورت احراز شرایط لازم، اقامت دائمی این کشور را دریافت کنید. همان‌طورکه در طول مقاله هم تاکید کردیم، فرایند درخواست برای تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم کانادا، فرایندی پیچیده و پرچالش است. توصیه می‌کنیم برای ثبت‌نام و درخواست اقامت، حتما با افراد متخصص در حوزه اقامت و مهاجرت مشورت کنید تا بتوانید به‌سادگی و در سریع‌ترین زمان ممکن، اقامت دائم خود در کانادا را دریافت کنید.

رای شما post

اگر تمایل دارید در زمینه تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم کانادا مشاوره دریافت نمایید، فرم زیر را تکمیل و پرداخت کنید تا در اسرع وقت کارشناسان کارت سبز با شما ارتباط بگیرند


ارزیابی مهاجرت
0 پاسخ

نظر خود را درباره تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم کانادا ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *