پاسپورت معتبر چیست؟

پاسپورت یا همان گذرنامه یک مدرک رسمی است که مجوز افراد برای خروج از یک کشور و ورود به کشوری دیگر است. در واقع همه افراد حتی نوزادان تازه متولد شده برای اینکه بتوانند از کشور محل تولد یا اقامت خود خارج شوند و به کشور دیگری بروند به پاسپورت معتبر یا گذرنامه کشور مبدا نیاز دارند.

پاسپورت معتبر به معنای گذرنامه ایست که تاریخ انقضای آن نگذشته باشد (تاریخ انقضا در پایین صفحه اول پاسپورت به شمسی و میلادی نوشته شده است).

پاسپورت معتبر

پاسپورت معتبر

تفاوت پاسپورت معتبر و ویزا

برای ورود به بعضی کشورها، فرد علاوه بر پاسپورت معتبر به ویزای آن کشور نیز نیاز دارد. در واقع پاسپورت از کشور مبدا و ویزا از کشور مقصد صادر می شود. ارزش پاسپورت هر کشور مشخص می کند که اتباع آن کشور می توانند به چند کشور دیگر بدون ویزا و تنها با همان پاسپورت سفر کنند.

در حال حاضر با پاسپورت معتبر ایرانی بدون ویزا می توان به 14 کشور (مالزی، ترکیه، قطر، ارمنستان، گرجستان، عراق، سوریه، اکوادور، ونزوئلا، هائیتی، نیووی، جزایر کوک، دومینیکا، و ایالات فدرال میکرونزی) سفر کرد، و برای الباقی کشورها نیاز به گرفتن ویزای کشور مقصد می باشد.

 

شرایط و مدارک لازم برای گرفتن پاسپورت

برای صدور یا تمدید پاسپورت از کشور ایران باید مدارک زیر را به همراه داشته باشید و به دفاتر پلیس 10+ و ادارات گذرنامه سراسر کشور یا سفارت ایران در خارج از کشور مراجعه نمایید:

  • شناسنامه و کارت ملی یا تاییدیه ثبت احوال
  • عکس بیومتریک (در خود مرکز پلیس 10+ گرفته می شود)
  • اصل آخرین پاسپورت جهت تمدید
  • اجازه محضری پدر یا قیم قانونی برای افراد زیر 18 سال
  • کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت (هوشمند) یا موافقت نامه سازمان نظام وظیفه برای آقایان زیر 50 سال (آقایانی که مشمول خدمت سربازی هستند در صورت دانشجو بودن، میتوانند با گرفتن گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه و ارایه آن به سازمان نظام وظیفه به همراه قرار دادن وثیقه، موافقت نامه این سازمان را برای گرفتن پاسپورت و خروج از کشور دریافت کنند)
  • اجازه محضری همسر برای بانوان متاهل (بانوانی که همسرشان فوت کرده باید اصل شناسنامه باطل شده همسر یا گواهی فوت همسر را به همراه داشته باشند. همچنین بانوانی که از همسرشان جدا شده اند برای صدور یا تمدید پاسپورت باید اصل طلاق نامه را داشته باشند).

 همچنین اتباع سایر کشور در صورت سکونت در کشور خودشان باید به نهادهای صدور یا تمدید پاسپورت در همان کشور رجوع نمایند و در صورت اقامت در خارج از کشورشان باید به سفارت خانه کشورشان در کشور محل اقامت مراجعه کنند.

پاسپورت معتبر برای لاتاری

پاسپورت معتبر جهت ثبت نام لاتاری شرایطی دارد که در زیر به آن می پردازیم.

اول اینکه حتما باید پاسپورت معتبر صادره از کشور محل تولدتان را داشته باشید. زیرا شما سهمیه کشوری محسوب می شوید که در آن متولد شده اید. البته اگر همسر یا یکی از والدینتان در کشور دیگری متولد شده اند، شما با پاسپورت آن کشور نیز امکان ثبت نام دارید. بنابراین مدنظر داشته باشید با پاسپورت کشوری که اقامت آن را دارید نمی توانید در لاتاری ثبت نام کنید زیرا بعد از برنده شدن با مشکل مواجه می شوید و درخواست ویزای شما رد خواهد شد.

دوم اینکه پاسپورت شما باید حداقل یک روز پس از ثبت نام، اعتبار داشته باشد. هر چند که برای خروج از کشور شما به پاسپورتی که حداقل 6 ماه اعتبار دارد، نیاز دارید. اما برای ثبت نام لاتاری می توانید با پاسپورتی که تنها یک روز اعتبار دارد هم ثبت نام کنید ولی باید مدنظر داشته باشید که در صورت برنده شدن حتما باید پاسپورتتان را تمدید کنید و هر دو پاسپورت را باید تا روز مصاحبه به همراه داشته باشید.

توجه کنید اگر اعتبار پاسپورتتان تمام شده است، به هیچ وجه تاریخ انقضا را دستی تغییر ندهید و برای تمدید پاسپورت اقدام کنید. زیرا اینکار شما جعل مدرک تلقی شده و حتی در صورت برنده شدن در لاتاری، نمی توانید ویزا و گرین کارت امریکا را بگیرید.

مدنظر داشته باشید اتباع کشورهای جنگ زده یا تحت سلطه کمونیست یا افراد فاقد ملیتی که امکان گرفتن پاسپورت معتبر را ندارند می توانند بدون پاسپورت در لاتاری ثبت نام کنند.

در این راستا لازم است بدانید اگر شما جز اتباع چنین کشورهایی نیستید و یا امکان گرفتن پاسپورت معتبر را دارید به هیچ وجه از این گزینه استفاده نکنید و یا در دام افراد سودجو و متقلبی که سعی در فریب شما برای ثبت نام لاتاری بدون پاسپورت را دارند نیافتید.

شما بعد از برنده شدن باید مدرک مستند و قابل قبولی مبنی بر عدم توانایی گرفتن پاسپورت ارایه دهید. بنابراین اگر می توانید پاسپورت معتبر بگیرید و از این گزینه استفاده کنید و بدون پاسپورت ثبت نام کنید حتی در صورت برنده شدن، درخواست ویزای شما رد خواهد شد.

همچنین مدنظر داشته باشید برای ثبت نام مستقل یا به عنوان نفر اصلی به پاسپورت معتبر نیاز دارید. یعنی در صورتی که به عنوان زیر مجموعه همسر یا والدین می خواهید ثبت نام کنید، به پاسپورت نیازی ندارید اما بعد از برنده شدن نفر اصلی، تمام افراد زیر مجموعه برای انجام مراحل بعدی باید پاسپورت بگیرند.

به طور خلاصه برای ثبت نام لاتاری حتما باید پاسپورت معتبر و رسمی داشته باشید که حداقل یک روز بعد از ثبت نام اعتبار داشته باشد. بنابراین گذرنامه اربعین، پاسپورت موقت و مواردی از این دست قابل قبول نیست.

لذا اتباع عزیز دقت نمایند که حتما برای ثبت نام لاتاری باید پاسپورت معتبر و رسمی کشورشان را داشته باشند و کارت آمایش قابل قبول نیست.