ارزیابی مهاجرت

ویزای عمان

شهروندان ایرانی می‌توانند بدون نیاز به ویزای عمان تا 14 روز به عمان سفر کنند، اما اگر قصد اقامت بیشتر دارند، باید ویزای الکترونیکی را برای مدت‌زمان بیشتر اخذ کنند. برای درخواست ویزای 30 روزه عمان، شرایط و مدارک خاصی لازم است که باید ارائه شوند. پس از تکمیل مراحل درخواست، ویزای توریستی معمولا در عرض چند روز تا یک هفته صادر می‌شود و شما می‌توانید به عمان سفر کنید.

چرا به کشور عمان سفر کنیم؟

عمان یک کشور عرب‌زبان با مساحت حدود 309 کیلومتر مربع و جمعیتی تقریبا 4.5 میلیون نفر است. این کشور دارای شن‌زارهایی در بخش‌های مرکزی است و  نواحی کوهستانی نیز دارد که بسیاری از شهرها در محیط اطراف کوه‌ها ساخته شده‌اند. باوجود موقعیت استراتژیکی در دهانه خلیج فارس و حاشیه دریای عمان، عمان دسترسی به تنگه هرمز واقع در جنوب شرقی ایران را دارد. عمان علاوه‌بر ایران، مرز مشترک با امارات متحده عربی و عربستان سعودی نیز دارد.

این کشور به لحاظ سرمایه‌گذاری و توسعه، ظرفیت‌های بی‌شماری دارد که باعث شده است بسیاری از ایرانیان در سال‌های گذشته به‌دنبال سفر یا مهاجرت به این کشور باشند. علاوه‌بر این، جالب است بدانید که پول محلی عمان دومین پول ارزشمند جهان است. اختلاف زمانی بین عمان و ایران نیز نیم ساعت است.

اقتصاد عمان

تولید ناخالص داخلی عمان به چیزی حدود 70 میلیارد دلار آمریکا می‌رسد. یکی از مزایای بزرگ این کشور، فرصت‌های زیادی است که برای ثبت شرکت یا یافتن شغل در آن وجود دارد. جالب است بدانید که نرخ تورم در عمان در گذشته، به صفر رسیده است. محصولات اصلی صادراتی این کشور شامل نفت، ماهی و آهن‌آلات می‌شود و بیشترین صادرات به کشورهای چین، کره جنوبی و ژاپن صورت گرفته است. از طرف دیگر، بیشترین کالاهای وارداتی از تجهیزات حمل‌ونقل و محصولات تولیدی کارخانه‌ها هستند که بیشترین آن‌ها از کشورهای آمریکا، آلمان و هند انجام می‌شود. بررسی شاخص‌های اقتصادی نشان می‌دهد که آینده اقتصادی این کشور بسیار روشن خواهد بود.

فرهنگ مردمان عمان

فرهنگ مردم عمان به احترام به یکدیگر و محترم شمردن عقاید دیگران متکی است. آن‌ها باور دارند که هر فرد براساس اعتقادات شخصی خود زندگی می‌کند. اگرچه دین رسمی کشور اسلام است؛ اما در عمان حجاب، اختیاری و آزاد است. مردم این کشور به شهرنشینی و تعهد جدی در زندگی اجتماعی معتقد هستند و آموزش فرهنگ و آداب زندگی به کودکان بخش مهمی از آموزش‌های آن‌ها است. در عمان سه زبان عربی، انگلیسی و فارسی بیشتر به‌کار می‌رود.

این کشور به‌عنوان یکی از امن‌ترین مقاصد جهان شناخته می‌شود و امنیت اجتماعی در آن بسیار بالا است. در سفر به عمان، پوشیدن لباس مناسب برای رفتن به مکان‌های مذهبی باید حتما رعایت شود و احترام به فرهنگ و سنت‌های مردم این کشور حائز اهمیت است.

تاریخ و سیاست عمان

قبل از اخذ ویزای عمان و سفر به این کشور، بهتر است کمی با گذشته این کشور آشنا باشید. عمان دارای حکومت سلطنتی است که در آن سلطان، به‌عنوان رئیس دولت و حکومت عمل می‌کند. این کشور، در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس، به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین امپراتوری‌های مستقل شناخته می‌شود. نقش سلطان‌ها در تاریخ عمان بسیار مهم بوده که به‌ویژه سلطان قابوس، سابقه برجسته‌ای داشته است. این کشور نیز مانند دیگر کشورهای نفت‌خیز، دوره‌های مختلفی از تحولات و تغییرات را پشت‌سر گذاشته است. عمان در قرن هفدهم میلادی، تحت سلطه پرتغال و انگلیس قرار گرفت، اما اکنون به‌عنوان یک کشور مستقل و با استفاده از منابع نفتی، شرایط مسکن و زندگی بهتری برای مردم‌ خود فراهم کرده است.

انواع ویزای عمان

ویزای عمان بر اساس مدت زمان اقامتی به دو نوع کوتاه و بلند مدت تقسیم می‌شود.

 1. ویزای کوتاه مدت در عمان:
 • ویزای اکسپرس عمان (Express Visa): برای شرکت در کنفرانس‌ها و برنامه‌های تجاری یا فرهنگی ورزشی مناسب است. این ویزا تنها برای مدت ۳ هفته معتبر است.
 • ویزای اقامت سرمایه گذاری (Investor Residence Visa): برای افرادی که می‌خواهند در عمان سرمایه‌گذاری داشته باشند و مجوز اقامت ۶ ماهه دریافت می‌کنند.
 • ویزای قرارداد کاری (Employment Contracting Visa): برای کارفرمایانی که نیاز به استخدام کارمندان خارجی دارند مناسب است و برای ۲ ماه اعتبار دارد.
 1. ویزای اقامت بلند مدت عمان:
 • ویزای پیوستن به خانواده عمان (Family Joining Visa): این ویزای عمان برای کارمندانی که می‌خواهند همسر و فرزندان‎‌شان را به عمان بیاورند مناسب است و برای ۲ سال اعتبار دارد.
 • ویزای سرمایه‌گذاری عمان: برای دریافت اقامت دائم در عمان و شرکت ثبت شده است.

معرفی مهم‌ترین ویزاهای عمان

ویزای عمان برای شهروندان ایرانی به‌منظور اهداف مختلفی صادر می‌شود. عمان برای تضمین دقیق اهداف مسافران، انواع مختلفی از ویزا را در نظر گرفته است. در این بخش، مهم‌ترین انواع ویزاها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

ویزای کاری عمان

ویزای کاری عمان به‌عنوان یک مجوز کاری برای افراد در رده‌سنی 21 تا 60 ساله صادر می‌شود. برای اخذ این نوع ویزا، متقاضیان باید از یک شرکت عمانی پیشنهاد شغلی دریافت کنند و اسپانسر کاری داشته باشند. کار در عمان به اسپانسر نیاز دارد و این اسپانسر، کارفرمایی است که ویزای کاری را از وزارت کار کشور دریافت می‌کند. این نوع ویزا دارای اعتبار 2 سال است و درصورت انقضا، می‌توان آن را تمدید کرد.

برای افغانستانی‌ها نیز ویزای کاری عمان به‌صورت لیبل‌دار صادر می‌شود و فرایند اخذ آن با شهروندان ایرانی تفاوتی ندارد. تنها شرط لازم برای صدور این ویزای عمان برای افغانستانی‌ها، داشتن اقامت معتبر در ایران و داشتن پاسپورت معتبر است.

ویزای توریستی عمان

شهروندان ایرانی که قصد دارند بیشتر از 14 روز در عمان بمانند، می‌توانند از ویزای توریستی استفاده کنند که به آن‌ها امکان اقامت تا 30 روز را می‌دهد. این نوع ویزا از روز صدور آن به مدت 3 ماه اعتبار دارد و برای درخواست آن نیازی به انجام انگشت‌نگاری یا مراجعه به سفارت عمان در تهران نیست. برای اخذ ویزای توریستی عمان، باید از طریق یک آژانس مسافرتی معتبر، درخواست مربوطه را به اداره مهاجرت عمان ارائه داد.

ویزای تحصیلی عمان

برای تحصیل در دانشگاه‌های عمان، باید از یکی از موسسات آموزشی این کشور پذیرش تحصیلی دریافت کرده باشید. این نوع ویزا به شما امکان می‌دهد تا پایان دوره تحصیلی خود در عمان اقامت داشته باشید و از فرصت کاری در این کشور نیز بهره‌مند شوید.

ویزای اقامت عمان با ثبت شرکت

در عمان برای شروع یک فعالیت اقتصادی یا کسب‌وکار کوچک، نیاز به ثبت شرکت دارید. با ثبت شرکت در این کشور، می‌توانید اقامت دو ساله دریافت کنید و به‌همراه خانواده‌تان و والدینی که تحت سرپرستی شما هستند، ب‌علاوه فرزندان زیر 21 سال، به عمان سفر یا مهاجرت کنید.

شرایط اخذ ویزای عمان

هرنوع ویزای عمان دارای شرایط خاصی است که برای دریافت آن باید آن شرایط را فراهم کنید. در ادامه به بررسی شرایط لازم برای اخذ انواع ویزای عمان می‌پردازیم.

اخذ ویزای کاری

برای دریافت ویزای کاری عمان، شرط اساسی داشتن دعوت‌نامه از یک شرکت معتبر عمانی است. شرکت‌های عمانی برای جذب نیروی کار خارجی باید ابتدا مجوز استخدام از اداره کار این کشور را دریافت کنند و سپس درخواست ویزای کار برای فرد متقاضی را به ثبت برسانند. طی مدت اقامت با ویزای کاری عمان، امکان تغییر کارفرما وجود ندارد و درصورت نیاز به تغییر، باید تمام فرایند دریافت ویزا را مجددا انجام دهید.

اخذ ویزای توریستی

شرایط اخذ ویزای توریستی عمان بسیار آسان‌تر از اخذ بعضی از دیگر ویزاها است؛ چراکه نیازی به ارائه مدارک مالی یا شغلی ندارید، همچنین تمکن مالی یا تراول هیستوری قوی نیز لازم نیست. درخواست ویزای توریستی معمولا از طریق یک آژانس مسافرتی صورت می‌گیرد. اگر دعوت‌نامه‌ای از یک شهروند یا شرکت عمانی در اختیار داشته باشید، می‌توانید خودتان ویزا را اخذ کنید. تاریخ دقیق ورود و خروج از عمان نیز باید مشخص باشد. درصورت عدم خروج از کشور در تاریخ مقرر، ممکن است مجبور به پرداخت جریمه شوید.

گفتنی است که ویزای توریستی عمان تنها برای ورود از مرزهای هوایی صادر می‌شود و درصورت نیاز به ورود از مرزهای زمینی، باید ویزای مخصوص برای مرزهای زمینی عمان را درخواست کنید.

مدارک لازم جهت ویزای عمان

لازمه اخذ هر نوع ویزایی، ارائه مدارک لازم به سفارت کشور مورد نظر است. برای دریافت ویزای عمان، مدارک زیر را به سفارت کشور عمان ارائه کنید:

 1. اسکن صفحه اول پاسپورت با اعتبار حداقل ۶ ماه؛
 2. اسکن صفحه اول شناسنامه متقاضی؛
 3. فرم تکمیل شده درخواست ویزای عمان؛
 4. یک قطعه عکس رنگی ۶*۴ با پس زمینه سفید؛
 5. دعوت‌نامه از طرف کفیل (در صورت موجود بودن).

توجه داشته باشید که ترجمه مدارک لازم نیست و می‌توانید اصل مدارک را به آژانس مسافرتی تحویل دهید یا در سایت اداره مهاجرت عمان بارگذاری کنید.

هزینه لازم برای اخذ ویزای عمان

ویزای عمان به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که هرکدام شرایط و هزینه‌های متفاوتی دارند. یکی از انواع معمول ویزا، ویزای 26B است که برای اقامت کوتاه‌مدت و گردشگری در عمان صادر می‌شود. این ویزا به شما اجازه می‌دهد تا به‌ مدت ۳۰ روز در کشور اقامت کنید و از جاذبه‌های گردشگری آن بازدید کنید. هزینه این ویزا ۲۵ ریال عمان است و معمولا ۵ روز کاری برای صدور آن زمان لازم است. اگر نیاز به دریافت سریع‌تر ویزا دارید، می‌توانید ویزای فوری را انتخاب کنید که با پرداخت هزینه اضافی، حداکثر در ۲ روز به شما تحویل داده می‌شود. پرداخت هزینه می‌تواند از طریق کارت‌های مسترکارت، امریکن اکسپرس یا پی‌پال صورت بگیرد.

نحوه درخواست ویزای عمان

بهترین راه برای درخواست ویزای عمان، ارتباط با شرکت‌های مسافرتی معتبر است که تحت‌نظر اداره مهاجرت عمان فعالیت می‌کنند. این شرکت‌ها با در اختیار داشتن مجوزهای صادره از اداره پلیس سلطنتی عمان، می‌توانند در کمترین زمان ممکن (بین ۵ تا ۷ روز کاری) ویزای مورد نیاز شما را تهیه کنند.

مراحل اخذ ویزای عمان

برای درخواست ویزای عمان، نیاز به سربرگ آژانس مسافرتی یا کارگزار دارید. با استفاده از خدمات آژانس‌های گردشگری معتبر، می‌توانید مراحل دریافت ویزا را به‌راحتی انجام دهید و کارهای مربوطه را به کارشناسان متخصص بسپارید.

آژانس‌های گردشگری بسیاری امکان دریافت ویزای عمان را بدون نیاز به مراجعه حضوری فراهم می‌کنند. کافی است با کارشناسان آن‌ها ارتباط برقرار کرده و مدارک مورد نیاز را ارسال کنید. مراحل دریافت ویزا از طریق این آژانس‌ها عبارت‌اند از:

 • دریافت لیست مدارک موردنیاز و آماده‌سازی اسکن آن‌ها، سپس ارسال به آژانس که می‌تواند از طریق ایمیل یا سایر اپلیکیشن‌های ارتباطی صورت گیرد.
 • پرداخت هزینه ویزا که می‌تواند به صورت دلار یا ریال و از طریق کارت به کارت صورت بگیرد.
 • پس از ارسال مدارک و پرداخت هزینه، فایل ویزا طی ۵ تا ۷ روز کاری به شما ارسال می‌شود.

شرایط تمدید ویزای عمان

ایرانیان بعد از ورود به عمان بدون ویزا، مجاز به اقامت بیش از ۱۴ روز نیستند. درصورت نیاز به اقامت بیشتر، باید از کشور خارج شده و دوباره وارد شوند یا ویزای ۳۰ روزه را از پیش بگیرند. درصورت لزوم، می‌توانند درخواست تمدید ویزای خود را به اداره پلیس عمان ارائه دهند. برای این کار بهتر است از آژانس‌های مسافرتی عمانی یا ایرانی کمک بگیرند تا در فرایند دریافت و تمدید ویزا به مشکلی برنخورند.

چه زمانی برای دریافت ویزای عمان اقدام کنیم؟

اگر هیچ مشکلی برای دریافت ویزا نداشته باشید، ویزای شما حداکثر تا 7 روز پس از ارسال مدارک و پرداخت هزینه، آماده و صادر شود. بااین‌حال، بهتر است حداقل 2 تا 3 هفته قبل از تاریخ مورد نیاز برای سفر، اقدام به دریافت ویزا کنید. این اقدام به شما اطمینان می‌دهد که درصورت بروز هرگونه مشکل، وقت کافی برای رفع آن را داشته باشید.

سخن پایانی

عمان، یک کشور با حکومت سلطنتی است. این کشور در شرق شبه جزیره عربستان واقع شده است. با موقعیت جغرافیایی استراتژیک خود، عمان به‌عنوان یکی از امن‌ترین کشورهای جهان شناخته می‌شود. برای سفر به عمان، افراد باید ویزای متناسب با هدف خود را اخذ کنند. ویزای توریستی عمان برای اقامت کوتاه مدت صادر می‌شود و امکان ورود به کشور برای 30 روز را فراهم می‌آورد. برای اخذ این ویزا، می‌توانید از طریق آژانس‌های مسافرتی معتبر کمک بگیرید یا به شرکت‌های مختص ویزا مراجعه کنید. ویزای کاری نیز برای افرادی مناسب است که می‌خواهند در کشور عمان کار کنند. این ویزا معمولا به مدت 2 سال صادر می‌شود و امکان تمدید آن نیز وجود دارد.

 

رای شما به این پست

اگر تمایل دارید در زمینه ویزای عمان مشاوره دریافت نمایید، فرم زیر را تکمیل و پرداخت کنید تا در اسرع وقت کارشناسان کارت سبز با شما ارتباط بگیرند


ارزیابی مهاجرت
0 پاسخ

نظر خود را درباره ویزای عمان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *