ارزیابی مهاجرت
i-129f-form

فرم I-129F

یکی از مزایای اخذ تابعیت و شهروندی ایالات متحده این است که شما می‌توانید برای آوردن همسر یا نامزد خارجی خود به خاک آمریکا، به دولت درخواست دهید. در این شرایط دولت آمریکا از شما می‌خواهد که فرم i-129f را از طرف همسر یا نامزد خود پر کرده و به‌عنوان بخشی از درخواست خود برای آن‌ها ارسال کنید.

در این مطلب از کارت سبز، توضیحات کاملی در مورد این فرم، شرایط پر کردن آن، هزینه و مدارک مورد نیاز برای پذیرش آن توسط اداره شهروندی و مهاجرت آمریکا ارائه می‌دهیم؛ همچنین در مورد طول مدت اخذ گرین کارت بعد از ارسال کردن فرم، اطلاعاتی را به شما ارائه می‌دهیم که حتما می‌تواند برای شما مفید باشد.

فرم i-129f چیست و چه کاربردی دارد؟

ازدواج با یک فرد خارجی در آمریکا این امکان را به شما می‌دهد که از همسر یا نامزد خود دعوت کنید که در این کشور به شما بپیوندد. برای دریافت ویزای غیرمهاجرتی نامزد یا همسر خارجی که تحت عناوین ویزای K-1 و K-3 شناخته می‌شوند، باید فرم i-129f را پر کرده و ارسال کنید. خدمات شهروندی و مهاجرت (USCIS) با استناد به این فرم تشخیص می‌دهد که آیا همسر یا نامزد شما شرایط لازم را برای اخذ ویزا دارد یا خیر.

درصورتی ویزای K-1 به نامزد خارجی شما تعلق می‌گیرد که تا ظرف مدت ۹۰ روز بعد از ورود به خاک آمریکا، با شما ازدواج کند؛ اما اگر ازدواج کرده باشید، همسر خارجی شما می‌تواند از ویزای K-3 برای ورود به خاک ایالات متحده و طی کردن مراحل اخذ گرین کارت استفاده کند.

برای پر کردن فرم i-129f چه شرایطی لازم است؟

تنها درصورتی واجد شرایط پر کردن فرم i-129f هستید که یک شهروند آمریکایی باشید و بخواهید نامزد یا همسر شما در این کشور به شما بپیوندد؛ همچنین لازم است در دو سال گذشته، نامزد خود را شخصا ملاقات کرده باشید. درصورت داشتن نامزد خارجی، درخواست شما برای دریافت ویزای K-1 مورد بررسی قرار می‌گیرد و لازم است تا ۹۰ روز بعد از آمدن نامزد شما به خاک آمریکا، با یک‌دیگر ازدواج کنید.

اگر شهروند ایالات متحده هستید و درخواست ورود همسرتان را به این کشور دارید و قبلا فرم I-130 شما توسط اداره مهاجرت تایید شده است، می‌‌توانید فرم I-129F را ارسال کنید تا همسر شما بتواند برای طی کردن روند اخذ گرین کارت به آمریکا بیاید.

تمام درخواست‌های ویزای K-1 و K-2 باید با استانداردهای قانون تنظیم کارگزاری ازدواج بین‌المللی (IMBRA) مطابقت داشته باشند. این استانداردها برای جلوگیری از بروز خشونت خانگی در طول فرایند اخذ ویزا تدوین شده‌اند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید سیاست‌های IMBRA را در وبسایت وزارت امور خارجه ایالات متحده بررسی کنید.

اگر طی دو سال گذشته همسر یا نامزد خود را ندیده باشیم چه می‌شود؟

پیش از این گفتیم که برای پذیرش فرم مشهور i-129f باید طی دو سال اخیر پیش از ارسال فرم، دیداری با نامزد خود داشته باشید؛ اما اگر نتوانستید این دیدار را برقرار کنید چه اتفاقی می‌افتد؟ برای این مورد دو استثنا وجود دارد که عبارت‌اند از:

 • اگر با دیدن همسر یا نامزد خود، رسم و رسوم قومیتی و فرهنگی شما زیر پا گذاشته می‌شد؛
 • اگر ملاقات حضوری شما شرایط سختی را برای شما و همسر شما ایجاد می‌کرد.

اگر اولین استثنا در مورد شما صدق می‌کند، تمام امور مربوط به مراسم نامزدی شما باید مطابق با رسوم فرهنگی و قومیتی شما انجام شود. ارائه مدارکی مبتنی‌بر ازدواج مطابق سنت‌ها و رسوم محلی الزامی است.

چه افرادی نمی‌توانند از فرم i-129f استفاده کنند؟

دارندگان گرین کارت ایالات متحده، نمی‌توانند فرم مذکور را برای همسر یا نامزد خارجی خود ارسال کنند. فقط شهروندان و افراد دارای تابعیت ایالات متحده واجد شرایط ارسال این فرم هستند.

اگر شما گرین کارت آمریکا دارید و از قبل با یک همسر خارجی ازدواج کرده‌اید، می‌توانید به‌صورت مستقیم و بدون ارسال فرم، از همسر خود بخواهید وارد خاک آمریکا شود و اقدامات لازم را برای درخواست گرین کارت انجام دهد. همسر شما می‌تواند مراحل اخذ گرین کارت آمریکا را در خارج از کشور هم طی کند و بعد از تایید درخواست او توسط USCIS وارد خاک آمریکا شود.

هزینه ارسال فرم i-129f چقدر است؟

اگر برای اخذ ویزای K-3 و درخواست ورود همسر خود به خاک آمریکا اقدام می‌کنید، لازم نیست برای فرستادن فرم هزینه‌ای بپردازید؛ اما اگر خواهان ورود نامزد خود به خاک ایالات متحده هستید و می‌خواهید با ویزای K-1 این درخواست را ارائه بدهید، باید مبلغ ۵۳۵ دلار بپردازید. لازم است بدانید که اداره خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده، برای هزینه فرم i-129f معافیت یا تخفیف ارائه نمی‌دهد.

چه مدارکی را باید ارائه دهیم؟

لازم است مدارک دیگری را همراه با فرم مذکور به USCIS ارسال کنید. این اسناد و مدارک اطلاعات بیشتری را در مورد هویت شما و رابطه شما با همسر یا نامزد خارجی شما ارائه می‌دهند. مدارک عمومی که باید به‌همراه فرم ارسال شوند، عبارت‌اند از:

 • مدرکی دال بر تابعیت ایالات متحده شما، مانند کپی شناسنامه، گواهی تابعیت یا شهروندی یا کپی از پاسپورت آمریکایی شما؛
 • یک قطعه عکس رنگی پاسپورتی از شما و همسر یا نامزد خارجی شما که در ظرف ۳۰ روز اخیر پیش از ارسال فرم گرفته شده‌اند؛
 • اثبات هرگونه تغییر نام قانونی (درصورت وجود)؛
 • رونوشت حکم طلاق یا حکم فسخ ازدواج برای همسران قبلی (درصورت وجود).

مدارک مورد نیاز برای درخواست ورود نامزد

افرادی که از طریق ویزای K-1 برای ورود نامزد خود به خاک ایالات متحده اقدام می‌کنند، باید مدارک زیر را ارائه دهند:

 • اثبات کنید که تا ۹۰ روز پس از رسیدن نامزد شما، قرار است با هم ازدواج کنید؛
 • اثبات کنید که شما و همسر شما یک‌دیگر را در دو سال گذشته و پیش از فرستادن فرم i-129f حداقل یک بار ملاقات کرده‌اید؛
 • اگر در مورد ملاقات قبلی شما و نامزدتان استثنایی وجود دارد، مدارکی را ارائه دهید که نشان دهد ملاقات قبلی شما مشکلاتی از قبیل شکستن سنت‌های قومی به‌وجود می‌آورد؛ اما دقت کنید که پس از ارائه این مدارک، کلیه مراسم و نوع ازدواج شما باید با آداب و رسوم فرهنگ شما مطابقت داشته باشد.

مدارک مورد نیاز برای درخواست ورود همسر

افرادی که از طریق ویزای K-3 برای ورود همسر خود به خاک ایالات متحده درخواست داده‌اند، باید مدارک زیر را ارائه دهند:

 • یک کپی از اعلانیه پذیرش یا فرم i-797c، اطلاعیه اقدام از اداره شهروندی و مهاجرت آمریکا که در پاسخ به فرم I-130 ارسال می‌شود؛
 • اثبات ازدواج با ارائه مدارکی مانند سند ازدواج.

از فرستادن فرم i-129f تا اخذ گرین کارت چقدر زمان می‌برد؟

به‌محض اینکه USCIS فرم شما را بپذیرد، هسمر شما باید برای اخذ ویزا درخواست دهد، یک مصاحبه برای اخذ ویزا تدارک ببیند و وارد خاک آمریکا شود. اگر USCIS با ویزای نامزدی K-1 شما موافقت کند، نامزد شما باید تا ۶ ماه به آمریکا بیاید. پس از ورود همسر شما به ایالات متحده، باید تا ۹۰ روز با یک‌دیگر ازدواج کنید.

به‌محض اینکه با نامزد خود ازدواج کنید، مراحل اخذ گرین کارت آغاز می‌شود. در این شرایط فرم I-485 برای اخذ مجوز اقامت دائم یا تنظیم وضعیت شروع روند درخواست گرین کارت مبتنی‌بر ازدواج برای شما ارسال می‌شود. برای دریافت پاسخ باید تا چند ماه منتظر بمانید.

اگر همسر شما با ویزای K-3 به ایالات متحده رسیده است، USCIS همان روند مورد نظر در بالا را برای شما ترتیب می‌دهد. بااین‌حال همسر شما می‌تواند از خارج از کشور نیز برای اخذ گرین کارت اقدام کند. در این شرایط، لازم است به کنسولگری یا سفارت محلی ایالات متحده در کشور خارجی مراجعه کند.

همسر شما با درخواست از طریق سفارت یا کنسولگری می‌تواند تا زمان اخذ گرین کارت در کشور خود بماند. اگر همسر شما بخواهد پیش از اخذ گرین کارت در ایالات متحده مشغول‌به‌کار شود، باید برای اخذ ویزای کار اقدام کند.

پذیرش فرم i-129f چقدر طول می‌کشد؟

شما می‌توانید مدت زمان پیش‌بینی شده برای پذیرش فرم ارسالی خود را از طریق وبسایت USCIS بررسی کنید. زمان پردازش فرم ارسالی شما می‌تواند براساس حجم کار دفتری متفاوت باشد. برای اطمینان از سرعت عمل متصدیان، باید درستی و کامل بودن مدارک و پاسخ‌های خود را قبل از تشکیل پرونده مجددا مورد بررسی قرار دهید. اگر همه چیز را به‌صورت دستی پر کرده باشید و اسناد لازم را ضمیمه کرده باشید، تاخیرهای غیرضروری وجود نخواهد داشت.

آیا امکان تسریع فرایند پذیرش فرم وجود دارد؟

امکان درخواست برای تسریع پذیرش فرم I-129F وجود ندارد. بااین‌حال اگر شماره ۱۳ رقمی رسید USCIS خود را در اختیار آن‌‌ها قرار دهید، ممکن است بتوانید از طریق مرکز تماس USCIS درخواست پردازش سریع این فرم را بدهید. USCIS دلیل درخواست شما را قبل از تصمیم‌گیری برای تسریع درنظر خواهد گرفت. لازم است اسنادی را مبنی‌بر نیاز خود به پردازش سریع‌تر پذیرش فرم ارائه دهید تا پشتیبانی درخواست شما را ضروری تشخیص دهد.

سخن پایانی

اخذ ویزای آمریکا از طریق نامزدی یا ازدواج شرایط به‌خصوص خود را دارد و باید اقدامات خاصی را برای آن انجام دهید. از میان آن‌ها در اینجا به فرم i-129f اشاره کرده‌ایم. درصورت بروز هرگونه سوال و یا نیاز به مشاوره برای مهاجرت، می‌توانید با کارشناسان کارت سبز در ارتباط باشید. کارت سبز با بیش از ۱۳ سال سابقه در زمینه انجام خدمات مربوط به مهاجرت و اخذ ویزا، می‌تواند از ابتدای راه مهاجرت تا اخذ اقامت دائم همراه شما باشد.

4.5/5 - (2 امتیاز)

اگر تمایل دارید در زمینه فرم I-129F مشاوره دریافت نمایید، فرم زیر را تکمیل و پرداخت کنید تا در اسرع وقت کارشناسان کارت سبز با شما ارتباط بگیرند


ارزیابی مهاجرت
2 پاسخ
 1. اژدر گفته:

  قصد مهاجرت کاری به امریکا را دارم کارت سبز فرم i129را پر میکند؟

  پاسخ
  • ساناز قنبری گفته:

   سلام وقت بخیر به تلگرام 09391324467 پیام بدید راهنماییتون میکنیم

   پاسخ

نظر خود را درباره فرم I-129F ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *