ارزیابی مهاجرت

فرق گرین کارت و تابعیت آمریکا چیست؟

پاسپورت آمریکا

پاسپورت آمریکا

اقامت دائم آمریکا (گرین کارت)

هدف پایانی بسیاری از افراد در طول فرایند مهاجرت، گرفتن اقامت دائم قانونی است. هنگامی که شما در وضعیت حقوقی خوبی قرار گرفته اید و شخصیت اخلاقی خوبی را طی مدت پنج سال بعد از گرفتن کارت سبز نشان داده اید، شما میتوانید برای درخواست شهروندی واجد شرایط باشید. بنابراین، فرق گرین کارت و تابعیت آمریکا این است که کارت سبز آخرین قدم به سوی شهروندی است.

اقامت دائم آمریکا، شامل حق کار در آمریکا و درخواست اقامت دائم برای خانواده درجه یک (همسر و فرزندان مجرد) می شود. دیگر اعضای خانواده تان تحت عنوان “بستگان درجه دو” در نظر گرفته می شوند؛ سالانه تعداد محدودی ویزای مهاجرتی برای این قبیل از بستگان وجود دارد، اما آنان قبل از دریافت اجازه ورود یا ماندن در آمریکا و یا دریافت گرین کارت، ممکن است حدود 5 سال یا بیشتر در یک لیست انتظار، منتظر بمانند.

افراد مقیم دائم، شهروند کشور خودشان باقی می مانند. بنابراین هر زمان که بخواهند خارج از آمریکا سفر کنند باید پاسپورت کشورشان را به همراه گرین کارت همراه داشته باشند و برای ورود دوباره به آمریکا از گرین کارتشان استفاده خواهند کرد.

با این حال محدودیت های مهمی در حقوق فرد مقیم دائم وجود دارند؛ برای مثال حق رأی دادن در انتخابات آمریکا را ندارند. و یا اگر آمریکا را به قصد اقامت در هر جای دیگر ترک کنند، این کار به منزله انصراف از اقامت در آمریکا تلقی شده و منجر  به ابطال گرین کارتشان می شود.

انصراف از اقامت آمریکا

بر خلاف شایعات رایج، شما می توانید در کمتر از یک روز، از اقامت تان انصراف دهید. اما این حقیقت دارد که اگر برای بیشتر از شش ماه خارج از آمریکا باشید، مقامات اداره مهاجرت وضعیت شما را به دقت بررسی می کنند. و اگر بیش از یک سال خارج از آمریکا باشید مقامات فرض می کنند که شما از اقامت تان انصراف داده اید. و در این صورت یک مبارزه  دشوار در پیش خواهید داشت تا شاید بتوانید آنها را متقاعد کنید که این گونه نبوده است. اگر قصد دارید به مدت 12 ماه یا بیشتر از آمریکا خارج شوید، بهتر است قبل از آن خروج، یک مجوز ورود دوباره (Reentry Permit) بگیرید.

پس از بازگشت از سفر، درست مانند روز اولی که به آمریکا وارد شدید خواهید بود. برای مثال اگر از دولت کمک مالی دریافت کرده بودید از دریافت آن کمک ها خارج می شوید و برای همه چیز باید از اول اقدام کنید.

محدودیت مهم دیگر پیش پای افراد دارای اقامت دائم، احتمال اخراج شدن (Deport) از کشور است. اگر مرتکب جرم شوید یا موارد امنیتی را نقض کنید یا حتی تغییر آدرستان را به سازمان مهاجرت و شهروندی آمریکا USCIS اطلاع ندهید، ممکن است از آمریکا اخراج شوید.

بعد از گذشت زمان معینی – در بیشتر موارد 5 سال- افراد مقیم دائمی که رفتار مناسبی از خود نشان داده اند و توانایی صحبت کردن، خواندن و نوشتن به زبان انگلیسی را دارند و در امتحان دولت و تاریخ ایالت متحده آمریکا قبول شده اند، می توانند برای شهروندی آمریکا اقدام  کنند.

مقیم دائم قانونی شخصی است که اجازه دارد بدون محدودیت در آمریکا ساکن باشد. به این اشخاص یک کارت شناسایی عکس دار تحت عنوان گرین کارت، داده می شود که نشان دهنده وضعیت اقامت فرد خواهد بود ( اگرچه این کارت شناسایی گرین کارت نامیده می شود، اما در سالهای اخیر رنگ آن همواره سبز نیست).

مقایسه و فرق گرین کارت و تابعیت آمریکا

شهروند آمریکا

شهروند آمریکا

داشتن یک اقامت دائم قانونی اجازه می دهد تا دارنده آن برای زندگی و کار در ایالات متحده آمریکا، شبیه به شهروند امریکایی الاصل باشد. با این حال، فقط شهروندان ایالات متحده میتوانند از برخی مزایا برخوردار شوند از جمله رأی دادن در انتخابات عمومی، کار برای دولت فدرال، خدمت به عنوان نماینده منتخب در دولت، دریافت کمک فدرال برای تحصیلات عالی که البته بعضی از مزایا نیز وجود دارد که تحت بررسی دقیق قرار می گیرند.

افراد می توانند از طریق متولد شدن در آمریکا، به دلیل داشتن پدر یا مادری که شهروند آمریکا است (بستگی به قوانین زمان تولد دارد) و یا از طریق برخی برنامه های مهاجرتی شهروند آمریکا شوند.

یک شهروند آمریکا طبق قانونی که توسط دپارتمان ایالت متحده تصویب شده می تواند پاسپورت آمریکایی دریافت کند. اکثر کشورها به شهروندان آمریکایی اجازه ورود بدون ویزا می دهند.

شهروند آمریکا می تواند هر زمان که بخواهد از آمریکا خارج شده و دوباره به آمریکا وارد شود، بدون این که به مجوز ورود دوباره نیاز داشته باشد. هیچ محدودیت زمانی برای خارج بودن از آمریکا وجود ندارد.

شهروندان آمریکایی می توانند در انتخابات فدرال و محلی رأی بدهند، مشاغل دولتی داشته باشند و در هیئت منصفه خدمت کنند. بسیاری از کمک های مالی دولتی، بورس های تحصیلی، و مزایا فقط به شهروندان آمریکا تعلق می گیرند.

به عنوان یک شهروند آمریکا می توانید برای مهاجرت تعدادی از بستگانتان درخواست دهید. همسرتان، فرزندان مجرد زیر 21 سال و پدر مادرتان بستگان درجه یک تان محسوب می شوند و به محض اینکه کارهایی قانونی و مصاحبه ها را انجام دهید مجاز به مهاجرت به آمریکا هستند. فرزندان متأهل و بالای 21 سال و خواهر و برادرتان بستگان درجه دو محسوب می شوند و می توانند در لیست انتظار برای مهاجرت قرار بگیرند. (این امر ممکن است چندین سال طول بکشد به ویژه برای خواهر و برادر)

شهروندان آمریکا نمیتوانند از آمریکا اخراج (Deport) شوند مگر اینکه در گرفتن شهروندی و یا گرین کارت شان تقلب کرده باشند.

اقامت قانونی دارندگان کارت سبز

پس از اینکه کسی به ایالات متحده مهاجرت کرد، اقامت دائم قانونی اولین گام ضروری است. دارنده کارت معتبر سبز به این معنی است که این فرد دارای حقوق قانونی برای کار و اقامت دائم در ایالات متحده است. راه های مختلفی وجود دارد که کسی بتواند اقامت دائم قانونی را بدست آورد:

 • همسر، اعضای خانواده یا کارفرما می تواند مهاجر را حمایت کند (درخواست تجدیدنظر)
 • پس از دریافت پناهندگی
 • برنده شدن در قرعه کشی ویزا (لاتاری)

هنگامی که اقامت قانونی به دست آمد، مهاجر یک کارت شناسایی سبز دریافت می کند که به او این امکانات را می دهد:

 • کار و زندگی در ایالات متحده برای همیشه
 • سفر و بازگشت به ایالات متحده
 • درخواست برای دیگر اعضای خانواده جهت دریافت کارت سبز

در حالی که اقامت قانونی در اکثر موارد شما را از اخراج پناهندگی عفو می نماید، نقض هر یک از شرایط اقامت (مانند عدم گزارش تغییرات اقامت، ارتکاب جرائم و یا اعمال تروریست یا جاسوسی) برای بازداشت توسط اداره مهاجرت و اجرای قانون اخراج می تواند منجر به اخراج فرد مهاجر شود.

سیتیزن شیپ

سیتیزن شیپ

محدودیت های گرین کارت

دارندگان کارت سبز مجاز به سفر و بازگشت به ایالات متحده هستند، اما آنها در مدت زمانی که می توانند دور باشند محدود می شوند. ماندن در خارج از ایالات متحده برای بیش از حد مجاز زمان ممکن است منجر به ابطال شدن اقامت قانونی شود و آنها را مجبور به بازگشت به کشور خود کند.

طبق قانون مهاجرت ایالات متحده، شهروندی ایالات متحده بالاترین مقام شهروندی است که کسی میتواند به آن دست یابد. شهروندان ایالات متحده مجاز هستند که به طور نامحدود در ایالات متحده زندگی کنند و تحت محاربه با اخراج قرار گیرند که بر روی دارندگان کارت سبز تأثیر می گذارد. تنها راه لغو شهروندی مهاجر این است که مهاجرین هنگام تقاضا، مرتکب تقلب شوند. شهروندان ایالات متحده حقوق مشابه دارندگان کارت سبز را دارند و آنها نیز مجاز به موارد زیر هستند:

 • رای دادن در انتخابات
 • درخواست برای اقوام و اقلیت های دور که باید پناهندگی بگیرند

روند اخذ شهروندی ایالات متحده

پس از 5 سال یا بیشتر از داشتن حق قانونی، دارنده کارت سبز می تواند برای شهروندی U.S. (طبق قانون) درخواست ارایه نماید. راه های دیگری که برای اخذ شهروندی امریکا وجود دارند، عبارتند از:

 • در ایالات متحده متولد شده باشید و یا انتخاب تحصیل در آمریکا
 •  والدینتان شهروند ایالات متحده باشند
 • زندگی در ایالات متحده به عنوان یک کودک هنگامی که پدر یا مادرتان تحت طبابت است
 • پیوستن به ارتش ایالات متحده

تمدید گرین کارت آمریکا

ساکنان دائمی قانونی باید کارت سبز خود را هر 10 سال تجدید کنند. هر بار آنها باید USCIS را به مبلغ 540 دلار پرداخت کنند. اگر قصد دارید چندین دهه در ایالات متحده زندگی نمایید، گرین کارت به راحتی می تواند به کمک شما بیاید. به علاوه، اگر کارت سبز شما از بین رفته، آسیب دیده یا دزدیده شود، باید مبلغ دیگری را برای جایگزینی آن پرداخت کنید.

اگر میخواهید دیگر اعضای خانواده اتان را به ایالات متحده ببرید، در آن صورت شهروند امریکا بودن اولویت شما محسوب می شود. علاوه بر این، شهروندان می توانند از طریق ازدواج کارت سبز دریافت کنند. در صورت مهاجرت به آمریکا گرین کارت به فرزندان شما نیز انتقال می یابد.

❇️ آینده ای سبز با کارت سبز

🌐 لینک ثبت نام لاتاری: https://cartesabz.net/register/

📱 تلگرام لاتاری و واتساپ: 09391324467

اینستاگرام لاتاری: ‏instagram.com/cartesabz

4/5 - (8 امتیاز)

اگر تمایل دارید در زمینه فرق گرین کارت و تابعیت آمریکا چیست؟ مشاوره دریافت نمایید، فرم زیر را تکمیل کنید تا در اسرع وقت کارشناسان کارت سبز با شما ارتباط بگیرند


ارزیابی مهاجرت
0 پاسخ

نظر خود را درباره فرق گرین کارت و تابعیت آمریکا چیست؟ ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *