ارزیابی مهاجرت
canada-humanitarian-program-for-afghans

ویزای بشر دوستانه کانادا برای افغانها

امروزه، مهاجرت به یکی از راه‌های جدی برای خلاصی از شرایط نامطلوب زندگی یا خطرات موجود در کشورها تبدیل شده است. بسیاری از افردا به دلایل مختلفی به‌دنبال مهاجرت از کشور خود به کشوری با امکانات و امنیت بیشتر هستند. در این بین، کشوری مانند افغانستان با سابقه‌ای پر از ناامنی و ناهنجاری‌های اجتماعی و اقتصادی، تاریخچه‌ای پرماجرا از حجم زیاد متقاضیان برای مهاجرت داشته است؛ اما چه مقصدی برای مهاجرت بهتر از کانادا که شرایط ویژه و خوبی برای پناهندگان دارد. همان‌طورکه از عنوان نیز پیداست، در این مطلب قرار است راجع‌به ویزای بشر دوستانه کانادا برای افغانها صحبت کنیم. از شرایط اصلی و فرعی دریافت این نوع از ویزا به‌همراه مزایا و معایب آن صحبت خواهیم گفت؛ همچنین در مورد مدارک مورد نیاز و نحوه ثبت‌نام درخواست ویزای بشر دوستانه کانادا شما را راهنمایی خواهیم کرد. تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

ویزای بشر دوستانه کانادا برای افغانها چیست؟

کانادا به‌عنوان یکی از مقاصد پرمتقاضی برای مهاجرت در جهان به‌حساب می‌آید. همان‌طورکه می‌دانید، روش‌ها و مدل‌های مختلفی برای مهاجرت وجود دارد. این روش‌ها شامل مهاجرت تحصیلی، شغلی و… می‌شود؛ اما نوع خاصی از مهاجرت نیز تحت‌عنوان مهاجرت با ویزای بشر دوستانه وجود دارد که چند سالی است در برخی کشورها شرایط پذیرش آن فراهم شده است. کانادا یکی از کشورهایی است که از این طریق مهاجر می‌پذیرد و فرصتی منحصربه‌فرد برای افرادی که به‌دنبال ارتقا وضعیت زندگی و رفاه هستند، ایجاد کرده است.

افغانستان در چند دهه اخیر با جنگ‌ها و ناامنی‌های متعددی روبه‌رو بوده است؛ از طرفی، به‌علت نبود حکومت مرکزی قدرتمند و کارآمد دچار انحطاط و عدم پیشرفت فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و… شده است. در چنین وضعیتی تقاضای مهاجرت و خروج از افغانستان همواره به‌عنوان یک مسئله مهم در بین افغان‌ها مطرح بوده است. براساس آمارها بخش عمده مهاجرین افغانستانی در سال‌های اخیر در کشورهای همسایه، مانند ایران اقامت گزیده‌اند؛ اما دریافت اقامت در کشورهایی مثل کانادا شرایط خاص و سختی‌های بیشتری دارد.

ویزای بشر دوستانه کانادا برای افغانها درواقع، یک فرصت برای متقاضیانی است که از شرایط خاصی در زندگی برخوردارند. این نوع از ویزا معمولا برای افرادی صادر می‌شود که از نظر امنیتی در خطر قرار دارند؛ مانند کسانی که درگیر جنگ‌اند یا درمعرض تهدید گروهی خاص یا دولت هستند. در ادامه مهم‌ترین شرایط پذیرش افراد از طریق ویزای بشر دوستانه در کانادا را بررسی خواهیم کرد.

شرایط ویزای بشر دوستانه کانادا برای افغانها

همان‌طورکه اشاره شد، پذیرش مهاجران در کانادا از طریق ویزای بشردوستانه خیلی هم راحت نیست و شرایط خاص خود را دارد. این شرایط ممکن است در طول زمان و باتوجه‌به سیاست‌های مهاجرتی کانادا کمی تغییر کند، اما درحال‌حاضر، متقاضیان برای دریافت این ویزا حداقل باید یکی از شرایط زیر را دارا باشند:

 • اثبات در خطر بودن حیات فرد و نیاز داشتن به حمایت‌های بین‌المللی
 • ازدست‌ دادن خانه یا زندگی در شرایط خطرناک و نامطلوب در کشور مبدا
 • وجود خطر درصورت خروج از کانادا؛ برای مثال، اگر فرد کانادا را ترک کند، در کشور خود با خطراتی ازجمله خطر شکنجه، خطر مرگ باشد مواجه شود یا حتی تحت آزار و پیگرد قانونی به‌علت عقاید قرار گیرد.

نکته قابل توجه آن است که شرایط عدم‌سلامتی فرد تغییر خاصی در روند پذیرش وی ایجاد نخواهد کرد، مگر آنکه ثابت کند با بازگشت به افغانستان، جان خود یا یکی از اعضای خانواده‌اش مورد خطر قرار می‌گیرد؛ در چنین شرایطی می‌تواند با ارائه مستندات پزشکی شانس خود را افزایش دهد. علی‌رغم شرایط نامناسب افغانستان، صرف حضور حکومتی مانند طالبان نیز برای گرفتن ویزا کافی نیست و کسانی که قصد مهاجرت دارند باید ثابت کنند که شخصا درمعرض خطر هستند؛ همچنین دقت کید که شرایط ضعیف تحصیلی یا شغلی (اقتصادی) در افغانستان نیز تاثیر خاصی در افزایش شانس دریافت ویزا نخواهد داشت.

راه‌های افزایش شانس دریافت ویزای بشر دوستانه کانادا برای افغانها

با در نظر گرفتن نکات گفته‌ شده و بالابودن تعداد متقاضیان مهاجرت به کانادا، شانس پذیرش درخواست ویزای بشر دوستانه خیلی زیاد نیست و احتمال پذیرش آن در حدود ۲۰ درصد است؛ اما متقاضیان ویزای بشر دوستانه کانادا به افغانها می‌توانند از طریق برخی راه‌ها شانس پذیرش خود را افزایش دهند:

 • داشتن اقوام درجه یک در کانادا؛
 • اثبات وضعیت جنگ و ناامنی در افغانستان؛
 • داشتن مهارت زبان‌خارجه (انگلیسی یا فرانسوی)؛
 • تلاش برای بالا بردن سطح تحصیلات و مهارت‌های خود در زمان اقامت در کانادا؛
 • داشتن فرزندانی که در کانادا متولد شده باشند؛
 • بیان مشکلاتی که زنان در افغانستان با آن‌ها مواجه‌اند؛
 • سابقه کار در کانادا و مدت‌زمان آن.

اگر درحال‌حاضر، در کانادا حضور دارید و به‌دنبال گرفتن اقامت دائم از طریق ویزای بشر دوستانه هستید، باید از فعالیت‌هایی که موجب تضعیف پرونده شما ‌می‌شود (ازجمله داشتن سابقه جنایی یا کیفری و یا دریافت کمک‌های مالی welfare ) خودداری کنید.

مزایا و معایب ویزای بشر دوستانه کانادا برای افغانها

تا اینجا با ویزای بشر دوستانه کانادا برای افغانها آشنا شدیم و از شرایط پذیرش آن حرف زدیم؛ اما این گزینه مهاجرتی نیز مانند سایر روش‌های مهاجرت مزایا و معایب خاص خود را دارد که در ادامه مهم‌ترین آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

مزایای ویزای بشر دوستانه کانادا

 • با گرفتن اقامت در کانادا از طریق ویزای بشردوستانه می‌توانید به فرصت‌های شغلی و اقتصادی بهتر دست پیدا کنید؛ البته توجه داشته باشید که این موقعیت‌ها برای افرادی فراهم خواهد بود که مهارت و توانمندی خود را ثابت کنند.
 • مهاجرت از افغانستان به کشوری مانند کانادا که از سطح رفاهی بالایی برخوردار است، می‌تواند بسیاری از دغدغه‌های شما را از نظر دسترسی به امکانات آموزشی، بهداشتی، تفریحی، فرهنگی و… راحت کند.
 • امکان اقامت موقت در کانادا تا زمان بررسی پرونده وجود دارد.
 • سیستم حمایتی ویژه‌ای برای افراد پناهنده یا دارای شرایط نامساعد اجتماعی در کاناد وجود داردا؛ این حمایت‌ها شامل مواردی ازجمله بیمه‌های بهداشتی، بیمه بیکاری، کمک‌های مالی یا غیرمالی، اسکان و… است.

معایب ویزای بشر دوستانه کانادا

 • فرایند درخواست و دریافت اقامت در کانادا زمان‌بر است و می‌تواند حتی تا چندین سال طول بکشد. این وضعیت برای متقاضیان ممکن است خسته‌کننده و سخت باشد.
 • به‌علت بالابودن میزان تقاضا و محدودبودن ظرفیت پذیرش در کشور کانادا، رقابت شدیدی میان متقاضیان هرساله وجود خواهد دارد؛ به‌طوری‌که، شانس تایید درخواست چیزی حدود ۲۰ درصد است.
 • حتی پس از اینکه درخواست پناهندگی شما پذیرفته شود هزینه‌های مهاجرت و زندگی در کانادا را خودتان باید تامین کنید.

مدارک و هزینه‌های مورد نیاز جهت اخذ ویزای بشر دوستانه کانادا برای افغانها

مهم‌ترین مدارک مورد نیاز جهت ثبت درخواست ویزای بشر دوستانه کانادا برای افغانها شامل موارد زیر است:

 • پاسپورت معتبر؛
 • مدارک اثبات‌کننده نداشتن امنیت جانی در کشور مبدا؛
 • تکمیل و ارائه فرم درخواست ویزا بشر دوستانه؛
 • گواهی پزشکی سلامت جسمی_روانی.

مدافعان حقوق بشر، رهبران زن، فعالان رسانه‌ای و روزنامه‌نگاران، اقلیت‌های مذهبی و قومی نیز از شانس بیشتری برای پذیرش ویزا برخوردار خواهند بود؛ همچنین، فرد متقاضی نباید ممانعت‌قانونی برای ورود به کانادا داشته باشد.

میزان هزینه دریافت ویزای بشردوستانه کانادا نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد، اما هزینه‌های اصلی شامل هزینه‌های ثبت‌نام ویزا بشردوستانه، ثبت اطلاعات و ارسال مدارک و هزینه احراز هویت است. هزینه ثبت‌نام برای هر فرد بزرگسال حدود ۵۵۰ دلار کانادایی و به ازای هر فرزند زیر ۱۸ سال نیز ۱۵۰ دلار اضافه‌تر خواهد بود. شما باید هزینه‌های جانبی مانند ترجمه و ارسال مدارک و ثبت اطلاعات را نیز در نظر بگیرید.

مراحل و نحوه ثبت درخواست ویزای بشر دوستانه کانادا برای افغانها

ثبت‌نام برای ویزای بشردوستانه شامل تکمیل فرم‌های مربوطه، ارائه مدارک و شواهد مورد نیاز و پرداخت هزینه‌های آن است. برای انجام ثبت‌نام شما باید وارد سایت canada.ca شده و از بخش منو وارد قسمت find an application form شوید و گزینه مربوط به مهاجرت را انتخاب کنید. در ادامه، با مشخص کردن نوع مهاجرت مدنظر (ویزای بشردوستانه یا H&C ) و مطالعه راهنمای گام‌به‌گام درخواست ویزا، در صفحه دوم به لینک فرم‌ها و مدارک لازم جهت ارائه به سفارت دسترسی پیدا کنید.

برای تکمیل فرم درخواست نیز ابتدا باید داخل سایت ثبت‌نام کرده و نام‌کاربری و پسورد خود را به‌همراه اطلاعات شخصی اولیه تکمیل و مشخص کنید. در فرم درخواست متقاضیان باید اطلاعات شخصی، تحصیلی، شغلی، خانوادگی و سفرهای قبلی خود را وارد کنید.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم شما را به‌طورکامل با ویزای بشر دوستانه کانادا برای افغانها به‌همراه شرایط، مزایا و معایب آن آشنا کنیم. از مراحل درخواست ویزای بشر دوستانه و ثبت آن نیز حرف زدیم. اما احتمالا هنوز سوالات زیادی در این رابطه و نحوه نوشتن فرم درخواست ویزا و پیگیری‌های بعد از آن دارید. اگر شما هم به گرفتن ویزای بشر دوستانه در کانادا فکر می‌کنید، می‌توانید با کارشناسان مجرب سایت ما ارتباط گرفته و راهنمایی جامع و دقیق از تمامی مراحل و جزئیات اخذ ویزای بشر دوستانه کانادا به‌دست بیاورید. اگر تجربه‌ای در زمینه مهاجرت به کانادا و یا گرفتن ویزای بشر دوستانه کانادا برای تبعه‌های افغانستانی دارید برای ما در پایین کامنت کنید.

4.2/5 - (5 امتیاز)

اگر تمایل دارید در زمینه ویزای بشر دوستانه کانادا برای افغانها مشاوره دریافت نمایید، فرم زیر را تکمیل و پرداخت کنید تا در اسرع وقت کارشناسان کارت سبز با شما ارتباط بگیرند


ارزیابی مهاجرت
32 پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر
 1. وحیدالله‌عزتی گفته:

  سلام‌‌وقت‌بخیروحیدالله‌عزتی‌هستم‌اهل‌افعانستان
  زمان‌که‌طالبان‌واردی‌کابل‌شدچندروزبعدافرادی‌مسلح‌
  واردی‌خانه‌ماشدن‌وخانواده‌من‌به‌قتل‌رساندن‌من‌درخانه‌نبودم‌فعلن‌درایران‌هستم‌ممکنه‌هست‌ویزای‌بشرودستانه‌کاناداراثبت‌نام‌کنم‌باتشکر🙏

  پاسخ
  • ساناز قنبری گفته:

   سلام متاسفانه ویزای بشر دوستانه کانادا متوقف شده
   در صورت از سر گیری این برنامه اطلاع رسانی خواهد شد

   پاسخ
 2. مریم کریمی گفته:

  سلام
  خانم کریمی هستم ایا امکانش هست چون من در دولت قبلی در قطعات خاص پلیس بودم بی سرپرست هستم ایا با استفاده از ویزای بشر دوستانه می تونم

  پاسخ
  • ساناز قنبری گفته:

   سلام ویزای بشردوستانه کانادا فعلا از سوی دولت کانادا متوقف شده

   پاسخ
 3. نصیراحمد گفته:

  ویزا بشردوستانه یکی از مصون ترین راه رفت به کشور های خوب عضوی شنگین و کشور که اقتصاد پویا تر دارند بهترین گزینه است خودم شخص در تلاش راه قانونی بر این کشور های هستم

  پاسخ
 4. سمیه گفته:

  سلام من سمیه حسنی 15 ساله از افغانستان هستم الان بسیار در مشکل و چالش های زیادی قرار دارم در کشور ما بر علاوه محدودیت ها برای دختران در قسمت تحصیل دیگر چالش های بسیار بزرگ هم هست و حتا جان بسیاری از ما در خطر هست چونکه من یکی از دخترای فعال اجتماعی هستم که میخواهم به تحصیلم ادامه دهم اگر بتوانم این ویزا را دریافت بکنم زندگی من تغییر خواهد کرد.
  و امید وار هستم این چیزی که من برایتان نوشتم را شما قبول بکنید و حداقل یک کمکی داشته باشین.

  پاسخ
  • ساناز قنبری گفته:

   سلام ویزای بشر دوستانه را ما انجام نمیدیم و مربوط به سازمان ملله
   ضمن اینکه ویزای بشر دوستانه کانادا فعلا متوقف شده

   پاسخ
   • فاطمه گفته:

    سلام من ب مدت دوسال میشه از افغانستان ب ایران همراه خانواده مهاجر شدم بسیار ب مشکل زندگی خوده پیش می‌بریم راحتی یک رهنمای کنید چطور و از کجا درخواست ویزای بشر دوستانه را بگیریم ممنون

    پاسخ
    • ساناز قنبری گفته:

     سلام ویزای بشر دوستانه کانادا فعلا متوقف شده در صورت از سر گیری این برنامه اطلاع رسانی خواهد شد

     پاسخ
 5. ربیع الله گفته:

  سلام من ربیع الله
  میخوام ویزای بشر دوستانه کانادا را به دست آورم.

  پاسخ
  • ساناز قنبری گفته:

   سلام ویزای بشر دوستانه کانادا بصورت موقت متوقف شده

   پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر

نظر خود را درباره ویزای بشر دوستانه کانادا برای افغانها ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *