ارزیابی مهاجرت

شرایط خرید ملک در عمان

عمان یکی از کشورهای پررونق و زیبا در خاورمیانه است که با خرید ملک در آن می‌توانید علاوه‌بر سرمایه‌گذاری، مجوز اقامت را دریافت کنید. برای خرید ملک در عمان محدودیت‌های قانونی خاصی وجود دارد. براساس قانون این کشور، اتباع خارجی فقط می‌توانند در مجتمع‌های گردشگری خاص، به شرط اخذ مجوز از سوی سازنده، مالک خانه شوند. این مجتمع‌ها شامل املاک مسکونی تجاری، آپارتمان مسکونی و… می‌شوند. در ادامه با شرایط خرید ملک در عمان آشنا خواهید شد.

چطور در عمان صاحب خانه شویم؟

قبل از هر چیز برای خرید ملک در عمان باید با بازار املاک و مستغلات این کشور آشنا شوید. عمان مناظر طبیعی بسیار زیبایی دارد و صنعت کشاورزی آن بسیار پررونق است. دولت این کشور از سرمایه‌گذاری اتباع خارجی، به‌ویژه در املاک و مستغلات استقبال می‌کند. به همین منظور، مجتمع‌های گردشگری خاصی برای اتباع خارجی در نظر گرفته شده است که با خرید آن‌ها می‌توانید اقامت این کشور را به‌دست بیاورید؛ البته دقت کنید که شرایط خرید ملک در عمان خیلی ساده نیست و قوانینی در این زمینه وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

محدودیت‌های خرید ملک در عمان

شاید قوانین خرید خانه برای اتباع خارجی در عمان به نظر شما سخت‌گیرانه باشد؛ اما با وجود مزایای بسیار سرمایه‌گذاری در این کشور، می‌توانیم از این محدودیت‌ها چشم‌پوشی کنیم. تمام اتباع خارجی با مجوز شهروندی یا بدون آن، می‌توانند در محله‌های تعیین‌شده‌ای در عمان صاحب ملک شوند. از این املاک می‌توان برای مقاصد زندگی یا سرمایه‌گذاری استفاده کرد. بااین‌حال، خارج از این مجتمع‌ها، مالکیت اموال برای اتباع خارجی محدودیت‌هایی دارد؛ در مورد نوع املاک خریداری‌شده برای اتباع خارجی نیز محدودیت وجود دارد. برای مثال، خرید زمین‌های زراعی و صنعتی برای اتباع خارجی ممنوع است؛ همچنین، یک خارجی نمی‌تواند بیش از دو ملک در عمان داشته باشد.

 

مراحل خرید ملک در عمان

خرید ملک در عمان چندین مرحله دارد. اول از همه شما باید یک ملک را در داخل محدوده گردشگری تعیین‌شده انتخاب کنید؛ پس از آن، باید با فروشنده در مورد قیمت و شرایط مذاکره داشته باشید. اگر به توافق رسیدید، قرارداد فروش تنظیم شده و توسط هر دو طرف امضا می‌شود.

برای این که واجد شرایط خرید ملک در عمان باشید، باید مدارک لازم را نیز ارائه دهید. بعد از مذاکره و عقد قرارداد، شما به‌عنوان خریدار ملک باید برای گواهی عدم اعتراض (NOC) از وزارت مسکن درخواست دهید. برای این درخواست لازم است مدارکی مانند پاسپورت، مجوز اقامت (درصورت وجود) و قرارداد فروش را ارائه دهید. پس از صدور NOC، ملک به نام شما ثبت می‌شود. کمک گرفتن از مشاورین مجرب در زمینه سرمایه‌گذاری و مهاجرت در این زمینه می‌تواند برای شما مفید باشد.

مدارک مورد نیاز برای خردی ملک در عمان

گردآوری مدارک مورد نیاز یکی از مهم‌ترین اقدامات برای خرید ملک و سایر روش‌های سرمایه‌گذاری در کشورهای خارجی است. براساس قوانین اداره مسکن کشور عمان، برای خرید ملک در این کشور، باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • کپی از پاسپورت یا کارت شناسایی خریدار؛
 • کپی مجوز کار در عمان (درصورت وجود)؛
 • کپی ثبت تجاری اشخاص حقوقی؛
 • اظهارنامه با ذکر تعداد اعضای خانواده خریدار، نام و نشانی کامل بستگان درجه یک و بستگان درجه درصورت تمایل؛
 • بیانیه املاک متعلق به یک خریدار غیرعمانی.

شرایط خرید ملک در عمان باتوجه‌به جنسیت، کمی متفاوت است. برای مثال، زنان خریدار ملک در عمان، باید علاوه‌بر مدارک فوق، مدارک زیر را نیز ارائه دهند:

 • سوگندنامه قانونی مبنی بر وضعیت اجتماعی؛
 • کپی پاسپورت معتبر و شناسنامه پدر متقاضی؛
 • گواهی اشتغال به‌کار یا عدم اشتغال؛
 • کپی قرارداد ازدواج.

شرایط اخذ شهروندی با خرید ملک در عمان

همان‌طورکه پیش از این در مورد شرایط خرید ملک در عمان گفتیم، برای اتباع خارجی امکان خرید یک واحد ساخته‌شده در یک مجتمع گردشگری یکپارچه وجود دارد. شما با خرید ملک در این کشور می‌توانید برای خود و اعضای خانواده، اجازه اقامت دریافت کنید و این برای افرادی که قصد مهاجرت خانوادگی دارند، فرصت خوبی است؛ البته لازم است شرایط زیر را رعایت کنید:

 • درخواست مجوز اقامت باید به اداره مربوطه در مرکز پلیس سلطنتی عمان ارسال شود و نام، ملیت و آدرس اعضای خانواده متقاضی مجوز در آن ذکر شود.
 • درخواست باید همراه با مدارک حمایتی مربوطه باشد و هزینه ثابت مربوط به آن باید پرداخت شود.
 • مقامات زیربط باید اجازه اقامت را ظرف ۷ روز کاری از تاریخ تسلیم اعطا کنند؛ مشروط بر اینکه درخواست شما واجد شرایط مورد نظر باشد.
 • مجوز اقامتی که به مالکین خارجی و خانواده آن‌ها اعطا می‌شود، تا ۲ سال اعتبار دارد و هر ۲ سال یک‌بار به مدت ۶ سال به‌طور خودکار و بدون در خواست جدید، تمدید می‌شود.

میانگین قیمت خرید ملک در عمان

برای بررسی شرایط خرید ملک در عمان، باید بودجه خود را در نظر داشته باشید و اطلاعات کافی را در مورد قیمت ملک در این کشور به‌دست آورید. قیمت ملک در عمان بسته به منطقه، نوع ملک و عوامل دیگر می‌توند به‌طور قابل توجهی متفاوت باشد. قیمت ملک در ۳ منطقه مهم از عمان به این شرح است:

 • مسقط: قیمت ملک در مسقط، پایتخت عمان، در مقایسه با سایر مناطق بالاتر است. میانگین قیمت ملک در این منطقه می‌تواند از ۷۰ هزار تا ۱۵۰ هزار ریال عمان (OMR) یا بیشتر متغیر باشد.
 • صلاله: صلاله در بخش جنوب غربی عمان واقع شده است و قیمت ملک در آن مقرون‌به‌صرفه‌تر است. میانگین قیمت خرید ملک در این منطقه، بین ۴۰ هزار تا ۸۰ هزار ریال عمان متغیر است.
 • نیزوا: نیزوا در داخل کشور عمان، گزینه‌های مسکن نسبتا مقرون‌به‌صرفه‌تری را با قیمت بین ۳۰ هزار تا ۷۰ هزار ریال عمان ارائه می‌دهد.

دقت کنید که قیمت ملک می‌تواند براساس شرایط بازار، تقاضا و مکان قرارگیری ملک نوسان داشته باشد.

 

بهترین مناطق برای خرید ملک در عمان

هنگام بررسی شرایط خرید ملک در عمان، باید مناطق خوب را نیز در نظر داشته باشید. بهترین مناطق برای خرید ملک در عمان عبارت‌اند از:

 • مسقط: مسقط قلب اقتصادی و فرهنگی عمان است که مهاجران زیادی را به خود جذب می‌کند.
 • صلاله: صلاله به‌خاطر سواحل زیبا و مناظر طبیعی شهرت خوبی پیدا کرده و به مکانی مناسب برای خرید ملک در عمان تبدیل شده است.
 • نیزوا: نیزوا به‌دلیل اهمیت تاریخی و نزدیکی به مناظر دیدنی بسیار پرطرفدار است و برای افرادی که به‌دنبال سبک زندگی آرام و بدون هیاهو هستند، گزینه خوبی است.

این مناطق املاک متنوعی را باتوجه‌به نیاز و بودجه شما پیشنهاد می‌دهند.

وام خرید مسکن در عمان

طبق آخرین اطلاعات در مورد شرایط خرید ملک در عمان، باید به وام‌های بانکی نیز اشاره کنیم. بانک‌های عمانی و بین‌المللی در عمان، وام مسکن ارائه می‌دهند. هر بانک سیاست‌های خاص خود را در مورد خارجی‌ها دارد؛ بنابراین لازم است با بررسی دقیق شرایط خود، بانک مورد نظر را برای دریافت وام انتخاب کنید. از میان بانک‌های ارائه دهنده وام مسکن می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • بانک الاهلی (Alahli Bank)؛
 • بانک سوهار (Sohar Bank)؛
 • بانک مسقط (Muscat Bank)؛
 • بانک ظفار (Dhofar Bank).

در کنار آن، می‌توانید وام مسکن را از بانک‌های بین‌المللی مانند HSBC دریافت کنید. امکان دریافت وام برای اتباع خارجی در عمان (تا ۸۰ درصد ارزش دارایی شما) وجود دارد و باید تا حداکثر ۲۵ سال، اقساط وام به‌طور کامل پرداخت شود. نرخ بهره بسته به ملیت، اعتبار و دارایی شما متفاوت است.

مزایا و معایب خرید ملک در عمان چیست؟

بعد از کسب اطلاعات در مورد شرایط خرید ملک در عمان، باید از مزایا و معایب این سرمایه‌گذاری در کشور خارجی نیز اطلاعات کافی را به‌دست بیاورید. خرید ملک در عمان مزایای بسیاری دارد. اول از همه، این کار یک سرمایه‌گذاری عالی در یک بازار پررونق و روبه‌رشد است. علاوه‌بر این، صاحبان املاک در عمان می‌توانند ویزای اقامت خود را به دفعات مکرر تمدید کنند. این موضوع برای افرادی که قصد مهاجرت و زندگی در عمان را دارند، بسیار مورد توجه است.

بااین‌حال، علاوه‌بر مزایای مذکور، باید به معایب سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک در عمان نیز بپردازیم. برای مثال، می‌توانیم به فرایند وقت‌گیر و بروکراتیک عمان برای خرید ملک اشاره کنیم که ممکن است برای برخی از افراد خسته‌کننده باشد؛ همچنین بازار املاک در عمان نسبتا جوان است و ممکن است نوساناتی در ارزش ملک ایجاد شود. از همین رو، بسیار مهم است که پیش از خرید، تحقیقات کافی را در این زمینه انجام دهید و با افراد مجرب در این زمینه مشورت داشته باشید.

سخن پایانی

سرمایه‌گذاری در کشورهای خارجی یکی از روش‌های خوب برای مهاجرت و کسب اقامت است. عمان کشوری امن و زیبا در خاورمیانه است که در زمینه املاک و مستغلات بازار پررونق و روبه‌رشدی دارد. این امر باعث شده است که با وجود محدودیت‌های موجود، همچنان افراد بسیاری از سراسر دنیا مشتاق سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک در عمان باشند.

در این مطلب سعی کردیم توضیحات کاملی را در مورد شرایط خرید ملک در عمان ارائه بدهیم. بااین‌حال، توصیه ما این است که برای آگاهی بیشتر حتما با وکلا و مشاورین مجرب در زمینه مهاجرت مشورت داشته باشید. شرکت کارت سبز با سابقه چندین ساله در زمینه مهاجرت و اخذ ویزا، می‌تواند پشتیبان خوبی برای شما باشد. مشاورین مجرب این شرکت بهترین گزینه‌ها را باتوجه‌به شرایط شما ارائه می‌دهند و در تمام مراحل همراه شما خواهند بود.

 

 

رای شما post

اگر تمایل دارید در زمینه شرایط خرید ملک در عمان مشاوره دریافت نمایید، فرم زیر را تکمیل و پرداخت کنید تا در اسرع وقت کارشناسان کارت سبز با شما ارتباط بگیرند


ارزیابی مهاجرت
0 پاسخ

نظر خود را درباره شرایط خرید ملک در عمان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *